از لثه اضافه چه می‌دانید؟ راه‌ درمان آن چیست؟
لثه اضافه-کلینیَک دندانپزشکی مدرن

از لثه اضافه چه می‌دانید؟ راه‌ درمان آن چیست؟

بیماری لثه اضافه ممکن است در هر گروه سنی‌ای اتفاق افتد، اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود؛ می‌توان با مراجعه به دندان‌پزشک سریعا آن را رفع کرد.
این عارضه باعث بروز مشکلاتی مانند گیر کردن لثه در بین دندان‌ها و یا حتی خونریزی در هنگام بلع و جویدن غذا و یا حتی صحبت کردن و در مواردی باعث عفونت نیز می‌شود.
برخی از پزشکان در هنگام بروز این مشکل تصمیم به جراحی گوشت اضافه لثه می‌کنند و یا برای درمان آن از لیز استفاده می‌کنند، اما آیا راه‌های دیگری نیز برای ازبین بردن این مشکل هست؟
همراه ما باشید تا درمورد اینکه دلیل ایجاد این بیماری چیست و راه‌های درمان آن بیشتر آشنا شویم.

 

درمان لثه اضافه
درمان لثه اضافه

 

چرا لثه گوشت اضافه می‌آورد؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که دلایل بروز این بیماری عوامل زیادی دارد.
در سنین بزرگسالی ممکن است که در حین جوویدن غذا گوشت اضافه لثه در بین دندان‌هایتان برود و باعث درد زیادی شود. در بعضی از مواقع هم باعث خونریزی خفیف و جزئی می‌شود.
اما در سنین کم درآوردن گوشت اضافه در کودکان ممکن است به علت پوسیدگی دندان و یا رشد دندان‌های زیرین باشد.

ولی دلیل این اتفاق چیست؟

در هنگام رشد دندان‌ها، دندان به لثه فشار می‌آورد و به مرور زمان لثه را برآمده می‌کند و این امر باعث ورم لثه و در برخی مواقع باعث بروز لثه اضافه می‌شود که در مراحل اولیه با رعایت نکات بهداشتی کاملا رفع خواهد شد.

اما دلیل وقوع این اتفاق در بزرگسالی چه عاملی می‌تواند باشد؟
وجود یک دندان عقل پنهان و یا نیمه پنهان در سنین بالا که اندکی لثه روی آن را پوشانده، و ممکن است باعث درآوردن گوشت اضافه بر روی لثه شود.
در صورت بروز این مشکل سریعا به دندان‌پزشک مراجعه کرده و برای درمان آن اقدام کنید.

درمان لثه اضافه
تقویت لثه

گاهی دیده شده که روش‌های طب سنتی نیز در مورد درمان این مشکل کارساز بوده و استفاده از آن‌ها برای درمان به مراتب طولانی‌تر خواهد بود.
استفاده مکرر از آب نمک، ماساژ عسل بر روی لثه‌ها قبل از خواب و استفاده از مسواک نرم از جمله روش‌های درمان گوشت اضافه لثه با روش طب سنتی است.
با رعایت کردن چند نکته غذایی ساده می‌توانید لثه‌های خود را تقویت کنید، تا از بروز مشکلاتی نظیر گوشت اضافه لثه و بسیاری از بیماری‌هایی که ممکن است رخ دهد، به حد زیادی جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید