انجام هم زمان درمان ایمپلنت و ارتودنسی

کلینیک دندانپزشکی مدرن ارتودنسی, ایمپلنت انجام هم زمان درمان ایمپلنت و ارتودنسی
انجام هم زمان ایمپلنت و ارتودنسی

ارتودنسی ایمپلنت

انجام هم زمان درمان ایمپلنت و ارتودنسی

ارسال شده توسط dentalcenter

سلام به همه شما عزیزان بینندگان محترم استیج مدرن، در این قسمت از برنامه با موضوع انجام هم زمان ایمپلنت و ارتودنسی در خدمت شما هستیم.

همانطور که میدانید درمان های دندان پزشکی خیلی تخصصی شده و شاخه های متعدد تخصصی از این رشته منشعب شده و اگر شما دچار مشکل در دهان و دندان تان بشید گاهی اوقات لازمه که از چند تخصص دندان پزشکی کمک بگیرید تا مشکلاتتون را رفع بکنید.

شاید برای شما پیش اومده باشه که به دندان پزشکتون مراجعه کنید، وبخواید مشکلی را رفع کنید و به شما گفته شده باشه که باید از ترکیباتی از خدمات ارتودونسی و ایمپلنت استفاده بکنید، تا مشکلاتتون رفع بشه.

اگر در این زمینه سوالی دارید ( انجام هم زمان ایمپلنت و ارتودنسی ) حتما برنامه امروز با من همراه باشید.

درمان ارتودنسی چیست؟

ممکن به هر دلیلی دندان های شما سره جای خودشان نباشند، مثلا به دلایلی که مادر زادی هستند، یا به دلیل یک تصادف، حادثه یا عادت های غلط دندون های شما جا به جا شدند و در سره جای خودشان قرار ندارند.

یا اینکه سره جای خودشان هستند اما انحراف پیدا کردند به بیرون داخل چپ راست و یا یک چرخش ایجاد کردند.

در این شرایط درمان ارتودونسی میاد دندون های شمارو منظم سره جای خودش در قوس دندانی قرار میده و هر چرخش و انحرافی وجود داره را رفع میکنه و دندون ها مرتب کنار هم قرار میگیرند و به این صورت میتوانیم انجام هم زمان ایمپلنت و ارتودنسی را داشته باشیم.

درمان ایمپلنت چیست؟

زمانی که شما دندان یا دندان هایی را از دست میدید، بهنرین جایگزین برای دندان شما ایمپلنت است.

در واقع کاشت دندان که یک پایه فلزی معمولا جای دندون شما کاشته میشه و روی اون یک پروتز که معمولا اگر تک واحدی یا چند واحدی باشه.

پروتز به شکل روکش های سرامیکی هست قرار میگیره و جایگزین دندان از دست رفته شما میشه، اما گاهی اوقات پیش میاد که لازمه هم زمان ارتودونسی و ایمپلنت ( انجام هم زمان ایمپلنت و ارتودنسی ) را انجام دهید.

در واقع به کمک شما بیان تا مشکل شما را رفع کنند، خب این مسیله یک چیز بدیهیه که اگر شما هم دندان های بهم ریخته ای داشته باشید هم دندان هایی را از دست داده باشید.

این بدیهیه که دوتا تخصص به شما کمک میکنند ارتودونسی انجام میدیم دندونتان مرتب میشه و بعد ایمپلنت میکنیم و جای دندان های از دست رفته شما هم پرمیشه.

اما منظور من راجب اون چیز که میخوام بیشتر براتون توضیح بدم زمانی هست که درمان ارتودونسی پیش نیاز درمان ایمپلنت میشه.

انجام هم زمان ایمپلنت دندان و ارتودنسی

انجام - هم زمان - ایمپلنت - ارتودنسی
انجام – هم زمان – ایمپلنت – ارتودنسی

مثلا فرض کنید یک اقای پنجاه ساله میخواد درمان ایمپلنت انجام بده یک مقدار بی نظمی هم در دندان هاش داره ولی خودش میگه که اصلا براش مهم نیس و توی سنی است که یک عمر با این دندان ها در واقع زندگی کرده و مشکلی هم نداشته و واقعا هم مشکل حادی وجود نداره، اما دندانپزشک توصیه میکنه قبل از ایمپلنت حتما باید ارتودونسی انجام بشه، وگرنه نمیتوانیم ایمپلنت خوبی داشته باشیم.

خب این در چه شرایطی پیش میاد؟

در شرایطی که دندان مدتی کشیده باشه و جاش خالی باشه قبلا راجبه عوارض کشیدن دندان ها در برنامه های قبلی خدمتتون توضیح دادم.

یکبار دیگه به صورت خلاصه خدمتتون میگم که زمانی که دندون یا دندون های از دست رفته میرند، دندون های مجاور و دندون های مقابل شروع میکند به سمت فضایی بی دندانی حرکت میکنند و گاهی اوقات حتی این فضا را پر میکنند، به طوری که دیگه جایی برای جایگزینی یا ایمپلنت در واقع دیگر وجود نداره و اون فضا کاملا اشغال میشود.

گاهی اوقات این انحراف و این حرکت دندون های مقابل مشکلاتی برای ما ایجاد میکند، مثلا یکی از مشکلات همینه که عرض کردم فضای ایمپلنت را محدود میکنه و ما نمیتوانیم یک ایمپلنت استاندارد در آنجا قرار بدهیم.

این حرکت دندون ها، چرخش دندون ها ، شکل نازیبایی برا ما ایجاد میکنه، ممکنه حتی توی دید نباشه ولی خب دراون ناحیه بخواد شرایط لثه ی اطراف دندان بهم میریزه میشه یک مقداری از لثه بیرون میاد بهداشت بسیار مشکل میشه و اون بافت هایی که نباید از لثه بیرون باشند بیرون میان و در اون نواحی لثه و دندان مستعد بیمای های مختلف میشود.

همچنین این حرکت و جابه جایی دندون ها باعث میشه شما در سیستم جویدنتان دچار مشکل بشین و به همین خاطرعضلات صورت شما ، مفصل فک شما دچار مشکلاتی میشود.

بنابراین همه اینها باعث میشود که در واقع ما تصمیم بگیریم دندون ها را به سمت عقب برگردونیم، در واقع همان جای اصلی خودشون برگردونیم و فضای ایمپلنت را ایجاد کنیم، و در واقع آن مشکلاتی که به وجود اومده با ارتودونسی رفع بکنیم تا بتوانیم یک ایمپلنت استاندارد یا روکش استانداد داشته باشیم ،در اون ناحیه تا شما هم بتونید زیبایی را داشته باشید هم به راحتی بتونید غذا بخورید.

گاهی اوقات این خم شدن دندان های مجاور باعث میشه که سطح این دندون ها به علت اون شیبی که پیدا میکنه با روکش ایمپلنت که در مجاورشان قرار میگیرند، یک زاویه ای را ایجاد میکنند، یک مثلثی اونجا ایجاد میشه که در این مثلث مواد غذایی گیر میکنه و به زیر لثه فرو میره و بسیار ناراحت کننده و دردناکه ، اما زمانی که این دندون ها را با ارتودونسی صافشون میکنیم و حرکت چرخشیشونو از بین میبریم اون شیبشان را از بین میبریم میتونیم یک روکشی بذاریم که با سطح دندون های مجاور کاملا مماس باشه و اون مثلث از بین بره و شما بتونید به راحتی بهداشت خوبی داشته باشید و موقع غذا، جویدن ،کمترین گیر غذایی را داشته باشید.

بنابراین در این شرایط حتما باید قبل از ایمپلنت ارتودونسی انجام بدیم. در صورت نیاز این روش در کلینیک دندانپزشکی مدرن اجرا خواهد شد.

نکته ای که در اینجا وجود دارد، اینه که لازم نیست در این موارد شما تمام دندون هاتون سیم بسته بشه و یک ارتودونسی کامل و کلاسیک انجام بشه که تقریبا دو سه سال طول میکشد.

اصلا این کارا نیازی نیست، اگر شما در سنی هستید که دیگ براتون مهم نیس دندون هاتون ارتودونسی بشه یا اصلا مشکل خاصی توی دندون هاتون حس نمیکنید و براتون اولویت نداره میتونید در عرض چند هفته یا چند ماه خیلی کوتاه فقط ناحیه ی ایمپلنت تان را منظم کنید.

دندون ها را سره جای خودشون ببرید تا بتونیم یک ایمپلنت استاندارد برای شما داشته باشیم.

نکته دوم اینه که اگه قراره ارتودونسی انجام بشه و ایمپلنت حتما ارتودونسی باید قبل از ایمپلنت انجام بشه و بعد از دوران ارتودونسی ایمپلنت انجام میشه.

چرا که خود ایمپلن با نیرو های ارتودونسی حرکت نمیکنند دندون های ما حرکت میکنند اما ایمپلنت با نیروهای ارتودونسی حرکت نمیکنند.

بنابراین فرض کنید که بهم ریختگی داخل دندون هایتان دارید و دندون ها از دست رفته ای هم دارید، اگر بیاید اول ایمپلنت انجام بدید و دندون های از دست رفته را جایگزین بکنید، زمانی که سیم های ارتودونسی میبندید دندون ها میخوان حرکت کنند جا به جا بشند و توی فضا منظم بشند.

ایمپلنت ها چون حرکت نمیکنند و ثابت اند برای کار ارتودونسی مارا دچار محدودیت میکنند و به اون درمان ایده الی که میخوایم و اون چیدمانی که میخوایم از دندون ها نمیرسیم.

بنابراین حتما باید اول ارتودونسی انجام بشه بعد از اینکه ارتودونسی چه درمان کامل چه فقط در حدی باشه که چند تا دندون را بخوایم مرتب کنیم انجام بشه به اتمام برسه و در نهایت درمان ایمپلنت هم انجام بشه.

توجه داشته باشید که قراره با هر درمانی انجام میدیم در واقع ما یک جویدن خوب و مناسب داشته باشیم، سلامت بافت های دهانمان را حفظ بکنیم و زیبایی داشته باشیم تمام توصیه هایی که به شما میشه به عنوان پیش نیاز برای ایمپلنت به همین منظوره که بتونیم یک ایمپلنت استاندارد و هرچه نزدیک تر و شبیه تر به ایده ال داشته باشیم.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *