انواع دهان شویه

اتواع دهانشویه ها

دندانپزشکی عمومی

انواع دهان شویه

ارسال شده توسط dentalcenter

در این مطلب در مورد دهانشویه، انواع آن و همچنین طریقه استفاده صحیح از دهانشویه صحبت میکنیم.

انواع دهانشویه امروزه بهداشت دهان و دندان در دنیا بسیار مهم می باشد. جدا از مسئله سلامتی دهان و دندان زیبایی دندانها و لبخند افراد نیز مورد توجه قرار دارد. علت آن نیز ارتباطات گسترده میان افراد در مکانهای مختلف می باشد.

مصرف دهانشویه ها
مصرف دهانشویه ها

در هنگام دیدار افراد با یکدیگر اولین چیزی که مورد توجه و بررسی طرفین قرار میگیرد طرح لبخند طرف مقابل، دندانهای سالم و تمیز و خوشبو بودن دهان است. موارد گفته شده در ارتباط عمومی روزانه افراد بسیار مهم میباشد.

اهمیت خوشبو بودن دهان

خوشبو بودن دهان بسیار حائز اهمیت میباشد. علت آن نیز حس خوب یا بدی است که هنگام برخوردهای روزمره ناخودآگاه در ذهن افراد باقی میماند.

یکی از کارهایی که برای خوشبو بودن دهان و همچنین سلامت دندانها می توانیم انجام دهیم استفاده از دهانشویه ها می باشد. دهانشویه ها از تجمع پلاکها و جرمها روی سطح دندانها و لثه های ما جلوگیری می کنند. همچنین باعث کندی رشد و جلوگیری از تجمع باکتری ها روی سطح دندانها پس از مسواک زدن می شوند.

انواع دهانشویه ها

هر نوع از دهانشویه تاثیر مخصوصی روی دندانها و لثه های ما دارد. یکی از برندهای دهانشویه ها را انتخاب کرده ایم و در مورد آن توضیحات لازم را خواهیم داد. برندهای مختلفی از دهانشویه ها وجود دارند مانند اورال بی (Oral-B) ، کلگیت (Colgate) ، مریدنت (Merident) ، وی وان (Vi-One) که کیفیت خوبی دارند و تاثیر مناسبی روی سلامت دهان و دندان ها دارند. لازم بذکر است ذکر نام دهانشویه ها در این مقاله مبنی بر رد کیفیت سایر برندها نبوده و صرفا جهت آشنایی با روش مصرف و تاثیر آنها می باشد.

انواع برندهای دهانشویه ها
انواع برندهای دهانشویه ها

دهانشویه کلروهگزیدین (Chlorhexidine)

اولین دهانشویه ای که ما در این مقاله بدر مورد آن صحبت می کنیم کلروهگزیدین (Chlorhexidine) است. این دهانشویه معمولا بعد از جراحی های پریودنتال یا جراحی ایمپلنت به بیمار داده شده تا از خونریزی و التهاب لثه جلوگیری کند. همچنین این دهانشویه عامل ضدعفونی کننده و ضد میکروبی قوی می باشد که تاثیر مهمی پس از انجام جراحی دندان دارد. جلوگیری از تجمع جرم و پلاکها زیر لثه ها نیز از دیگر قابلیتهای این دهانشویه می باشد.

لازم به ذکر است پس از مصرف این دهانشویه حتما دندانهای خود را مسواک زده تا تغییر رنگی روی سطح دندانها ایجاد نشود.

دهانشویه های گیاهی

دهانشویه های گیاهی نقش مهمی در کاهش برفک دهانی ، آفت و تاولهای دهانی دارند. جایگیزین مناسبی برای داروهای شیمیایی ضد قارچی بوده و خاصیت ضد التهابی قوی دارند. پس از مصرف این دهانشویه حس خوشایندی حاصل از طعم خوب آنرا خواهید داشت.

دهانشویه های روزانه

دهانشویه هایی حاوی الکل یا بدون الکل و حاوی فلوراید هستند که بصورت روزانه قابل استفاده می باشند. این دهانشویه ها برای مصرف روزانه افراد عادی بوده که جراحی دندان، لثه و یا تاولهای دهانی ندارند. برای رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان و خشبو کردن فضای دهان گزینه مناسبی می باشند.

این دهانشویه ها انتخاب مناسبی برای بازسازی مینای دندان، جلوگیری از پوسیدگی، جلوگیری از تجمع جرم و پلاک و همچنین خشبو کردن دهان می باشند.

نحوه استفاده صحیح از دهانشویه ها

اولین کاری که قبل از مصرف دهانشویه باید انجام دهیم مسواک زدن و سپس استفاده از نخ دندان می باشد. پس از اطمینان از تمیز بودن دهان و دندان نوبت به مصرف دهانشویه میرسد.

استفاه صحیح از دهانشویه
استفاه صحیح از دهانشویه

ضمن دقت به دستورالعمل درج شده روی دهانشویه درب آن را باز کرده و با استفاده از درب درجه بندی شده که نقش پیمانه مصرف را دارد 15 میلی لیتر از مایه را داخل آن میریزیم. سپس آنرا داخل دهان ریخته و با فشار قرقره میکنیم. اینکار باعث پوشش کامل دهانشویه روی دندانها و لثه شده و تاثیرگذاری خود را آغاز میکند. مدت زمانی که لازم است تا دهانشویه تاثیر خود را بگذارد بین 30 ثانیه تا 1 دقیقه بوده و سپس به بیرون ریخته شود.

دقت کنید تا 30 دقیقه بعد از استفاده نباید دهان خود را بشویید. و از خوردن و آشامیدن در این زمان بپرهیزید.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *