ایمپلنت بهتر است یا روکش

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت ایمپلنت بهتر است یا روکش
ایمپلنت بهتر است یا روکش

ایمپلنت

ایمپلنت بهتر است یا روکش

ارسال شده توسط dentalcenter

آسیب دیدن یکی از دندانهای جلویی شما ، یا در اثر تصادف ، پوسیدگی یا آسیب دیدگی ، مسئله ای بسیار دشوار است. نگاه کردن به خود در آینه بدون دندان یا دندان آسیب دیده به معنای واقعی کلمه می تواند احساس افسردگی در شما ایجاد کند. این به این دلیل است که بین ظاهر دندان ها و احساسی که نسبت به خود دارید و همچنین نحوه برخورد اطرافیان با شما ارتباط زیادی وجود دارد. به طور قابل فهم ، شما نگران انجام اقدامات لازم برای ترمیم یا تعویض دندان آسیب دیده یا از دست رفته خود هستید. ما در کلینیک دندانپزشکی مدرن برای کمک به شما اینجا هستیم. با این وجود سوال این است که آیا کاشت ایمپلنت بهتر است یا روکش کردن دندان بهتر است؟ برای پاسخ به این سوال ، مهم است که بدانید هنگام از دست دادن دندان چه اتفاقی برای دهان شما می آید.

اثرات از دست دادن دندان

برای رسیدن به جواب سوال ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان ابتدا باید اطلاعاتی درباره هرکدام از این دو روش رفع بی دندانی داشته باشیم.

اثرات زیبایی از دست دادن دندان بسیار مشهود است. و تأثیرات روانشناختی و همچنین پیامدهای اجتماعی قابل مشاهده است. با این حال ، با از دست دادن دندان ، چیزی در زیر سطح رخ می دهد که می تواند نه تنها در عملکرد دندان ها ، بلکه بر سلامت کلی و زیبایی صورت شما نیز تأثیر جدی بگذارد.

استخوان فک شما برای حفظ تراکم نیاز به تحریک دندان دارد. در طول روز ، دندان های شما صدها بار با یکدیگر تماس می گیرند. این فشارهای کوچک بر روی استخوان فک شما تأثیر می گذارد و باعث می شود تا دوباره بازسازی شود و به طور مداوم خود را بازسازی کند. وقتی دندان از دست می دهید ، این تحریک از بین می رود. و شما می توانید در طی یک سال از دست دادن دندان خود تا 25 درصد از عرض استخوان فک خود را از دست دهید.

با کاهش استخوان فک ، بافت لثه نیز شروع به کاهش می کند. این به نوبه خود بر توانایی شما در گفتار و جویدن و همچنین سلامت دندان های اطراف تأثیر می گذارد. این ممکن است منجر به از دست دادن دندان در آینده و کاهش عملکرد بیشتر شود. هرچه تعداد دندان های شما بیشتر شود ، عملکرد شما بیشتر از بین می رود و تا زمانی که بدون دندان نمی شوید ، مسائل زیبایی بیشتر بوجود می آیند.

در موارد شدید ، از دست دادن استخوان مربوط به از دست دادن دندان می تواند شما را مستعد شکستگی فک کند. اگر دندان های پشت خود را از دست دهید ، نیش شما تغییر می کند و بنابراین دندان های جلویی شما به جلو رانده می شوند یا له می شوند. دندان های جلوی شما برای تحمل وزن صورت شما ساخته نشده اند و به همین دلیل آسیب می بینند.

همانطور که مشاهده می کنید ، از دست دادن دندان تأثیرات منفی بهداشتی و زیبایی بسیاری دارد. درک بهتر آنچه در هنگام از دست دادن دندان برای دهان و فک شما اتفاق می افتد می تواند تصمیم گیری در مورد اینکه روکش یا کاشت دندان گزینه مناسبی برای شما است را برای شما آسان کند.

روکش های چینی چیست؟

انجمن دندانپزشکی روکش ها را پوسته هایی با طراحی سفارشی تعریف می کند که قسمت جلوی دندان ها را می پوشاند. پوسته ها نسبتاً نازک و دارای رنگی متناسب با بقیه دندانهای شما هستند. روکش ها گزینه مناسبی برای رفع عیوب مانند تراشه های دندان ، دندان کج یا لکه ها هستند. آنها به عنوان یک ثابت ثابت طراحی شده اند زیرا قبل از چسبیدن آنها به دندان شما ، قسمت کوچکی از مینای دندان موجود برداشته می شود.

بیشتر روکش ها از رزین کامپوزیتی یا پرسلن ساخته می شوند. در طی مراحل استفاده ، دندانپزشک ما قسمت کوچکی از مینای دندان را که روی آن کار می شود بر می دارد. سپس از دندان مشکل ساز قالبی ساخته می شود. قالب به آزمایشگاه ارسال می شود ، جایی که روکش طراحی شده است.

اکثر افراد برخلاف رزین کامپوزیت ، روکش های چینی را انتخاب می کنند زیرا اگرچه چسباندن رزین کامپوزیت راحت تر است و می توان آن را سریعتر ساخت ، اما به اندازه پرسلن محکم و مقاوم نیست. ظروف چینی را می توان به همان روشی که دندان های طبیعی خود را تمیز می کنید تمیز کرد. علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ، باید بازدید منظم از دفتر ما را نیز برنامه ریزی کنید.

توجه به این نکته مهم است که روکش ها برای پوشاندن دندانهای آسیب دیده طراحی شده اند. آنها برای جایگزینی دندانهای از دست رفته طراحی نشده اند. برخی از محدودیت ها در مورد آنچه می توانند انجام دهند و در چه موقعیت هایی می توانند مورد استفاده قرار گیرند وجود دارد. دندانپزشک ما می تواند در هنگام مشاوره اولیه این محدودیت ها را به طور کامل برای شما توضیح دهد.

ایمپلنت دندان چیست؟

کاشت دندان پست های تیتانیومی است که به صورت دستی در استخوان فک شما قرار می گیرد. با گذشت زمان ، تیتانیوم با استخوان شما جوش می خورد و باعث می شود که کاشت به یک قسمت دائمی از فک شما تبدیل شود. پس از نصب ایمپلنت ، دندانپزشک ما می تواند یک دندان جایگزین در بالای آن نصب کند.

ایمپلنت های دندان یک پایه محکم برای حمایت از دندان های مصنوعی فراهم می کنند. آنها مانند دندان مصنوعی یا پل نیستند. پروتزها و دندان ها ممکن است در دهان شما بلغزانند یا تغییر مکان دهند. هنگامی که از دندان مصنوعی یا پل استفاده می کنید محدودیت های زیادی در مورد آنچه می توانید بخورید وجود دارد. همه اینها با کاشت دندان از بین می روند. وقتی ایمپلنت در دهان شما ایمن شد ، تاج های جداگانه روی کاشت قرار می گیرند. این به دندان ها ظاهر و احساس طبیعی می بخشد.

ایمپلنت برای افرادی که نمی توانند استفاده کنند یا نمی خواهند از دندان مصنوعی استفاده کنند گزینه بسیار خوبی است. یکی از مهمترین مزایای ایمپلنت های دندانی این است که برای پایین نگه داشتن دندان جایگزین ، بر خلاف بریج ، هیچ یک از دندان های دیگر شما نباید آسیب ببیند یا آماده شود. ایمپلنت توسط پیچ مخصوص خود پشتیبانی می شود و نیازی به پشتیبانی از دندانهای مجاور نیست.

برای انجام ایمپلنت دندان ، لثه های شما باید سالم باشند و به اندازه کافی استخوان در فک داشته باشید تا بتواند از کاشت پشتیبانی کند. ایمپلنت های دندانی به گونه ای طراحی شده اند که تا آخر عمر ادامه می یابند. اما برای این که اتفاق بیفتد ، باید مراقب باشید وقتی صحبت از مراقبت از دندان شما می شود. برای موفقیت طولانی مدت باید مرتباً به دفتر ما مراجعه کنید.

این ایمپلنت ها برای ترمیم دندان هایی که کمی آسیب دیده اند ساخته نشده اند. در عوض ، آنها برای جایگزینی دندان آسیب دیده تا جایی که باید برداشته شود یا جایگزینی دندان از دست رفته در اثر آسیب ، یک روش پزشکی یا یک حادثه طراحی شده اند. آنها یک راه حل طولانی مدت ارائه می دهند که به شما آزادی غذا خوردن ، صحبت کردن ، آواز خواندن و انجام هر کار دیگری را که به طور معمول با یک دندان طبیعی انجام می دهید ، می دهد.

نگاه دقیق تر به کاشت دندان در مقابل روکش

هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا می خواهید کاشت دندان یا روکش انجام دهید ، چند فاکتور وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. ابتدا باید شدت آسیب دیدگی دندان خود را در نظر بگیرید. روکش یک گزینه مناسب برای آسیب های جزئی زیبایی است. اگر دندان هایتان لک شده است ، یک تراشه کوچک دارید یا دارای مشکلات فاصله یا هم ترازی جزئی هستید که نیازی به بریس ندارند ، ممکن است روکش ها گزینه خوبی باشد.

آسیب عمده ، مانند دندانی که تا انتهای خط لثه شکسته شده است ، یا سایر مشکلات جدی ترمیمی دندان ، احتمالاً از راه حل طولانی مدت ارائه شده با ایمپلنت های دندانی بهره مند خواهد شد. یکی از مزایای ایمپلنت این است که چون جای دندان آسیب دیده را می گیرند ، احتمال عفونت یا عوارض بعدی را از بین می برند.

سوال دیگر این است که آیا نیش شما نیاز به اصلاح دارد؟ هنگام از دست دادن دندان ، دندان های شما برای تغییر در از دست دادن دندان تغییر می کنند. تنها راه جلوگیری از این کار استفاده از ایمپلنت دندان است. این شکاف ایجاد شده توسط دندان گمشده شما را پر می کند و به شما کمک می کند تا بقیه دندان های خود را در یک راستا و فاصله قرار دهید. روکش ها برای رفع مشکل گزش طراحی نشده اند. کاری که آنها می توانند انجام دهند این است که نحوه درک دندانهای شما توسط دیگران را اصلاح کنند و یک تغییر زیبایی ایجاد کنند.

سپس عامل طول عمر وجود دارد. قرار دادن روکش چینی بسیار آسان است و جایگزینی آن نسبتاً آسان است. همانطور که گفته شد ، شما باید هر 10 سال یا همین حدود روکش های چینی خود را تعویض کنید. برعکس ، ایمپلنت های دندانی نیاز به عمل طولانی تر و زمان بهبودی بیشتری دارند. با این حال ، آنها برای حداقل 25 سال طراحی شده اند. بنابراین ، بسته به سن شما در هنگام کاشت ، می تواند روشی باشد که تا آخر عمر ادامه می یابد.

ما ممکن است به دلایل گوناگونی دندان های خود را از دست داده باشید یا برای محافظت از دندان آسیب دیده خود به دنبال روکش دندانی باشید .حال این سوال پیش می آید تفاوت ایمپلنت با روکش دندان در چیست؟چرا که دغدغه اصلی اکثر افراد در این مواقع انتخاب بهترین جایگزین برای  دندان از دست رفته یا آسیب دیده است به طوریکه بهترین عملکرد را به همراه زیبایی داشته باشد .

فرق ایمپلنت و روکش (ونیر) چیست؟

به منظور رفع بی دندانی از انواع روکش دندان میتوان استفاده کرد ولی بهتر است تفاوت ایمپلنت با روکش دندان درنظر گرفته شود.استفاده از ایمپلنت ویا ونیر بستگی به مشکل دندان های شما دارد.به زبان ساده تر ایمپلنت هاجایگزین دندان از دست رفته می باشند،در حالیکه ونیرها لبخند بهتری به شما هدیه می دهند و جنبه زیبایی دارند.اگر دندانتان سالم است، و مشکلات ظاهری مثل لکه، آسیب کوچک یا فاصله ای بین دندان ها وجود دارد؛ ونیرها گزینه بسیار خوبی هستند و در کمترین زمان لبخند مورد انتظار به دست می آید.اگر مشکل شما بزرگ تر است و سلامت دهانتان را تحت تاثیر قرار می دهد برای مثال مواردی مثل از دست دادن دندان، تحلیل استخوان یا لثه، بهتر است به عنوان درمانی موفق از ایمپلنت ها استفاده کنید.

چنانچه به هر دلیلی دندانی از دست بدهید، استخوان فک شما تحلیل می رود،مگر اینکه ریشه دندان شما در استخوان باشد و باعث تحریک آن شود،در اینصورت استخوان تحلیل نمیرود. با پیشرفت تحلیل استخوان، علاوه بر سلامت دهان، سلامت کل بدن به خطر می افتد، چهره شما پیر می شود و قابلیت جویدن را از دست می دهید و حتی در حرف زدن دچار مشکل می شوید. از آنجایی که تحلیل استخوان درد ندارد، شما متوجه آن نمی شوید و فکر می کنید هیچ اتفاقی برای شما نیفتاده، در حالی که این فرآیند کاملا خاموش است. تحلیل استخوان برای همه افرادی که دندان از دست داده اند اتفاق می افتد، پس در صورتی که دچار بی دندانی شدید، ایمپلنت بهترین گزینه جبران آن است.

مزایای استفاده از ایمپلنت دندان:

تفاوت روکش دندان و ایمپلنت
تفاوت روکش دندان و ایمپلنت

ایمپلنت ها نقش ریشه دندان را دارند و توسط متخصصین طراحی شده اند و جایگزین دندان طبیعی می شوند.بسیار بادوام، پایدار و محکم هستند و سال ها عمر می کنند. جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته بدون آن که به دندان های اطراف کاری داشته باشیم. بازیابی اعتماد بنفس بیمار، بازیابی قابلیت جویدن ، صحبت کردن و هضم غذا،بازیابی بافت های صورت،حمایت از بریج یا دندان مصنوعیطول عمر ایمپلنت ها بیشتر است، و معمولا بین 20 تا 25 سال و حتی تا پایان عمر ماندگاری دارند. ایمپلنت ها مستقیم به استخوان متصل هستند و به شکل محکم پروتز را به فک متصل می کند.

معایب استفاده از روکش دندان:

پس افرادی که دندان دارند و قصد دارند زیبایی آن را بهبود ببخشند، ونیر ها (روکش های دندان) بهترین گزینه ها هستند.ونیرها سرامیک های نازکی هستند که سطح رویی دندان را از لحاظ زیبایی بازسازی می کنند.ونیرها اگر درست به دندان نچسبیده باشند قابل حرکت هستند. حرکت ونیرها در طولانی مدت باعث فاصله گرفتن از لثه و منجر به بیماری دندان و لثه می شود.همچنین طول عمر آن ها در بهترین حالت بین 10 الی 15 سال است.پس وقتی پای سلامت دهان و دندان در میان است، ایمپلنت ها حرف اول را می زنند.امیدواریم به سوال شما درمورد اینکه ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان بهترین پاسخ را داده باشیم و شما را برای انخاب بین این دو روش کمک کرده باشیم.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

1 دیدگاه برای“ایمپلنت بهتر است یا روکش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *