بلیچینگ دندان خانگی | 6 روش بلیچینگ دندان در منزل

کلینیک دندانپزشکی مدرن دسته‌بندی نشده بلیچینگ دندان خانگی | 6 روش بلیچینگ دندان در منزل
بلیچینگ دندان خانگی

دسته‌بندی نشده

بلیچینگ دندان خانگی | 6 روش بلیچینگ دندان در منزل

ارسال شده توسط dentalcenter

بیلیچینگ

بلیچینگ

 در بیشتر محصولات سفید کننده از مواد شیمیایی برای سفید شدن دندان های شما استفاده می شود که بسیاری از افراد را نگران کرده است.اما روش های زیادی برای بلیچینگ دندان خانگی وجود دارد .
اگر می خواهید دندانهای سفیدتری داشته باشید اما همچنین می خواهید از مواد شیمیایی خودداری کنید ، در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی مدرن گزینه های بسیار طبیعی و بی خطر ذکر شده است.
 
بلیچینگ خانگی-کلینیک دندان پزشکی مدرن
بلیچینگ خانگی-کلینیک دندان پزشکی مدرن

چه عواملی باعث زرد شدن دندان می شود؟

عوامل متعددی باعث کدر شدن دندان ها میشود .

غذاهای خاصی می توانند مینای دندان شما را که بیرونی ترین لایه دندان شما است لکه دار کنند. علاوه بر این ، تجمع پلاک روی دندان های شما می تواند زرد به نظر برسد.
این نوع تغییر رنگ را معمولاً می توان به طور منظم داروهای تمیز کننده و سفید کننده برطرف کرد
با این حال ، گاهی اوقات دندان ها زرد به نظر می رسند زیرا مینای دندان سخت از بین رفته و عاج موجود در زیر را نشان می دهد. عاج یک بافت استخوانی به رنگ طبیعی زرد است که در زیر مینا قرار دارد.
در اینجا 6 روش ساده برای بلیچینگ دندان خانگی وجود دارد .

روغن کشیدن را تمرین کنید

اولین روش بلیچینگ دندان خانگی روغن کشیدن به دندان ها است.روغن کشی یک روش درمانی سنتی هند است که به منظور بهبود بهداشت دهان و دندان و سموم از بدن استفاده می شود.
این روش شامل چرخاندن روغن در اطراف دهان شما برای از بین بردن باکتری ها است که می تواند به پلاک تبدیل شده و دندان های شما را زرد نشان دهد.
به طور سنتی ، هندی ها از روغن آفتابگردان یا کنجد برای روغن گیری استفاده می کردند ، اما هر روغنی موثر است .
روغن نارگیل یک انتخاب محبوب است زیرا طعم مطبوعی دارد و فواید زیادی برای سلامتی دارد.
روغن نارگیل همچنین سرشار از اسید لوریک است که به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب و از بین بردن باکتری ها شناخته شده است.
چندین مطالعه نشان داده است که روغن کشیدن روزانه باعث کاهش باکتری های دهان ، همراه با پلاک و التهاب لثه می شود
استرپتوکوک موتانس یکی از انواع اصلی باکتری در دهان است که باعث ایجاد پلاک و التهاب لثه می شود. یک مطالعه نشان داد که غرق شدن روزانه با روغن کنجد باعث کاهش قابل توجه استرپتوکوک موتانس در بزاق در کمتر از 1 هفته می شود
متأسفانه ، هیچ مطالعه علمی ثابت نکرده است که روغن کشیدن دندان شما را بلیچینگ می کند. با این حال ، این یک عمل ایمن است و ارزش امتحان کردن را دارد. بسیاری از افراد ادعا می کنند که دندان هایشان پس از کشیدن منظم روغن سفید و روشن است.
برای روغن کشیدن ، 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان خود قرار دهید و روغن را از طریق دندان ها فشار داده و بکشید. روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است ، بنابراین ممکن است لازم باشد چند ثانیه صبر کنید تا آب شود. کشیدن روغن را به مدت 15-20 دقیقه ادامه دهید.
حتما روغن نارگیل را به داخل توالت یا سطل آشغال تف کنید ، زیرا ممکن است یک بار در لوله های تخلیه به حالت جامد برگردد و باعث گرفتگی آن شود.
برخلاف بسیاری از روش های سفید کردن دندان ، کشیدن روغن نارگیل دندان های شما را در معرض اسید یا سایر مواد مینای دندان قرار نمی دهد. این به این معنی است که انجام آن روزانه ایمن است.

با جوش شیرین مسواک بزنید

جوش شیرین دارای خاصیت سفید کنندگی طبیعی است ، به همین دلیل یکی از عناصر محبوب در خمیردندان های تجاری است.
این یک ساینده ملایم است که می تواند به از بین بردن لکه های سطح دندان کمک کند.
علاوه بر این ، جوش شیرین یک محیط قلیایی در دهان شما ایجاد می کند ، که از رشد باکتری جلوگیری می کند .
این روش بلیچینگ دندان خانگی ، دارویی نیست که دندان های شما را یک شبه سفید کند ، اما باید به مرور تفاوت در ظاهر دندان های خود مشاهده کنید.
دانش هنوز ثابت نکرده است که مسواک زدن با جوش شیرین ساده دندان های شما را سفید می کند ، اما چندین مطالعه نشان می دهد که خمیردندان های حاوی جوش شیرین اثر سفید کنندگی قابل توجهی دارد.
یک مطالعه نشان داد خمیردندان های حاوی جوش شیرین به طور قابل توجهی در از بین بردن لکه های زرد دندان از خمیر دندان های استاندارد بدون جوش شیرین موثر هستند هرچه غلظت جوش شیرین بیشتر باشد ، تأثیر آن بیشتر خواهد بود .
بعلاوه ، یک بررسی از پنج مطالعه نشان داد که خمیر دندانهای حاوی جوش شیرین پلاکهای دندانها را  موثثرتر از خمیر دندانهایی که جوش شیرین دارند حذف می کنند .
برای استفاده از این درمان ، 1 قاشق چای خوری جوش شیرین را با 2 قاشق چای خوری آب مخلوط کنید و دندان های خود را با خمیر مسواک بزنید. می توانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

از پراکسید هیدروژن استفاده کنید

یکی دیگر از روش های بلیچینگ دندان خانگیاستفاده از پراکسید هیدروژن که یک ماده سفید کننده طبیعی است و باکتری های موجود در دهان شما را نیز از بین می برد
در حقیقت ، مردم سالهاست که از پراکسید هیدروژن برای ضد عفونی کردن زخم ها استفاده می کنند ، زیرا این ماده توانایی از بین بردن باکتری ها را دارد.
بسیاری از محصولات سفید کننده تجاری حاوی پراکسید هیدروژن هستند ، اگرچه در غلظت بسیار بالاتر از آن استفاده خواهید کرد.
متأسفانه ، هیچ مطالعه ای اثرات شستشو یا مسواک زدن تنها با پراکسید هیدروژن را بررسی نکرده است ، اما چندین مطالعه نشان میدهد که خمیر دندانهای تجاری حاوی پراکسید را تجزیه و تحلیل کرده است.
یک مطالعه نشان داد که یک خمیر دندان حاوی جوش شیرین و 1٪ پراکسید هیدروژن منجر به سفیدتر شدن دندانها می شود .
مطالعه دیگری نشان داد مسواک زدن با خمیر دندان تجاری حاوی جوش شیرین و پراکسید دو بار در روز منجر به 62٪ دندان سفیدتر در 6 هفته می شود .
با این حال ، برخی از سوالات در مورد ایمنی پراکسید هیدروژن وجود دارد.
در حالی که غلظت های بسیار رقیق شده ایمن به نظر می رسند ، اما غلظت زیاد یا استفاده بیش از حد از آنها می تواند باعث تحریک لثه و حساسیت دندان شود. همچنین این نگرانی وجود دارد که دوزهای بالا باعث سرطان شود ، اما این ثابت نشده است .
یکی از راه های استفاده از پراکسید هیدروژن ، دهان شویی قبل از مسواک زدن است. اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از عوارض جانبی از محلول 1.5 یا 3٪ استفاده می کنید.
متداول ترین غلظت پراکسید هیدروژن در داروخانه محلول 3٪ است. با مخلوط کردن قطعات مساوی پراکسید و آب می توانید این غلظت را به راحتی 5/1 درصد رقیق کنید.
روش دیگر استفاده از پراکسید هیدروژن مخلوط کردن آن با جوش شیرین برای تهیه خمیر دندان است. 2 قاشق چای خوری پراکسید هیدروژن را با 1 قاشق چای خوری جوش شیرین ترکیب کنید و به آرامی دندان های خود را با این مخلوط مسواک بزنید.
استفاده از این خمیر خانگی را به چند بار در هفته محدود کنید ، زیرا استفاده بیش از حد از آن باعث فرسایش مینای دندان شما می شود.

میوه و سبزیجات بخورید

یکی دیگر از روش های بلیچینگ دندان خانگی رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات است که  ممکن است هم برای بدن و هم برای دندان ها مفید باشد.
در حالی که هیچ روشی برای مسواک زدن با آنها نیست ، میوه ها و سبزیجات ترد و خام می توانند هنگام جویدن پلاک تشکیل شده روی دندان را کم کنند.
توت فرنگی و آناناس دو میوه ای هستند که ادعا می شود به سفید شدن دندان های شما کمک می کنند.

توت فرنگی

سفید کردن دندان ها با مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین یک درمان طبیعی است که توسط افراد مشهور محبوب شده است.
طرفداران این روش ادعا می کنند که اسید مالیک موجود در توت فرنگی باعث تغییر رنگ دندان شما می شود ، در حالی که جوش شیرین لکه ها را از بین می برد.
با این حال ، این درمان به طور کامل بصورت علمی پشتیبانی نشده است.
اگرچه توت فرنگی ممکن است به لایه برداری دندان ها و سفیدتر نشان دادن دندان کمک کند ، اما بعید است به لکه های دندان نفوذ کند.
یک مطالعه اخیر نشان داد که مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین در مقایسه با محصولات سفید کننده تجاری ، تغییر رنگ بسیار کمی در دندان ایجاد می کند .
اگر تصمیم دارید این روش را امتحان کنید ، استفاده از آن را به چند بار در هفته محدود کنید.
با وجود مطالعاتی که نشان داد خمیر توت فرنگی و جوش شیرین حداقل تأثیر روی مینای دندان را دارد ، استفاده بیش از حد از آن می تواند باعث آسیب شود
برای استفاده از این دارو ، یک توت فرنگی تازه را خرد کرده ، آن را با جوش شیرین ترکیب کرده و مخلوط را بر روی دندان های خود مسواک بزنید.

آناناس

برخی ادعا می کنند که آناناس می تواند دندان ها را سفید کند.
یک مطالعه نشان داد که یک خمیر دندان حاوی بروملین ، آنزیمی که در آناناس یافت می شود تشکیل شده .
با این حال ، هیچ مدرکی وجود ندارد که خوردن آناناس همان اثر را ایجاد کند.

قبل از بروز لکه از آن جلوگیری کنید

یکی از موثرترین روش های بلیچینگ دندان خانگی جلوگیری از این مهم است.در حالی که دندان های شما با افزایش سن به طور طبیعی زرد می شوند ، برخی موارد می توانند از لکه های دندان جلوگیری کنند.

غذاها و نوشیدنی هایی که باعث لکه دار کردن دندان شما میشوند را محدود کنید

قهوه ، شراب قرمز ، نوشابه و توت های تیره برای لک شدن دندان بدنام هستند.
این بدان معنا نیست که شما باید کاملاً از آنها اجتناب کنید ، اما باید مدت تماس این مواد با دندان های خود را محدود کنید.
در صورت امکان ، از نوشیدنی های معروف به لکه دار شدن دندان ها از نی استفاده کنید تا از تماس مستقیم با دندان های شما جلوگیری کند.
علاوه بر این ، خیلی زود پس از مصرف یکی از این مواد غذایی یا نوشیدنی ها ، دندان های خود را مسواک بزنید تا تأثیر آنها بر رنگ دندان های شما محدود شود.
علاوه بر این ، از استعمال دخانیات و جویدن تنباکو خودداری کنید ، زیرا هر دو می توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند.

مصرف قند خود را محدود کنید

اگر می خواهید دندانهای سفیدتری داشته باشید ، میزان قند خود را کاهش دهید.
رژیم غذایی سرشار از قند ، از رشد استرپتوکوک موتانس نوع اصلی باکتری ها که باعث ایجاد پلاک و التهاب لثه می شود ، حمایت می کند .
هنگام مصرف یک ماده غذایی شیرین ، حتماً خیلی زود دندان های خود را مسواک بزنید.

مقدار زیادی کلسیم در رژیم غذایی خود دریافت کنید

برخی از تغییر رنگ دندان ها در اثر فرسایش مینای دندان و قرار گرفتن در معرض عاج در زیر آن است که به رنگ زرد است. بنابراین ، هر کاری که برای تقویت مینای دندان انجام می دهید به سفید مروارید ماندن دندانها کمک می کند.
غذاهای غنی از کلسیم مانند شیر ، پنیر و کلم بروکلی ممکن است به محافظت از دندان های شما در برابر فرسایش مینا کمک کنند

ارزش مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را دست کم نگیرید

در حالی که برخی از تغییر رنگ دندان ها به طور طبیعی با افزایش سن همراه است ، اما عمدتا نتیجه تجمع پلاک است.
مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان می تواند با کاهش باکتری های موجود در دهان و جلوگیری از تجمع پلاک ، به سفید ماندن دندان ها کمک کند.
خمیر دندان به آرامی لکه های دندان های شما را از هم می پاشد و نخ دندان باکتری هایی را که منجر به پلاک می شوند از بین می برد.
تمیز کردن منظم دندان همچنین به تمیز و سفید ماندن دندان کمک می کند.

روشهای دیگری که اثبات نشده اند

چند روش سفیدکننده طبیعی دندان نیز وجود دارد ، اما هیچ مدرک علمی برای اثبات ایمن یا موثر بودن آنها وجود ندارد.
برخی از روش های اثبات نشده عبارتند از:
  • زغال فعال : ظاهرا مساک زدن با پودر زغال سموم را از دهان می کشد و لکه های دندان را از بین می برد.
  • خاک رس کائولن : طرفداران این روش ادعا می کنند مسواک زدن با خاک رس به از بین بردن لکه های دندان کمک می کند.
  • پوست میوه :گفته می شود مالیدن پوست پرتقال ، لیمو یا موز بر روی دندان های شما باعث سفیدتر شدن دندان می شود.
  • سرکه سیب : هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از سرکه به عنوان دهانشویه به سفید شدن دندان کمک می کند. برعکس ، مینای دندان را ضعیف کرده و باعث پوسیدگی دندان می شود.
طرفداران این روش ها ادعا می کنند که دندان ها به طور قابل توجهی سفیدتر می شوند ، اما هیچ مطالعه ای اثربخشی آنها را ارزیابی نکرده است. این همچنین بدان معنی است که آنها از نظر عوارض جانبی هنگام استفاده روی دندانها آزمایش نشده اند.
 

نتیجه گیری

چندین روش طبیعی برای بلیچینگ دندان خانگی وجود دارد که به سفید شدن دندان کمک می کند. بیشتر این روش های درمانی با از بین بردن آرام لکه های سطح دندان شما کار می کنند.

با این حال ، اکثر دندانپزشکان درمان های سفید کننده ای را ارائه می دهند که بسیار قوی تر از این درمان های طبیعی هستند. آنها شامل بلیچینگ دندان ها در دندانپزشکی و با مواد مخصوص هستند ، که ممکن است برای تغییر رنگ شدید دندان موثرتر باشد. استفاده بیش از حد از هر محصول سفید کننده می تواند به دندان های شما آسیب برساند.

همیشه در مورد گزینه های خود و بهترین گزینه ها با دندانپزشک خود مشورت کنید.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *