تاثیر آنتی بیوتیک بر ایمپلنت دندان

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت تاثیر آنتی بیوتیک بر ایمپلنت دندان
تاثیر آنتی بیوتیک بر ایمپلنت

ایمپلنت

تاثیر آنتی بیوتیک بر ایمپلنت دندان

ارسال شده توسط dentalcenter

تاثیر آنتی بیوتیک بر ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت یکی از درمان های معمول در بازگردانی دندان های از دست رفته است. میزان موفقیت ایمپلنت معمولا بین 90- 95 درصد است، اما با وجود این نرخ بالا همچنان شکست هایی قبل و بعد از قرارگیری پروتز اتفاق می افتد، یکی از دلایل شکست های زود هنگام، عفونت وآلودگی به باکتری هاست، دانشمندان بررسی های به جهت تاثیر آنتی بیوتیک بر ایمپلنت به انجام رسانده اند.

تاثیر وجود آنتی بیوتیک بر جراحی ایمپلنت

با وجود راه های مختلف درمان، اگر  پس از کاشت ایمپلنت عفونتی وجود داشته باشد، ایمپلنت باید خارج شود، تحمل این عوارض و شکست ها برای متخصصان و بیماران سخت است، به همین دلیل متخصصان تصمیم گرفتند با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده و آنتی بیوتیک ها از عفونت ایمپلنت جلوگیری کنند.

آنتی بیوتیک prophylaxis از جمله داروهایی است که در جراحی های دهان و دندان استفاده می شود، این آنتی بیوتیک برای بیمارانی که دارای عفونت های قلب و سیستم دفاعی ضعیفی هستند پیشنهاد می شود، چنانچه جراحی در موقعیت های عفونی انجام می شود این دارو می تواند موثر باشد. اما با رعایت این موارد نیز نمی توان از موفقیت ایمپلنت اطمینان حاصل کرد.

متاسفانه متخصصان هنوز درباره اینکه آیا آنتی بیوتیک ها از شکست یا عفونت های پس از کاشت جلوگیری می کنند یا نه به نتیجه نرسیده اند، علاوه بر این ،این سوال مطرح است که آیا استفاده از آنتی بیوتیک قبل از جراحی و پس از آن می تواند مفید باشد یا خیر؟

تاثیر آنتی بیوتیک بر ایمپلنت
تاثیر آنتی بیوتیک بر ایمپلنت

چگونگی تاثیر آنتی بیوتیک بر ایمپلنت

پس استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها هم موجب اثر معکوس می شود و این خطر باید جدی گرفته شود، زیرا باعث تقویت باکتری و عفونت های وحشتناک می شود، اخیرا مشاهده شده نرخ تجویز آنتی بیوتیک توسط متخصصان زیاد شده که این موضوع باعث افزایش هزینه ها هم می شود، ما در این پژوهش قصد داریم بررسی کنیم چه تفاوتی بین استفاده و عدم استفاده از آنتی بیوتیک در میزان عفونت ها و موفقیت ایمپلنت وجود دارد.مصرف آنتی بیوتیک مانند غذا ،رژیم خاص خود را دارد ، رژیم قبل از عمل و بعد از عمل .

هدف دیگر این است که بفهمیم از کدام رژیم آنتی بیوتیکی استفاده کنیم تا بهترین بهره وری را داشته باشیم.
محققین معتقدند استفاده از آنتی بیوتیک ها با هر رژیمی تاثیری در میزان موفقیت و عفونت های به وجود آمده ندارد.
 

توجه کنید:

1)میزان موفقیت ایمپلنت و عفونت های به وجود آمده را با آنتی بیوتیک ها و بدون آن ارزیابی کنند
2)فواید استفاده از آنتی بیوتیک ها را قبل از جراحی و بعد از جراحی باهم بررسی کنند
پژوهشگران اقدام به جمع آوری مقالات مرتبط کردند تا خلاصه ی جامع و شاملی گزارش کنند. 8 مقاله ای که از سال 2008 چاپ شدند در این پژوهش بررسی شدند.
در همه ی این مقالات فقط از آموکسی سیلین به عنوان آنتی بیوتیک استفاده شد، این آنتی بیوتیک با دوز های مختلف و رژیم های متفاوت استفاده شدند.
رژیم های قبل از عمل به این صورت بودند، 1گرم، 2گرم،3گرم یک ساعت قبل از عمل .

رژیم های بعد از عمل: 2گرم بلافاصله پس از عمل، 1 گرم 2 یا 3 بار در روز به مدت یک هفته، 1 گرم 2 یا 3 بار در روزبه مدت دو روز، 500 میلی گرم 3 بار در روز به مدت دوروز، برخی مقالات هم استفاده ترکیبی قبل و بعد از جراحی را بررسی کردند، این پژوهش با بررسی های آماری و تحلیلی به این نتیجه رسید که استفاده از دوز ثابت آموکسی سیلین قبل از جراحی تنها رژیمی است که ممکن است از شکست ایمپلنت جلوگیری کند. در صورتی که استفاده از این آنتی بیوتیک بعد از کاشت ایمپلنت تاثیری در عفونت ها و میزان موفقیت ایمپلنت نداشت، به همین خاطر این کار فایده ای ندارد و صرفا هزینه و عوارض جانبی اضافه بر سازمان است.

دقت کنید:

از هر 67 نفری که قبل از جراحی آنتی بیوتیک مصرف کردند، فقط یک نفر از خطر شکست ایمپلنت نجات یافت.
پس می توان گفت استفاده از آموکسی سیلین قبل از جراحی فقط 1.3درصد موجب افزایش موفقیت آن می شود.
متاسفانه هنوز توافقی کلی درباره استفاده از آنتی بیوتیک برای افزایش موفقیت ایمپلنت و کاهش عفونت ها صورت نگرفته است، اینجا به بررسی دقیق تر چندین مقاله مرتبط می پردازیم.
دانشمندان در سال 2012 تاثیر آنتی بیوتیک را بررسی کردند، آنها تفاوت خاصی در موفقیت ایمپلنت با آنتی بیوتیک و بدون آن مشاهده نکردند.

همچنین محققین در سال 2013 چندین حالت مختلف استفاده از آموکسی سیلین را بررسی کردند .
1,2,3 میلی گرم 1 ساعت قبل از جراحی و 500 میلی گرم 4 بار در هفته به مدت 2 روز.
در این حالت ها از هر 25 نفر، 1نفر از شکست ایمپلنت نجات یافت، اما همچنان اتفاق نظر بر روی رژیم استفاده از آنتی بیوتیک و نوع آن وجود ندارد.

تاثیر آنتی بیوتیک بر ایمپلنت
تاثیر آنتی بیوتیک بر ایمپلنت

نظریه دانشمندان

دانشمندان بیان کردند استفاده از آنتی بیوتیک قبل از جراحی منجر به کاهش 2 درصد خطر شکست می شود.
اما آخرین مقاله منتشر شده به طور قطع ثابت کرد استفاده از آموکسی سیلین بعد از کاشت ایمپلنت تاثیری بر روی موفقیت ایمپلنت ندارد.

از جمله محدودیت هایی که این مقالات داشتند این بود که همگی فقط از آموکسی سیلین استفاده کردند، علاوه بر این هیچ کدام نتوانستند به طور قاطع تاثیر گذاری هرکدام از رژیم های استفاده از آنتی بیوتیک را بررسی کنند.
در آمریکا سه میلیون نفر ایمپلنت دارند که هر ساله 500هزار نفر به آن ها افزوده می شوند، و در سال 2022 پیش بینی می شود 4.2 میلیون دلار صرف هزینه ایمپلنت می شود، پس نیاز است راهی را پیدا کینم که عملکرد آنتی بیوتیک ها را دنبال کنیم، تاصرفه جویی در هزینه انجام شود.

همچنین تاثیرات منفی استفاده از آنتی بیوتیک و افزایش مقاومت باکتری ها باعث شده محتاطانه تر درمورد آنها رفتار کنیم. در نهایت این پژوهش بدین نتیجه رسید که استفاده از دوزهای ثابت 1و2و3 گرم آموکسی سیلین قبل از جراحی تا حدودی موثرند در حالی تاثیر آنتی بیوتیک بر ایمپلنت پس از جراحی بسیار اندک می باشد.

اگرچه شواهد کافی برای اعلام نظر قطعی درباره تاثیر آنتی بیوتیک قبل از جراحی در دسترس نیست ، آزمایشات جدیدتری برای رسیدن به تاثیر انواع آنتی بیوتیک ها، دوز آن ها و رژیم های مصرفی مورد نیاز است.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *