تحلیل استخوان فک در اطراف ایمپلنت و دلایل آن

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت, لثه تحلیل استخوان فک در اطراف ایمپلنت و دلایل آن
پیوند استخوان فک ب

ایمپلنت لثه

تحلیل استخوان فک در اطراف ایمپلنت و دلایل آن

ارسال شده توسط dentalcenter

در این مقاله به صورت کامل به دلایل تحلیل استخوان فک و تاثیر آن بر روی ایمپلنت دندانی پرداخته خواهد شد.

دلایل تحلیل استخوان فک

1- تاثیر نیرو برو استخوان های بدن

2- نقش ایمپلنت در حفظ استخوان فک

3- تحلیل استخوان نرمال اطراف ایمپلنت دندانی

4- تحلیل استخوان غیر طبیعی اطراف ایمپلنت دندانی

رابطه استخوان های بدن با نیروهایی که تحمل می کنند

نیرو باعث تقویت استخوان های ما می شود، این یک قانون است که درباره تمام استخوان های بدن ما صدق می کند. اگر عضلاتی که در اطراف استخوان های ما قرار دارند فعالیت طبیعی داشته باشند نیروی طبیعی و نرمال به استخوان های ما وارد می کنند و فرایند استخوان سازی در بدن ما کاملا طبیعی و نرمال اتفاق می افتد و حجم این استخوان ها هم به اندازه نرمال و طبیعی خودشان باقی می مانند.

استخوان فک
عضلات بدن

اما اگر به هر دلیلی فعالیت این عضلات کم یا قطع بشود باعث می شود که نیرو از روی استخوان برداشته شود و فرایند استخوان سازی اتفاق نیافتد و آن استخوان تحلیل برود و حجمش کم شود.

استخوان فک

عوامل تحلیل استخوان فک و راهکارهای جلوگیری از آن

این موضوع درباره استخوان فک هم صدق می کند.

نیرویی که به استخوان فک وارد می شود توسط ریشه دندان های ما است و زمانی که ما دندان هایمان را از دست می دهیم دیگر نیرویی در آن قسمت به استخوان وارد نمی شود و این باعث می شود که کم کم حجمش کم شود و تحلیل برود.

تحلیل استخوان فک
نیرو استخوان فک

ایمپلنت دندانی تنها جایگزین دندان است که دارای یک قسمت ریشه ای است که داخل استخوان فک قرار می گیرد و می تواند دوباره آن نیرو ها را به استخوان برگرداند که باعث می شود فرایند استخوان سازی به آن قسمت از فک برگردد و به مرور حجم استخوان بیشتر و با کیفیت تر شود.

ایمپلنت دندانی
ایمپلنت دندانی

اما گاهی دیده می شود که در اطراف ایمپلنت تحلیل استخوان در فک اتفاق می افتد. که به صورت نرمال و غیر نرمال اتفاق می افتد.

تحلیل استخوان فک نرمال معمولا در یک سال اول بعد از کاشت دندان اتفاق می افتد و این نوع تحلیل به علت پروسه کاری انجام شده صورت می گیرد که از نیم میلی متر تا چند میلی متر می تواند متغیر باشد. اگر کمتر از سه یا چهار میلی متر اتفاق بی افتد این تحلیل کاملا طبیعی و نرمال است و تغییری ایجاد نمیکند.

تحلیل استخوان فک
تحلیل استخوان اطراف دندان

بیشتر از این مقدار باعث می شود که رزوه های ایمپلنت از لثه بیرون بزند و دیده شود که این باعث می شود زیبایی دندان های ما را از بین ببرد. حتی باعث می شود به علت تجمع میکروب ها در آن ناحیه و گیر کردن مواد غذایی، رعایت بهداشت را برای ما سخت تر کند.

ایمپلنت دندان
تحلیل استخوان و نمایان شدن پایه ایمپلنت

تحلیل استخوان نرمال در ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال هر ایمپلنتی که در دهان ما وجود دارد یک مقدار از استخوان های اطرافش به صورت استاندارد تحلیل می رود. در برند های معتبر ایمپلنت به دلیل کیفیت مرغوب آن ها تحلیل استخوان کمتری اتفاق می افتد.

موضوع تاثیر گذار بعدی ضخامت و کیفیت استخوانی است که اطراف ایمپلنت قرار گرفته است و تحلیل این استخوان کاملا بستگی به کیفیت اولیه خود استخوان فک دارد. تراکم استخوان اطراف ایمپلنت هر چقدر کمتر باشد بیشتر تحلیل می رود و هر چقدر این تراکم بیشتر باشد مقدار تحلیل آن هم کمتر است. همچنین اگر نیروی غیر طبیعی و غیر نرمالی به ایمپلنت های ما وارد شود می تواند باعث تحلیل استخوان اطرافش شود. در غیر این موارد تحلیل استخوان ما نرمال است و از حالت استاندارد خود خارج نشده است.

تحلیل استخوان فک
تراکم پایین استخوان در کنار تراکم بالا

اما گاهی اوقات تحلیل استخوان در فک بسیار پیش رونده و غیر طبیعی در اطراف ایمپلنت دندانی رخ می دهد که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال اگر در هنگام جراحی که دکتر دندانپزشک پایه ایمپلنت را در استخوان قرار می دهد، آلودگی وارد ناحیه مربوطه بشود و باعث تحلیل استخوان بشود. همچنین در افراد سیگاری و افرادی که بیماری دیابت یا در کل بیماری های زمینه ای دارند این تحلیل استخوان می تواند با شدت زیادی اتفاق بی افتد.

ایمپلنت دندانی
تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت

کسانی که پوکی استخوان دارند، نه بخاطر پوکی استخوان شان بلکه بخاطر دارو هایی که مصرف می کنند، تحلیل استخوان فک بیشتری در اطراف ایمپلنت شان اتفاق می افتد.

گاهی اوقات این تحلیل استخوان فک به حدی است که ممکن است باعث لق شدن و در نهایت از دست رفتن ایمپلنت بشود.

ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان از دست رفته

 هر چند که به صورت نرمال، ایمپلنت باعث تحلیل استخوان های اطراف خود می شود ولی در مجموع به دلیل درگیر کردن عضلات و استخوان فک از تحلیل بیش از حد و غیر استاندارد جلوگیری می کند. پس بهترین جایگزین برای دندان و حفظ استخوان فک در ناحیه بی دندانی کاشت ایمپلنت در یک کلینیک دندانپزشکی معتبر است است.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *