ترمیم دندان شکسته

ترمیم دندان شکسته

دسته‌بندی نشده

ترمیم دندان شکسته

ارسال شده توسط dentalcenter

Repair of broken teeth-clinicmodern
Repair of broken teeth-clinicmodern

دندانها مرتباً در معرض آسیب هستند  در یک تخمین ، یک چهارم کل کودکان 12 ساله به دندان های دائمی خود آسیب زده اند. البته این واقعیت که آسیب های دندانی مشترک است ، وقتی برای شما – یا فرزندتان اتفاق می افتد – راحتی ندارد. خوشبختانه ، ;کلینیک دندانپزشکی مدرن می تواند لبخند شما را دوباره زیبا جلوه دهد – به خصوص اگر مراقبت های سریع و مناسب داشته باشید. به همین دلیل مهم است که بدانید برای ترمیم دندان شکسته چه باید بکنید.

اگر دندانی در اثر ضربه ای به سر آسیب دیده است ، بهتر است در اورژانس یا مرکز مراقبت های فوری معاینه شوید – خصوصاً در صورت بروز سرگیجه ، گمراهی یا از دست دادن هوشیاری. اگر آسیب فقط به دندان یا دندان محدود شود ، ممکن است بتوانید تا روز بعد (یا بیشتر برای یک تراشه کوچک) صبر کنید تا به کلیلنیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

انواع دندان های شکسته یا ترک خورده

خطوط دیوانه وار

ترک های جزئی نیز نامیده می شود ، این ترک هایی است که مینای دندان را که سطح سفید بیرونی دندان است ، تحت تأثیر قرار می دهد. اغلب اوقات ، آنها کم عمق هستند و هیچ دردی ندارند. و ممکن است دندانپزشک فقط به صیقل دادن محل برای صاف کردن نقاط خشن نیاز داشته باشد.

شکسته

تراشه های کوچک نیز معمولاً به درمان نیاز ندارند. آنها درد ایجاد نمی کنند ، بنابراین شکسته به غیر از شکل ظاهری آنها باعث نگرانی نمی شود.

دندان ترک خورده

این شکستگی روی کل دندان ، از مینای دندان گرفته تا عصب تأثیر می گذارد. تشخیص و درمان به موقع برای نجات دندان بسیار مهم است. بدون درمان ، ترک به تدریج گسترش می یابد و قابل ترمیم است.

شکست های جدی

این نوع شکستگی تقریباً همیشه باعث حساسیت و درد دندان می شود زیرا به اندازه کافی عمیق است که عصب را در معرض دید قرار می دهد. اغلب اوقات ، قسمت شکسته دندان خونریزی می کند.

دندان خرد شده

این نوع شکستگی زمانی اتفاق می افتد که دندان به صورت عمودی به قسمتهای جداگانه تقسیم شده باشد. این غالباً نتیجه یک دندان شکسته طولانی مدت است.

شکستگی ناشی از پوسیدگی

وقتی حفره ای دندان را از داخل ضعیف می کند ، می تواند منجر به شکستگی دندان شود.

شکستگی عمودی ریشه

این ترک ها از ریشه دندان شروع می شوند و به سمت سطح جویدن کشیده می شوند. اگر آلوده شوند ، اطراف ریشه ملتهب شده و باعث درد می شود.

دلایل شکستگی دندان

گاهی اوقات بر اثر تصادف یا آسیب ورزشی ضربه ای آشکار به دندان وارد شده است. دفعات دیگر ، دلیل آن چندان واضح نیست. فاکتورهای مختلفی وجود دارد که می تواند دندان را ضعیف کند تا زمانی که سطح اکلوزال تراشه ایجاد کند یا شکستگی قابل توجهی رخ دهد. ساختار دندان ممکن است توسط یک حفره ضعیف شده باشد. اگر یک پرکردگی بزرگ بود ، مینای دندان اطراف پرکننده می تواند خیلی نازک باشد و در برابر سایش مداوم گاز گرفتن و جویدن مقاومت کند. مینای دندان شما ممکن است به دلیل وجود حتی بیشتر نیروهای دندان قروچه (سنگ زنی بی اختیار دندان شبانه) با شکستگی های ظریف دیوانه شود. مال اکلوژن ممکن است باعث شود برخی از دندان های بالا و پایین شما هنگام غذا خوردن با یکدیگر تداخل داشته باشند. همانطور که در مورد دندان قروچه ، استرس اضافه شده بر روی دندان و دندان ساییدن می تواند منجر به دیوانه شدن و ساییده شدن مینای دندان شود.اگر سطح دندان به اندازه کافی ضعیف شده باشد ، جویدن غذای نرم نیز می تواند باعث شکستگی دندان شود.

چگونه می توان تشخیص داد که دندان من ترک خورده است؟

تشخیص علائم ممکن است دشوار باشد و علائم متفاوت باشد. هنگام جویدن ممکن است گاه به گاه درد داشته باشید  . دمای شدید ، به ویژه سرما ممکن است باعث ناراحتی شود. یا ممکن است به شیرینی حساس باشید ، اما هیچ نشانه ای از پوسیدگی ندارید. ممکن است ناحیه کوچکی از لثه در نزدیکی دندان آسیب دیده متورم شود.

اگر درد شدید است ، همانطور که به طور معمول برای سردرد مصرف می کنید ، تسکین درد دهید. اگر داروی دیگری مصرف می کنید همیشه با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

چرا ترکها در عکسبرداری با دندانپزشکی ظاهر نمی شوند؟

متأسفانه ، اشعه ایکس  گاهی دندان های ترک خورده  را نشان نمی دهد.

با این حال ، گاهی اوقات ممکن است علائم دیگر ترک ایجاد شود. با شکستگی عمودی ریشه ، اگر ترک به مدت کافی وجود داشته باشد ، از بین رفتن عمودی استخوان در نزدیکی ریشه دیده می شود. دندانپزشک شما ممکن است از نور روشن یا ذره بین برای یافتن ترک استفاده کند. آنها همچنین ممکن است از یک رنگ مخصوص برای دنبال کردن روند ترک استفاده کنند.

چه کاری می توانید بلافاصله در خانه انجام دهید

شکسته ، تراش خورده ، ترک خورده یا کاملاً برطرف شده – همه شرایط نه چندان عالی ، اما اگر به درستی از آنها مراقبت نشود ، می توانند بسیار بدتر شوند.

دندانهای تراش خورده / ترک خورده

دندان با ترک یا تراشه جزئی می تواند منتظر مراقبت های پزشکی باشد ، اما شما می خواهید در مورد خوردن غذاهایی که گاز گرفتن یا جویدن آنها سخت است احتیاط کنید. همچنین شما می خواهید درمورد غذاهای با دمای شدید توجه داشته باشید. در صورت لزوم از داروهای بدون نسخه بدون درد استفاده کنید.

ترمیم دندان شکسته

خواه دندان شکسته شما نتیجه یک حفره باشد یا یک رویداد خارجی ، شما می خواهید بلافاصله با دندانپزشک تماس بگیرید. در ضمن ، این مراحل باید انجام شود:

  • دهان خود را با آب گرم یا آب نمک بشویید.
  • کمپرس سرد را روی گونه نزدیک دندان شکسته قرار دهید.
  • برای کمک به ترشح خونریزی ، روی دندان شکسته گاز بزنید. اگر گاز به راحتی در دسترس نباشد ، می توان از یک کیسه چای مرطوب به عنوان جایگزین استفاده کرد. توجه داشته باشید ، خونریزی باید پس از 10 دقیقه فروکش کند.
  • اگر استراحت شدیدی را تجربه کردید ، باید ظرف 24 ساعت به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر نمی توانید فوراً آن را به دندانپزشک برسانید ، به یک داروخانه محلی برای سیمان دندان مراجعه کنید. تا وقتی که به دنبال مراقبت پزشکی نباشید می تواند از آن به عنوان یک راه حل سریع استفاده شود.
  • برای تسکین ناراحتی از مسکن بدون نسخه استفاده کنید.

دندان شکن (کاملاً برداشته شده)

این یک اورژانس دندانپزشکی است و نیاز به توجه فوری دارد. اگر دندان کاملاً برداشته شده است ، مطمئن شوید که دندان برداشته شده را توسط تاج کنترل کنید. دندان را از ریشه نگیرید. دندانی که کاملاً بیرون زده باشد می تواند باعث آسیب شدید عصب شود. نگران نباشید ، جایگزینی دندان در پریز امکان پذیر است ، اما اگر فوراً انجام شود ، درمان بسیار موفقیت آمیز است.

آنچه دندانپزشکان می توانند برای ترمیم دندان شکسته انجام دهند

اجازه ندهید که دندان شکسته درمان نشود. ناحیه آسیب دیده مستعد پوسیدگی دندان خواهد بود. ترک ها و تراشه های درمان نشده می توانند منجر به شکستن دندان ها در ریشه شوند ، این یک وضعیت بسیار دردناک است که نیاز به کشیدن اضطراری ریشه دارد. بسته به شرایط دندان شکسته شما ، ممکن است به تاج یا کشیدن دندان و سپس تعویض با تاج بریج یا کاشت نیاز داشته باشید. اگر دندان شما فقط اندکی تراش خورده است ، ممکن است باندینگ یا روکش چینی تمام آنچه را که نیاز دارید باشد.

پر کردن و اتصال دندان

با شکستگی های جزئی ، دندان شما ممکن است برای ترمیم فقط به یک پر کننده نیاز داشته باشد. برای دندانهای جلویی ، دندانپزشک از رزین کامپوزیتی به رنگ دندان برای ترمیم دندان استفاده می کند که باندینگ نامیده می شود.

از آنجا که این یک روش ساده است ، اتصال معمولاً به بی حس شدن دندان نیاز ندارد. ابتدا دندانپزشک دندان را خشن کرده و سپس چسب را اضافه می کند. سپس ، آنها مواد باند را اعمال می کنند ، و آن را به شکل دندان طبیعی در می آورند. در آخر ، دندانپزشک از نور ماوراio بنفش برای سخت کردن مواد استفاده خواهد کرد.

عصب کشی

هنگامی که ترک دندان به داخل پالپ گسترش یابد ، کانال ریشه ضروری است. اگر دچار حساسیت دندان ، تورم یا دندان درد هستید ، احتمالاً به کانال ریشه نیاز دارید. این درمان شامل برداشتن عصب و مواد پوسیده دندان است. سپس ، کانال ریشه تمیز و مهر و موم شده است. در صورت لزوم ، یک تاج اضافه می شود. بدون درمان فوری ، می تواند باعث گسترش عفونت شود و منجر به سایر مشکلات جدی سلامتی شود.

روکش دندان

از روکش های دندان معمولاً برای دندانهای جلوی آسیب دیده استفاده می شود ، زیرا این روش درمانی واقعی ترین و جذاب ترین نتایج را به دست می دهد. روکش به مواد کامپوزیتی رزینی یا مواد چینی به رنگ دندان گفته می شود که روی کل جلوی دندان قرار می گیرد و ظاهر دندان را دگرگون می کند. یک قسمت ضخیم تر برای جایگزینی قسمت شکسته دندان اعمال می شود. مزیت دیگر این است که می توانند تا 30 سال دوام داشته باشند ، بنابراین نیازی به تعویض منظم آنها نخواهید داشت.

برای آماده سازی دندان های خود برای روکش ، دندانپزشک مقداری از مینای دندان را بر می دارد تا حجیم به نظر نرسد. سپس برداشت های دندان گرفته می شود و برای ساخت روکش به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود که دو هفته طول می کشد. پس از آماده شدن ، سطح دندان ها باید حک شود و با مایع خشن شود. روکش با استفاده از سیمان مخصوص روی دندان قرار می گیرد و دندانپزشک شما با استفاده از یک چراغ مخصوص مواد شیمیایی را فعال و سخت می کند.

کاشت دندان

اگر دندان شما قابل نجات نیست ، ممکن است نیاز به کاشت دندان داشته باشید. هنگامی که ترک به زیر خط لثه کشیده شد ، ترمیم دندان شکسته دندان شکستگی قابل درمان نیست. در این حالت باید کل دندان کشیده شود. سپس ، می توانید ایمپلنت دندان خود را دریافت کرده و جای دندان از دست رفته خود را بگیرید. این روش اغلب چندین ماه طول می کشد زیرا به استخوان شما برای بهبودی در اطراف قاب یا پست تیتانیوم نیاز دارد. ایمپلنت های دندانی پس از تکمیل ، به عنوان ریشه دندان مصنوعی عمل می کنند و به طور ایمن در استخوان فک شما قرار می گیرد.

تاج دندان

تاج ها شکل رایج درمان ترمیمی برای شکستگی یا شکستگی دندان است. تاج های دائمی را می توان از مواد مختلفی ساخت که هر کدام مزایای خاص خود را دارند: پرسلن ، سرامیک ، فلز ، چینی ذوب شده به فلز یا رزین. اگر ریشه دندان پس از شکستن هنوز سالم باشد ، ممکن است دندانپزشک شما نیاز به انجام کانال ریشه و ایجاد ساختار قبل از افزودن تاج دندان داشته باشد.

یک عمل تاج دندان معمولاً فقط دو مرتبه به مطب دندانپزشکی مراجعه می کند. ابتدا ممکن است با اشعه ایکس استخوان و ریشه های اطراف را بررسی کنند. اگر مشکلی پیدا نشود ، دندانپزشک ناحیه دندان را بی حس می کند ، مقداری از دندان باقیمانده را برداشته و ناحیه را برای تاج آماده می کند. در صورت وجود تراشه های بزرگ یا شکستگی در دندان ، ممکن است برای جمع شدن دندان به پر کردن نیاز داشته باشید. سپس ، احساسی از دندان شما همراه با دندان متضادی که برای گاز گرفتن استفاده می کنید ، ایجاد می شود. این مورد به آزمایشگاهی که در آن تاج ساخته می شود ارسال می شود ، که ممکن است حدود 2-3 هفته طول بکشد. پس از آماده شدن ، قرار ملاقات دوم خود را خواهید داشت که دندانپزشک می تواند تاج جدید شما را به طور دائمی در محل خود ثابت کند.

آیا بعد از درمان دندان ترک خورده ، دندان من کاملاً بهبود می یابد؟

برخلاف استخوان های شکسته ، ترمیم دندان شکسته  هرگز به طور کامل بهبود نمی یابد. پس از درمان ، ممکن است ترک ترکیده شود و شما هنوز دندان خود را از دست دهید. هنوز مهم است که شما تحت درمان قرار بگیرید ، زیرا بیشتر دندانهای ترک خورده می توانند سالها پس از درمان به طور طبیعی کار کنند. تیم دندانپزشکی شما می تواند در مورد مشکل خاص شما اطلاعات بیشتری به شما بدهد و یک روش درمانی را به شما پیشنهاد دهد.

آیا دندان های تراش خورده دوباره رشد می کنند؟

متأسفانه دندان های خرد شده و ترک خورده دوباره رشد نمی کنند. وقتی یک تکه از دندان جدا شد ، مهم نیست که چه کاری انجام دهید. به همین دلیل انجام هرچه بیشتر اقدامات پیشگیرانه بسیار مهم است.

هزینه درمان من چقدر است؟

هزینه بسته به نوع درمانی که شما نیاز دارید متفاوت خواهد بود. در صورت وجود عوارض و نیاز به درمان بیشتر ممکن است هزینه های اضافی وجود داشته باشد. قبل از شروع درمان ، از تیم دندانپزشکی خود یک برنامه درمانی و یک برآورد کتبی بخواهید.

جلوگیری از ترک ها

روش های مختلفی برای جلوگیری از ترک خوردن دندان وجود دارد ، مانند پرهیز از غذاهای سفت و پوشیدن محافظ دهان هنگام ورزش. مراقبت صحیح از دندان ها و مراجعه به دندانپزشک برای ویزیت های منظم به شما کمک می کند تا دندان های شما سالم و در وضعیت خوبی باشند.

هرچه ترمیم دندان شکسته را به تأخیر بیندازید ، خطر ایجاد عفونت بیشتر است. اگر از روی احتمال ترک خوردن دندان درد خود را احساس می کنید ، با دندانپزشک تماس بگیرید تا وی برای ترمیم دندان شکسته  شما را معاینه کرده و در اسرع وقت درمان مناسب را انجام دهد.

                  

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *