ترمیم دندان عقل

ترمیم دندان 8 یا عقل بهتر است یا کشیدن آن

جراحی دندان

ترمیم دندان عقل

ارسال شده توسط dentalcenter

ترمیم دندان 8 یا عقل بهتر است یا کشیدن آن ؟

دندان عقل همیشه کشیدنی نیست و به گفته یک پزشک متخصص جراح لثه و ایمپلنت  نگهداری و ترمیم دندان عقل بهتر از کشیدن آن است. بدلیل اینکه خارج کردن بدون دلیل دندان عقل احتمالا باعث اسیب به اعصاب میشود.

طبق تحقیقات که محققان به عمل اوردند در ایام گذشته به دلیل اینکه انسان ها گوشت را خام مصرف میکردند فک ها رشد بیشتری کرده و احتیاج به این دندان ها بوده است که هضم مواد غذایی بهتر صورت بگیرد. سومین دندان اسیا را دندان عقل مینامند. از این جهت به این نام , نامیده میشود که سن تکامل عقلی بین ۱۶ تا ۲۳ سال رویش می‌کند،ودر واقع در سنینی که  تکامل عقلی صورت می‌گیرد، این دندان نیز رویش می‌کند و هیچ ربطی به عقل، شعور و هوش ندارد. با توجه به اینکه دندان های عقل در انتهای قوس فکی قرار دارند و دارای ریشه های بلند ناموزون هستند در صورت بروز پوسیدگی‌های عمیق و مشکلات ریشه‌ای عصبی در این دندانها درمان آن مشکل و در برخی موارد ناممکن است .

دندان عقل چیست؟

دندان عقل در واقع شامل ۴ دندان در ۴ گوشه دهان هستند. یعنی درست عقب ترین دندان های ما .  زمان در آمدن دندان عقل اواخر نوجوانی تا اوایل جوانی است . حدودا بین سنین ۱۶ تا ۲۵ سالگی. البته بعد از آن هم گاهی در می اید.

انواع دندان عقل :

1_ نهفته

2_نیمه نهفته

3_زاویه دار

این دندان ها به صورت کامل درنمیایند و گاها تنها نیمی از انها مشخص است و این مشکل در دندان های عقل موجب به هم ریختگی دندان های فکین ، پوسیدگی دندان های مجاور ، ایجاد مشکلات جدی لثه و… خواهد شد. همچنین گاهی این دندان ها درد هم دارند. خب در اکثر این موارد باید این دندانها چه بدون جراحی و چه با جراحی کشیده شود.

دندان عقل-کلینیک دندانپزشکی مدرن
دندان عقل-کلینیک دندانپزشکی مدرن

چگونه می توان پی برد دندان عقل نهفته اسنت یا نیمه نهفته؟

با روش رادیوگرافی و یا همان عکس از دندان ها منسوب به عکس OPG می توان به نهفته یا نیمه نهفته بودن و در کل وضعیت قرارگیری آن ها در فک پی برد.

مشکلات دندان عقل چیست ؟

1_ بهم ریختگی دندان ها

2_ایجاد درد و فشار در انتهای فکین

3_پوسیدگی دندان های مجاور و ایجاد مشکات لثه ای

4_ در مواردی که دندان عقل فک پایین نیمه نهفته ( نیمه روییده) است، قسمتی از لثه که روی آن را پوشانده، به دلیل جمع شدن مواد غذایی ، جرم و باکتری زیر آن ملتهب می شود . از عوارض این التهاب میتوان به درد شدید ، گاهی تب و محدودیت باز کردن دهان اشاره کرد

 نکته :به جرات میتوان گفت درد دندان عقل اگر به خاطر پوسیدگی نباشد ،به همین دلیل است. این شرایط به ویژه اگر دندان عقل بالا روییده باشد و به این لثه ملتهب ضربه وارد کند بدتر خواهد شد.

علائم درد

1_گوش درد

2_بلع دردناک

3_بوی بد دهان

4_ایجاد درد در غدد لنفاوی گردنی

دلایل کشیدن

1_ پوسیدگی گسترده در کل دندان ها

2_ شکستگی دندان

3_ درمان ارتودنسی

4_ کاشتن پروتز های دندانی

5_دنداهای نهفته در فک

ترمیم دندان عقل یا کشیدن آن ؟

ترمیم و پر کردن  دندان عقل کار دشواری است و کشیدن آن ها نیز از دیگر دندان ها دشوارتر می باشد. عفونت این دندان ها به راحتی در فضاهای صوتی و فکی پخش شده و می تواند برای بیمار خطرآفرین و مشکل ساز باشد.

دندانی که پوسیده شده در صورت داشتن موقعیت مناسب در دهان قابلیت ترمیم یا پر کردن دارد. اما اگر موقعیت این دندان مناسب نباشد، بهتر است قبل از به عصب رسیدن اقدام به کشیدن آن کنید، زیرا در نهایت نمی توانید آن دندان را نگه دارید.

  مراقبت های لازم در 24 ساعت اول پس از جراحی

1_ گاز استریل روی محل جراحی را تا یک ساعت بعد از جراحی نگه دارید.

2_از تعویض گاز استریل جلوگیری نمایید

3_خونریزی و درد تا چند ساعت بعد از جراحی طبیعی است

4_جهت جلوگیری از ورم و کبودی بیشتر محل جراحی از کمپرس یخ استفاده کنید.

5_ در صورتی که درد داشتید از قرص مسکن جهت کاهش درد خود استفاده کنید.

6_در دوازده ساعت اول بعد از جراحی غذاهای سرد و مایع میل کنید و تا یک هفته از جویدن غذا در ناحیه جراحی شده خودداری نمایید.

7_آب دهان خود را سعی کنید به صورت نرمال قورت دهید و حدالمکان بیرون نریزید.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *