تغییر رنگ دندان عصب کشی شده

آزاده قربانی - تغییر رنگ دندان عصب کشی شده

تازه های دندانپزشکی

تغییر رنگ دندان عصب کشی شده

ارسال شده توسط dentalcenter

در خدمتتان هستم با ادامه‌ی مبحث رنگ دندان، یک مبحثی که شاید چندین جلسه را ما مختص به آن برنامه‌ریزی کنیم تا بتوانیم یک اطلاعات جامع را در خدمتتان بگذاریم و اطلاعات و آگاهیتان در این زمینه بالاتر برود جلسه‌ی قبل به بلیچینگ اشاره کردیم و پروسه‌ای که بلیچینگ دارد و مراقبت و تاثیراتی که روی دندان دارد. این مبحث هم شاید درباره‌ی بلیچینگ باشد ولی یک علتی داشته که رنگ دندان ما، می‌تواند اصلاح آن رنگ درمان با بلیچینگ صورت بگیرد و این چه بلیچینگی است؟ در این قسمت به موضوع تغییر رنگ دندان عصب کشی شده می‌پردازیم.

بررسی تغییر رنگ دندان عصب کشی شده

یک وقت‌هایی است که دندان ما نیاز به درمان ریشه دارد، درمان ریشه‌ای که باید طبق اصول و با استانداردهای بالا انجام بگیرد. چرا؟ به دلیل اینکه ممکن است تغییر رنگی را در دندان ما به همراه داشته باشد و شاید این یک علامت تعجبی باشد برای شما که اطلاعاتتان در این زمینه بالا برود بله ممکن است درمان ریشه تغییر رنگ دندان را به همراه داشته باشد علت آن چیست؟

من اگر بخواهم یک دندان را برای شما شرح دهم، دندان از مینا، آج، پالپ یا همان ریشه دندان ما که درمان ریشه روی آن صورت می‌گیرد، بافت‌های نگه‌دارنده و اعصاب و عروقی است که در انتهای فک ما می‌تواند یک دندان را تشکیل دهد. ما اگر پوسیدگی داشته باشیم و پیشروی کند درمان ریشه را در آینده برای آن دندان باید برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

بهتر است هر قسمت از دندان که درمان مرتبط با خودش را دارد با آن دندانپزشک مربوطه که در آن زمینه مطالعات و تجربیات بیشتری داشته و با مهارت بیشتری انجام می‌شود. لزوما نه اینکه متخصص باشد می‌تواند دندانپزشکان عمومی باشند که یک حرفه‌ی تخصصی را دنبال کردند. چرا به این موضوع اشاره کردم؟ به این دلیل که اگر درمان ریشه‌ی ما به صورت صحیح و کامل صورت نگیرد، منظور از کامل چیست؟

ریشه‌ی دندان همانطور که در تصویر می‌بینید ریشه‌ی دندان وقتی از پروسه‌ی مینا و تاج دندان را سپری می‌کنیم وارد یک حفره‌ای می‌شویم که یک سری ریشه و اعصاب داخل آن وجود دارد که ما می‌خواهیم درمان ریشه را انجام دهیم یعنی خارج کردن آن‌ها از کانال دندان ما. خیلی وقت‌ها این ها یک تکه و یک پارچه نیستند دارای شاخک‌هایی هستند که اگر صد درصد در درمان ریشه آن‌ها پاکسازی نشوند و به بافت سالم نرسیم ممکن است آن عروقی که داخل کانال است خونریزی داشته باشد و هنگامی که پاکسازی انجام نشود منجر به تغییر رنگ دندان می‌شود.

پس ما نیاز داریم برای درمان ریشه کاملا تخصصی انجام دهیم و تمام آن بافت‌های داخل کانال تمام آن پالپ یا ریشه به صورت کامل انجام شود که بعدا ما دچار تغییر رنگ نشویم به دلیل اینکه آن شاخک‌های انشعابی یا کانال‌هایی که به صورت مستقیم در آن مسیر قرار گرفته‌اند نیستند و به صورت انشعابی هستند.

آن‌ها کامل باید پاکسازی شوند تا زخمی نشوند و باعث خونریزی نشوند که بعدا ما با تغییر رنگ دندان به سمت صورتی یا طوسی رنگ دچار داشته باشیم. پس به این نکته توجه داشته باشید اگر برای ما این سوال پیش آمده که من درمان ریشه انجام دادم و بعد تغییر رنگ روی دندانم ایجاد شد این یکی از آن علت‌ها است.

درمان ریشه دندان
درمان ریشه دندان

دلیل دیگری که ممکن است رنگ دندانمان را بعد از درمان ریشه تحت تاثیر قرار بگیرد و تغییر رنگ را ایجاد کند موادی است که ما با آن داخل کانال را با ماده سیلر پر کنیم و ترمیم کنیم. الان ما به ندرت با این مسئله مواجه هستیم ولی در گذشته به دلیل بودن انواع موادها و متریال ها که شاید خیلی از آن‌ها کیفیت بالایی نداشتند باعث می‌شد با آن ماده‌ای که داخل کانال را پر می‌کنیم و بعد ترمیم صورت می‌گیرد ما تغییر رنگ داشته باشیم این هم یکی از مشکلات بود که بعد از درمان ریشه صورت می‌گرفت ولی خدا را شکر هرچه گذشت ما این مسئله را خیلی کم رنگ‌تر باهاش مواجه شدیم و حل شده ولی توجه داشته باشیم که کجا درمانمان را انجام می‌دهیم و از آن مواد و متریال یک اطمینانی بدست بیاوریم و بتوانیم با خیال راحت درمانمان را انجام دهیم چون اگر درمانمان با کیفیت بالا و طبق آن استانداردها صورت نگیرد شاید در بازه زمانی که سپری شود تازه مشکلات دندان ما خودش را نشان دهد. پس با دقت بالایی مرکزی را که قرار است که دندانمان را در آن جا درمان کنیم را انتخاب کنیم و حساسیت بالایی را برایش خرج کنیم.

درمان تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی

مشکلات را گفتیم ولی درمان این قضیه چیست؟ درمان تغییر رنگ دندان بعد از درمان ریشه چیست؟ به مسئله بلیچینگ اشاره می‌کنیم این هم جزو دسته‌ی بلیچینگ ها است ولی بلیچینگ داخلی به شمار می‌آید زمانی که درمان ریشه انجام دادیم و این مشکل برایمان به وجود آمد به فکر چاره هستیم و به دندانپزشکمان مراجعه می‌کنیم و می‌گوییم که آن قسمت از دندانمان که درمان ریشه انجام گرفته پاکسازی می‌شود و توسط مواد  بلیچینگ که مختص به داخل کانال هستند گذاشته می‌شود و شاید 2 الی 3 مرتبه ما مجبور شویم داخل کانال را با آن مواد پاکسازی کنیم و حتی چند درجه روشن‌تر از رنگ طبیعی دندان برش گردانیم پس بلیچینگ داخلی یکی از درمان‌هایی است که ما برای درمان تغییر رنگ دندان  بعد از درمان ریشه می‌توانیم از آن استفاده کنیم. تقریبا می‌توانم بگویم این درمان تا 60 ، 70 درصد نتیجه داده ولی در خیلی از مواقع است که شرایط به قدری حاد و بحرانی است که این هم خیلی نمی‌تواند درمان قطعی باشد و مشکل ما را حل کند باید از این درمان خارج شویم و وارد این شویم که بتوانیم دندانمان را کاور کنیم و این کاور کردن توسط روکش‌ها صورت می‌گیرد روکش‌هایی که ما دندان را باید تراش دهیم به دلیل مشکلی که در درمان ریشه‌ی ما بوده و بتوانیم با یک کاور سرامیکی تاج دندان را ترمیم کنیم .

روکش دندان
روکش دندان عصب کشی شده

خیلی وقت‌ها از ما سوال می‌شود که آیا ونیر کامپوزیت‌ها و یا لمینت ها می‌توانند این تغییر رنگ را برای ما درمان و اصلاح کنند؟ در ونیر کامپوزیت‌ها به دلیل اینکه ما اگر قرار باشد روی تک‌تک دندان مانور بدهیم و رنگش را اصلاح کنیم باید مطابق باشد با دندان‌های کناری و اختلاف رنگ ایجاد کنیم می‌توانم بگویم صد درصد ونیر کامپوزیت درمان قطعی برای تغییر رنگ دندان بعد از درمان ریشه نخواهد بود و عملا سایه آن رنگی که دندان ما به خودش گرفته با حتی ونیر کامپوزیت هم نمایان می‌شود پس برای درمان این تغییر رنگ سراغ ونیر کامپوزیت‌ها نمی‌توانیم برویم مگر بخواهیم کل دندان‌هایمان را تغییر رنگ ایجاد کنیم که از یک لایه سفید کامل برای کاور کردن آن تغییر رنگ روی آن قرار می‌دهیم و بعد رنگ دلخواهمان را که توسط دندانپزشک و نظر خودمان است اعمال می‌کنیم و حالا به آن زیبایی که مد نظرمان است می‌رسیم.

لمینت دندان
لمینت دندان

لمینت ها هم به همین صورت شاید گزینه‌ی خیلی خوب و نتیجه بخشی نباشند برای این تغییر رنگ ولی خب از ونیر کامپوزیت‌ها می‌توانم بگویم قوی‌تر هستند و رتبه بالاتری دارند برای این پوشانندگی که می‌توانیم ازش استفاده کنیم. ولی بهترین درمان بعد از بلیچینگ داخلی روکش کردن دندان است که بتوانیم آن مشکل را برطرف کنیم. امیدوارم این بخش از برنامه که می‌توانم بگویم قسمت دوم رنگ دندان است بتواند به شما کمک کند که با دقت بالاتری و در بهترین زمان درمانتان را شروع کنید با بالاترین کیفیت به اتمام برسانید که مشکلات بعدی را به همراه نداشته باشد. امیدوارم تک‌تک ما بتوانیم خدمت‌رسانی خیلی خوبی را با استاندارد و کیفیت بالا برای شما انجام دهیم.

تهیه شده در گروه کلینیک دندانپزشکی مدرن تغییر رنگ دندان عصب کشی شده

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *