علت تیر کشیدن دندان با آب سرد

کلینیک دندانپزشکی مدرن دسته‌بندی نشده علت تیر کشیدن دندان با آب سرد
علت تیر کشیدن دندان با آب سرد

دسته‌بندی نشده

علت تیر کشیدن دندان با آب سرد

ارسال شده توسط dentalcenter

علت تیر کشیدن دندان با آب سرد

 آیا تا به حال بعد از گاز زدن بستنی یا یک قاشق سوپ داغ احساس درد و ناراحتی داشته اید؟ اگر چنین است ، شما تنها نیستید. در حالی که درد ناشی از غذاهای سرد یا گرم می تواند نشانه وجود یک حفره باشد ، همچنین در افرادی که دندان حساس دارند نیز شایع است.
حساسیت دندان ، یا “حساسیت بیش از حد عاج” دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: درد یا ناراحتی در دندان ها به عنوان پاسخ به برخی محرک ها ، مانند درجه حرارت گرم یا سرد.

ممکن است یک مشکل موقتی یا مزمن باشد و در یک فرد ، یک دندان ، چند دندان یا همه دندانها را تحت تأثیر قرار دهد. این می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ، اما اکثر موارد دندان های حساس با تغییر در رژیم بهداشت دهان و دندان شما به راحتی درمان می شوند.

در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی مدرن همراه باشید ….

حساسیت دندان به سرما-کلینیک دندان پزشکی مدرن
حساسیت دندان به سرما-کلینیک دندان پزشکی مدرن

علائم دندان های حساس

افرادی که دندان های حساس دارند ممکن است به عنوان پاسخ به برخی عوامل محرک درد یا ناراحتی داشته باشند . در ریشه دندان های آسیب دیده ؛ امکان اینکه این درد را احساس کنید وجود دارد . متداول ترین عوامل محرک عبارتند از:
 • غدا ها و نوشیدنی های گرم
 • آب و هوا سرد
 • غذا ها و نوشیدنی های سرد
 • غذا ها و نوشیدنی های اسیدی
 • آب سرد ، به خصوص در طول تمیز کردن های دندان
 • مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • دهان شویی که الکل داشته باشد
علائم شما ممکن است بدون دلیل مشخصی به مرور زمان بیایند و از بین بروند. ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشند.

چه عواملی باعث حساسیت دندان می شود

بعضی از افراد به دلیل داشتن مینای دندان نازک تر ، به طور طبیعی دندان های حساس تری نسبت به دیگران دارند. مینای دندان لایه خارجی دندان است که از دندان محافظت می کند. در بسیاری از موارد ، مینای دندان از بین می رود:
 • مسوک زدن بیش از حد سخت
 • استفاده از مسواک بد
 • دندان قروچه
 • به طور منظم خوردن نوشیدن غذاهای اسیدی

گاهی اوقات ، سایر شرایط می توانند منجر به حساسیت دندان شوند. به عنوان مثال ریفلاکس معده (GERD) می تواند باعث ترشح اسید از معده و مری شود و ممکن است به مرور زمان دندان ها را فرسوده کند. شرایطی که باعث استفراغ مکرر می شود – از جمله گاستروپارزی و پرخوری – همچنین می تواند باعث از بین رفتن اسید در مینا شود.

فرسودگی لثه می تواند دندان های شما را به خطر بندازد و همین امر باعث ایجاد حساسیت می شود.
پوسیدگی دندان ، شکستگی دندان ، دندان ترک خورده و پرشدگی یا تاج های فرسوده باعث می شود عاج دندان را در معرض دید قرار دهد و باعث ایجاد حساسیت شود. اگر اینگونه باشد ، به جای اکثر دندان ها ، فقط در یک دندان یا ناحیه خاص در دهان احساس حساسیت خواهید کرد.

دندان های شما ممکن است به پر کردن ، تاج یا سفید کردن دندان ها به طور موقت حساس شوند. در این حالت ، حساسیت فقط به یک دندان یا دندانهای اطراف آن که دندانپزشکی آن را انجام دادهمحدود می شود. این حساسیت باید بعد از چند روز از بین برود.

نحوه تشخیص دندان های حساس

اگر برای اولین بار حساسیت دندان را تجربه کردید ، از دندانپزشک خود وقت بگیرید. آنها می توانند سلامت دندانهای شما را بررسی کرده و مشکلات احتمالی مانند حفره ، پرشدگی لثه یا لثه های فرورفته را بررسی کنند که می تواند باعث ایجاد حساسیت شود.

دندانپزشک می تواند این کار را در طول تمیز کردن دندان های معمول انجام دهد. آنها دندان های شما را تمیز می کنند و یک معاینه بصری انجام می دهند. آنها ممکن است با استفاده از وسایل دندانپزشکی دندان های شما را لمس کنند تا حساسیت را بررسی کنند و همچنین ممکن است برای رد کردن علت هایی مانند حفره ها ، عکسبرداری با اشعه ایکس روی دندان های شما انجام میدهند.

چگونه حساسیت دندان درمان می شود؟

اگر حساسیت دندان شما خفیف است ، می توانید درمان های دندانپزشکی بدون نسخه را امتحان کنید.
خمیردندان هایی را انتخاب کنید که دارای برچسب مخصوص دندان های حساس باشد. این خمیردندان ها هیچ ماده تحریک کننده ای نخواهند داشت و ممکن است دارای مواد حساسیت زا باشند که به شما کمک می کند تا از رسیدن به عصب دندان جلوگیری شود
وقتی نوبت دهانشوی است ، دهان شوی بدون الکل انتخاب کنید ، زیرا تحریک دندان های حساس کمتر خواهد بود.
استفاده از مسواک های نرم و  ملایم تر مسواک زدن ؛ نیز می تواند کمک کند. مسواک های نرم به این ترتیب برچسب گذاری می شوند.
برای استفاده از این روش های درمانی معمولاً چندین برنامه کاربردی لازم است. شما باید طی یک هفته شاهد بهبود باشید.

اگر درمان های خانگی جواب ندادند، می توانید با دندانپزشک خود در مورد خمیر دندان و دهانشویه که برای شما تجویز کرده ؛ صحبت کنید. آنها همچنین ممکن است در محل کار خود از ژل فلوراید یا مواد حساسیت زای درجه دار استفاده کنند. این موارد می توانند به تقویت مینای دندان و محافظت از دندان های شما کمک کنند.
با  ملایم تر مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان عقب رفتن لثه قابل درمان است. در موارد حساسیت و ناراحتی شدید به دلیل رکود شدید لثه ، دندانپزشک ممکن است استفاده از پیوند لثه را توصیه کند. بافت از کام برداشته شده و بر روی ریشه قرار داده می‌شود، تا دندان را محافظت کند.

با هوشیاری در انجام این کار در طول روز می توانید به خود آموزش دهید که دیگر از دندان درآوردن یا دندان قروچه خودداری کنید. کاهش استرس و کافئین قبل از خواب نیز می تواند مانع از ساییدن دندان های شما در شب شود. اگر این کار نمی کند ، می توانید از محافظ دهان در شب استفاده کنید تا از آسیب رساندن دندان به دندان هایتان جلوگیری کند.

چشم انداز حساسیت دندان چیست؟

اگر این موارد برای شما موثر نبودند، در مورد خمیر دندان و دهانشوی با پزشک خود مشورت کنید . همچنین در صورت بروز علائم حفره یا آسیب احتمالی ریشه باید از دندانپزشک خود وقت بگیرید . تا بتوانید به سرعت درمانشوید تا از بروز عوارض جلوگیری کنید. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد دندان که بدون دلیل مشخصی رخ می دهد
 • حساسیت دندان به یک دندان
 • درد شدیدتر به جای درد ملایم تر
 • درد هنگام گاز گرفتن یا جویدن

همچنین شما میتوانید با دنبال پیج کلینیک مدرن از مطالب علمی مهم دیگری نیز استفاده کنید . میتوانید درمسابقات و قرعه های ما نیز شرکت کنید.  لوگوی اینستاگرام ، کلینیک دندان پزشکی مدرن

برچسب

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *