درخواست-cbct-و-opg-رایگان

کلینیک دندانپزشکی مدرن درخواست-cbct-و-opg-رایگان
درخواست CBCT و OPG رایگان

درخواست-cbct-و-opg-رایگان

ارسال شده توسط dentalcenter

درخواست CBCT و OPG رایگان کلینیک دندانپزشکی مدرن جهت رفاه بیماران خود طرح CBCT و OPG رایگان ارائه میدهد. در صورت تمایل با ما تماس بگیرید

یا فرم زیر را تکیل نمایید
تا مشاورین مجموعه جهت نوبت دهی و مشاوره با شما تماس بگیرند
پرتونگاری پانورامیک یا پرتونگاری سراسرنما، یک نوع اسکن سراسرنما از فک بالا و پایین به وسیلهٔ اشعهٔ ایکس دندان پزشکی است و دیدی دو بعدی از نیمکرهٔ فرضی تشکیل شده در حد فاصل بین گوش‌ها می‌دهد. پرتونگاری پانورامیک، شکلی از پرتونگاری مقطعی صفحهٔ کانونی است. به همین دلیل هم تصاویری از صفحات چندگانه برداشته می‌شود تا تصویر کانونی مرکبی تهیه شود که فک بالایی و پایینیِ درونِ کانون تغار و ترکیبات موجود در سطح و عمق تغار را محو کرده باشد.
پرتونگاری پانورامیک به صورت عامیانه و غیررسمی، با اسامی دیگری چون پرتونگاری پانورامیک دندانپزشکی و پانتونوگرام نیز خوانده می‌شود. البته عناوینی تجاری هم برای آن وجود دارد که عبارت است از پانورکس و اورتوپانتوموگراف (سایر ورژن‌های عامیانهٔ آن، اورتوپانتوموگرافی و اورتوپانتوموگرام، کمترین کابرد را در بین سایر اسامی غیررسمی دارند) و به اختصار نیز PAN, DPR, OPT یا OPG نامیده می‌شوند. هرچند که معمولاً از کاربرد DPR در محافل پزشکی، به دلیل برگرفته شدن از یک عنوان تجاری، خودداری می‌شود.[۱]
تجهیزات پرتونگاری سراسرنمای دندان‌پزشکی، متشکل از دو بخش است که عبارتند از بازوی افقی چرخانِ نگه دارندهٔ منبع اشعهٔ ایکس و مکانیزم فیلم متحرکی که برعکس یکدیگر قرار گرفته‌اند. جمجمهٔ بیمار در بین مولد اشعهٔ ایکس و فیلم قرار می‌گیرد. منبع اشعهٔ ایکس نیز به موازات فیلم تعبیه می‌شود تا پرتوها پس از عبور از جمجمهٔ بیمار و به هنگام رسیدن به فیلم، شکلی به مانند تیغه‌ای عمودی با پهنای ۴–۷ داشته باشند. البته ارتفاع پرتوها، بخش‌های فک بالایی و پایینی را نیز دربر می‌گیرد. بازو نیز حرکت می‌کند و احتمال دارد که این حرکت به صورت چرخش دور محورِ لحظه ایِ پیش رو در مسیری اختصاصی، تعریف شود. تولیدکنندگان انواع متفاوتی از روش‌های حرکت بازو را با هدف حفظ فاصلهٔ ثابت بین دندان با مولد و فیلم، اتخاذ کرده‌اند. ضمن اینکه این سعی می‌شود تا بواسطهٔ این روش‌ها، دندان را تا حد ممکن به صورت قائم نگه دارند. البته با توجه به آناتومی‌های متفاوت اشخاص مختلف، انتخاب حرکتی ایده‌آل غیرممکن است. هرچند در نهایت توافقی بین تمامی تولیدکنندگان شکل گرفت که فاکتورهای درشت نمایی کاملاً متفاوت در طول فیلم را به دنبال داشت (۱۵–۳۰ درصد). هرچند که امکان تثبیت موقعیت بیمار با توجه به هشیاری و گیجی به شدت دشوار است. فیلم‌ها :در کل نو نوع مکانیزم حرکت فیلم وجود دارد؛ یکی از کاست کشویی مسطحی که فیلم را نگه می‌دارد، استفاده می‌کند و دیگری از سیلندری چرخشی که روی فیلم خراش ایجاد می‌کند، بهره می‌برد. اساساً نیز دو نوع سایز استاندارد برای فیلم‌های پانورامیک دندانپزشکی وجود دارد که عبارتند از ۳۰ در ۱۲ سانتی‌متر و ۳۰ در ۱۵ سانتی‌متر و تنها تفاوتشان در جذب ۸ درصد پرتوی کمتر توسط فیلم کوچک در مقایسه با فیلم بزرگتر است.
پرتونگاری اشعه ایکس دندان پزشکی از پا را از تکنولوژی فیلم (که شامل فرایند توسعهٔ شیمیایی نیز هست) فراتر گذاشته‌است و رو به سمت تکنولوژی اشعهٔ ایکس دیجیتالی (که بر اساس حسگرهای الکترونیکی و کامپیوترهاست) دارد. یکی از مزایای اصلی این تکنولوژی در مقایسه با سیستم‌های فیلم محور، وسعت سطح پرتوگیری آن است که به معنای کاهش اسکن‌های تکراری ای می‌باشد که علاوه بر دارا بودن قیمتی بالاتر، بیمار را در معرض تشعشعات بیشتری نیز قرار می‌دهند. در این روش حتی اشعه‌های ایکس منحرف شده نیز در صورت ذخیره شدن فایل دیجیتال، قابل پرینت شدن هستند. سایر مزایای فوق‌العاده آن نیز در برگیرندهٔ مسائلی چون تهیهٔ تصاویر فوری قابل مشاهده در کنار وجود امکان ارتقای آن‌ها و ایمیل کردنشان به پزشکان و مشتریان بدون نیاز به دیجیتالی کردن آن‌ها است. علاوه بر این‌ها نیز ویژگی‌هایی از قبیل ادارهٔ آسان و مطمئن اسناد، کاهش جذب اشعهٔ ایکس، عدم نیاز به تاریک خانه و نیز عدم نیاز به استفاده از هرگونه مواد شیمیایی، آن را یک سر و گردن بالاتر از تکنولوژی سابق قرار می‌دهد.
یکی از انواع اصلی سیستم‌های دیجیتال از صفحهٔ فسفری تحریک‌کنندهٔ مواد بوسیلهٔ اشعهٔ ایکس به جای فیلم استفاده می‌کند. بعد از جذب اشعهٔ ایکس، صفحه (برگه) در اسکنر خاصی قرار می‌گیرد تا تصویر پنهان آن با بواسطهٔ اسکن لیزری، نقطه به نقطه بازیابی شده و دیجیتالی شود. تصاویر دیجیتالی نیز بعد از ذخیره شدن، در صفحهٔ نمایش قابل مشاهده هستند. البته این روش به سبب سیستم پشتیبانی از عکس یکسان، شباهت بسیاری به تکنولوژی فیلم دارد ولی تفاوت اصلی آن‌ها یعنی استفاده از فرایند اسکن به جای فرایند توسعهٔ شیمیایی، همچنان پابرجاست. هرچند که این تکنولوژی چندان سریعتر از پردازش فیلم نیست ولی از توان رقابت بالایی از بابت رزولوشن و حساسیت برخوردار می‌باشد و علاوه بر این‌ها نیز سازگاری با هرنوع تجهیزات موجود، بدون نیاز به اعمال هیچگونه تغییری از دیگر مزایای آن به‌شمار می‌رود؛ چراکه تنها نیاز به جایگزینی فیلمی جدید با فیلم قبلی وجود دارد و بس.
اصطلاح «اشعهٔ ایکس دیجیتال» برای مشخص کردن اسناد فیلم بنیانی که توسط کامپیوترها مدیریت می‌شوند نیز کاربرد دارد.
دیگر انواع تکنولوژی‌های تصویر برداری دیجیتال از حسگرهای الکترونیکی بهره می‌برند. بسیاری از آن‌ها، در ابتدا اشعهٔ ایکس را به نوری تبدیل می‌کنند که بیشتر با استفاده از CCD یا یک حسگر تصویر CMOS تهیه می‌شود. تعداد معدودی نیز از منظِم آنالوگ به دیجیتال هیبریدی ای استفاده می‌کنند که ابتدائاً اشعهٔ ایکس را به الکتریسیته تبدیل می‌کند و سپس با استفاده از خواندن بخش CMOS پایه، از همین الکتریسیته به عنوان تصویر رندر می‌گیرند.
تصاویر سیستم‌های دیجیتال امروزی به مراتب بهتر از سیستم‌های فیلم محور گذشته هستند. جدیدترین پیشرفت‌های این حوزه نیز شامل اضافه کردن تکنولوژی پرتوی مخروطی سه بعدی به دستگاه‌های استاندارد پانورامیک دیجیتال می‌شود.( تعیین وقت برای حضور شما از طریق مشاورین کلینیک به شما اطلاع رسانی خواهد شد
  • ژوئن 30, 2019