دستگاه اتوکلاو چیست

اتوکلاو دیجیتال

تازه های دندانپزشکی

دستگاه اتوکلاو چیست

ارسال شده توسط dentalcenter

دستگاه اتوکلاو چیست؟ چه کاربردهای دارد؟

در سال 1879 میلادى براى اولین بار دستگاه اتوکلاو توسط میکروبیولوژیست فرانسوی، (charles chamberland) چارلز چامبرلند اختراع شد.

دستگاه اتوکلاو-کلینیک دندان پزشکی مدرن
دستگاه اتوکلاو-کلینیک دندان پزشکی مدرن

دستگاه اتوکلاو چیست

اتوکلاو دستگاهى است که براى استریل کردن مواد و ظروف استفاده می‌شود، کلمه اتوکلاو از دو کلمه اتو به معنای اتوماتیک و کلاو به معنای کلید به وجود آمده است، دستگاه اتوکلاو در فرآیند سترون یا استریل کردن کاربرد زیادی دارد، همچنین کاربرد آن در مکان‌های مختلف مثل مراکز عمومی بهداشت، آزمایشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و میکروبیولوژی بسیار پراهمیت است، اتوکلا در فرآیندهای صنعتی که به فشار زیاد نیاز دارند هم کاربرد دارد.

استریل کردن

استریل کردن یعنى کشتن تمام  اشکال رویش میکروارگانیسم ها از قبیل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها، و اسپورها (spore). اماپریون ها و عامل جنون گاوى توسط اتوکلاوها از بین نمی‌رود. همچنین تعدادى از میکروارگانیسم ها که به‌تازگی کشف‌شده، قادر هستند در دماى بالاتر از 121 درجه سانتی‌گراد نیز رشد کنند. همه مواد را نمی‌توان توسط اتوکلاو استریل کرد براى مثال بعضى مواد پلاستیکى در این شرایط ذوب می‌شود و یا بعضى مواد کاغذى نمی‌تواند میزان بالاى فشار بخار را تحمل کند، در این موارد باید از فور (گرماى خشک) و یا سایر روش‌های استریل کردن مانند اشعه گاما، گاز و محلول فرمالدئید، گاز اتیلناکساید، پلاسما (پراکسید هیدروژن)، پرتوى و مواد شیمیایى ضد (Electron beam) الکترونى عفونى استفاده نمود.

هر یک از این روش‌ها داراى معایب و مزایاى خاص خود است. روش استفاده  از بخار، از قدیمی‌ترین و متداول‌ترین روش‌های استریلیزاسیون پزشکى است، زیرا نسبت به سایر روش‌ها ایمن‌تر و سریع‌تر است. نکته بسیار مهم در استفاده از اتوکلاو این است که نباید قبل از خشک شدن کامل مواد در داخل آن، آن‌ها را خارج کرد.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *