شرایط ظاهری و رفتاری دستیار دندانپزشک _قسمت چهارم

کلینیک دندانپزشکی مدرن دوره آموزش دستیاری دندانپزشکی شرایط ظاهری و رفتاری دستیار دندانپزشک _قسمت چهارم
دستیاری دندانپزشکی

دوره آموزش دستیاری دندانپزشکی

شرایط ظاهری و رفتاری دستیار دندانپزشک _قسمت چهارم

ارسال شده توسط dentalcenter

دستیاری دندانپزشکی :این جلسه در خدمتتان هستم با قسمت چهارم دوره آموزش دستیاری دندانپزشکی

شرایط ظاهری و رفتاری دستیار دندانپزشک

در حفظ ظاهر در بُعد قانونی به مسئله نگاه کردن اینکه شرایط ظاهری و رفتاری، چهار چوب قانون زمانی که دستیار در مطبی در کلینیکی دارد فعالیت میکند در چه چهار چوبی قرار بگیرد؟

از چه قانونی باید پیروی کند؟

و اصلا اختلاف و قانون آیا با هم رابطه ی مستقیم دارند؟ و یا در دو تا فاز مجزا هستند؟!

از لحاظ ظاهری ما بر اساس قانونی که بخواهیم فعالیت داشته باشیم و در یک مطب یا کلینیک دندانپزشکی ظاهر شویم، ما از لحاظ سلامت کافی ، پوشش مناسب و آراستگی ما در آن چهار چوب قانون حرکت کنیم و این به ما چه میگوید؟

اگر بخواهیم از سلامت کافی ، جسمانی و روحی برخوردار باشیم باید رژیم غذایی مناسب داشته باشیم خواب کافی داشته باشیم و ورزش را از زندگی خود دور نکنیم این ها لازمه ی این هستند که شما بتوانید از شرایط جسمانی خوبی برخوردار باشید و عملا شرایط خوبی را برای خودتان به وجود بیاورید به چه دلیلی؟

به این دلیل که دستیاری یکی از مشاغل پر تحرک و سخت هست.

مورد دیگری که هست از لحاظ آراستگی ظاهری اینکه ما باید چه شرایطی را داشته باشیم؟

اینکه هر روز به آن نظافت روزانه خودمان بپردازیم، اینکه عدم استفاده از دخانیات و یا عطر و ادکلنی که خیلی با دوز بالا زده میشود و شما فردی را در نظر بگیرید که آلرژی داشته باشد، عملا شما خوب اگر از دید خودتان نظافت روزانه خوبی را داشتید،دوش روزانه را گرفتید لباس شما آراسته است، منظم است و دخانیات هم مصرف نمیکنید که باعث اذیت شود.

از ادکلانی استفاده کردید که عملا عامه پسند نیست، مورد بعدی پوشش مناسب است ما باید حواسمان باشد که پوشش مناسب یعنی چی؟

بله شما از دیدهای مختلف میتوانید بگوید من دارای یک لباس منظم هستم و عملا مثل بقیه ی روز ها دارم در محیط کار حاظر میشوم ولی محیط دندان پزشکی همانطور که در مباحث قبلی گفتیم شرایط خاص خودش را می طلبد.

از این بابت که شما باید روپوشی که تعبیه شده طراحی شده برای یک دستیار تهیه کنید، چندین دست داشته باشید، که شما یک روز در میان بتوانید روپوش خود را عوض کنید.

استفاده از زیورآلاتی که خیلی جلب توجه داشته باشد، از آرایش های استفاده کنید یا به عبارتی دیگر آرایش هایی را داشته باشید، که مخاطب شما عملا بدانند که الان در یک محیط دندان پزشکی وارد شده، یک محیط درمانی شده جایی که شاید باید خیلی ظاهر ساده در عین حال آراسته و پاکیزه را مشاهده کند با یک سالن مد و روبه رو نباشد.

این سه تا اصل برای شرایط حفظ ظاهر ما در چهار چوب قانون الزامی است ، باید یک دستیار حرفه ای به این نکات توجه کند.

دوره-اموزش-دستیار-دندانپزشک-کلینیک-دندانپزشکی-مدرن
دوره-اموزش-دستیار-دندانپزشک-کلینیک-دندانپزشکی-مدرن

اخلاق حرفه ای دستیار دندانپزشک

مورد بعدی اخلاق حرفه ای است.

اخلاق حرفه ای شامل دو بخش میشود:

  • کار تیمی
  • گروهی و اهمیت دادن به همکار و مراجعه کننده

که برای ما در چهار چوب بیمار تعریف شده و مورد بعدی مورد اعتماد هست.

اینکه میگوییم کار گروهی و تیمی منظورمان چی هست؟

همه ی ما که در محیط درمانی داریم فعالیت میکنیم یک تیم هستیم که در زمینه ی خدمت رسانی در محیط سلامت دهان و دندان داریم فعالیت میکنیم.

یک کار تیمی شامل شده از اینکه هر کدام مسئولیت های خودمان را بشناسیم، برای آن وقت بگذاریم و خودمان به شخصه توجیح شده باشیم، در الزام کار و مسئولیتی که به ما سپرده شده یکسری چهار چوب ها را باید اینجا هم رعایت کنید.

چهار چوب هایی که هست که به فرض من زمان ورود و خروج به محل کارم تعریف شده اگر من بخواهم خارج از این بازه زمانی فعالیت داشته باشم باعث میشوم دیگر اعضای گروه هم به مشکل بر بخورم.

چرا به فرض شما یک شیفت را مد نظر داشته باشید که برای شما تعریف شده است؟

در شیفت صبح مسئولیت دستیاری یک مجموعه را بر عهده دارید؟ شما میخواهید خارج از این شیفت فعالیت داشته باشید، یا به کارهای شخصی بپردازید،مجبور هستید ذهن و تایم تان را تغییر بدهید.

پس زمانی که شما خالی دارید زمانی که خالی میشود، یعنی باید یک دستیار دیگری در جایگاه شما قرار بگیرد آن پوزیشن خالی را پر کند باعث میشود که آن شخص در آن کار و مسئولیتی که به آن واگذار شده دچار مشکل شود.

موضوع دیگری که هست ما باید هم دردی کنیم با آن مراجعه کننده ای که به ما رجوع کرده آمده پیش ما برای اینکه یک مشکل را برطرف کند و به ما اعتماد کرده خوب باید حس مسئولیت پذیری خود را آن جا چند برابر ببریم بالا و آن مراجعه کنند متوجه شود که ما برای آن وقت میگذاریم.

ما هم برای کار آن حساسیت های خیلی بیشتر نسبت به خود آن بیمار را در نظر داریم و عملا کار آن را پیگیری میکنیم.

فکر کنید ما فراموش کنیم و دو هفته بعد خود بیمار با ما تماس بگیرد و بگوید کار من در چه مرحله ای است؟

این اصلا خوش آیند نیست تنها پیامی که به مراجعه کننده ما میدهد این است که اصلا ما پیگیر کار آن نیستیم و ارزش و اهمیتی برای کار آن قائل نشدیم و یا اینقدر کار آن کوچک بود که فراموش کرده و به آن رسیدگی نشده است.

پس اینها جزء آن مطالبی هست که گنجانده شده در حرفه ی اخلاق یک دستیار.

مورد بعدی مورد اعتماد بودن است یعنی چی؟ زمانی که اطلاعات محرمانه در محیط درمانی در یک اختیار دستیار قرار میگیرد و اینکه پرونده زیر دست دستیار می آید برای تکمیل کردن آن اطلاعات محرمانه یعنی چی ؟ یعنی شماره تماس ، آدرس  مشکلی که آن مراجعه کننده دارد وضعیت مالی و شرایط پرداختنی و سوالی از این قبیل موارد که بیمار خیلی باید در اعتماد کامل آن اطلاعات را در اختیار آن مرکز قرار داده است.

در مرکز هم اطلاعات را در اختیار دستیار قرار میدهد پس محرمانه نگه داشتن اطلاعات و هر مبحث ، بحث و گفت و گویی که بین دستیار و بیمار، بین بیمار و پزشک اتفاق می افتد باید در چهار چوب همان محیط کار بماند و انتقال پیدا نکند به  خارج از محیط کار این یک بُعد است.

حتی ما نباید به خودمان اجازه بدهیم که راجب شرایط محرمانه ی یک بیمار با همکار خودمان که شاید مرتبط نباشد اطلاعات آن شخص را در اختیارش بگذاریم، پس محرمانه نگه داشتن یکی از شرایطی را ایجاد میکند که بیمار خیلی راحت به آن مرکز اعتماد میکند و اطلاعات خود را در اختیار آن مرکز قرار میدهد.

مورد بعدی که دوست دارم خیلی به آن اشاره کنم، چون در اکثر مراکز وجود دارد اینکه ما بخواهیم مسائل شخصی خودمان را با دیگر اعضای گروه و حتی شاید بیماری که خیلی آگاهی دارد، اطلاعات دارد، در ارتباط با آن مشکل شخصی ما بخواهیم آن را درگیر کنیم و اطلاعات شخصی خود را در آن زمینه به ایشان انتقال بدهیم.

این عملا جزء مواردی است که به هیچ وجه ما حق نداریم اطلاعات شخصی مشکلات شخصی خودمان را با بقیه ی همکارها و حتی مراجعه کننده های که در آن زمینه حرفه ای هستند در میان بگذاریم.

یک مسئله دیگری که هست گفتم بین اخلاق و قانون یک رابطه ی وجود دارد یک رابطه ی کاملا مستقیم اخلاق یعنی چی ؟

اخلاق یعنی چهار چوب هایی که شخص در زمینه رفتار خود یک سری باید ها و نباید ها و خوبی و بدی ها را تعریف کرده است.

این شرایط اخلاقی این چهار چوب اخلاقی ما از طریق مختلف میتوانیم به دست آورده باشیم از طریق معلمین ، والدین به صورت ذاتی یک سری از مواردی هست که آن باید ها و نباید ها ، رفتار های اخلاقی ، را برای ما به وجود بیاورد ولی ما همیشه باید به دو تا سوال پاسخ بدهیم کاری که انجام میدهیم! چرا انجام میدهیم؟

آیا بهترین کاری انجام داده میشود و اگر بهترین کار نسبت به چه دلیل ما مجبور شدیم این کار را انجام بدهیم؟ این سوالاتی هست که در چهار چوب اخلاق گنجانده شده است.

ببینید خیلی از مواقع یک سری از کارها اخلاقی هست ولی چهار چوب قانون گنجانده نشده است.

یک سری از رفتارها هست که غیر اخلاقی است ولی در چهار چوب قانون است ما باید توجه کنیم که در کدام لاین داریم فعالیت میکنیم و نسبت به شرایطی که داریم این دو تا فاز با هم تغییر میکند.

یک مثال می زنم در نظام ما یک سیستمی است به خلعیت یعنی چی ؟ یعنی زمانی که به فرض یک خانواده ای ۲۰ سال ۲۵ سال ۳۰ سال در یک مجتمع مسکونی دارد زندگی میکند شخص دومی به میان می آید و عملا فکر کنید خارج از کشور بوده بر میگردد و مدعی میشود که آن زمین و آن ملک مال ایشان بوده به اصطلاح میگوییم بُنچاق آن زمین دست آن شخص است باید چه کار کند.

اخلاق حکم میکند که آن خانواده به زندگیشان ادامه بدهند چون بلاخره زندگی تشکیل داده شده و عملا کاری جزء این نمیشود کرد ولی قانون می آید از سیستم خلعیت استفاده میکند در کل شاید بی اخلاقی باشد میگویند.

که آن خانواده از محل سکونت خارج نشوند و عملا آن مسکن در اختیار آن شخص مالک قرار میگیرد این میشود یک کار غیر اخلاقی که در چهار چوب قانون دارد انجام میشود در درمان ها هم داریم در کنار آن این موضوع را میتوانم بگویم اگر کاری غیر اخلاقی باشد لزوما غیر قانونی نخواهد بود.

پس بین اخلاق و قانون یک رابطه ی وجود دارد که ما در شرایط مختلف میتوانیم آن را تعریف کنیم و نسبت به شرایطی که داریم اخلاقی ترین کار و قانونی ترین کار را انجام بدهیم.

این را خدمتتان بگویم که از لحاظ اخلاقی ما یکسری چهار چوب ها را در خودمان تعریف کردیم که یک دستیار زمانی که در پوزیشن دستیاری قرار میگیرد از چشم مخاطب، و از چشم یک مراجعه کننده از چشم جامعه در تیم دندان پزشکی در تیم پزشکی قرار گرفت و تمام انتظارات جامعه می آید در آن گروه، یعنی آن اعتقادات جامعه می آید بر اساس این که جزء یک تیم خدمت رسانی و پزشکی هستید.

پس ما باید انتظارات جامعه را بشناسیم انتظارات مخاطبین را بشناسیم و به آنها احترام بگذاریم و در آن چهار چوب فعالیت کنیم به عنوان یک قانون کلی استاندارد های اخلاقی از بالاترین جایگاه قرار دارد و از حداقل استاندارد ها نیز بالاتر است.

پس ما به این توجه کنیم که بشناسیم استاندارد های کارمان چی هست استاندارد هایی که جامعه در زمینه ارتباط برقرار کردن در زمینه ظاهر اخلاق رفتار برای ما تعریف کردو بالاتر از آن حرکت کنیم و فعالیت کنیم همین جا باعث میشود که ما در محیط کارمان از چشم یک بیمار یا همان مراجعه کننده مقبول واقع شویم.

این مواردی که گفتیم عملا بر میگردد به جلسات گذشته در زمینه تکمیل صحبتی که با شما داشتیم و عملا یک جمع بندی که ما باید در چهار چوب حرکت کنیم که مورد تعریف واقع شده برای مخاطبین ما و جامعه ما پس به این نکات توجه کنید.

تمام این موضوعاتی که برای شما مطرح شد سر فصل ها و موضوع ها از روی کتاب دستیار دندانپزشکی دارد تدریس میشود برای شما و عملا مخاطبین ما خیلی وقت ها به گوش من رساندند که من چطور میتوانم کتاب دستیار دندان پزشک را تهیه کنم.

این کتاب در تمامی کتاب فروشی ها دارو فروش های جدید وجود دارد میتوانید تهیه کنید و عملا در انتهای هر نشست مطالبی را که من خدمتتان میگویم به صورت مقاله در اختیار تان قرار میگیرد عملا شما در انتهای دوره ی دستیاری میتوانید چکیده ای از این کتاب را برای خودتان تهیه کنید.

پس مراقب اخلاق رفتار برای آن شغلی که انتخاب کردید که دستیار دندان پزشکی هست و چون شما میخواهید در زمینه ی حرفه ای وارد این حرفه ی دستیاری شوید به این نکات را سر لوحه کارتان قرار دهید امیدوارم که بتوانید یک دستیار حرفه ای باشید با برنامه استیج مدرن میتوانید به آن هدف تان برسید و ما هم به شما کمک میکنیم.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *