آموزش روش عقربه های ساعت برای دستیار دندانپزشک

کلینیک دندانپزشکی مدرن دوره آموزش دستیاری دندانپزشکی آموزش روش عقربه های ساعت برای دستیار دندانپزشک
آموزش روش عقربه های ساعت برای دستیار دندانپزشک

دوره آموزش دستیاری دندانپزشکی

آموزش روش عقربه های ساعت برای دستیار دندانپزشک

ارسال شده توسط dentalcenter

روش عقربه های ساعت راهی مناسب برای تعامل بین دستیار و دندانپزشک

در مقاله های آموزشی گذشته به تفصیل درباره نحوه نشستن دستیار و دندانپزشک مکانهای قرارگیری دستیار در کنار دندانپزشک و همچنین نحوه رد و بدل کردن ابزار و وسایل بین آنها صحبت کردیم. روش عقربه های ساعت ( Clock Concept)  متدی مناسب برای تعامل بین دندانپزشک و دستیار میباشد. موقعیت قرار گیری دستیار دندانپزشک و چگونگی حرکت او و هماهنگی با دندانپزشک مواردی است که ما در قالب روش فوق ( Clock Concept) میتوانیم براحتی فرا بگیریم.

در این روش موقعیت دستیار ، دندانپزشک ، بیمار و مسیرهای حرکتی دستیار تعیین شده است.  با درک و یادگیری این روش دستیار براحتی میتواند موقعیت ها و مسیرهای حرکتی خود را با دندانپزشک و بیمار هماهنگ کرده و بهترین عملکرد را حین درمان داشته باشد.

"روش

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید یک ساعت دایره ای شکل فرضی بروی صندلی دندانپزشک به شکلی منطیق شده که ساعت 12 در بالای سر بیمار قرار گرفته است.

موقعیت ها در روش عقربه های ساعت
موقعیت ها در روش عقربه های ساعت

مطابق تصویر فوق چهار موقعیت تعیین شده بر مبنای ساعت وجود دارد که به ترتیب عبارتند از : ساعت 12 ، ساعت 2 ،ساعت 4 و ساعت 7 . با مراجعه دوباره به تصویر متوجه میشوید که هر بخشی از ساعت با نامهای مختلفی مشخص شده است. به ترتیب از ساعت 12 تا 2 با نام استاتیک زون ( Static Zone ) ساعت 2 تا 4 اسیستانت زون (Assistant’s Zone ) ساعت 4 تا 7 ترانسفر زون (Transfer Zone) و ساعت 7 تا 12 اوپراتور زون ( Operator’s zone) .

موقعیت ها در روش عقربه های ساعت

موقعیت ها در روش عقربه های ساعت را در ادامه مطلب بررسی خواهیم کرد. لازم بذکر است تعیین این موقعیت ها ارتباط مستقیمی با راست دست و یا چپ دست بودن دندانپزشک دارد.

  • Static Zone یا ناحیه ساکن از ساعت 12 تا 2 برای دندانپزشک راست دست بوده و برای دندانپزشک چپ دست از ساعت 10 تا 12 میباشد. استاتیک زون ناحیه ای است که در پشت سر بیمار است و یونیت ، کابینت موادها و متریالها در آن ناحیه قرار دارد.
  • Operator’s zone یا ناحیه عمل کننده محلی است که دندانپزشک در آن قرار میگیرد. از ساعت 7 تا 12 برای دندانپزشک راست دست و از ساعت 12 تا 5 نیز برای دندانپزشک چپ دست میباشد. این ناحیه دقیقا کنار بیمار بوده و دندانپزشک آنجا مستقر میشود.
  • Assistant’s Zone یا ناحیه دستیار از ساعت 2 تا 4 برای دندانپزشک راست دست و از ساعت 8 تا 10 برای دندانپزشک چپ دست می باشد. این ناحیه دقیقا روبروی دندانپزشک قرار دارد. دستیار در این موقعیت مکانی میتواند از یک کابینت متحرک برای حمل وسایل و ابزار مورد نیاز حین درمان استفاده کند.
  • Transfer Zone یا ناحیه انتقال از ساعت 4 تا 7 برای دندانپزشک راست دست و از ساعت 8 تا 10 برای دندانپزشک چپ دست می باشد. دقیقا بالای سر بیمار قرار داشته و در این ناحیه انتقال مواد و وسایل بین دستیار و دندانپزشک انجام میشود.

مزایای استفاده از روش عقربه های ساعت

 روش کلاک کانسپت و موقعیت های فرضی مشخص شده روی آن بسیار به یک دستیار دندانپزشک کمک خواهد کرد. درک موقعیتهایی که بالا به آن اشاره شد به دستیار این امکان را میدهد در چه مکانی قرار گرفته و موقعیت خود را به نسبت راست دست و یا چپ دست بودن دست دندانپزشک تنظیم نماید.

نقش خاص دستیار دندانپزشک در مراحل درمان

دستیار دندانپزشک
نقش خاص دستیار دندانپزشک در مراحل درمان

دستیار نقشی اساسی برای دندانپزشک و حصول یک نتیجه خوب درمانی را ایفا میکند. دستیار دندانپزشک همیشه باید یک قدم جلوتر از دندانپزشک باشد. او با بررسی نواحی که در روش فوق به آن اشاره شد و علت تعریف و مشخص کردن این نواحی میتواند بهترین استفاده را از زمان کرده و تمام حرکات خود را منظم و حساب شده انجام دهد. دستیار با پیش بینی لازم و فراهم کردن یک کابینت کامل و مجهز شامل مواد و متریال  مورد نیاز درمانی که قرار است دندانپزشک انجام دهد میتواند ار رفت و آمد های اضافی از ناحیه ای به ناحیه دیگر جلوگیری کند.

روند درمان در دندانپزشکی همکاری منظم و حساب شده ای را از طرف تمام اعضای تیم دندانپزشکی می طلبد. این روند باعث صرفه جویی در زمان ، استفاده بهینه از مواد و تجهیزات و همچنین القای یک حس مثبت و اطمینان بخش به دندانپزشک و بیمار میگردد.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *