دندانپزشکی در دوران بارداری

دندانپزشکی در دوران بارداری

تازه های دندانپزشکی دندانپزشکی عمومی

دندانپزشکی در دوران بارداری

ارسال شده توسط dentalcenter

دندانپزشکی در دوران بارداری یکی از بزرگترین دغدغه های زنان باردارمی باشد. مراقبت از دندان به دلیل بارداری نباید متوقف شود. در حقیقت، حفظ سلامت دهان و دندان از اهمیت بالایی برخوردار است. هنگام بارداری، شما در معرض خطر پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر موارد هستید. متأسفانه، هنوز این باور گسترده وجود دارد که مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری می تواند برای شما یا کودک شما مضر باشد. یک مطالعه جدید توسط انجمن دندانپزشکی استرالیا نشان داد که بیش از نیمی از زنان استرالیایی مورد بررسی (53.7٪) این عقیده اشتباه را دارند. اگر این بدان معنی باشد که شما به دلیل این عقیده، از مراجعه به دندانپزشک و استفاده از خدمات دندانپزشکی در دوران بارداری خودداری می کنید و از مراقبت های مورد نیاز در رابطه با دندان های خود اجتناب می کنید، این می تواند یک مشکل جدی باشد.

آیا می توانم در حین بارداری به دندانپزشک بروم؟

نه تنها می توانید از خدمات دندانپزشکی در دوران بارداری استفاده کنید و به به دندانپزشک بروید، بلکه باید بیش از پیش در دوران بارداری به سلامت دهان و دنئدان خود اهمیت دهید، چرا که ترک، پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان درمان نشده می تواند مضر باشد. سلامت دندان شما تأثیر زیادی بر سلامت کلی شما دارد، به این معنی که می تواند تأثیر زیادی روی کودک شما نیز بگذارد.

مراجعه به دندانپزشک حین بارداری
مراجعه به دندانپزشک حین بارداری

حتی وقتی باردار نیستید، توصیه می کنیم مراجعه ای منظم به دندانپزشک را در دستور کار خود قراردهید. برای بسیاری از افراد، معاینه هر شش ماه یک بار توصیه می شود، اما شرایط شما ممکن است نشان دهد که چند بار باید ایم معاینه در طول سال انجام شود. بنابراین به ویژه هنگامی که با تغییرات هورمونی مانند بارداری روبرو هستید، اهمیت سلامت دهان و دندان شما دو چندان شده و باید در نظافت دهان و دندان خود برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در دوران بارداری کوشا باشید.

دندانپزشک شما اغلب در طول بارداری شما چندین قرار ملاقات را توصیه می کند تا بتواند وضعیت دندان ها و لثه های شما را بررسی کند. اگر قصد دارید به زودی باردار شوید، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کرده و مشکلات برجسته دندانپزشکی مانند دندان عقل نهفته یا مشکلات کانال ریشه خود را برطرف کنید تا خطر عوارض آن در دوران بارداری کاهش یابد.

آیا پرتوهای ایکس ایمن هستند؟

یکی از رایج ترین نگرانی هایی که زنان باردار در مورد مراجعه به دندانپزشک دارند قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس می باشد. با این وجود، پرتونگاری دندانهای مدرن از دوزهای بسیار کم اشعه استفاده می کنند و یک دوز واحد معمولاً به اندازه کافی زیاد نیست که عوارض جانبی در رشد جنین ایجاد کند. دندانپزشک شما همچنین با استفاده از پیش بند و محافظ تیروئید، از جنین شما در برابر اشعه محافظت می کند.

پرتوهای ایکس و بارداری
پرتوهای ایکس و بارداری

اگر چه پرتوهای ایکس بی خطر هستند، در صورتی که فقط یک معاینه روتین داشته باشید. ممکن است دندانپزشک شما همچنان در طول سه ماهه اول بارداری اجتناب از این اشعه ها را به شما توصیه کند. اما اگر شما یک مشکل دندانپزشکی فوری یا یک درد شدید، دارید، استفاده از اشعه ایکس برای کمک به دندانپزشک برای برنامه ریزی و انتخاب درمان مناسب برای شما بهتراست.

آیا می توانم بیهوشی داشته باشم؟

اگر نیاز به استفاده از یک روش درمانی یا زیبایی دندانپزشکی در دوران بارداری دارید، از بیهوشی می توانید با خیال راحت برای آرامش بیشتراستفاده کنید. ضروری است که شما در مورد بارداری خود به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا آنها بتوانند بیهوشی مناسبی را انتخاب کرده و سطح مناسبی را تعیین کنند.

از بیهوشی هایی که حاوی فلیپرسین هستند باید در دوران بارداری اجتناب شود زیرا این ماده شیمیایی رگ های خونی را محدود می کند. درمورد هرگونه ابهام یا نگرانی از نوع بی حسی که از آنها استفاده می کنید، از دندانپزشک خود سوال بپرسید. دندانپزشک شما از کمترین غلظت بیهوشی برای نوع درمانی که انجام می شود استفاده می کند. هنگامی که شما احساس راحتی می کنید، بدن و کودک شما تحت استرس کمتری قرار می گیرند.

آیا می توانم هنگام بارداری دندانم را بکشم؟

کشیدن دندان آخرین راه حل برای دندانپزشکان است، که همیشه سعی می کنند در صورت امکان دندان شما را نجات دهد. اما اگر دندان شما در اثر پوسیدگی یا آسیب دیدگی، بیش از حد آسیب دیده باشد، می تواند سلامت دهان و دندان شما را در معرض خطر قرار دهد و باید برداشته شود.
کشیدن دندان می تواند درهر زمان از دوران بارداری انجام شود، اما دندانپزشک شما ممکن است سه ماهه دوم را به عنوان زمان ایده آل توصیه کند. این به شما کمک می کند تا در سه ماهه اول هنگامی که کودک شما در حال رشد است، از قرار گرفتن در معرض اشعه X اجتناب کنید و همچنین از ناراحتی دراز کشیدن روی پشت خود برای مدت طولانی در سه ماهه سوم جلوگیری کنید.

آیا درمان ریشه در بارداری تأثیر می گذارد؟

اگر پوسیدگی دندان به قسمت داخلی دندان شما که محل انتهای عصبی آن است برسد، این می تواند بسیار دردناک باشد. درمان کانال ریشه می تواند با از بین بردن بافت آلوده و ترمیم دندان با تاج با ظاهری طبیع ، درد را متوقف کند، بنابراین نیازی به کشیدن دندان نیست.
اگر نیاز به مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری دارید، درمان کانال ریشه در هر مرحله از بارداری قابل انجام است و نباید به تأخیر بیفتد. اما، به دلیل اینکه اشعه ایکس درگیر است، زمان ایده آل برای عصب کشی دندان در سه ماهه دوم بارداری است.

آیا می توانم هنگام بارداری دندانهایم را سفیدتر کنم؟

سفید کردن یا بلیچینگ دندان ها در حالی که باردار هستید می تواند انجام شود، اما ممکن است دندانپزشک شما اکثر درمان های دندانپزشکی غیر اورژانسی شما را تا بعد از تولد کودکتان به تعویق بیندازد. خصوصاً در سه ماهه سوم باید از سفید کردن دندانها و سایر روشهای زیبایی خودداری کرد. اگر از کیت سفید کننده دندان های خانگی استفاده می کنید، حتماً اطمینان حاصل کنید که غلظت پراکسید هیدروژن بیش از شش درصد نیست. غلظت های بالاتر به طور بالقوه می تواند باعث آسیب بافت شود، مگر اینکه توسط یک متخصص انجام شود.

آیا در دوران بارداری می توانم دندان هایم را کامپوزیت کنم؟

برای اکثر خانم ها، پر کردن دندان با کامپوزیت یا انجام فرآیند لمینت دندان با کامپوزیت در دوران بارداری بی خطر است، اما برای اطمینان با دندانپزشک خود مشورت کنید. در صورت نیاز به استفاده از اشعه X دندانپزشکی، دندانپزشک شما به احتمال زیاد برای محافظت از کودک شما، غده تیروئید و گلو شما را با پوششی خاص پوشانده و شکم شما را با یک پیش بند محافظ سنگین می پوشاند تا خطرات اشعه X را به حداقل برساند.

کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان

علاوه بر این، دندانپزشک شما ممکن است بخواهد پر کردن دندان شما را به تعویق بیندازد مگر اینکه در سه ماهه دوم یا در آغاز سه ماهه سوم بارداری خود باشید، نه اینکه در سه ماهه اول زمانی که جنین مستعد از تأثیرات محیطی است، این عمل را انجام دهید. برنامه ریزی برای انجام این عمل در سه ماهه دوم ممکن است به معنای آن باشد که شما هنوز هم می توانید در زمان لازم برای انجام کامپوزیت در دوران بارداری، به راحتی روی یک صندلی دندانپزشکی بنشینید.

آیا در دوران بارداری می توانم درمان ارتودنسی داشته باشم؟

اگر در حال حاضر تحت درمان ارتودنسی دندان هستید، نباید آن رامتوقف کنید، فقط به این دلیل که شما باردار هستید. حتی می توانید در طول بارداری بریس های جدیدی داشته باشید، اگرچه دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی شما ممکن است توصیه کند که تا بعد از تولد کودکتان منتظر بمانید، زیرا بعضی اوقات عوارضی به وجود می آید. گرفتن پرانتز، به پرتونگاری ایکس احتیاج دارد که ممکن است دندانپزشک شما در سه ماهه اول از آن ممانعت کند. اگر در حین بارداری وزن شما افزایش می یابد، صورت و دهان شما نیز تغییر می کند، این بدان معنی است که باید بریس های شما تنظیم شود یا اینکه برای ایجاد مجموعه جدیدی از ترازها باید تصاویر جدیدی از دندان های شما تهیه شود. این تغییرات می تواند هزینه کلی را افزایش دهد. برخی از خانم ها در دوران بارداری تورم لثه ها و سایر بافت های صورت را تجربه می کنند که بعضی اوقات می تواند باعث تحریک سیم های بریس و براکت ها شود.

چگونه می توان از معالجه دندانپزشکی در دوران بارداری اجتناب کرد؟

اگر به دنبال این عدم مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری هستید، از قبل روال بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، در این صورت کمتر احتمال دارد که در دوران بارداری خود مشکلات دندانپزشکی را تجربه کنید. همچنین با مسواک زدن و استفاده ازنخ دندان به صورت مرتب، باید سعی کنید از دندان های خود محافظت کنید.
از سلامت دندان خود با معاینات منظم نزد دندانپزشک اطمینان حاصل کنید. همچنین باید از مسواک زدن دندان های خود بعد از بیدارشدن از خواب خودداری کنید، زیرا این می تواند به سطح مینای دندان شما آسیب برساند. در عوض، دهان خود را بعد از 30 دقیقه انتظار با آب بشویید و بعد از خوردن صبحانه مسواک بزنید.

کلینیک دندانپزشی مدرن ارائه دهنده انواع خدمات زیبایی دندان، از جمله لمینت دندان، ایمپلنت دندان، بلیچینگ دندان و ارتودنسی دندان، با تیمی برجسته و مجرب از پزشکان ومتخصصان با دانش، با بهترین کیفیت ها ومناسب ترین قیمت ها، در خدمت شما عزیزان می باشد.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *