دندان مصنوعی متکی بر پایه ایمپلنت

کلینیک دندانپزشکی مدرن تازه های دندانپزشکی دندان مصنوعی متکی بر پایه ایمپلنت
حمیده حمیدی - دندان مصنوعی متکی بر پایه ایمپلنت

تازه های دندانپزشکی

دندان مصنوعی متکی بر پایه ایمپلنت

ارسال شده توسط dentalcenter

دندان مصنوعی متکی بر پایه ایمپلنت : پروتز ثابت

در برنامه‌ی قبلی اشاره‌ای داشتیم به دندان مصنوعی بر پایه‌ی لثه و دندان. در این قسمت از برنامه استیج مدرن در خدمتتان هستیم در ارتباط با دندان مصنوعی متکی بر پایه ایمپلنت. دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت دو نوع متحرک و ثابت است. مزایای بسیاری در ثابت کردن دندان مصنوعی بر پایه‌ی ایمپلنت وجود دارد. افرادی که دندان مصنوعی‌های متحرک استفاده می‌کنند مشکلاتی مانند تکان خوردن و حرکت در دهانشان احساس می‌کنند و همچنین عوارضی دارد که در برنامه‌ی قبلی اشاره کردیم به همین دلیل دندان مصنوعی به روش ایمپلنت امروزه خیلی مورد استقبال قرارگرفته و بیشتر انجام می‌شود.ایمپلنت ثابت به این منظور است که کاملا شبیه دندان طبیعی است و نیاز به خارج کردن آن نیست که معمولا 6 الی 8 پایه در فک قرار می‌گیرد که از جنس پرسلن است که باعث می‌شود خیلی شبیه‌تر به دندان طبیعی شود و روی پایه‌ای به نام اباتمنت سوار می‌شود. از لحاظ هزینه‌ای نسبت به دندان مصنوعی‌های دیگر گران‌تر است.

نوع دیگری از دندان مصنوعی‌هایی که بر پایه ایمپلنت است و ثابت است هیبرید دنچر ها هستند که معمولا 6 پایه در فک استخوان قرار می‌گیرد در شرایطی که بیمار استخوان کافی برای 8 پایه را ندارد و یا بیمار قادر به پرداخت هزینه‌ی بیشتر نیست ولی درواقع راه‌حل خیلی مناسبی است که بیمارها بتوانند یک ردیف دندان داشته باشند و به صرفه تر باشد. در واقع هیبرید دنچر ها  راه‌حل مناسبی است برای افرادی که دارای بی‌دندانی کامل هستند و می‌توانند کاشت یک ردیف دندان را با هزینه‌ی خیلی کمتر و مناسب‌تر داشته باشند. در این روش فریم یا اسکلت فلزی وجود دارد که ماده‌ای از جنس آکریلیک و دندان مصنوعی روی آن سوار می‌شود. هیبرید دنچر ها ساختار صورت را ساپورت می‌کنند ولی از لحاظ زیبایی با ایمپلنت‌ هایی  از جنس پرسلن که ثابت هستند کاملا متفاوت است و به زیبایی آن نمی‌رسد. هیبرید دنچر ها از لحاظ ظاهری و جنسی شبیه دندان مصنوعی‌های متحرک هستند و آن زیبایی که باید داشته باشند را ندارند.

پروتز ثابت دندان
پروتز ثابت متکی بر پایه ایمپلنت

حجم وسیعی از آکریلیک را داخل دهان می‌گیرد به دلیل استحکامی که باید داشته باشد و نباید کمتر از 12 یا 15 میلی‌متر باشد وگرنه در هنگام غذا جویدن حتما می‌شکند و یا ترک می‌خورد. یکی از مشکلات دیگری که این دسته از ایمپلنت‌های ثابت دارند این است که چون از جنس آکریلیک هستند خیلی سریع‌تر از روکش‌ هایی که از جنس پرسلن هستند مورد سایش قرار می‌گیرد.

پروتز متحرک متکی بر ایمپلنت

گروه دیگر از دندان مصنوعی‌هایی که بر پایه ایمپلنت هستند ولی متحرک‌اند، اوردنچر ها هستند که معمولا 2 الی 5 پایه در استخوان فک قرار می‌گیرد که برای زمانی است که بیمار شرایط استخوان مناسبی را ندارند و نمی‌توانند بیشتر از این پایه در استخوانشان قرار دهیم و یا قادر به پرداخت هزینه‌ی بیشتری نیستند ولی باید اشاره‌کنم که نمی‌توانند آن گیر خوبی را داشته باشند یعنی به هر جهت متحرک است و هرچه تعداد این پایه‌ها بیشتر شود به همان اندازه‌گیر بهتری خواهیم داشت.

دندان مصنوعی ثابت
پروتز متحرک متکی بر پایه ایمپلنت

تجربه‌ی شخصی می‌گوید که 2 یا 3 پایه نمی‌تواند گیر رضایت بخشی را برای بیمار داشته باشد مگر برای بیمارانی که سالیان سال از دندان مصنوعی متحرک استفاده کردند و آنقدر تحلیل لثه دارند که حتی آن دندان مصنوعی را هم نمی‌توانند داخل دهانشان نگه‌دارند که ما آن 2 یا 3 پایه را قرار می‌دهیم تا بتوانند حداقل جوندگی را داشته باشند. گاهی بیماران انتظارات زیادی از اوردنچر ها دارند. نباید یادمان برود که اوردنچر ترکیبی از دندان مصنوعی و ایمپلنت است و نباید انتظار فیکس بودن را از آن داشته باشیم و یا اینکه هر نوع غذایی را بتوانیم با آن بجویم. ولی می‌توانم بگویم که از مزایای خوب اوردنچر ها این است که خیلی ساپورت لب و گونه را خیلی خوب ساپورت می‌کند و بیمارانی که حتی شرایط هیبرید دنچر را دارند و می‌خواهند ساپورت لب و گونه را داشته باشند این طرح درمان را انتخاب می‌کنند. کنترل بهداشت در این طرح درمان بیشتر کنترل می‌شود. در این قسمت از برنامه‌ی استیج مدرن و برنامه‌ی قبل اشاره‌ای داشتیم به دندان مصنوعی بر پایه‌ی لثه و دندان و دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت و تفاوت آن هارا خیلی ساده برایتان گفتم. امیدوارم توانسته باشیم سطح آگاهی شما را در این قسمت بالا برده باشیم.

تهیه شده در گروه کلینیک دندانپزشکی مدرن

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *