دکتر اجلالی در دوره مقدماتی آموزش پروتز (2)

کلینیک دندانپزشکی مدرن تازه های دندانپزشکی دکتر اجلالی در دوره مقدماتی آموزش پروتز (2)
دکتر اجلالی در دوره مقدماتی

تازه های دندانپزشکی

دکتر اجلالی در دوره مقدماتی آموزش پروتز (2)

ارسال شده توسط dentalcenter

دکتر اجلالی در دوره مقدماتی می‌فرماید ریشه‌ای که باقی‌مانده که به آن می‌گوییم فرول افکت یعنی اینکه ما وقتی این را داریم میاید روی یک قسمت از این ریشه‌ی باقی‌مانده که داریم دورش را بگیرد. اگر این نباشد شما پستتان باید ریختگی باشد و بعد هم طوری باشد که این ریختگی که هست این قسمت روکش در قسمت سالم ریشه‌ی باقیمانده که قسمتی از تاج است بتواند آن را پوشش دهد باید 2 تا 3 میلی‌متر از تاج را داشته باشیم یا اگر نباشد بایستی لثه پایین‌تر برده شود یا در فک بالا بالاتر برده شود که به آن افزایش طول تاج کلینیکی می‌گویند. کراون روی 2 میلی‌متر تکیه داشته باشد لب‌به‌لب نمی‌تواند باشد. اما وقتی لب‌به‌لب باشد در آن صورت می‌توانیم از فایبر پست استفاده کنیم چون فایبر پستا را می‌توانیم اچ کنیم در آنجا کامپوزیت بگذاریم و برایش فرول افکت درست کنیم و می‌توانیم بعد از آن کراون را قرار دهیم. اگر امکان اچ و باند وجود داشته باشد می‌تواند فایبرپستا، اگر فرول افکت کمی داریم یا نداریم می‌توانیم بگذاریم و اچ و باند انجام دهیم و برایش فرول افکت درست کنیم بعد کراون را بگذاریم. کسی که کار می‌کند به‌عنوان پست کور، اولین انتخاب پست کور است به شرطی که هم طول هم ارتفاع همه‌چیز درست باشد بعد بتواند به آنها کنترابول را بدهد و بعد بول را بدهد. اگر بتواند این کار هارا انجام دهد بهترین انتخاب است. اگر این کارها را انجام ندهد، انتخاب بعدی می‌تواند فایبر پستا باشند اگر حد واسط این‌ها باشد پستای آماده‌ای است که از جنس تیتانیوم یا جنس کروم پروات هستند که آن‌ها هم آماده هستند. بدترین نوع آن پیچی است. پیچ نباید داشته باشد باید ترید داشته باشد بدون پیچ.

حضور دکتر اجلالی در دوره مقدماتی

فک نمی‌کنید که خود دندان‌پزشکان به سمت این نرفته‌اند که یک مقدار اطلاع‌رسانی را در جامعه بیشتر کنند؟چون بحث فرهنگی بهداشت دهان و دندان، جامعه‌ی پزشکی ما کوتاهی نکردند در مورد این‌که دانش را انتقال دهند به جامعه؟ بهداشت به فرد و دندانپزشک ارتباط ندارد. بهداشت به‌طورکلی در تمام دنیا این دولت و وزارت خانه است که کار را انجام می‌دهد که باعث می‌شود شما تعداد دندانپزشکانی که فقط درمان می‌کنند کم شود و تعداد افرادی که بهداشت را رایج می‌کنند بیشتر شود.این‌یک سیاست کلی است و ارتباطی به فرد و دندانپزشک ندارد.شما نمی‌توانید بگویید که آن دندانپزشک توجه نمی‌کند که این‌چنین شده نه به این سادگی نیست. با در نظر گرفتن امکانات به‌روز که شبکه‌های اجتماعی که همه برای خودشان یک شبکه دارند، ما خیلی سعی می‌کنیم که در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی کنیم و جلوی این تخریب هارا بگیریم. به نظر شما این عمل موفق خواهد بود؟ به‌هرحال هر اقدامی تاثیر گذار است در چه سطحی و در چه جمعیتی آن مهم است، نمی‌دانم شما در چه جمعیتی می‌توانید رسوخ کنید. این‌ها کارهایی فراتر از این‌ها است که باید در کل ایران انجام شود ولی به‌طور موضعی در یک منطقه‌ی خاص می‌تواند مثبت باشد.

دبیران گروه آموزشی کلینیک مدرن
دبیران گروه آموزشی کلینیک مدرن

دکتر اجلالی در دوره مقدماتی اینگونه بیان می‌کند که مسئله پروتز وقتی پیش می‌آید ما اول پروتز هارا تقسیم‌بندی کنیم. یک پروتز فیکس داریم یک پروتز متحرک داریم. به‌طورکلی شما نمی‌توانید یک‌چیزی را به نام پروتز اسم ببرید که این نرم باشد. بنابراین اول که ما صحبت از پروتز می‌کنیم یعنی سخت و در کنارش میگویم وقتی‌که پروتز متحرکی داخل دهان گذاشته می‌شود دو طرف باید همدیگر را داشته باشند. شما اینجا یک لیوان دارید و اینجا هم یک لیوان دارید اگر این دو را باهم داشته باشید باید با یک پل سخت می‌توانید این‌ها را داشته باشید که وقتی این‌ها حرکت می‌کنند همدیگر را داشته باشند. اگر بین دو لیوان یک پل نرم باشد دو لیوان را از هم جدا می‌کند و هر دو به‌تنهایی عمل می‌کنند. یعنی شما یک‌دندان نیش اینجا داری و یک‌دندان هفت را داری از مکان 3 تا 7 آیا می‌توانید یک پروتز ثابت بگذارید یا نه؟ نمی‌توانید . در طرف دیگر هم دندان ندارید و نمی‌شود سوا گذاشته شود. اگر این وسط را به‌وسیله‌ی یک پل سخت ارتباط ندهید یعنی اینکه سوا سوا این بار هار ا منتقل کردید یعنی یک کار ثابت گذاشته‌اید و بنابراین فلکسیبل معنا و مفهوم ندارد. فلکسیبل تخریب‌کننده‌ی تمام انساج دهان است فلکسیبل برای بیمار خیلی راحت است برای 3 تا 6 ماه اول و بعد به دانشکده که می‌آیند آن برداشته می‌شود و دور ریخته می‌شود و جراحی و درست می‌کنیم و دوباره توضیح می‌دهیم که این فنر بودن فقط می‌تواند موقت باشد. کسی که می‌خواهد ایمپلنت بگذارد می‌تواند یک فلکسیبل را به‌صورت موقت داشته باشد تا ایمپلنت‌هایش به‌جایی برسد و بعد کار فیکس ایمپلنتی آن را بگذارد. هر راحتی بیمار دلیل بر کار خوب دندانپزشکی نیست سوءاستفاده از رضایت بیمار و تخریب دهان و کار غلط یکی از کارهای بسیار زشت دندانپزشکی است.

دکتر اجلالی در دوره مقدماتی بیان کردند که ما یک سری بیمارانی داریم که اصلا به هیچ‌چیز عادت نمی‌کنند. نه به عینک نه به ساعت همه‌چیز را دور می‌اندازند، این‌ها بیمارانی هستند که پروتز متحرک را نمی‌توانند بپذیرند همیشه ناراضی هستند. یک عده هم هستند که کار بد گذاشته می‌شود و ناراضی هستند. آن‌هایی هم که کار خوب دارند و رضایت دارند هم کم نیستند. دکتر کلا بیماری که اوردنچر برایش می‌گذاریم چه انتظاری می‌تواند داشته باشد؟ما دو مدل اوردنچر داریم 1- اوردنچر بیولوژیک یعنی اینکه شما ریشه‌های باقی‌مانده را نگه‌دارید و درمان را انجام دهید و روی آن پروتز قرار دهید. وقتی یک بیماری است که فک بالا فول و فک پایین دوتا ایمپلنت می‌گذارند. انتظارات آن‌ها بر مبنای دو ایمپلنت است. شما می‌توانید از 60 درصد این‌هارا به 200 درصد برسانید. مسئله‌ی اینجا خود بیمار مطرح است. یکی است که با پای مصنوعی مسابقه دو می‌دهد و یکی است که با پای مصنوعی دو قدم راه می‌رود آخ می‌کند. این توانمندی بیماران برای پذیرفتن پروتز، درجه‌ی این موفقیت را بالا می‌برد. ولی به‌طورکلی کسانی که تجربه‌ی تلخ پروتزهای کامل فک پایین را دارند با ایمپلنت رضایتشان خیلی بالا است. منتهی همان اوردنچری است که باید اصولش رعایت شود تا بتوانند موفقیت را بیشتر کنند.

دکتر اجلالی در دوره مقدماتی پروتز
حضور دکتر اجلالی در استیج

مضرات آمالگام دندان

در خاک روسیه بیشتر از کامپوزیت استفاده می‌کنند برای ترمیم و از آمالگام استفاده نمی‌کنند. در آذربایجان هم همین وضعیت وجود دارد و اگر ما ایرانی‌ها دهانمان را باز کنیم و آمالگام را ببینند، خیلی از پزشکان روس دیدم که میگویند چطور ایران با این‌همه دانش اجازه می‌دهد که این آمالگام ها دردهان شما باشد. نظرتان در این مورد چیست؟ سوئد به‌طورکلی آمالگام را از تعرفه دندانپزشکی خود خارج کرده است اصلا چیزی به اسم آمالگام وجود ندارد. و این فلسفه کامپوزیت یک فلسفه‌ی سختی است یعنی اگر کسی بتواند با کامپوزیت کار کند و محیط بزاقی را ایزوله کند مخصوصا در پوسیدگی‌هایی که در کناره‌ها بتوانند ایزوله کنند و کامپوزیت کار کنند اشکال ندارد ولی ایزوله کردم خیلی احتیاج به‌وقت، ابزار و توانمندی بالایی را دارد اگر آن توانمندی در یک سطحی پیدا شود و بتوانند کامپوزیت‌هارا در آن سطح کار کنند آمالگام ها می‌تواند حذف شود. ولی آمالگام هنوز جایگاه خودش را دارد. نه آن توانمندی‌هایی برای استفاده از کامپوزیت را دارد و نه آنم ایزولاسیون که کامپوزیت نیاز دارد درجاهایی که بزاق سرایت نکند وجود دارد. ولی اگر روزی مثل سوئد اعتقادشان بر این است که وقتی آمالگام داخل دهانشان باشد یعنی جیوه دارد و وقتی آن‌ها را خالی می‌کنند محیط کل مطب را آلوده می‌کند. ولی وقتی کامپوزیت را هم خالی می‌کنیم اگر درست کار نشود مثل بوی آکریلی که داخل دهان است بو ایجاد می‌کند و این دلیل بر این است که ما در کامپوزیت‌ها و آکریل ها به‌اندازه‌ی نیم میلی‌متر نفوذ باکتری هارا داریم. آن کامپوزیت اگر درست صیقل و پک نشود بسیار می‌تواند مضر باشد. دکتر اجلالی در دوره مقدماتی اینگونه بیان می‌کند که به نظر من آمالگام کار شود و جایی که می‌تواند زیبایی باشد کامپوزیت انجام شود. آنان مطب‌هایی داریم که به‌طوری کلی آمالگام را کنار گذاشته‌اند و کامپوزیت کار می‌کنند. هر کامپوزیتی که می‌گذارید داخل حفره پک نمی‌شود، کامپوزیت نیست. هر پروتزی پروتز نیست. هر آمالگامی آمالگام نیست. این است که به‌طور مطلق صحبت کردن آن مشکل است. ولی به‌طورکلی اگر روزگاری ازنظر بهداشت دهانی به آن فکر شود، آمالگام ها حذف خواهند شد. پس ما می‌پذیریم که جیوه داخل دهان مضراتی دارد.

جمعی از دانشجویان باکو
جمعی از دانشجویان باکو در کلاس پروتز دکتر اجلالی

کسی که می‌خواهد وارد دیجیتالی شود اول باید آنالوگ را خوب بشناسد. کسی که آنالوگ کارنکرده است و نمی‌شناسد به نظر مکن به سمت دیجیتال و صحبت کردنش مشکل‌زا می‌شود. چون شما باید آنالوگ را کار کنید و کاملا آشنا شوید. به‌طورکلی اگر بخواهم سوال شمارا جواب دهم بستگی به آن توانمندی آن دستگاه‌ها دارد. آن دستگاه‌ها چقدر دقت را می‌توانند داخل دهان ایجاد کنند. ولی به‌طورکلی ازنظر روندی که امروزه وجود دارد ترجیح می‌دهند که داخل دهان را از یک یا دو واحد بیشتر انجام ندهند نه به خاطر اینکه دیجیتال نقص دارد، به خاطر اینکه این روند کارشان نقص دارد از این نظر انجام نمی‌شود. از این نظر می‌آیند قالب‌گیری هارا آنالوگ انجام می‌دهند بعد دیجیتال را می‌دهند روی کست ها، آن دقیق‌تر و بهتر است. اگر روزی توانمندی آن دستگاه دیجیتال طوری باشد که حتی فول را هم بتواند داخل دهان انجام دهند بسیار بسیار می‌تواند مثبت باشد که کنترل کردنش کار مشکلی است. باید دستگاه‌ها توانمندی آن را داشت باشند. یادتان باشد شما به‌عنوان اینکه تازه‌وارد بازار کار می‌شوید اول با آنالوگا خوب آشنا شوید بعد از این‌که با آنالوگ‌ها خوب آشنا شدید و همه را به‌صورت فرضی در ذهنتان بتوانید بگنجانید اون موقع است که می‌توانید ویرچوال کار کنید. ولی تا خودتان دستتان لمس نکرده بهتر است که وارد این قضیه‌ها نشوید و اگر هم وارد شدید یواش‌یواش وارد شوید و هول نشوید که دیجیتال همه کار می‌کند، دیجیتال ممکن است درست کار نشود خیلی اذیت کند. شما به‌عنوان دندان‌پزشک عمومی می‌توانید همه کار انجام دهید به‌شرط این‌که بلد باشد، جای تخصص موقعی است که شما می‌آیید اظهار ناتوانی می‌کنید بگویید که اگر این کار را انجام ندهم بهتر است. اگر بسپارم دست یک‌نفری که مهارت‌های بیشتری دارد انجام دهد بهتر است. ولی شما می‌توانید توروست را بردارید، برجستگی‌های استخوانی را صاف کنید. می‌توانید بخیه بزنید. شما به‌عنوان دندانپزشک می‌توانید تمام این کارها را انجام دهید. می‌توانید دندان عقل نهفته دربیاورید، و بگویید بهتر است درنیاورم اگر این کار را کنم ممکن است صدمه به شخص بزنم. اگر خواهر خودم زیردستم نشسته این کار را انجام می‌دهم یا نمی‌دهم. اگر می‌توانید از کسانی استفاده کنید که می‌توانند قابلیت‌های بیشتری و خدمات بهتری را به بیمار شما بدهند. محدودیتی برای دندانپزشک جیپی  وجود ندارد به توانایی خودت نگاه می‌کنی و عمل می‌کنی، البته اگر یک شکستگی فکی داریم بهتر است که دندانپزشک عمومی دست نزند. ولی اگر یک روزی یکجایی بود که هیچ‌کس نبود و آمدید به همدیگر دوختید اگر ایرادی نباشد کسی از آن ایراد نمی‌گیرد ولی اگر شکایتی باشد می گویند این در سطح کار ما نبوده و بهتر است دست نزنی.

دکتر اجلالی و دانشجو باکو خانم یوسیفلی
دکتر اجلالی و دانشجو باکو خانم یوسیفلی

آقای دکتر اجلالی در دوره مقدماتی، من در کار پروتز افرادی را دیدم که تخصص پروتز ندارند ولی رضایتمندی بیمار را دارند. ازنظر شما این اشکالی دارد؟ اصلا یک جیپی می‌تواند اندو خوبی انجام دهد. یک جیپی می‌تواند پروتز خوبی انجام دهد که از پروتوزیست بهتر. یک جیپی می‌تواند همه‌ی این کار هارا انجام دهد. یکی از کارهایی که ما انجام می‌دهیم، تخصص هارا آکادمیک به آن‌ها نمی‌دهیم تجربیاتی را به آن‌ها انتقال می‌دهیم مثل کار پروتز. ما مگر این کار را انجام نمی‌دهیم این‌همه آموزش‌های خارج از دانشگاه‌هارا برای جیپی نمی‌گذاریم، می‌خواهیم همه این‌ها از من بهتر شوند در کار پروتز. چرا این‌همه ما کلاس ایمپلنت می‌گذاریم، می‌خواهیم آن‌ها انجام دهند و درست انجام دهند. خرابکاری‌هایی که می‌شود بد است. یک جیپی یاد بگیرد و ایمپلنت و پروتز خوب بگذارد چراکه نه اصلا امید به آنجا است. اصلا دندانپزشکی دست دندانپزشکی عمومی است اصلا درمان دست آن‌ها است. تخصص به معنی این است که بیاید و یک مقداری به‌صورت کانالیزه شدن در یک‌قسمتی از دندانپزشکی وارد شود، چون سخت می‌شود که همه کار هارا انجام دهی یه خورده برای هر فردی شاید دیگر آن قابلیت‌ها مثل گذشته نیست یه خورده سخت‌تر است. یعضی از دندانپزشکان را می‌بینم و می‌گویند من فقط در 3 رشته‌ی خاص کار می‌کنم و تبحر پیدا می‌کنم و از یک متخصص هم بهتر کار می‌کند.

سوالات پزشکان از دکتر  اجلالی

سوال من هم همین بود یعنی خارج از دانشگاه هم می‌شود به یک تخصصی رسید. امروزه بعد از گذراندن دانشگاه‌ها باید دوره‌های آموزشی خارج از دانشکده حتما باید باشد. در دانشکده‌ها به‌هیچ‌وجه آن کفایت‌های لازم را نمی‌توانند به دانشجوها بدهند، زمان کوتاه است مطالب زیاد است. ما در تمام کروکلم..21.9 6 ساله شاید یک تئوری 17 ساعت ایمپلنت داریم این 17 ساعت چه‌کاری می‌تواند انجام دهد بدون اینکه بیمار بتوانند ببینند. ایمپلنت هنوز در دانشکده‌ها به دست عمومی نرسیده چون هزینه بالا است و شاید مریض‌ها مشکل پیدا کنند. حتما آموزش‌ها باید در خارج از دانشکده انجام شود. من چون خیلی اعتقاد دارم که دانشگاه‌ها به مشکلاتی خورده‌اند که آن‌طور که بایدوشاید دانشجو پخته از دانشکده بیرون نمی‌رود و در بازار کار به مشکل برمی‌خورد، مدرن از همین رو تصمیم گرفته در حین اینکه شما تحصیل را انجام می‌دهید می‌توانیم تجربه را به شما انتقال دهیم و آن روزی که از دانشگاه بیرون می‌آیید با آن وضعیتی که من خیلی از پزشکان را دیدم که مراجعه کردند اینجا که کمتر کاری را بلدند انجام دهند، شما واقعا در حد یک متخصص ظاهر شوید و خیلی قوی آن چیزی که حقتان است و بدون اینکه آسیبی به بیمار بزنید اولین کار خود را شروع کنید که این‌یکی از آرزوهای من است. ما خودمان وقتی‌که دندانپزشک می‌شدیم می‌رفتیم درمانگاه‌ها و شروع می‌کردیم به کار کردن تا بتوانیم خوانده‌هایمان را ارائه دهیم. چون فرصت دانشگاه‌ها انقدر نیست که بتوانیم همه کار را بکنیم و تجربه پیدا کنیم فقط یک واحدی از آن واحدها را انجام بدهید که به‌صورت کلاسیک بروید جلو و آن را به خاطرتان بسپارید که همیشه در خاطر است. آن چیزی که در دانشکده نطفه‌اش گذاشته می‌شود تا آخر عمر است منتهی آن نطفه پرورش داده شود.

دکتر اجلالی در دوره مقدماتی پروتز
پاسخ دکتر اجلالی به سوالات پزشکان

آقای دکتر من یک درخواستی دارم دانشجوها را می‌خواهم مهمان دانشکده شما کنم آیا این منع قانونی دارد؟ بچه‌ها بتوانند یک روز مهمان دانشکده شما شود در فضای کار شما قرار بگیرند این شدنی است ؟ با رئیس دانشکده باید صحبت شود و اگر اوکی دادند. معمولا این اتفاق افتاده و منعی نداشته. خب پس این‌یکی از برنامه‌های من است که پیگیری می‌کنم.

دکتر اجلالی و دانشجو باکو آقای خان مراد ممدف
دکتر اجلالی و دانشجو باکو آقای خان مراد ممدف

آقای دکتر من یک سوالی داشتم احساس می‌کنم یک چالش خیلی بزرگی بین خیلی از پزشکان اینکه پروتزهای ایمپلنت آیا این بلوک‌ها عملا باید روی آن پروتز طراحی شود توسط تکنسین لابراتوار یا نه؟ خیلی‌ها می‌گویند نه، چون نباید زیاد تخت فشار خیلی‌ها می‌گویند تماس‌های اولیه مشکلی ندارد. می‌خواهم ببینم واقعا چیست؟ چون در کتاب‌ها خیلی دقیق به این موضوع اشاره نشده. یک‌ترمی است به نام  ipo که فلسفه ایمپلنت را برای شما بیان می‌کند ازنظر اکلوزال اسکرین یک صحبت 2 ساعته بر اکلوژن است25.5 و در کتاب درمیش به همین عنوان ipo می‌توانید داشته باشید و مطالعه کنید که به‌صورت کامل پاسخ را می‌دهد. یعنی در شرایط خاص فرق دارد؟بله هم اکلوزال اسکیم فرق دارد هم اکلوزال کنتاکت و هم اکلوزال تیبل فرق دارد و تمام فاکتورهای اکلوژن وجود دارد در آنجا یک مقداری کمتر است اساس اکلوژنی در دندان طبیعی و ایمپلنت یکسان است منهای آن خصوصیاتی که pdl وجود ندارد.

دکتر اجلالی به همراه دانشجویان باکو
دکتر اجلالی به همراه دانشجویان باکو
دکتر اجلالی و دانشجو باکو آقای فرد
دکتر اجلالی و دانشجو باکو آقای فرد

تهیه شده در گروه مدرن دکتر اجلالی در دوره مقدماتی

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *