رابطه دستیار با دندان پزشک – قسمت هشتم

کلینیک دندانپزشکی مدرن آموزش, دوره آموزش دستیاری دندانپزشکی رابطه دستیار با دندان پزشک – قسمت هشتم
رابطه دستیار با دندان پزشک

آموزش دوره آموزش دستیاری دندانپزشکی

رابطه دستیار با دندان پزشک – قسمت هشتم

ارسال شده توسط dentalcenter

ایجاد رابطه دستیار با دندان پزشک به صورت موثر

در فصل دوم از آموزش دستیار دندان پزشکی به رابطه دستیار با دندان پزشک خواهیم پرداخت که مباحثی از جمله: تجهیزات دندان پزشکی که یک دستیار دندان پزشکی باید با آن ها آشنا باشد و نحوه بهبود رابطه دستیار با دندان پزشک است. امیدواریم که تا به اینجای کار توانسته باشیم در دوره آموزش دستیار دندان پزشکی در تصمیم گیری شما برای شروع این کار جذاب نقش مثبت داشته باشیم. در ادامه دوره آموزش دستیار دندان پزشکی با ما همراه باشید تا ایجاد یک رابطه کارآمد بین دستیار دندان پزشکی با پزشک در راستای بالا بردن کیفیت و ارائه خدمات بهتر به بیمار را به صورت ماندگار به شما عزیزان آموزش دهیم. که این ارتباط نه تنها تاثیر کار دستیار دندان پزشکی و دکتر را بهتر می کند، بلکه در این صورت نتیجه درمان بیمار هم بهتر خواهد شد و اعتماد بیشتری در مجموعه ایجاد می شود.

در راستای داشتن یک تعامل حرفه ای و کامل بین دستیار دندان پزشکی و دکتر، یک دستیار بهتر است تمام و کمال با اخلاقیات پزشک آشنا باشد و خلق و خوی او را به  صورت کامل بشناسد و نحوه کار کرد دندان پزشک را بلد باشد. در همین راستا روابط کاری بین دستیار دندان پزشکی و دکتر، یک رابطه حرفه ای تعریف شده بر اساس ضوابط کاری می شود و نتیجه کار را فوق العاده بهتر می کند. رابطه دستیار با دندان پزشک بر اساس چهار حدف ایجاد می شود که در ادامه دوره دستیار دندان پزشکی به آن ها می پردازیم.

ابتدا این را بدانید که مراجعه کننده به دلیل اینکه هنگام درمان آنقدر نگرانی و استرس دارد، ناخداگاه همه حواسش به نحوه برخورد و صحبت بین دستیار  دندان پزشکی و پزشک هست تا بداند چه کاری قرار است روی او انجام شود. حتی اگر دستیار یا دکتر با تلفن شخصی با کس دیگری صحبت کنند. پس باید این ارتباط به صورت کاملا حرفه ای صورت بگیرد.

  • افزایش راحتی بیمار

اگر دستیار دندان پزشکی به صورت کامل با اخلاقیات دکتر آشنا باشد، می تواند رفتار و نیاز های او را حین درمان پیشبینی کند که در این صورت هم آرامش را برای دندان پزشک به همراه دارد و هم بیمار بداند که از قبل برای روند درمان او برنامه ای تایین شده و به روی آن فکر شده است

  • انجام مراقبت های دندانی با کیفیت بالا

در ادامه مبحث رابطه دستیار با دندان پزشک هر دستیار دندان پزشکی در قسمت های مختلف در کلینیک، بیمارستان و یا مطب کار می کند. به عنوان مثال اگر دستیاری در قسمت انبار دندانپزشکی کار می کند باید اطلاعات کافی از متریال مورد نیاز برای هر درمان و متریال موجود در انبار داشته باشد که اگر به عنوان مثال شرایط اورژانسی برای بیمار پیش آمد بتواند سریعا متریال را به دستیار دندان پزشکی اصلی و دندان پزشک برساند. و از متریال جایگزین برای اینجور موارد استفاده نکند.

  • هماهنگی با دندان پزشک

هماهنگی هرچه بیشتر بین دستیار دندان پزشکی و دکتر، باعث می شود که زمان درمان کاهش پیدا کند و کیفیت درمان به مراتب بالاتر برود. در این صورت بیمار خسته نمی شود. پس اگر ما به عنوان یک دستیار دندان پزشکی خلق و خوی دکتر را بیشتر بدانیم و با آن آشنا باشیم، پیشبینی می کنیم که دکتر پروسه درمان را برچه اساسی پیش خواهد برد. پس می توانیم او را در این روند بیشتر کمک کنیم و کار را در زمان کمتر با کیفیت بیشتری انجام دهیم.

  • کاهش استرس و خستگی بیمار و کادر درمانی

تمامی مسئولین درمانی در هر قسمت از دندان پزشکی چه بخش پذیرش، چه بخش پشتیبانی و چه دستیار دندان پزشکی و خود دکتر و نفرات دیگر مجموعه، هرچقدر بیشتر با هم هماهنگ باشند این موارد هم بیشتر انجام خواهد شد و نتیجه بهتری از هر لحاظ حاصل می شود.

تاثیر محیط دندان پزشکی باید به چه صورتی باشد

در ادامه آموزش دستیار دندان پزشکی به شما عزیزان خواهیم گفت که محیط یک دندان پزشکی بهتر است به چه صورتی باشد. هر کلینیک، بیمارستان و دندان پزشکی بر اساس ابعاد و تعداد پرسنلی که دارد، از دیزاین، شکل و شمایل و برنامه ریزی خاص خود استفاده می کند.

نباید بیش از ابعاد و ظرفیت در مجموعه پرسنل در حال فعالیت باشد. به دلیل اینکه باعث وجود هرج و مرج و بی نظمی می شود و باعث می شود که آرامشی در محیط وجود نداشته باشد که این تمرکز دستیار دندان پزشکی و دکتر و دیگر پرسنل مجموعه را از بین می برد و در مجموع نتیجه درمان مراجعه کننده از نظر او راضی کننده نخواهد بود.

به عنوان مثال کلینیک دندان پزشکی مدرن تعداد زیادی پرسنل در بخش های مختلف خود دارد، مانند بخش آموزش دستیار دندان پزشکی ، بخش پذیرش، بخش پشتیبانی، بخش فیلم برداری و تدوین، بخش دیجیتال مارکتینگ و دیگر بخش ها، ولی وقتی شما به آنجا مراجعه می کنید به یک محیط آرام برخورد خواهید کرد. به دلیل اینکه برای هر قسمت و بخش به صورت مجزا برنامه ریزی شده است.

مرکز اصلی یک دندان پزشکی، محل درمان مراجعه کننده است. به دلیل این که اینجا جایی است که قرار است کار اصلی انجام شود و بیمار زمان بیشتری را در این مکان حضور دارد. پس استاندارد بودن محیط درمان، رفتار دستیار دندان پزشک و پرسنل دیگر در این محیط و مواردی از این قبیل باعث می شود که مراجعه کننده تصمیم بگیرد که مجددا آن کلینیک را برای خدمات مد نظرش انتخاب کند یا خیر.

 تاثیر تجهیزات اتاق دندان پزشکی در رابطه دستیار با دندان پزشک

منظور از اتاق دندان پزشکی در اینجا می تواند مطب باشد، می تواند کلینیک باشد و می تواند حتی در ابعاد وسیع تری باشد. منظور در اینجا تجهیزات دندان پزشکی اصلی و استانداردی است که ما برای این مجموعه باید در نظر داشته باشیم.

تجهیزات دندان پزشکی
تجهیزات دندان پزشکی

صندلی بیمار دندان پزشکی

از جمله تجهیزات دندان پزشکی صندلی بیمار دندان پزشکی است. محافظت از بدن و راحتی بیمار را تامین می کند و حین انجام درمان های مختلف، موقعیت مناسبی برای بیمار و دندان پزشک ایجاد می کند. که قابل تنظیم هم می باشد.

صندلی مخصوص دندان پزشک ( تابوره )

از دیگر تجهیزات دندان پزشکی صندلی مخصوص دندان پزشک است که طوری طراحی شده که برای ساعات طولانی از بدن فرد عمل کننده حفاظت و حمایت کند. دارای حرکت و تعادل و دارای پنج چرخ می باشد که قابل تنظیم است و نشیمنگاه پهن و عریض دارد، پشتی آن نیز قابل تنظیم است.

صندلی دستیار

یکی دیگر از تجهیزات دندان پزشکی صندلی دستیار دندان پزشکی است که نوع طراحی ثبات، حرکت و راحتی فرد را تامین می نماید. دارای نشیمنگاه عریض و صاف است و بار پشت سر و بار برای پا برای راحتی هرچه بیشتر دارد.

لایت ( چراغ )

لایت حفره دهان را روشن می کند که یکی دیگر از تجهیزات دندان پزشکی مورد نیاز است. نور چند رنگی ( چند طیفی ) ایجاد می کند و دسته مخصوص تنظیم دارد.

پوار آب و هوا

همانطور که در فصل یک هم اشاره شد یکی از تجهیزات دندان پزشکی مورد نیاز، پوار آب و هوا است که برای شستن یا مرطوب کردن یک ناحیه کوچک یا تمام دهان بکار می رود و از هوا نیز برای خشک و تمیز کردن آینه دهانی استفاده می شود. این وسیله جریان هوا و آب و یا اسپری مخلوط آن ها را تامین می کند.

سیستم ساکشن دهانی

سیستم ساکشن دهانی آب اضافی، بزاق، خون و دبری ها را از دهان بیمار جمع و خارج می کند. انواع ساکشن معمولی و ساکشن با حجم بالا (High Velocity Evacuation (HVE  موجود است.

لایت کیور

لایت کیور نور آبی فعال شده می تاباند که رزین ها و کامپوزیت ها را کیور کند. در انواع سیم دار و بدون سیم موجود می باشد.

آمالگاماتور

مواد دندانی کپسولی شکل را مخلوط می کند.

پدال  ( RHEOSTAT )

وسیله ای برای تنظیم سرعت هندپیس است.

یونیت

یکی از مهم ترین تجهیزات دندان پزشکی یونیت می باشد که با نیروی برق و فشار آب کار می کند و شامل هندپیس های با سرعت بالا و پایین، پوار آب و هوا، ساکشن و … می باشد. این ها موارد اصلی هستند که یک یونیت نیاز دارد. حال بعضی از یونیت ها مانیتور دارند و سیستم آن ها به صورت دیجیتالی است.

با جلو رفتن بر اساس ریتم کتاب دستیار دندانپزشکی این مقاله آموزشی هم از دوره دستیار دندان پزشکی به پایان رسید و در آن ما فهمیدیم که رابطه دستیار با دندان پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است. ادامه آموزش دستیاری دندان پزشکی در جلسات و مقالات آموزشی بعدی گفته خواهد شد.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *