ساخت دندان مصنوعی در لابراتوار

کلینیک دندانپزشکی مدرن لابراتوار دندانسازی ساخت دندان مصنوعی در لابراتوار
ساخت دندان مصنوعی

لابراتوار دندانسازی

ساخت دندان مصنوعی در لابراتوار

ارسال شده توسط dentalcenter

زمانی که به پزشک معالج مراجعه می‌کنیم با انجام معاینات دهانی طرح درمانی متناسب با شرایط دهان را ارائه می‌دهد. حال اگر بیمار با شرایط بی‌دندانی به کلینیک دندانپزشکی مدرن مراجعه نماید طرح درمان شامل ساخت پروتز  می‌شود. اما مراحل ساخت دندان مصنوعی در لابراتوار کدم‌اند؟ چگونه یک پروتز آماده تحویل به بیمار می‌گردد؟در مراحل ساخت دندان مصنوعی چه اتفاقاتی می‌افتد؟

شرح مراحل ساخت دندان مصنوعی

به جهت ساخت دندان مصنوعی اولین قدم قالب‌گیری توسط پزشک معالج می‌باشد. دندان‌پزشک ابتدا از دهان بیمار توسط تری و مواد آلژیناتی و یا سایر مواد قالب‌گیری را انجام می‌دهد.

یک مدل از دهان: ایجاد یک مدل گچی در لابراتوار دندانسازی توسط قالب‌گیری که به‌وسیله دندان‌پزشک انجام‌شده است.


دندان مصنوعی در لابراتوار-گلینیک دندان پزشکی مدرن
دندان مصنوعی در لابراتوار-گلینیک دندان پزشکی مدرن

قرارگیری در Articular: این مدل بر روی یک دستگاه مکانیکی قرار داده می‌شود، و تکنسین دندان‌ساز می‌تواند با استفاده از آن دندان‌های انتخاب‌شده را با موم متصل کند.

حالت دادن به موم: تکنسین در این مرحله شروع به ساختن موم می‌کند که مانند لثه می‌باشد که به‌عنوان پایه دندان مصنوعی به کار می‌رود.

قرار دادن در فلاسک: دندان مصنوعی در یک دستگاهی که فلاسک نام دارد قرار داده می‌شود، مقدار بیش‌تری گچ به جهت شکل‌گیری بیشتر برروی آن ریخته می‌شود، پس‌ازآن فلاسک در آب جوش قرار داده می‌شود تا موم آن آب شود.

تزریق آکریلیک: در این مرحله مقدار موم باقی‌مانده شسته می‌شود، سپس تکنسین با یک جداکننده مایع بر روی گچ را می‌پوشاند، پس آکریلیک به آن نمی‌چسبد. سپس آکریلیک به فلاسک تزریق می‌شود تا تبدیل به موم شده و شکل بگیرد.

حذف قالب گچی: متخصص فنی با استفاده از ابزارهای لابراتواری ویژه قالب گچی را به‌دقت تجزیه می‌کند، سپس دندان مصنوعی در حمام فراصوتی قرار داده می‌شود، تا اطمینان حاصل شود که بقایای گچ حذف‌شده‌اند .

اصلاح و براق کردن پروتز : تکنسین هرگونه آکریلیک اضافی را از روی دندان مصنوعی حذف می‌کند و شروع به صیقل دادن آن می‌کند.

پایان کار و زمان تحویل پروتز : مراحل ساخت دندان مصنوعی به پایان رسیده و آماده این است که برای تحویل به بیمار به دندانپزشکی فرستاده شود.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

1 دیدگاه برای“ساخت دندان مصنوعی در لابراتوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *