سرنگ های دندانپزشکی

سرنگ های دندان پزشکی

تازه های دندانپزشکی دندانپزشکی عمومی

سرنگ های دندانپزشکی

ارسال شده توسط dentalcenter

سرنگ های دندان پزشکی وسیله‌ای هستند که برای تزریق دارو به بدن به کار می‌روند. سرنگ عموماً وسیله‌ای استوانه‌ای‌شکل و مدرّج است که در انتهای آن پیستونی قرار دارد که با فشار دست، دارو را به جلو هدایت و از طریق سرسوزن تیز وارد بافتِ بدن می‌کند. پیستون را می توان بصورت خطی کشید و در امتداد قسمت داخلی لوله فشار داد ، به این ترتیب سرنگ امکان وارد کردن و بیرون کشیدن مایع یا گاز را از طریق دهانه تخلیه در قسمت جلویی (باز) انتهای لوله فراهم می کند. انتهای باز سرنگ ممکن است به یک سوزن hypodermic، یک نازل یا لوله نصب شود تا جریان را به داخل و خارج از بشکه هدایت کند. سرنگ ها معمولاً در داروهای بالینی برای تزریق تزریق ، تزریق داخل وریدی به داخل جریان خون ، اعمال ترکیباتی مانند چسب یا روان کننده و رسم و اندازه گیری مایعات مورد استفاده قرار می گیرند.کلمه “سرنگ” از زبان یونانی (σύριγξ (syrinx به معنی “flute pan” ، “لوله” گرفته شده است.

آن چه در ادامه ی  مقاله سرنگ های دندان پزشکی خواهید خواند:

سرنگ پزشکی

سرنگ انسولین استاندارد U-100

سرنگ سوزنی چند لایه

سرنگ های استخراج زهر

سرنگ دهانی

سرنگ های دندانپزشکی

کنترل دولتی سرنگ

موارد غیر پزشکی

برنامه های آزمایشگاهی

سرنگ های پزشکی

انواع موجود در بازار سرنگ و سوزن شامل سرنگ های یکبار مصرف و ایمنی ، قلم های تزریقی ، انژکتور های سوزنی ، پمپ های انسولین و سوزن های مخصوص است. سرنگ هایپودرمی با سوزن هایپودرمی برای تزریق مایع یا گازها به بافت های بدن یا از بین بردن و بیرون کشیدن این بخش ها از بدن استفاده می شوند. تزریق هوا به رگ خونی خطرناک است ، زیرا ممکن است باعث آمبولی هوا شود. جلوگیری از آمبولیسم ها با خارج کردن هوا از سرنگ یکی از دلایل تصویر آشنا نگه داشتن سرنگ هایپیدرمی به سمت بالا ، ضربه زدن به آن و بیرون راندن مقدار کمی از مایع قبل از تزریق به جریان خون است.

سرنگ دندانپزشکی
سرنگ دندانپزشکی

محفظه  ی سرنگ های دندان پزشکی که از پلاستیک یا شیشه ساخته شده است ، معمولاً دارای علائم و  خطوطی است که میزان مایعات موجود در سرنگ را نشان می دهد و تقریباً همیشه شفاف است. سرنگ های شیشه ای ممکن است در اتوکلاو ضدعفونی شوند. با این وجود ، بیشتر سرنگ های پزشکی مدرن پلاستیک با پیستون لاستیکی هستند ، زیرا این نوع بین پیستون و بشکه خیلی بهتر آب بندی می شود و از آنجا که بسیار ارزان هستند پس از فقط یک بار استفاده از آن ها دور انداخته می شوند و به همین خاطر خطر ابتلا به بیماری های ناشی از خون را کاهش می دهند.

استفاده مجدد از سوزن و سرنگ باعث شیوع بیماری ها به ویژه HIV و هپاتیت در بین مصرف کنندگان داروی داخل وریدی شده است. سرنگ ها معمولاً توسط دیابتی ها نیز مورد استفاده مجدد قرار می گیرند ، زیرا می توانند چندین بار در روز با چندین تزریق انسولین روزانه از بین بروند ، که برای بسیاری از افراد به یک مسئله مقرون به صرفه تبدیل می شود. حتی اگر سرنگ و سوزن فقط توسط یک فرد مورد استفاده قرار گیرد ، این عمل هنوز نا امن است زیرا می تواند باکتری های موجود در پوست را وارد جریان خون کند و باعث عفونت های جدی و بعضا کشنده شود. در تنظیمات پزشکی ، سوزن ها و سرنگ های یکبار مصرف به طور موثری خطر آلودگی متقابل را کاهش می دهند.

سرنگ های پزشکی گاهی بدون سوزن برای تجویز داروهای مایع برای کودکان خردسال یا حیوانات و یا به منظور شیر دادن به حیوانات کوچک و خردسال استفاده می شوند، زیرا دوز این مواد را می توان با دقت اندازه گیری کرد و به جای اینکه مسواک زدن دغدغه شود ، آسانتر می توان دارو را داخل دهان فرد فرو کرد و هم چنین به جای اندازه گیری نسبی و نه چندان دقیق با قاشق می توان از سیستم درجه بندی مندرج بر روی بدنه آن ها بهره برد.

نکات طراحی

سرنگ ها با طراحی های بدنه ی متفاوتی عرضه می شوند. طراحی هایی که اغلب در قسمتی که در آن تیغه یا سوزن ​​به بدنه سرنگ قفل می شود با یکدیگر تفاوت دارند. شاید مشهورترین این نوع قفل ها، قفل لوئر باشد که به سادگی آن دو را به هم می پیچاند.

بدنه هایی که دارای اتصال ساده هستند ، به عنوان تیزی های لغزنده شناخته می شوند و برای اتصال سرنگ به چیزی که دارای مکانیزم قفل پیچ نیست ، مفید هستند.

نوک و تیزی سوند مشابه این مورد گفته شده است، که در واقع همان نوک لغزنده است اما از نوع قبلی بلند تر می باشد ، و این باعث می شود فشار به وسایلی که در آن پلاستیک  به عنوان مهر و موم استفاده شده است وارد شده و عملکرد مثبتی داشته باشند. این ها همچنین می توانند در شستشوی زخم ها یا آبسه های بزرگ به ویژه در دامپزشکی استفاده شوند.

سرنگ انسولین استاندارد U-100

سرنگ انسولین استاندارد U-100برای مصرف انسولین طراحی شده است.  غلظت انسولین به حدی است که 1 میلی لیتر مایع انسولین دارای 100 “واحد” استاندارد انسولین است. از آنجا که ویال های انسولین به طور معمول 10 میلی لیتر است ، هر ویال 1000 واحد دارد.

سرنگ انسولین به طور خاص برای تزریق توسط خود فرد ساخته شده است و در مقایسه با سرنگ های معمول دارای تفاوت زیر است:

  • سوزن های کوتاه تر، زیرا تزریق انسولین زیر پوستی است (زیر پوست) و نه عضلانی ،
  • سوزن های سنجش دقیق ، برای درد کمتر
  • علامت گذاری در واحدهای انسولین برای ساده تر کردن دوز اندازه گیری شده انسولین.
  • فضای بی استفاده ی کم برای کاهش عوارض ناشی از ترتیب نادرست خطوط نقاط مختلف انسولین.

سرنگ سوزنی چند لایه

انواعی از سرنگ سوزنی وجود دارد که امکان بارگیری مجدد از مخزن داخلی (ظرف) پس از هر تزریق را فراهم می کند ، بنابراین می توانند چندین یا چند تزریق را روی یک پر کننده انجام دهند. این ها به دلیل خطر ابتلا به عفونت متقاطع از طریق سوزن زیاد در پزشکی مورد استفاده قرار نمی گیرد. یک استثناء و مورد مصرف این سرنگ ها، تزریق خود به خودی انسولین شخصی است که مبتلا به بیماری دیابت است.

سرنگ های استخراج زهر

سرنگ های استخراج زهر با سرنگ های استاندارد متفاوت هستند زیرا معمولاً زخم را سوراخ نمی کنند. متداول ترین انواع آن دارای نازل پلاستیکی است که در قسمت آسیب دیده قرار می گیرد و سپس پیستون سرنگ به عقب کشیده می شود و خلا ایجاد می کند که گفته می شود زهر را بیرون می کشد. در این روش به طور خاص در مورد درمان مارهای گزیده توصیه می شود ، زیرا آنها بی اثر هستند و می توانند صدمات اضافی ایجاد کنند.

سرنگ های از این نوع گاهی اوقات برای استخراج لاروهای گلوتایین انسان از پوست استفاده می شوند.

سرنگ دهانی

یک سرنگ دهانی یک ابزار اندازه گیری است که برای اندازه گیری دقیق دوزهای داروی مایع ، بیان شده در میلی لیتر (میلی لیتر) استفاده می شود. این نوع از سرنگ ها به هیچ سوزن یا وسیله دیگری نیاز ندارند و به همین خاطر جایگاهی برای سوزن و این ابزارات نیز بر روی آنان تعبیه نشده است. محتویات به راحتی به درون دهان افراد ریخته شده یا از سرنگ مستقیماً توسط دهان شخص یا حیوان مکیده می شوند.

سرنگ های دهانی (oral) در اندازه های مختلف ، از 1-10 میلی لیتر و بزرگتر در دسترس هستند. اندازه هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد 1 میلی لیتر ، 2.5 میلی لیتر و 5 میلی لیتر است.

سرنگ های دندان پزشکی

سرنگ دندان در دندانپزشکی برای تزریق مواد و دارد های بی حسی استفاده می شود. این مجموعه ی سرنگ شامل یک سرنگ بارگذاری شده است که دارای یک کارتریج آب بندی شده حاوی محلول بیهوشی است.ابزار کمکی (عموماً بخشی از موتور دندانپزشکی) است که برای تهیه آب ، هوای فشرده یا غبار (با ترکیب آب و هوای فشرده تشکیل شده است) به منظور اعمال آب با فشار برای تمیز کردن حفره دهان استفاده می شود (تمیز کردن زباله ها به دور از منطقه ای که دندانپزشک کار می کند)، به این سرنگ ها سرنگ دندان یا نازل آبیاری دندان نیز گفته می شود.

سرنگ / نازل سه طرفه دارای کانال های داخلی جداگانه ای است که هوا، آب یا غبار ایجاد شده با ترکیب هوای تحت فشار با جریان آب را تأمین می کند. نوک سرنگ را می توان از بدن اصلی جدا کرد و در صورت لزوم جایگزین کرد.در انگلستان و ایرلند ، از سرنگ های دستی كه برای تزریق لیدوكائین به لثه بیماران استفاده می شود ، استفاده می شود.کنترل دولت بر تولید و ساخت سرنگ هادر برخی از حوزه های قضایی ، فروش و یا داشتن سرنگ هایپودرمی بدون نسخه ممکن است کنترل شود یا ممنوع باشد ،  به دلیل استفاده احتمالی آن با داروهای غیرقانونی داخل رگی و مواد مخدر.

کاربرد های غیر پزشکی سرنگ ها

سرنگ ها کاربرد های غیر پزشکی زیادی دارتند که در ادمه به شرح آن ها می پردازیم.

کاربرد های آزمایشگاهی سرنگ های دندان پزشکی

سرنگ های دندان پزشکی یکبار مصرف هیپو درمیک خودکار پزشکی اغلب برای راحتی و هزینه ی کم در آزمایشگاه های تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد دیگر استفاده از نوک سوزن برای اضافه کردن مایعات به فضاهای بسیار محدود مانند شستن برخی از دستگاه های علمی است. آنها اغلب برای اندازه گیری و انتقال حلال ها و معرفها در جایی که دقت بالایی لازم نیست استفاده می شوند.

از طرف دیگر می توان از سرنگ های میکرولیتر برای اندازه گیری و دوز شیمیایی دقیقاً با استفاده از مویرگی با قطر کوچک به عنوان بشکه سرنگ استفاده کرد.ساختار پلی اتیلنی این سرنگهای یکبار مصرف معمولاً باعث مقاومت نسبتاً شیمیایی آنها می شود. با این وجود ، خطر فعالیت شیمیایی محتوی سرنگ هایی که پلاستیک سازها را از مواد سرنگ جدا می کنند ، وجود دارد. در صورت بروز این مشکل سرنگ های شیشه ای غیر یکبار مصرف ترجیح داده می شود. سرنگ های شیشه ای همچنین ممکن است ترجیح داده شوند زیرا که دقت بسیار بالایی در آن ها وجود دارد (یعنی تجزیه و تحلیل کمی شیمیایی) ، زیرا اصطکاک آن ها پایین تر است و پیستون ها هموار تر حرکت می کنند.

در این برنامه ها ، انتقال پاتوژن ها معمولاً مسئله ای به حساب نمی آید.هنگام استفاده از اکسیژن و رطوبت اتمسفر ، سرنگ نیز برای انتقال مایعات از طریق لاستیک استفاده می شود. به عنوان نمونه می توان به ترتیب انتقال مواد حساس به هوا یا پیروفیک مانند فنیل مگنیسیم برومید و n- بوتیلیتیم را نشان داد. سرنگ های شیشه ای همچنین برای تزریق نمونه های کوچک برای کروماتوگرافی گازی (1 میکرولیتر) و طیف سنجی جرمی (10 میکرولیتر) استفاده می شود. درایورهای سرنگ ممکن است با سرنگ نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

سایر نکات سرنگ های دندان پزشکی

سرنگ به منظور دوباره پر کردن کارتریج های جوهر با جوهر در قلم های چشمه استفاده می شود.كاربردهاي معمول كارگاهي شامل تزريق چسب به نقاط غیر قابل دسترس و تنگ و براي ترميم اتصالات در جايگاهي كه جداسازي آن غير عملي و غيرممكن است نیز وجود دارد. و البته تزریق روان کننده ها روی سطوح کاری بدون ریختن و با دقت بالا.بعضی اوقات از یک سرنگ بزرگ هیپودرمیک بدون سوزن برای پستانداران کودک بسیار کوچک استفاده می شود تا در پرورش مصنوعی آن ها سرنگ را مکیده و از آن تغذیه کنند.از نظر تاریخی به پمپ های بزرگی که از حرکت برگشتی برای پمپاژ آب استفاده می کنند ، سرنگ گفته می شود. از این نوع پمپ ها به عنوان تجهیزات آتش نشانی اولیه استفاده می شد.سرنگ های فواره ای نیز وجود دارد که مایع در کیسه یا قوطی قرار داشته و از طریق لوله به نازل می رود. در زمان های اولیه ، سرنگ های clyster برای این منظور استفاده می شدند.Snusهای شل اغلب با استفاده از سرنگ های اصلاح شده اعمال می شود. نازل برداشته می شود بنابراین دهانه عرض محفظه است. می توان Snus را درون محفظه محکم بسته و داخل لب فوقانی فرو برد.

جدول زمانی تاریخی

قرن نهم: عمار بن الی علی الموسلی ، جراح عراقی و مصری ، در قرن 9 میلادی با استفاده از لوله شیشه ای توخالی، برای اولین بار سرنگی به منظور مکش و برداشتن آب مروارید از چشم بیماران ساخت، عملی که حداقل تا قرن سیزدهم رایج بود و مورد استفاده قرار می گرفت.آمریکایی های بومی و اولیه  قبل از کلمبیا با استفاده از “استخوان های پرنده توخالی و مثانه های حیوانات کوچک” سوزن ها و سرنگ های اولیه را ایجاد می کردند.

1650:بلیز پاسکال یک سرنگ (نه لزوماً هیپودرمیک) اختراع کرد، سرنگی که کاربردی از قانونی است که امروزه به نام قانون پاسکال شناخته می شود.

1844:  فرانسیس ریند ، پزشک ایرلندی ، سوزن توخالی را اختراع کرد و از آن برای ساخت اولین تزریقات زیر پوستی ضبط شده ، به ویژه یک داروی آرام بخش برای درمان نورالژی استفاده کرد.

1853: چارلز پراواز و الكساندر وود بطور مستقل سرنگ های پزشكی را با سوزن به اندازه كافی برای سوراخ كردن پوست ایجاد كردند.

1865 :چارلز هانتر اصطلاح “hypodermic” را اختراع كرد ، سرنگي كه سوزنش در محل قفل شده و باقی می ماند و نمی افتد و جدا نمی شود، به گونه اي كه از انتهاي سرنگ در هنگام فروكش كردن پيستون ، خارج نشود و تحقيقاتي منتشر كرد كه نشان مي دهد تزريق درد تسکین می تواند در هر نقطه از بدن ، نه تنها در ناحیه درد ، فراهم شود و هنوز هم مؤثر باشد.

1867:انجمن پزشکی و جراحی لندن بررسی کرد که آیا مواد مخدر تزریق شده دارای اثر کلی است (طبق گفته هانتر) یا اینکه آیا آنها فقط در محل تزریق موثر واقع می شوند (طبق گفته وود). پس از انجام آزمایشات حیوانات و استعلام نظرات جامعه پزشکی وسیع آنها کاملاً با هانتر موافقت نموده و از وی جانبداری کردند.

1899: در این سال به لتیتیا مومفورد گایر از نیویورک حق ثبت اختراعی داده شد که در ادامه به شرح آن می پردازیم. اختراع  او یک سرنگ دستی ترکیبی از سیلندر ، پیستون و میله عملیاتی که به خود خم می شود تا یک بازوی صاف و سفت را خاموش کند که در یک دسته خاتمه می یابد. ، در موقعیت های شدید خود ، در دسترس انگشتان دست است که سیلندر را نگه دارد ، قرار دارد ، بنابراین به یک دست اجازه می دهد سرنگ را نگه داشته و کار کند …

1946: Chances Brothers: 1949 در Smethwick ، ​​غرب میدلندز ، انگلیس اولین سرنگ تمام شیشه ای را با محفظه ی قابل تعویض و پیستون تولید کرد و از این طریق استریل شدن انبوه قطعات را بدون نیاز به مطابقت با آنها امکان پذیر کرد.

:1949 چارلز روتوزر مخترع استرالیایی اولین سرنگ هیپودرمی یکبار مصرف پلاستیکی در جهان را در کارخانه خود آدلاید ایجاد کرد.

: 1951 روتوزر اولین سرنگ های تزریقی ساخته شده از پلی پروپیلن را تولید کرد ، پلاستیکی که می تواند ضدعفونی شود. میلیون ها دلار از این سرنگ ها برای بازارهای استرالیا و صادرات ساخته شده است.

1956: کالین مردوک ، داروساز و مخترع نیوزلند برای ثبت سرنگ پلاستیکی یکبار مصرف ، به ثبت اختراعات جدید نیوزیلند و استرالیا اعطا شد.

1989: مانوئل Jalón Corominas اختراع سرنگ یکبار مصرف خودکار را اختراع کرد. سر با سوزن پس از استفاده از سرنگ جدا می شود. این اختراع از گسترش ایدز و بیماریهای مرتبط با دارو تا حد زیادی از آنجا کاسته شد.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *