شرایط کاشت ایمپلنت و موارد منع آن

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت شرایط کاشت ایمپلنت و موارد منع آن
شرایط کاشت ایمپلنت

ایمپلنت

شرایط کاشت ایمپلنت و موارد منع آن

ارسال شده توسط dentalcenter

شرایط کاشت ایمپلنت و موارد منع آن

موفقیت کاشت دندان  همانند سایر زمینه‌های دندانپزشکی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و منظم درمانی هست. یکی از این موراد  بررسی کامل شرایط کاشت ایمپلنت از جمله  تاریخچه‌ی پزشکی بیمار باشد. هر دندان‌پزشک قبل از شروع درمان باید بیمار را از همه لحاظ تحت کنترل و بررسی قرار دهد. دندان‌پزشک باید مراقب باشد که بیمار برای درمان، ارزیابی شود و همچنین اطمینان حاصل کند که درمان موفق خواهد بود و انتظارات بیمار برآورده و مدیریت می‌شود.

موارد منع برای کاشت ایمپلنت

داروهای ضد انعقادی خون به علت داشتن خطر ابتلا به پوکی استخوان در بیماران مستعد نمی توانند برای کاشت دندان مناسب باشندو در فرآیند ایمپلنت تداخل ایجاد می کنند.دیگر موارد منع شامل :

  • رادیوتراپی استخوان فک
  • آسیب های داخل وریدی و بدخیم درمان نشده
  • بیماری پریودنتال درمان نشده
  • مصرف مواد مخدر و یا الکل کنترل نشده
  • اختلالات روانی کنترل نشده
  • آنفارکتوس میوکارد
  • تصادفات
  • سرکوب سیستم ایمنی (به عنوان مثال بعد از پیوند)
  • ناتوانی در کنترل پلاک (مثلا کاهش مهارت و توانایی ذهنی)
پلاک دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن
پلاک دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن

شرایط کاشت ایمپلنت در بیماران چیست ؟

سیگار کشیدن

این موضوع به عنوان مانعی نسبی برای درمان ایمپلنت در نظر گرفته شده است.شواهد نشان می دهند، که سیگار کشیدن باعث افزایش خطر عفونت پری ایمپلنت و کاهش سرعت بازسازی استخوان می شود.همچنین براساس نتایج برخی مطالعات ، سیگار کشیدن می تواند دیابت کنترل نشده را تحت تاثیر قرار دهد.بنابراین به بیماران توصیه می شود قبل از کاشت ایمپلنت سیگار کشیدن را ترک کنند.

تاریخچه ی بیماری پریودنتال

در بررسی شرایط کاشت ایمپلنت کنترل بیماری پریودنتال و پلاک باید به بهترین نحو انجام گیرد. مطالعات دیگری نشان می دهد که میزان بقای ایمپلنت و نرخ موفقیت در افرادی که دارای بیماری پریودنتال درمان نشده هستند، کم می باشد.از سوی دیگر طبق یک توافق عمومی در صورتی که بیمارانی دارای بیماری پریودنتال کنترل شده باشند ، موفقیت و بقای ایمپلنت نود درصد در طی دوره ی 3 تا 16 سال بوده است.اگر چه میزان بقای عالی در ایمپلنت گزارش شده است، شواهد حاکی از آن است که احتمال ایجاد تحلیل استخوان در ناحیه ی پری ایمپلنت در بیماران مبتلا به پریودنتال وجود دارد.

شرایط آکلوزالی و قرارگیری

در نتیجه ی التهاب ناشی از پلاک در بخش استخوان الوئولار اطراف ایمپلنت ،شخص استخوان از دست می دهد. تحلیل استخوان می تواند هم به دلایل بیولوژیکالی و هم مکانیکی رخ بدهد.بعضی فاکتورهای محلی و سیستمیک می توانند باعث تغییر شرایط استخوان آلوئولار شوند مثل دیابت کنترل نشده.به همین منظور متقاضی کاشت دندان باید مراقبت های بلند مدت را برای پیشگیری از این موضوع انجام دهد.

سن و جنس

هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد سن و یا جنس اشخاص می تواند در شرایط کاشت ایمپلنت تاثیر بگذارد.این یک نتیجه ی تعجب آور است زیرا کاهش حجم استخوان به دلایلی مانند پیری و در زنان بعد از یائسگی اتفاق می افتد.از آنجایی که ایمپلنت های دندانی باید  با استخوان ادغام شوند،به همین دلیل کاشت ایمپلنت باید بعد از سن 18 سالگی انجام گیرد،تا رشد استخوان متوقف گردد ،در غیر این صورت ممکن است به دندان های دائمی آسیب برسد.

بیماری پریودنتال-کلینیک دندان پزشکی مدرن
بیماری پریودنتال-کلینیک دندان پزشکی مدرن

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *