شکل ایمپلنت دندان مخروطی و استوانه ای

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت شکل ایمپلنت دندان مخروطی و استوانه ای
شکل ایمپلنت دندان

ایمپلنت

شکل ایمپلنت دندان مخروطی و استوانه ای

ارسال شده توسط dentalcenter

 شکل ایمپلنت دندان مخروطی و استوانه ای

شکل ایمپلنت دندان باید طوری طراحی بشود که میزان تنش فشاری ایجاد شده بر آن افزایش و میزان تنش برشی وارده بر آن کاهش یابد.

ایمپلنت های دندانی که از جنس تیتانیوم بوده و با بدن سازگار میباشد ، شکل های مختلفی دارد. ما طی پژوهشی به بررسی تاثیر شکل ایمپلنت دندان مخروطی و استوانه ای بر دردی که فرد پس از جراحی حس می کند ،خواهیم پرداخت.


بیشتر بخوانید:ایمپلنت|صفر تا صد ایمپلنت


تاثیر شکل ایمپلنت دندان بر میزان درد پس از جراحی

یکی از بیشترین عمل های جراحی فک و صورت عمل کاشت ایمپلنت است.

موضوعی که ذهن بیماران و جراحان را درگیر کرده است درد پس از جراحی ایمپلنت است، در بعضی موارد این درد بسیار شدید می شود . می توان گفت میزان درد به مهارت جراح، مشکلات هنگام جراحی، آستانه تحمل درد بیمار بستگی دارد .

امروزه آزمایشات زیادی روی ایمپلنت های مختلف انجام میشود، تا افزایش سرعت جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک و درصد موفقیتش بررسی شود. ولی تاکنون پژوهش بر روی میزان درد پس از جراحی در ایمپلنت های مخروطی یا استوانه ای انجام نشده است .

در بعضی از مطالعات میزان موفقیت و پایداری آن ها بررسی شده است. ایمپلنت مخروطی شکل بهتر از ایمپلنت استوانه ایی است. چون بهتر میتواند هنگام جوییدن فشارها را به استخوان های اطراف منتقل کند، زیرا مشابه ریشه دندان است.

یکی دیگر از مزایای ایمپلنت های مخروطی این است که هنگام قرارگیری در استخوان آسیب کمتری به استخوان وارد می کنند . هدف ما این است که بررسی کنیم و ببینیم کدام شکل ایمپلنت درد کمتری را پس از جراحی به دنبال دارد.

پژوهش بر روی میزان درد

این پژوهش برروی 50 بیمار، هم مرد و هم زن که بین 20 الی 60 سال سن داشتند ، انجام شده است. همه ی بیماران یک دندان در قسمت عقبی فک بالا را نداشتند. به طور کلی شرایط همه بیماران و ایمپلنت ها مشابه بود. برای 25 نفر از بیماران ایمپلنت مخروطی و برای 25 نفر دیگر ایمپلنت استوانه ای شرکت bio انتخاب شد.

همه جراحی ها توسط یک جراح انجام شد و برای ارزیابی میزان درد از دستگاه تست درد استفاده شد. این دستگاه یک خط کش به طول 10 سانتی متر دارد. عدد صفر نشان دهنده ی نداشتن درد و عدد 10 نشان دهنده بیشترین درد است.

عدد زیر 3 نشان دهنده درد خفیف و 3 تا 7 درصد درد متوسط ، بالای 7 درد شدید را نشان می دهد. مقدار درد هر بیمار در 30 دقیقه و 3 ساعت تا 2 روز و 3 روز و یک هفته پس از جراحی بررسی شد. شدت درد در فواصل 30 دقیقه، 48 ساعت، 72 ساعت برای هردو گروه خفیف بود. بیشترین میزان درد برای هر دو گروه 6 ساعت پس از جراحی بود و کمترین میزان درد 30 دقیقه پس از جراحی. درد یک هفته پس از جراحی به حداقل میزان خود می رسد.تمام متخصصان از سختی جراحی ایمپلنت در قسمت خلفی فک بالا آگاهی دارند. تراکم استخوان بیشتر در قسمت خلفی فک بالا وجود دارد.

و سپس پس از 3 ساعت با از بین رفتن بی حسی ، درد شروع میشود و تا 6 ساعت به بیشتر حد خود رسید ؛ تا یک هفته و به مرور کاهش یافت.

مزایای ایمپلنت مخروطی نسبت به ایمپلنت استوانه ای:

  • پایداری بیشتر آن ها در استخوان های کم تراکم
  • تقسیم فشار بهتر به استخوان های اطراف پایه
  • فشار کمتر نسبت به استخوان فک

این مزیت ها باعث کاهش التهابات و درد در مورد ایمپلنت های مخروطی شده است.
همچنین هنگام جراحی باعث می شود حداقل آسیب به استخوان فک وارد شود و استخوان کمتری برداشته شود و بیمار درد کمتری را تحمل خواهد کرد.
در نهایت به این نتیجه رسیدیم که شکل ایمپلنت بر روی درد پس از جراحی ایمپلنت تاثیر گذار است.
ایمپلنت های مخروطی شکل در قسمت خلفی فک بالا درد کمتری نسبت به ایمپلنت های استوانه ای به بیمار وارد می کند.

نتیجه کلی: نتیجه دیگر این پژوهش این بود مردان نسبت به زنان درد کمتری را تحمل کردند. مشاهده شد که شدت درد در بین بیماران با ایمپلنت مخروطی شکل کمتر از ایمپلنت استوانه ای است. میزان درد جراحی ایمپلنت به زمان و مشکلات جراحی؛ کیفیت استخوان، آسیب دیدگی استخوان و بافت ها و تحمل بیمار بستگی دارد.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *