چرا در طرح درمان ایمپلنت all on 4 از دندان مصنوعی استفاده می شود

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت چرا در طرح درمان ایمپلنت all on 4 از دندان مصنوعی استفاده می شود
ایمپلنت

ایمپلنت

چرا در طرح درمان ایمپلنت all on 4 از دندان مصنوعی استفاده می شود

ارسال شده توسط dentalcenter

در طرح درمان ایمپلنت all on 4 (آل آن فور) اگر بیمار تمام دندان های یک ردیف و یا هر دو ردیف بالا و پایین را از دست داده باشد و شرایط استخوانی مناسب را داشته باشد بدون استفاده از اوردنچر و به صورت ثابت می تواند دندان های از دست رفته خود را جایگزین کند و سال های سال هم با استحکام بر جا بماند.

اگر مانند تصویر زیر بیمار تمام دندان های یک ردیف را از دست داده باشد بهترین حالت این است که هفت یا هشت پایه بسته به شرایط بیمار درآن ردیف قرار بگیرد و روی آن پروتز ثابت گذاشته شود. یعنی مانند تصویر دوم روکش های سرامیکی ایمپلنت که روی پایه ها چسبانده می شوند و یا به پایه ها پیچ می شوند که در غذا خوردن و صحبت کردن بسیار نزدیک به دندان های واقعی جلوه می کند.

پروتز
دندان های از دست داده شده در یک ردیف
ایمپلنت
روکش های سرامیکی ایمپلنت

اما اگر بنا به هر دلیلی امکان استفاده از طرح درمانی گفته شده و استفاده از هفت یا هشت پایه وجود نداشت. بیمار می تواند با حدود چهار پایه از ایمپلنت متحرک یا اوردنچر استفاده کند. اوردنچر دندان متحرکی است خود بیمار میتواند آن را در دهان بگذارد و یا بردارد.

ایمپلنت متحرک
ایمپلنت متحرک یا اوردنچر

این طرح، فرق عمده ای که با دندان مصنوعی دارد این است که هر موقع بیمار آن را در دهان خود می گذارد ایمپلنت بر روی چهار پایه ای که در دهان تعبیه شده است چفت می شود تا در موقع صحبت کردن و غذا خوردن در دهان حرکت نکند و به لثه های شما آسیبی نرساند و اعتماد به نفس شما را حفظ کند.

اما در طرح درمان ایمپلنت all on 4 دندان ها بر روی استخوان فک شما پیچ می شود و به صورت ثابت باقی می ماند.

طراح درمان ایمپلنت all on 4
طراح درمان ایمپلنت all on 4

اگر شرایط بیمار طوری باشد که بیشتر از چهار پایه نشود در یک فک او کاشته شود و در کل برای آل آن فور مناسب باشد، این پایه ها با زوایای خاصی قرار می گیرند و پروتز دندان مصنوعی که برای بیمار ساخته می شود بر روی این پایه ها قرار گرفته و پیچ می شود.

دندان
پروتز دندان مصنوعی

چرا در طرح درمان ایمپلنت all on 4 از دندان مصنوعی استفاده می شود

به این دلیل که چهار پایه برای تحمل وزن یک ردیف دندان سرامیکی کافی نیست و وزن نیرویی که روکش های سرامیکی به پایه های ایمپلنت ها وارد می کند را نمی تواند تحمل کند.

دندان
دندان سرامیکی

اما دندان مصنوعی از جنسی ساخته شده است که سبک تر است و ایمپلنت ها به راحتی می توانند این وزن را تحمل کنند.

دندان مصنوعی
دندان مصنوعی

نکته: استفاده از طرح درمان ایمپلنت all on 4 یا آل آن فور شرایط خاصی می خواهد و به دلیل این که این چهار پایه باید در ارتفاع، زوایا و شرایط خاصی در استخوان فک بیمار کاشته شود پس استخوان فک بیمار باید شرایط مناسب برای این طرح درمانی را داشته باشد.

نکته دیگر این است که همه برند های ایمپلنت برای این نوع طرح درمان مناسب نیستند. بعضی از برند های ایمپلنت هستند که این نوع طرح درمانی را در قطعات و سیستم خود تعریف می کنند که فقط با استفاده از این سیستم ها می شود این نوع طرح درمانی را ارائه داد.

در مجموع اگر بیمار شرایط لازم برای این نوع طرح درمانی را داشته باشد می تواند به جای استفاده از پروتز ایمپلنت متحرک از پروتز ثابت استفاده کند.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *