عوارض بلیچینگ دندان

کلینیک دندانپزشکی مدرن عوارض بلیچینگ دندان
عوارض بلیچینگ

عوارض بلیچینگ دندان

ارسال شده توسط dentalcenter

بر

ما در این مجموعه و به عنوان کلینیک دندانپزشکی می خواهیم شما را با عوارض بلیچینگ دندان و ریسک های این پروسه آشنا کنیم. آشنایی با ریسک ها و عوارض بلیچینگ به شما در انتخاب این روش و در امان مانند از اینگونه مشکلات کمک خواهد کرد.

این معمولی است که دندان ها سفید رنگ نمانند چرا که همزمان با افزایش سن ما ، دندان ها نیز تیره تر خواهند شد و آن سفیدی اولیه خود را نخواهند داشت.همچنین عادت های بد زندگی و غذایی مانند نوشیدن بیش از اندازه چای ، نوشابه و قهوه و همچنین مصرف زیاد سیگار و سایر فرآورده های تنباکو جز عواملی هستند که سرعت تغییر رنگ و تیره شدن دندان ها را افزایش می دهند.

عوارض بلیچینگ

سایر مواردی که باعث تیرع تر شدن دندان ها می شود موارد زیر است:

 • مصرف زیاد دارو
 • ژنتیک افراد
 • رژیم غذایی نا مناسب
 • بهداشت بد دهان و دندان

در صورت تجمع رسوب ( لایه چسبناک قهوه ای رنگ) روی دندان ها ، این رسوب با مسواک زدن دندان ها قابل از بین بردن نیست و باید با درمان های دیگر اقدام به از بین بردن رسوب کرد.

عوارض بلیچینگ دندان

عوارض بلیچینگ دندان مختص هر روش از جمله آفیس بلیچینگ ( بلیچینگ در دندانپزشکی) و سفید کردن دندان در خانه وجود دارد.که در مورد هر کدام توضیح خواهیم داد.

عوارض موقت بلیچینگ دندان

 • حساسیت دندان:وقتی شما پروسه سفید کردن دندان را انجام می دهید ، زمینه اینکه احساس حساسیت نسبت به مواد بلیچینگ در لایه های مینای دندان داشته باشید وجود دارد که این حس ممکن است تا چند روز طول بکشد.این احساس ناخوشایند هنگام خوردن غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم بیشتر خواهد بود.این حس به سرعت از بین می رود به شرط آنکه از قبل مشکلاتی مانند پوسیدگی داشته باشید.
 • تحریک بافت لثه: اکثر ژل ها و محلول های بلیچینگ دارای کارامبید پراکسید هستند که این ترکیب برای سفید کردن دندان ها لازم است.این ماده در کنار تاثیری که بر سفید کردن دندان ها دارد می تواند از جمله عوارض بلیچینگ برای لثه و بافت نرم دهان مضر باشد.دندانپزشکان با استفاده از مواد مخصوص روی لثه ها را می پوشانند تا از این آسیب جلوگیری کنند.اما در مواردی که این پوشش به درستی اعمال نشود و کاربامید پراکسید زیر آن نفوذ کند باعث بروز درد و تحریک بافت لثه خواهد شد.با این وجود لثه ها انطباق پذیر بوده و طی چند ساعت این عارضه برطرف می شود.

عوارض دائم بلیچینگ

در حالت عادی بلیچینگ دندان ، زیبایی دنداه ها را مهیا می کند.اگرچه این روش موثر است اما در استفاده از این روش نباید زیاده روی کرد چراکه باعث ایجاد آسیب های دائمی به دندان ها خواهد شد.

عوارض بلیچینگ دندان در صورت انجام بی رویه بلیچینگ شامل :

 • کدر شدن
 • شفاف و شکننده شدن
 • تغییر رنگ دندان
 • خاکستری دیده شدن دندان ها می باشد.

اگر شما دچار این مشکلات شوید تنها راه رفع این مشکل استفاده از روکش های دندان نظیر لمینت دندان می باشد.

اگرچه اکثر عوارض بلیچینگ موقت است و پس از چند روز مرتفع می شود استفاده بی رویه و مکرر از این روش سفید کردن دندان عوارض منفی برای سفید شدن دندان ها دارد که می تواند زمان بیشتری برای از بین رفتن لازم داشته باشد.

برای نمونه پروسه عادی سقید کردن دندان باعث بروز حساسیت موقت در دندان ها می شود اما انجام بیش از اندازه بلیچینگ با مواد و ترکیب های شیمیایی باعث بروز حساسیت دندان ها بطور دائم می شود دلیل آن هم آسیب رسیدن به عصب های دندان ها می باشد.

از دیگر عوارض بلیچینگ دندان  بی رویه فرسودگی و سایش مینای دندان ها می باشد که باعث تغییر رنگ می شود.این مشکل را با استفاده از خمیر دندان و دهان شویه های تقویت کننده مینای دندان حاوی فلوراید میتوان از بین برد.اگر مشکل به حد زیادی جدی باشد این خمیر دندان ها کارساز نیستند و تنها راه استفاده از روکش های دنداننی نظیر کامپوزیت ، سرامیک و لمینت می باشد.

عوارض سفید کردن دندان در خانه

کسانی که مایلند دندان های سفید تری داشته باشند با استفاده از مواد بلیچینگ موجود در داروخانه ها و فروشگاه ها اقدام به اینکار می کنند.اگرچه این کار در خانه قابل انجام است اما باید خیلی مراقب باشید چرا که انجام نادرست این پروسه لاعث عوارضی از جمله حساسیت و شکنندگی دندان ها خواهد شد.

که در نهایت مجبور به پرداخت هزینه های زیادی برای ترمیم دندان های خود خواهید شد.به این نکته توجه داشته باشید که همه ترکیبات فروخته شده در فروشگاه ها قابل اعتماد نیستند و ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشند.

از جمله عوارض بلیچینگ  مکرر با این مواد :

 • شفاف شدن مینای دندان ها
 • شکستن
 • ترک خوردن
 • خم شدن و تغییر شکل دندان به واسطه فشاری که هنگتم جویدن غذا به دندان وارد می شود.

می باشد که قابل بازگشت می باشد.

عوارض سفید کردن دندان در مطب

این روش بهترین پروسه برای بلیچینگ دندان است چرا که او پس از معاینه و بررسی دندان ها و شرایط دندان های شما بهترین روش و ترکیب بلیچینگ را به شما پیشنهاد می دهد.

وقتی شما برای این کار به دندانپزشک مراجعه می کنید ، به او اعتماد داشته باشید چرا که او بهترین و موثرترین راه حل را برای سفید تر و براق تر کردن دندان های شما به کار می گیرد.او اینکار را به گونه ای انجام می دهد که عوارض بلیچینگ دندان به کمترین حد خود برسد.

عوارض بلیچنگ دندان در حقیقت بسیار نادر هستند اما این حق مسلم مراجعه کنندگان برای انجام این پروسه زیبایی دندان است که در مورد ریسک های اینکار قبل از هرگونه اقدامی مطلع شوند.

قبل از انجام اینگار بهتر است تا در یک جلسه با دندانپزشک خود در مورد سابقه پزشکی و بیماری ها و همچنین حساسیت دارویی صحبت کرده و سپس او وضعیت سلامت دهان و دندان های شما را بررسی کند و تشخیص دهد آیا این روش برای شما مناسب می باشد یا خیر.

وقتی که می خواهید از دندان های خود در برابر عوارض بلیچینگ مراقبت کنید مهم ترین کار پیدا کردن یک کلینیک دندانپزشکی مناسب و یا دندانپزشک متخصص در این زمینه می باشد تا بهترین نتیجه و بدون مشکل به دست آورید.

 • نوامبر 11, 2020