لمینت | لمینت دندان

همه چیز درباره لمینت دندان

دسته‌بندی نشده

لمینت | لمینت دندان

ارسال شده توسط dentalcenter

لمینت دندان یک روکش سرامیکی است که در لابراتوار ساخته شده و توسط دندانپزشک روی سطح دندان نصب می شود. مدت زمان انجام لمینت بسته به شرایط دندانهای بیمار حدود دو هفته طول خواهد کشید. روکش لمینت با پوشاندن نقصهایی مثل تغییر رنگ دندان ، لکه ها ، ناهمواریها و حتی فاصله های میان دندانها باعث نمایش یکدست و زیبای دندانها میشود.در ادامه اطلاعات بیشتری در این زمینه با شما در میان خواهیم گذاشت.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (یا پرسلین لمینت که همان ونیر پرسلین است) یک لایه نازک از مواد پرسلین است این روش یکی از روش های روکش کردن دندان ها می باشد.رنگ این ونیر متناسب با نیاز مختص هر شخص قابل تغییر است. این پوسته ها به منظور تغییر در رنگ،شکل،سایز و طول ، برای بهبود ظاهر دندان ها روی آنها متصل می شود.

لمینت ها ونیر های نازکی هستند که از لایه های مختلف پرسلین ساخته می شوند ، این روکش ها بواسطه ی یک لایه چسبناک روی دندان ها متصل می شوند و در ظاهر جایگزین دندان های اصلی شما می شوند.برخلاف تصور اکثر مردم در این روش نیازی به تراشیدن دندان ها وجود ندارد و درصورت انتخاب پروسه درمانی مناسب توسط دندانپزشک متخصص در این زمینه ، فقط یک سری آماده سازی های محدود برای نشاندن لمینت روی دندا ن ها نیاز است و آسیبی به ساختار دندان های طبیعی نخواهد رسید.

در کنار جنبه زیبایی ، نحوه انجام این کار نیز مهم است چراکه در صورت متصل نشدن محکم و درست لمینت به دندان ها طول عمر این روش زیبایی دندان کم تر خواهد شد.دندانپزشک برای محکم کردن اتصال بین ونیر ودندان از نور مخصوصی استفاده میکند و تا زمانی که به نتیجه مطلوب برسد به این کار ادامه می دهد.در این ویدئو با نحوه این کار بیشتر آشنا می شوید.

 

 

آیا استفاده از لمینت دندانهای شما را نابود می کند؟

خیر در این روش به دندان های شما آسیبی نمی رسد به شرطی که دندانپزشک شما تخصص و تجربه کافی را برای انجام این روش زیبایی داشته باشد.او از شما می خواهد تا از دندانها و فک خود یک عکس     X-Ray معمولی تهیه کنید سپس شرایط دندانهای شما را به کمک این عکس می سنجد تا متوجه شود که آیا این روش ، درمان مناسبی برای شما می باشد و یا خیر.

اگر می خواهید بهترین نتیجه را داشته باشید کلینیک دندانپزشکی بهترین گزینه برای انجام اینگونه خدمات دندانپزشکی می باشد.

اگر دندانپزشک به هر دلیلی  متوجه شود که این روشش برای شما مناسب نیست ، روکش های دندان دیگر نظیر کامپوزیت دندان ، بلیچینگ (سفید کردن) دندان و یا ایمپلنت دندان را به شما پیشنهاد خواهد کرد.شما باید اطلاعات جامع و مفید درباره هرکدام از این روش ها داشته باشید تا یکی از این روش ها را بتوانید انتخاب کنید در مورد لمینت دندان پیشنهاد می کنیم ویدئو بالا را مشاهده کنید و در مورد سایر روش ها با ما تماس بگیرید.

مزایا لمینت دندان

 • از آنجا که هنگام ساخت لمینت ها دقت می شود تا بیشترین شباهت را از لحاظ شکل و رنگ به دندانهای طبیعی شخص داشته باشد و در نتیجه برای هر شخص به صورت اختصاصی ساخته می شود ظاهری مانند دندان های طبیعی خواهد داشت.
 • بنا بر دلیل بالا پیدا کردن تفاوت میان لمینت دندان و دندان های طبیعی ساده نخواهد بود.
 • برخلاف دندان های طبیعی در مقابل تغییر رنگ و تیره شدن بواسطه نوشیدن چای و قهوه مقاومت بالایی دارند و دلیل آن استفاده از مواد جدید و تکنولوژی های روز در ساخت این روکش ها می باشد.
 • اگر سایر روش های سفید کردن دندان پاسخگو و یا مناسب شرایط شما نباشد ، لمینت بهترین روش است.
 • اگر لمینت به درستی روی دندان متصل و مستحکم شود همانند دندان طبیعی کارایی خواهد داشت.
 • طول عمر بیشتری به روکش کامپوزیت دارند متوسط عمر لمینت ها 10 تا 15 سال بسته به مواد انتخاب شده میباشد.

معایب لمینت دندان

 • ساخت روکش پرسلین لمینت مدت زمان بیشتری نیاز دارد و حداقل یک هفته زمان برای ساخت پرسلین ها به کل پروسه درمان اضافه می شود.
 • لمینت ها همانند کامپوزیت دندان شکننده هستند اما برخلاف کامپوزیت قابل ترمیم نمی باشد.
 • نباید همانند دندان های طبیعی به آنها فشار وارد کرد چراکه امکان شکستن آنها وجود دارد.
 • درصورت شکستن یکی از لمینت ها باید ردیف آنها بصورت کامل تعویض شود که در مورد کامپوزیت اینگونه نیست.
 • هزینه بیشتری نسبت به بلیچینگ دندان و کامپوزیت دارد.

مراحل لمینت دندان

لمینت دندان یک روش درمانی بدون درد است و نیازی به تعداد جلسات متعدد برای استفاده از این روش نمی باشد در ادامه بیشتر با مراحل این پروسه درمانی آشنا می شویم.

1-مشاوره و بررسی با دندانپزشک

وقتی تصمیم به انجام لمینت دندان میکیرید اولین گام بررسی و مشاوره با دندانپزشک است. در این مرحله دندانپزشک دندانهای شما را معاینه و وضعیت آنها را بررسی میکند. بر اساس وضعیت لثه ، پوسیدگی دندان و اینکه آیا عصب کشی ریشه دندان مورد نیاز است یا خیر، دندانپزشک یک طرح کلی درمان را برنامه ریزی می کند. تعداد دندانهایی که برای روکش لمینت معین میشود نیز با توافق و مشورت خود بیمار تعیین میگردد.

مشاوره با دندانپزشک-کلینیک دندان پزشکی مدر ن
مشاوره با دندانپزشک-کلینیک دندان پزشکی مدر ن

 

2-آماده سازی دندان ها

در این مرحله دندان هایی که تصمیم گرفتید آنها را لمینت کنید ، ابتدا جرم گیری شده و پوسیدگی های آنها را از بین می برند سپس برای متصل کردن روکش تراشیده می شوند.دلیل تراشیدن دندان ها ایجاد کردن فضای کافی برای اتصال درست و کاربردی روکش ها ب دندانها می باشد.دقت داشته باشید که فقط دندان هایی که تصمیم گرفتید از روکش دندان برای آنها استفاده کنید تراشیده می شوند.بیشتر دندانپزشک های متخصص در این زمینه توصیه می کنند اگر قصد استفاده از تاج های پرسلین دارید بهتر است دندان های پر شده قدیمی(بیش از دو هفته) را تراشیده و سپس قبل از نصب روکش دوباره آنها را پر کنید.

دلیل این کار اتصال هرچه قوی تر بین دندانهای پر شده و روکش می باشد. درحالی که عمق تراش دندانها از فردی به فرد دیگر متفاوت است ، متوسط اندازه تراشیدن دندان ها بین 0.5 تا 0.7 میلیمتر می باشد.

 

آماده سازی دندانها برای لمینت-کلینیک دندان پزشکی مدرن
آماده سازی دندانها برای لمینت-کلینیک دندان پزشکی مدرن

 

3-مرحله قالبگیری دندان

قالبگیری دندان گام بعدی انجام لیمنت می باشد.زمانی که دندان های شما به درستی توسط دندانپزشک برای اینکار آماده شد،دندانپزشک شما یک عکس X-Ray از دندانها و فک شما تهیه کرده و به کمک آن اقدام به ساخت لمینت می کند.اینکار به لابراتوار کلینیک دندانپزشکی کمک می کند تا بهترین روکش دندان را متناسب با دندان های شما ومختص خودتان آماده سازی کند.

 

4-ساخت روکش سرامیکی لمینت در لابراتوار

در این مرحله بر اساس فرم دندانهای بیمار و قالبهایی که دندانپزشک به لابراتوار تحویل داده است روکشهای دندان در لابراتوار ساخته میشود. با توجه به اینکه مرحله ساخت روکش دقیق ، حساس و ظریف میباشد لذا مدت زمان حداقل یک هفته برای تولید آن لازم است. پس از اتمام مرحله ساخت و تولید ، کار به دندانپزشک تحویل داده میشود.

 

5-چسباندن روکش لمینت برروی سطح دندان

هنگامی که در همه مراحل کار از جمله رنگ ، شکل و سایز دندان ها به نتیجه مطلوب دست یافته شد، زمان آن فرا می رسد که لمینت ها را به سطح دندان متصل کنیم.قبل از انجام اینکار هم روکش ها و هم دندان های طبیعی شما پولیش زده می شوند.سپس یک ژل مخصوص به مدت 20 ثانیه بر روی دندان ها اعمال می شود ، به اینکار اچینگ می گویند که باعث اتصال بهتر لمینت به دندان ها می شود.

پس از آن دندان ها را شست و شو می دهند و از عامل اتصال دندان ها که نوعی چسب مخصوص است روی سطح دندان ها بمنظور اتصال محکم بین این دو استفاده می کنند.

این نحوه اتصال لمینت به دندان می باشد پس از پایان کار دندانپزشک دندان ها را تمیز می کند تا ظاهر نهایی کار نمایان شود.این روش کار لمینت دندان است که می تواند تقریبا توسط همه دندانپزشکان انجام شود.

چسباندن روکش لمینت-کلینیک دندان پزشکی مدرن
چسباندن روکش لمینت-کلینیک دندان پزشکی مدرن

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *