لمینت دیجیتال | مزیت لمینت دیجیتال نسبت به روش های قدیمی

کلینیک دندانپزشکی مدرن لمینت دندان لمینت دیجیتال | مزیت لمینت دیجیتال نسبت به روش های قدیمی
لمینت دیجیتال

لمینت دندان

لمینت دیجیتال | مزیت لمینت دیجیتال نسبت به روش های قدیمی

ارسال شده توسط dentalcenter

لمینت دیجیتال روشی نوین برای لمینت کردن دندان ها می باشد لمینت دندانی یک روش جدید دندانپزشکی و زیبایی برای حل مشکلات ظاهری دندان ها بدون نیاز به ارتودنسی می باشد.

لمینت دندان برای افرادی مناسب است که زمان لازم برای انجام درمان های بلند مدت مانند ارتودنسی را ندارند.لمینت انواع مختلفی دارد که لمینت با روکش سرامیکی یکی از آنها می باشد.

لمینت دندان با نام روکش (ونیر) پورسلین نیز شناخته می شود ، لایه ای نازک است که روی سطح بیرونی دندان چسبانده می شود و تاثیر زیادی روی زیبایی دندان دارد و امروزه یک روش پرکاربرد برای افزایش زیبایی دندان ها می باشد.

لمینت سرامیکی یا پورسلین یکی از روش های پوشاندن فاصله زیاد بین دندان ها،تصحیح شکل و طول دندان،از بین بردن تغییر شکل و رنگ دانه های زرد دندان و طرح لبخند می باشد.

لمینت دندان در مقابل پلاک دندان و تغییر رنگ مقاوم است و شباهت زیادی به دندان های طبیعی شما دارد.هزینه این روش کمی بیشتر از کامپوزیت دندان می باشد اما طول عمر ، مقاومت در برابر تغییر رنگ و ضربه و زیبایی بیشتری نسبت به ونیر کامپوزیت دارد.

مزایا لمینت دندان سرامیکی

  • سطح یک دست و درخشان دارد
  • شباهت بالا به دندان های طبیعی
  • ثبات رنگ
  • روکش های پورسلین زمانی که مینای دندان طبیعی دچار تغییر رنگ و پوسیدگی شده باشد جنبه درمانی نیز دارد.
  • لمینت دندان با روکش سرامیکی برای افرادی که سیگار می کشند و یا سایر دخانیات را استعمال می کنند مناسب است زیرا دچار تغییر رنگ نمیشوند.

مراحل ساخت لمینت دیجیتال

در اولین قدم،بعد از عکسبرداری از دندان ها ، طراحی های دو بعدی فراهم شده توسط نرم افزار کامپیوتری مخصوص اینکار و طرح های دیگر در صورت پسندیده نشدن این طرح ، به بیمار ارسال می گردد.این طرح ها با نظرات شخص بیمار اصلاح می شوند و در صورت تایید نهایی ، طرح  توسط یک پرینتر سه بعدی چاپ می شود.

در قدم بعدی، با استفاده از طرح سه بعدی چاپ شده ، مدل لمینت دندان با مواد کامپوزیتی ساخته می شود و درصورتی که پس از استفاده بیمار مورد تایید او باشد و مشکلی در هنگام استفاده نداشته باشد با استفاده از اسکنر های سه بعدی این مدل را بصورت دقیق اندازه گیری می کنند و از روی آن اقدام به برش لمینت سرامیکی و آماده سازی این روکش ها می کنند.

در آخرین قدم،این روکش های ساخته شده را پس از آماده سازی دندان ها روی سطح بیرونی دندان با استفاده از تابش نوری مخصوص می چسبانند.

نگهداری لمینت دیجیتال

نگهداری لمینت دندان چه با روش معمولی و یا روش دیجیتال انجام شده باشد سخت تر از سایر روکش ها می باشد.به این دلیل که لمینت ها فقط یک طرف دندان ها را پوشش می دهند احتمال شکستن آن ها بیشتر می باشد.

بنابر این توصیه می کنیم فشار مستقیم بر این روکش ها وارد نکنید بطور مثال برای شکستن پوست مغز ها مانند پسته و بادام زمینی از دندان های روکش شده ستفاده نکنید.دقت کنید که اگر چند دندان را لمینت کرده باشید در صورت شکستن روکش یکی از دندان ها امکان ترمیم با روش لمینت وجود ندارد و دندانپزشک مجبور است از سایر روش ها برای ترمیم استفاده کند.

7 مزیت لمینت دیجیتال نسبت به روش های قدیمی

1- عدم نیاز به تراش دندان

این روش را بر خلاف روش های قدیمی می توان بدون انجام فرآیند تراش دندان انجام داد و لمینت آماده شده را روی دندان های طبیعی نصب و از آنها استفاده نمود.

2- استحکام و طول عمر بالا

این روش در مقایسه با روش های قدیمی از استحکام و طول عمر بالاتری برخوردار می باشد و مانند لمینت هایی با طراحی غیر دیجیتال نیاز به مراقبت های بیش از اندازه ندارد و می توان با وجود آنها، غذاها و خوراکی های سفت نظیر ته دیگ را به راحتی نوش جان کرد.

3- ترمیم دندان های شکسته و لب پر شده

لمینت دیجیتال یک راهکار موفقیت آمیز برای  پوشش دندان های شکسته، لب پر شده و یا ترمیم دندان هایی است که از لحاظ ظاهری، شکل مناسبی ندارند.

4- دقت بسیار بالا و کاهش میزان خطا

طراحی لمینت دندان با بهره مندی از روش های قدیمی، احتمال بروز خطا در اندازه‌گیری و خطا های محاسباتی را تا اندازه قابل توجهی افزایش می داد و سبب می شد که قالب تهیه شده از دندان تناسب و تشابه کافی را با دیگر دندان های بیمار نداشته باشد. اما در فرآیند دندانپزشکی دیجیتال، احتمال بروز این دست خطاها تقریبا به صفر رسیده است و لمینت های دیجیتال کاملا از لحاظ رنگ، ظاهر و اندازه با  دندان‌های طبیعی که قرار است روی آن ها نصب شوند، تطابق دارند.

5- کاهش خطای انسانی در لمینت دیجیتال

به دلیل اینکه طراحی و فرآیند آماده سازی لمینت دیجیتال کاملا به وسیله تجهیزات دیجیتالی انجام می گردد، احتمال بروز خطا توسط دندانپزشک در زمان قالب گیری و تکنسین ساخت در هنگام آماده سازی لمینت در لابراتوار، بسیار ناچیز می باشد.

6- سازگاری بالا

به کارگیری مواد اولیه ای نظیر سرامیک، شیشه و زیرکونیا در فرآیند دندانپزشکی دیجیتال، سبب می شود که  سازگاری این مواد هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ کاربردی، تشابه کاملی با دندان های فرد داشته باشد.

7- اصلاح طرح لبخند به بهترین شکل ممکن

لمینت دندان کلینیک-دندانپزشکی-مدرن
اصلاح-طرح-لبخند-کلینیک-دندانپزشکی-مدرن

بهره مندی از فرآیند دندانپزشکی دیجیتال می تواند به اصلاح طرح لبخند، به بهترین شکل ممکن کمک کند. لمنیت های دیجیتال به دندانپزشکان این اجازه را می دهند تا طراحی ایده آلی را که از لحاظ شکل ظاهری و رنگ، با دندان ها و ساختار چهره بیمار مطابقت کامل داشته باشد، انجام دهند. دلیل این کیفیت بالا، اندازه گیری به کمک دوربین های نوری از داخل دهان به صورت سه بعدی می باشد، از این رو اصلاح طرح لبخند به کمک لمینت های دیجیتال کاملا بی نقص و زیبا و شکیل می باشد.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *