11 مراقبتی که بعد از جراحی دندان باید رعایت شود

کلینیک دندانپزشکی مدرن جراحی دندان, مراقبت های دندانپزشکی 11 مراقبتی که بعد از جراحی دندان باید رعایت شود
جراحی دندانپزشکی

جراحی دندان مراقبت های دندانپزشکی

11 مراقبتی که بعد از جراحی دندان باید رعایت شود

ارسال شده توسط dentalcenter

جراحی دندان گونه های مختلفی دارد که ممکن است فردی به هر دلیلی یکی از این جراحی ها را انجام داده باشد. جراحی میتواند مربوط به پایه گذاری فیکسچر ، کاشت ایمپلنت و یا جراحی های دندان عقل و… باشد. مراقبت بعد از جراحی دندان نقش مهمی در کاهش زمان دوران نقاهت آن دارد. در تمامی موارد فوق دستورالعملهای بعد از جراحی دندان وجود دارد که بعد از انجام جراحی ملزم به رعایت ان هستیم تا دوران نقاهت را بسلامت بگذرانیم.

کاهش فعالیت روزانه سنگین

فرد بسته به نوع شغل یا فعالیت روزانه ای که انجام میدهد لازم است 24 تا 48 ساعت بعد از عمل جراحی هرگونه کار سنگین و یا فعالیت پر حجمی انجام ندهد. بطور مثال اگر ورزشکار هستید تا دو روز اقدام به انجام ورزشهای سنگین نکنید. اجسام سنگین را بلند و جابجا نکنید. عدم رعایت مورد فوق باعث ایجاد خونریزی در ناحیه عمل کرده شده و سلامتی شما را دچار اختلال میکند.

پرهیز از انجام ورزشهای سنگین
پرهیز از انجام ورزشهای سنگین

سرفه کردن خود را کنترل کنید

از بیرون انداختن آب دهان و یا مکش مایعات با نی خودداری کنید. اینکار باعث میشود لخته های خون از جای خود کنده شود. همچنین التهابات اطراف ناحیه جراحی شده تحریک شده و روند بهبود را دچار اختلال کند.

از بیرون اندخات آب دهان بپرهیزیم
از بیرون اندخات آب دهان بپرهیزیم

رژیم غذایی مناسب دوران نقاهت

رعایت یک رژیم غذایی نرم و استفاده از غذاهای سبک و رقیق مثل سوپ که قاشق براحتی داخل دهان میرود. همچنین فشار زیادی را بهنگام باز شدن دهان ایجاد نکرده و غذا براحتی داخل دهان میرود. از مصرف غذاهای سفتی که نیاز به جویدن و فشار جهت تکه تکه کردن دارند بپرهیزید.

رژیم غذایی نرم
رژیم غذایی نرم

هنگام بازگشت به شرایط عادی غذاخوردن این نکته قابل توجه است که به مرور و با غذاهای نرم جویدن ملایم را آغاز کنید. بدون اینکه دهان خود را برای بلعیدن غذا زیاد باز کنیم کم کم وارد شرایط عادی جویدن شده و همواره رعایت یک رژیم غذایی نرم را در برنامه روزانه خود داشته باشید.

مصرف دارو های تجویز شده طبق برنامه

افرادی که جراحی ایمپلنت انجام داده اند لازم است طبق دستوالعملی که دکتر جراح در اختیار بیمار قرار داده بموقع داروهای تجویز شده را مصرف کنند. برای تاثیر بهتر مصرف داروها که عموما شامل مسکن ها و چرک خشک کنها هستند لازم است طبق ساعت و دقیق مصرف شود. ( تاکید ما مصرف سرساعت داروها حتی با اختلاف چند دقیقه )

مصرف بموقع داروها
مصرف بموقع داروها

دقت در مصرف دهانشویه ها

استفاده از دهانشویه در این دوران زیاد استفاده خواهید کرد. دهانشویه هایی که بعد از جراحی به فرد میدهند اصولا از نوع کلرهگزیدین (2%) بوده و دقت شود طبق زمان تعیین شده مصرف شود. در صورت مصرف در زوهای بیشتر از تجویز پزشک بعلت درصد بالا باعث تغییر رنگ دندانها به سمت رنگ قهوه ای و یا زرد میشود. لذا به همین علت لازم است بعد از پایان زمان مصرف آن دهانشویه های روزانه مصرف شود.

دقت در مصرف دهانشویه ها
دقت در مصرف دهانشویه ها

عدم لمس ناحیه جراحی توسط زبان

ناحیه ای که بعد از جراحی بخیه شده است بشدت مستعد تحریک توسط زبان میباشد. افراد معمولا طبق عادت با زبان خود شروع به لمس کردن و تحریک ناحیه های زخم شده داخل دهان میکنند. لذا دقت کنید که این نقطه به هیچ وجهی با زبان لمس و تحریک نگردد.

مسواک زدن آرام

بعد از گذشت چند روز از عمل جراحی به آهستگی شروع به مسواک زدن دندانها و محل جراحی کنید. در استفاده از مسواک دقت کنید نوع آن باید بسیار نرم باشد. اندازه مسواک نیز به حدی باشد که موجب باز شدن بیش از اندازه دهان نگردد. دقت کنید هنگام مسواک زدن فشار بیش از اندازه نباید به دندانها وارد شود.

مسواک زدن آرام
مسواک زدن آرام

روند بهبودی خود را بررسی کنید

روند بهبودی خود را زیر نظر گرفته و آن را بررسی کنید. بطور مثال ناحیه ای که بعد از عمل جراحی دچار تورم و کبودی شده است به مرور باید التیام یافته و از میزان این تورم کم شود لذا در صورت عکس این موضوع حتما مورد را پیگیری و دندانپزشک خود را در جریان بگذارید.

روش دفع خون آبه از دهان

خیلی وقتها خون آبه های داخل دهان مشاهده میکنید و علت آن هم رعایت نکردن مواردی بوده که باعث آن شده است. ضمن حفظ خونسردی خود از بیرون ریختن و تخلیه آن خودداری کنید. برای تخلیه این خون آبه میتوانید آن را به آهستگی قورت دهید. همچنین با استفاده از چایی کیسه ای که کاملا رنگ چای آن توسط آب جوش کشیده شده و قرار دادن آن روز محل مورد نظر خو آبه را جمع آوری و به آهستگی از دهان خود خارج کنید.

دقت در جدا کردن گازهای استریل

معمولا پس از انجام عمل جراحی تکه گازی روی محل برای جلوگیری از خونریزی قرار داده شده است. دقت کنید که حتما لخته های خونی به این گاز چسبیده است. توصیه میشود بطور ناگهانی اقدام به برداشتن آن نکرده و با خیس کردن دهان خود و نرم کردن گاز به آهستگی آنرا جدا کنید.

مصرف دخانیات ممنوع

مصرف دخانیت و قلیان را حداقل تا 2 روز بعد از عمل جراحی ممنوع کرده و به روند بهبود دندان خود کمک کنید.

مراقبت بعد از جراحی دندان
مراقبت بعد از جراحی دندان دوران نقاهت را کوتاه تر میکند

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *