مراقبت های لازم بعد از جراحی ایمپلنت

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت مراقبت های لازم بعد از جراحی ایمپلنت
مراقبت بعد جراحی ایمپلنت

ایمپلنت

مراقبت های لازم بعد از جراحی ایمپلنت

ارسال شده توسط dentalcenter

 جراحی ایمپلنت به منظور جایگزینی دندان های از دست رفته برای افراد انجام می شود، پس از جراحی کاشت دندان، بروز درد، تورم، کبودی و خونابه امری طبیعی است که با مراقبت بعد جراحی ایمپلنت، علائم تا حد زیادی کنترل خواهند شد.

مراقبت بعد ایمپلنت-کلینیک دندان پزشکی مدرن
مراقبت بعد ایمپلنت-کلینیک دندان پزشکی مدرن

 مراقبت بعد جراحی ایمپلنت چگونه انجام می‌شود ؟

1(استراحت
در ساعات باقی‌مانده از روز پس از عمل جراحی دراز کشیده و استراحت کنید، در 24 ساعت اول سرخود راکمی بالاتر از بدن قرار دهید.
پس از انجام کاشت دندان سرگیجه به سراغ فرد می‌آید و ازاین‌رو به‌آرامی از یک وضعیت به وضعیت دیگر حرکت کنید.
از انجام تمرینات ورزشی شدید تا 48 ساعت پس از جراحی ایمپلنت دندانی بپرهیزید.
از حرکاتی که باعث کشیده شدن بافت می‌شوند مانند باز کردن زیاد دهان و لبخند زدن خودداری کنید.
2) آنتی بیوتیک
بیمار باید تمام آنتی بیوتیک های تجویزشده را برای جلوگیری از عفونت در محل جراحی مصرف کند.
3) دهان‌شویه
بیمار باید استفاده از دهان‌شویه تجویزشده توسط پزشک را در کنار شستشو با آب‌نمک انجام دهد.
نکته: بعضی از دهان‌شویه‌ها اگر مدت طولانی استفاده شوند عوارض دارند و باعث تیرگی دندان‌ها نیز می‌شوند، بنابراین پس از پایان دوره تجویزشده دهان‌شویه را قطع کنید.
4(یخ
در اسرع وقت یک کیسه یخ را به‌صورت متناوب بر روی صورت خود در محل عمل قرار دهید.) یعنی 10 دقیقه پک را بگذارید و 10 دقیقه را بردارید(
استفاده از بسته‌های یخ برای 24-48 ساعت اول پس از جراحی به‌راحتی شما و به حداقل رساندن تورم کمک خواهد کرد.
5) خون‌ریزی:
برای کنترل خونریزی بیمار باید گاز استریل که پزشک در ناحیه قرار داده برای مدت یک ساعت با فشار نگه دارد و بعد از دور انداختن گاز، شستشوی دهان با ملایمت انجام شود و از مایعات خنک استفاده شود و از دست‌کاری زخم و کندن لخته‌ی خون اجتناب شود.
6(غذا خوردن:
بعد از برطرف شدن بی‌حسی از مواد غذایی سرد مانند بستنی استفاده نمایید. حداقل تا 48 ساعت پس از عمل جراحی از خوردن غذاهای سفت و شستشوی دهان با مایعات گرم اجتناب کنید. از خوردن غذاهای پر ادویه و بسیار داغ و بسیار سرد و غذاهای اسیدی مانند پرتقال و گوجه‌فرنگی اجتناب کنید.
7) مایعات:
مایعات خنک به مقدار زیاد در اسرع وقت بعد جراحی ایمپلنت مصرف شود، 6 الی 8 لیوان آب در طول ساعات باقی‌مانده از روز بعد از عمل بنوشید.
از نی نوش برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید زیرا ممکن است مکیدن سبب شل شدن لخته‌ی خون در محل عمل شده و سبب خونریزی می‌شود. شیر سرد بهترین منبع غذایی در طول چند ساعت پس از جراحی است، علاوه بر مایعات بدن و مواد موردنیاز اولیه برای ترمیم را در اختیار بدن قرار می‌دهد.
8(سیگار کشیدن:
سیگار کشیدن، بهبود و ترمیم را به تأخیر می‌اندازد و سبب افزایش ناراحتی و درد می‌شود، ممکن است به خونریزی و ایجاد عفونت در محل جراحی کاشت ایمپلنت دامن زند. عامل مهم افزایش شدت و گسترش بیماری‌های لثه است.
سیگار باعث کاهش جریان خون لثه می‌شود بنابراین عمر ایمپلنت‌ها را 50 درصد کم می‌کند.
9) الکل:
هرگز در زمان مصرف داروهای ضد درد الکل مصرف نکنید، ایمپلنت درواقع یک عضو مصنوعی هست که داخل بافت استخوان و لثه کاشته شده بنابراین نسبت به دندان طبیعی بسیار آسیب‌پذیرتر است. اجتناب از رژیم غذایی خیلی سخت و رعایت بهداشت دقیق (استفاده‌ی مرتب از مسواک و نخ دندان و واترجت و.) جهت سلامت و حفظ طولانی‌مدت ایمپلنت‌ها الزامی است.
همچنین چکاپ های بعد از ایمپلنت جز موارد مراقبت بعد جراحی ایمپلنت است که باید به صورت مادام‌العمر انجام شود (تاریخ چکاپ ها پس از تحویل پروتز به این صورت می‌باشد: 3 ماه بعد از تحویل پروتز. 6 ماه بعد از چکاپ اول. یک سال بعد از چکاپ دوم و بعد از آن به فاصله یک سال).
جهت چکاپ طبق تاریخ از طرف مجموعه با بیمار تماس گرفته خواهد شد.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *