مینی ایمپلنت دندان چیست؟

مینی ایمپلنت دندان

تازه های دندانپزشکی

مینی ایمپلنت دندان چیست؟

ارسال شده توسط dentalcenter

مینی ایمپلنت چیست؟

مینی ایمپلنت دندان مینی ایمپلنت در واقع گونه ای از ایمپلنت دندان است که مانند ایمپلنت سنتی با ایجاد پایه ای برای قرار گرفتن روکش دندان روی آن انجام می شود. مینی ایمپلنت کاملا شبیه ایمپلنت سنتی می باشد، فقط از لحاظ ابعاد و اندازه اندکی کوچکتر از ایمپلنت معمولی است.  مینی ایمپلنت در واقع با پایه ای برای قرار گرفتن در استخوان فک شکل می گیرد و انتهای آن پایه نیز یک گوی کوچک با یک حلقه از جنس پلاستیک قرار گرفته که چسباندن دندان به پایه را تسهیل می کند.

مینی ایمپلنت با ایمپلنت چه تفاوتی دارد؟

همان طور که از نام آنها پیداست، مینی ایمپلنت ها کوچکتر از همتایان سنتی خود هستند. آنها به طور معمول طوری طراحی شده اند که به عنوان دو قطعه مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت عمده بین ایمپلنت های دندانی سنتی و مینی ایمپلنت ها در این واقعیت است که مینی ایمپلنت ها تقریبا قطری نصف نمونه های سنتی خود را دارا هستند. این بدان معنی است که از دو مینی ایمپلنت برای پشتیبانی از دندان از دست رفته به عنوان یک کاشت سنتی استفاده می شود. بیمارانی که مینی ایمپلنت دارند به دلیل توزیع وزن متفاوت آن، معمولا مدت زمان بهبودی بیشتری را باید صرف کنند. مزیت اصلی مینی ایمپلنت ها این است که می توان از آنها برای افراد با مقدار زیاد آتروفی استخوان استفاده کرد.

ایمپلنت های سنتی یا مینی ایمپلنت؟ کدام یک برای شما مناسب است؟

انتخاب کاشت مناسب برای بازگرداندن لبخندی زیبا به وضعیت دهان شما مربوط می شود. تنها راه تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع کاشت برای شما مناسب تر است، فقط پس از مشورت و مشاوره با یک متخصص ایمپلنت با تجربه میسر می شود.

مینی ایمپلنت

چه زمانی از مینی ایمپلنت استفاده می شود؟

دندانپزشک شما ممکن است در این مواقع استفاده ازمینی ایمپلنت را به شما توصیه کند:

 • اگر دندان های شما کوچک باشد.
 • اگر دندان جلویی شما دندان هدف باشد.
 • اگر نیاز به لنگر موقت حین انجام ارتودنسی دندان داشته باشید.
 • اگر دندان مد نظر در یک فضای باریک قرار گرفته باشد.

به طور کلی ایمپلنت های کوچک دندان برای جایگزینی دندان های جلویی و پره مولر و همچنین افرادی که دارای دندان های کوچک هستند، گزینه مناسبی است.

مزایای مینی ایمپلنت چیست؟

یک مزیت بزرگ مینی ایمپلنت ها این است که برخلاف ایمپلنت های استاندارد، می توان از آن ها برای بیمارانی استفاده کرد که مقدار قابل توجهی از ساختار استخوان فک خود را از دست داده اند. یکی دیگر از مهمترین مزایای مینی ایمپلنت ها این است که آنها نیاز به یک جراحی اصلی را از بین می برند. مینی ایمپلنت ها در طی یک درمان نسبتا غیر تهاجمی در فک قرار می گیرند.

از دیگر مزایای این ایمپلنت های کوچک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مینی ایمپلنت ها هزینه کمتری نسبت به ایمپلنت های سنتی دارند.
 • می توان آنها را متناسب با پروتزهای موجود شما ساخت.
 • به کمک آنها می توان فرآیندن جویدن و غذا خوردن را راحت تر انجام داد.
 • تمیز کردن آنها راحت تر است.
 • میزان موفقیت و تطبیق پذیری بالایی دارند.
 • نیازی به چسب یا مواد اتصال دهنده نیست.

معایب مینی ایمپلنت دندان چیست؟

 • از آنجا که مینی ایمپلنت ها تقریبا نیمی از قطر ایمپلنت های معمولی را دارا هستند، برای انجام یک کاشت استاندارد، دو MDI لازم است. این امر می تواند کمی فشار بیشتری به استخوان فک وارد کرده و به دلیل توزیع وزن متفاوت، مدت زمان بهبودی بیشتری را در پی داشته باشد.
 • کاشت سنتی یک راه حل طولانی مدت نسبت به مینی ایمپلنت ها را ارائه می دهد، عمدتا به این دلیل که توزیع بهتر وزن را ممکن می کند و فشار طولانی مدت را از روی استخوان فک بر می دارد.
 • حلقه های لاستیکی که روی دندان های مصنوعی که در اطراف مینی ایمپلنت ها جای می گیرند، باید در هنگام فرسودگی یا شل شدن تعویض شوند.

اندازه و ابعاد مینی ایمپلنت ها چقدر است؟

به طور کلی مینی ایمپلنت ها اندازه ای کوچکتر از یک ایمپلنت سنتی دارند و اگر شما بر اثر تحلیل استخوان فک، استخوان زیادی را از دست داده اید، مینی ایمپلنت ها ابهترین گزینه برای شما هستند.

مینی ایمپلنت

طول عمر مینی ایمپلنت چقدر است؟

طول عمر مینی ایمپلنت ها بسته به عوامل مختلفی متفاوت است، که شامل موارد زیر می شود:

 • پوکی استخوان یا سایر بیماری های استخوانی
 • سیگار کشیدن
 • عدم مراقبت از ایمپلنت
 • سوء مصرف الکل یا مواد

اما نکته مهم این است که وضعیت فک و دهان هر فرد متفاوت است. دو نفر که در یک روز از مینی ایمپلنت استفاده می کنند، ممکن است با توجه به عوامل بالا طول عمر متفاوتی را در کاشت خود تجربه کنند.

قیمت مینی ایمپلنت چقدر است؟

در یک پاسخ کوتاه باید بگوییم که هزینه مینی ایمپلنت کمتر از ایمپلنت به روش سنتی می باشد. هزینه همواره یکی از اصلی ترین دغدغه های بیمارانی است که قصد دارند ایمپلنت دندان انجام دهند. هرچند که قیمت انجام ایمپلنت بسته به شرایط هر فرد متفاوت است اما معمولا و در اکثر موارد هزینه مینی ایمپلنت بسیار کمتر از هزینه ایمپلنت معمولی می باشد. البته اگر شما از چندین مینی ایمپلنت به طور همزمان استفاده کنید، در هزینه خود صرفه جویی بیشتری خواهید کرد.

تولید کنندگان برتر مینی ایمپلنت ها در جهان

در اینجا نگاهی گذرا به تولید کنندگان برتر انواع مینی ایمپلنت های دندانی می اندازیم:

 • اشترومن
 • نوبل بایوکر
 • زیمر
 • بایو هورایزنز

بنابراین اگر دندانپزشک شما می گوید که ایمپلنت شما توسط هر یک از این شرکت ها ساخته شده است، باید بدانید که ایمپلنت با کیفیت و خوبی را انتخاب کرده اید.

مراقبت های بعد از مینی ایمپلنت چگونه است؟

بعد از اینکه دندانپزشک مینی ایمپلنت های دندان شما را تکمیل کرد. شما باید در روز اول آنها را رها کنید. ممکن است در روز اول احساس ناراحتی کنید، اما این طبیعی است (به علاوه اینکه، دندانپزشک به شما دارو یا درمانی را برای کاهش درد احتمالی توصیه می کند). شما باید از خوردن غذاهای سخت و چسبنده در روزهای ابتدایی پس از درمان اجتناب کنید و به طور روزانه نظافت و بهداشت دهان ودندان خود را با استفاده از مسواک و خمیر دندان دو بار در روز و استفاده از دهانشویه شب ها قبل از خواب رعایت کنید تا مینی ایمپلنت های شما طول عمر مناسبی داشته باشند.

مینی ایمپلنت

منبع

authoritydental

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *