نخ زیر لثه و کاربرد آن

کلینیک دندانپزشکی مدرن لثه نخ زیر لثه و کاربرد آن
نخ زیر لثه

لثه

نخ زیر لثه و کاربرد آن

ارسال شده توسط dentalcenter

کاربرد نخ زیر لثه چیست؟

نخ زیر لثه باعث می شود که روی لثه کنار زده شود و قسمت انتهایی خط تراش را معلوم کند. در این صورت دندانپزشک اطمینان پیدا می کند که در انتها تمام زوایای دندان و خط تراش دندان که بسیار هم مهم است، در مرحله قالب گیری در بیاید.

به طور کلی وقتی بیمار برای تراش دندان و قالب گیری به کلینیک مدرن مراجعه می کند. اولین کاری که انجام می شود این است که دندان از چهار زاویه مختلف تراش داده می شود. و سپس وارد قالب گیری اصلی می شود.

قالب گیری
تراش دندان برای قالبگیری

قبل از شروع قالب گیری از نخ در زیر لثه استفاده می شود که بسیار هم مهم است، زیرا خطای کار را در قالب گیری تقریبا به صفر می رساند. اگر بیمار دردی احساس کند قبل از قرار دادن نخ در جای خود از ژل موضعی بی حسی استفاده می گردد. بعد از آن که نخ گذاشته شد، پنج تا شش دقیقه به آن زمان می دهیم تا لثه را کاملا کنار بزند.

دندان
قرار دادن نخ در زیر لثه

قالب گیری

قالب گیری در دو مرحله انجام می شود. مرحله اول از پوتی استفاده می شود که در این مرحله نخ بیرون کشیده نمی شود. در مرحله دوم واش در قالب ریخته می شود. این بار نخ بیرون کشیده می شود. بعد از آن پوتی در قالب ریخته می شود و قالب را در حالی که نخ هم داخل آن قرار دارد در جای خود قرار می دهیم.

وقتی که مواد داخل قالب ست شد، قالب دراورده می شود و ناحیه ای که نخ در زیر لثه گذاشته شده بود با پوار خشک می گردد، تا مطمئن شویم در آن ناحیه آب، بزاق و یا خونی وجود ندارد. بعد از آن دوباره قالب را داخل دهان بیمار قرار می دهیم و باز هم منتظر می شویم تا مواد ست شود و مجددا قالب را در می آوریم.

به این صورت قالب کاملا بی خطا ساخته می شود و خط تراشی که مشخص شده بود بی نقص و زیبا در قالب در می آید.

سوال: وقتی نخ در زیر لثه گذاشته می شود این موضوع باعث التهاب لثه نمی شود؟

پاسخ: این التهاب کاملا زود گذر و موقت است و هیچ عوارضی نخواهد دشت. پس جای نگرانی وجود ندارد.

اگر می خواهید قالب گیری انجام دهید توصیه می شود حتما از نخ زیر لثه استفاده کنید تا قالب شما با خطای کمتر و کیفیت بیشتری در بیاید.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *