هردوی این موارد برای اصلاح شکل بد دندان کاربرد دارد، در ونیرهای کامپوزیتی معمولا بدون تراش دندان، یا با حداقل تراش ممکن انجام می‌شود و بد شکلی با استفاده از کامپوزیت اصلاح می‌شود، معمولا این کار در یک جلسه قابل انجام است.

لمینیت های سرامیکی

در لمینیت های سرامیکی دندان تراشیده می‌شود، بعد از تراش دندان قالب‌گیری انجام می‌شود و قالب دندان به لابراتوار فرستاده می‌شود و در جلسه دوم لمینیت به بیمار تحویل داده می‌شود. افرادی که عادت‌های بد مثل دندان قروچه دارند، نمی‌توانند از لمینیت استفاده کنند زیرا در طول مدت زمان به لمینیت آسیب خواهد زد. لمینیت دندان از کامپوزیت نازک‌تر است و با همین نازکی باعث حفظ مینای دندان می‌شود. در لمینیت نسبت به کامپوزیت این احتمال وجود دارد که به دلیل استفاده از چسب‌های بی‌کیفیت، لمینیت از دندان جدا شود، در کار گذاشتن روکش کامپوزیت، نیازی به تراشیده شدن دورتادور دندان نیست و برای جای گذاری آن تنها مقدار کمی از دندان تراشیده می‌شود.

ونیرهای کامپوزیتی-کلینیک دندان پزشکی مدرن
ونیرهای کامپوزیتی-کلینیک دندان پزشکی مدرن

ونیرهای کامپوزیتی و معایب آن

یکی از عیوب کامپوزیت این است که باگذشت زمان تغییر رنگ داده و نیاز به ترمیم دارد. طول عمر کامپوزیت نسبت به لمینیت کمتر می‌باشد.

ونیرهای کامپوزیتی و عوارض آن

درصورتی‌که کامپوزیت به‌درستی در مجاورت لثه قرار نگیرد به علت تجمع پلاک باعث التهاب لثه و یا خونریزی لثه در آن ناحیه می‌شود که باعث ترس بیمار می‌شود اما در کامپوزیت، بین دندان‌ها بازمی‌ماند، البته به میزانی که دیده شود این اتفاق نمی‌افتد اما ممکن است باعث گیر کردن غذا و بدبویی دهان شود، اما ممکن است بدبویی دهان به دلایل دیگری نیز مثل عفونت یا التهاب لثه یا بیماری‌های لثه نیز ایجاد شود که این موضوع باید توسط دندانپزشک موردبررسی قرار گیرد و مشکل آن حل شود.


تهیه شده در گروه کلینیک دندانپزشکی مدرن

دیدگاهتان را بنویسید