دندان از دست رفته ایمپلنت

امروزه توجه افراد به زیبایی ظاهرشان خصوصا دندان هایشان بسیارافزایش یافته است. پاسخ دهیم از این رو برای حفظ ظاهر و افزایش اعتماد به نفس خود  از روش های درمان گوناگونی مثل روش های زیبایی اعم از کامپوزیت و لمینیت استفاده میکنند. اما گاها پیش میاید برخی افراد به دلایل متفاوتی دندان از دست رفته دارند، یا به عبارتی در دهان خود ناحیه ای بی دندان دارند و این موضوع بسیار ناراحت کننده است ، اما امروزه با وجود تکنولوژی های جدید و پیشرفت علم روش های درمانی اصولی و کاربردی برای این دسته از افراد که دچار ناحیه بی دندانی هستتند ایجاد شده است.           

                                                                                                                                 

 جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان ، ایمپلنت یک روزه

به صورت کلی زمانی که عضوی از بدن از دست میرود دو روش جایگزین برای آن وجود دارد:

1_ پیوند عضو زنده

2_ جایگذاری با عضو مصنوعی

حال زمانی که در بحث دهان و دندان عضو از دست رفته که در واقع همان دندان است داشته باشیم ، بهترین روش جایگزین برای آن کاشت دندان یا ایمپلنت دندان است.

 

ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت یک پایه ای از جنس تیتانیوم است که به اندازه همان ریشه دندان در داخل استخوان فک قرار میگیرد و کاملا به استخوان فک جوش میخورد و درست مانند دندان طبیعی خود میتوانیم از آن استفاده کنیم. ایمپلنت دندان در واقع از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

1_ فیکسچر: این قسمت از ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار میگیرد

2_اباتمنت : قسمت تاجی که بالای لثه قرار میگیرد ، و پروتز دندان یا روکش ایمپلنت روی این قطعه قرار میگیرد.

 

باید دندان از دست رفته را ایمپلنت کنیم

 

تاریخچه ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از سالیان پیش یک روش اصولی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته میباشد. دانشمند سوئدی به نام برنمارک در سال 1952 که مشغول تحقیقات بر روی موضوع ترمیم استخوان فک بعد از شکستگی بود، متوجه سازگاری بالای تیتانیوم  با استخوان شد و این قضیه برنمارک را به سمت ساخت ایمپلنت های دندانی سوق داد و به این صورت شد که اولین سری ایمپلنت های دندانی در سال 1965 ساخته شد.در گذشته کسی نمی دانشت که چرا باید دندان از دست رفته را ایمپلنت کرد؟ که به لطف دانش و تحقیقات این سوال به پاسخ منطقی و علمی خود رسید.

 

چرا ایمپلنت در بین سایر روش های جایگزین دندان از دست رفته طرفداران بیشتری دارد ؟

1_ حفظ زیبایی ظاهری افراد

2_حفظ بافت استخوان فک

3_پیشگیری از جا به جایی دندان های دیگر

4_جلوگیری از تحلیل لثه

5_طول عمر زیاد

6_استحکام و دوام بالا

7_حفظ بهداشت دهان و دندان

8_عدم محدودیت رژیم غذایی

 

مزایا داشتن ایمپلنت دندان

1_راحت تر بودن در عمل جویدن و هضم غذا

2_عدم بروز مشکلات گوارشی

3_حفظ سلامت دندان های اطراف ناحیه بی دندانی : یعنی افرادی که احتیاج به بریج دندانی دارند اما مایل نیست اند که دندان های سالم مجاور ناحیه بی دندانی شان اسیب ببیند یا تراش بخورد.

4_ داشتن دندان های با ظاهر طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید