کاربرد رچت در دندانپرشکی

کاربرد رچت در دندانپزشکی

تازه های دندانپزشکی

کاربرد رچت در دندانپرشکی

ارسال شده توسط dentalcenter

کاربرد رچت در دندانپرشکی بدین صورت است که از این قطعه جهت اعمال گشتاور خاص و کنترل شده به دندان جهت باز یا بستن فیکسچر و ایمپلنت استفاده می شود. در جراحی ایمپلنت بعد از جایگذاری ایمپلنت درون استخوان، نیاز است که از پایداری اولیه فیکسچر اطمینان پیدا کنیم. برای اینکار باید گشتاور معین کنترل شده ای به فیکسچر وارد کنیم تا در محل خود محکم قرارگیرد و پایداری اولیه مناسبی نیز برقرار شود. به همین جهت برای رسیدن به پایداری اولیه مناسب از این قطعه استفاده می کنیم.

آنچه در مقاله کاربرد رچت در دندانپرشکی خواهید خواند:

  • رچت مکانیکی دستی
  • موتور های جراحی
  • کالیبراسیون
  • اعمال گشتاور دوباره
  • گشتاور مرطوب و خشک

رچت مکانیکی دستی

ابزار رچت گشتاور در دندانپزشکی (friction-style) و رچت های پرتو (spring-style) رایج ترین نوع از این آچار های مورد استفاده در دندان پزشکی به عنوان دستگاه های اعمال کننده ی دستی گشتاور مکانیکی هستند. آچار های نوع پرتو به طور کلی نسبت به انواع جابجایی با کالیبراسیون آن سازگار تر هستند. از آنجا که فرآیندهای استریلیزاسیون بخار مانند اتوکلاو برروی آچارهای گشتاور دندان اعمال می شود و مدت زمان استفاده استرس روی مواد نسبتا طولانی است، ممکن است خستگی ایجاد شود.

موتور های جراحی

موتور جراحی یک دستگاه محدود کننده گشتاور الکترونیکی است که سرعت آن را نیز حتی کنترل می کند. این موتور به همراه یک دریل پیچ خورده استفاده می شود تا در استخوان جای کاشت ایجاد کند برای کاشت پیچ یا ایمپلنت دندان و یا حتی به منظور سفت و شل کردن این پیچ ها (کنترل گشتاور میتواند با اتصال محدود کننده گشتاور باشد) با کمی پیچ گوشتی.در نواحی با دقت بالا مانند ابزارالات و موتور های aerospace یا موتورهای پنوماتیک، رچت گشتاور ها در گشتاور های کمتری تنظیم می شوند که پس ازآن گشتاور نهایی با یک آچار گشتاور مکانیکی دستی تنظیم می شود، اگر آچار خراب شود یا کالیبراسیون هر اتصال به دلیلی ازدست برود، دوباره کالیبراسیون انجام شده و تمامی اعمالات و پروسه هایی که به وسیله ی آن آچار انجام شده است دوباره از ابتدا انجام می شود.

کالیبراسیون

مطالعات گوناگون انحراف 10٪ و بیشترازگشتاور مورد نظر را نشان می دهند ،کالیبره ی مجدد، متوالی و خودکار دستگاه میزان گشتاور مورد نیاز و مطلوب ما را دوباره بوجود می آورد.

گشتاور دوباره

ازآنجا که اثر کاهش دهنده (مسطح شدن سطح میکرو سطح مواد تحت فشار) باعث می شود گشتاور کمتری در حدود 10٪ در مدت زمان کوتاه نسبی ایجاد شود، مجددا بستن رچت بعد از 10 دقیقه باعث می شود که مجدداً ضربه محکم شود.

گشتاور مرطوب و خشک

گشتاور های مرطوب (پیچ و مهره هایی که با روغن مخصوص روغن کاری شده اند) دارای گشتاور متوسط بالا تر از گشتاور های خشک (غیرمجاز- unlubricated) هستند.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *