کاشت دندان بدون ایمپلنت

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت کاشت دندان بدون ایمپلنت
کاشت دندان بدون ایمپلنت

ایمپلنت

کاشت دندان بدون ایمپلنت

ارسال شده توسط dentalcenter

در این مقاله قصد داریم به کاشت دندان بدون ایمپلنت بپردازیم . این روش در اکثر کلینیک های دندانپزشکی  انجام می شود . در ادامه این مقاله به طریقه کاشت دندان بدون ایمپلنت میپردازیم :

کاشت دندان بدون ایمپلنت

چنانچه می‌خواهید یک یا چندین دندان خود را جایگزین کنید، انتخاب‌های متعددی پیش روی شماست که در اینجا به آن‌ها می‌پردازیم. این انتخاب‌ها و تصمیم‌ها بسیار مهم هستند، چراکه دندان ازدست‌رفته نه‌ تنها زیبایی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد بلکه در بهداشت دهانی نیز مؤثر است. کاشت دندان بدون ایمپلنت از به‌ روزترین روش‌های جایگزینی دندان از دست‌ رفته است که در ادامه با سایر روش مقایسه  شده است.


بیشتر بخوانید:ایمپلنت|صفرتاصدایمپلنت دندانروش های جایگزینی دندان از دست رفته

  • رها کردن دندان به حال خود
  • استفاده از بریج های دندانی
  • کاشت دندان با ایمپلنت
  • کاشت دندان بدون ایمپلنت

انتخاب اول این است که جایگاه دندان ازدست‌رفته به حال خود رها شود. اولین پیامد این انتخاب، تحلیل استخوان است. وقتی هیچ دندانی برای تحریک استخوان‌های مجاور وجود نداشته باشد اتفاق بدتری می‌افتد. چراکه دندان شما می‌بایست جایی را لمس کند، پس دندان مخالف (بالایی یا پایینی همان موقعیت) تا جایی پایین می‌آید که یک نقطه‌ی تماس پیدا کند و به داخل حفره‌ی خالی فرو  می‌رود. اگر در قسمت عقبی فک باشد جویدن سخت‌تر می‌شود چراکه مجبورید با طرف دیگر فک بجوید، این کار نیز موجب ساییدگی در طرف دیگر دندان می‌شود.

از آنجایی که دندان کشیده می شود ، استخوان فک به دلیل بی دندانی و نبودن فشار ، دچار تحلیل می شود ، پس اگر شما از روش هایی بجز ایمپلنت برای رفع بی دندانی استفاده کنید تحلیل استخوان فک را خواهید داشت.این تحلیل در استخوان های فک حتی با ترمیم استخوان هم غیر قابل بازگشت به بافت اولیه استخوان خواهد بود و مانند روز اول نخواهد بود.

حرکت دندان-کلینیک دندات پزشکی مدرن
حرکت دندان-کلینیک دندات پزشکی مدرن

استفاده از بریج های دندانی

انتخاب بعدی بریج یا پل دندانی است که جز گزینه‌های پرطرفدار است. معمول‌ترین بریج مورداستفاده پل سه‌تایی است که در آن‌یک روکش یا پروتز دندان به‌جای دندان ازدست‌رفته قرارگرفته و توسط دندان‌های کناری نگه‌داشته می‌شود. دندان‌های کناری می‌بایست سالم باشند. ابتدا دندان‌های مجاور تراشیده شده و به‌عنوان پایه دندان جدید مورداستفاده قرار می‌گیرند. چون ریشه‌ی دندان جایگزین نشده، تحلیل استخوان به ‌مرورزمان اتفاق می‌افتد. مدت‌زمان ماندگاری پل‌ها بین ۸ تا ۱۰ سال است.

کاشت دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن
کاشت دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن

کاشت دندان با ایمپلنت

انتخاب سوم ایمپلنت‌های دندانی هستند. در فرآیند کاشت ایمپلنت ریشه‌ی دندان از دست ‌رفته با پایه فلزی جایگزین می‌شود و در ادامه تاج سرامیکی بر روی آن گذاشته می‌شود. ایمپلنت‌ها مزیت‌های متعددی دارند. از همه مهم‌تر اینکه ریشه دندان جایگزین شده پس از تحلیل استخوان جلوگیری شده و دندان‌های مجاور نیز آسیب نمی‌بینند، علاوه بر این ایمپلنت‌ها تا 40 سال ماندگاری دارند.در ایمپلنت ابتدا دندان اصلی خارج‌شده، سپس با دریل استخوان فک سوراخ شده و ایمپلنت جای گذاری می‌شود، این فرآیند نیز نیازمند زمان است تا ایمپلنت به استخوان اطراف جوش بخورد، پس از 3 الی 6 ماه اباتمنت بر روی آن قرار داده می‌شود تا روکش دندان به آن متصل شود. فرآیند کامل معمولاً بین 9 ماه تا 1 سال طول می‌کشد. البته ایمپلنت را نیز میتوان یکروزه انجام داد. ایمپلنت‌ها نیز مزایا و معایب خاص خود را دارند که میتوانید از طریق لینک زیر آنرا مطالعه بفرمایید.

همه چیز درباره ایمپلنت یا کاشت دندان

کاشت دندان بدون ایمپلنت-کلینیک دندان پزشکی مدرن
اجزا تشکیل دهنده ایمپلنت-کلینیک دندان پزشکی مدرن

روش کاشت دندان بدون ایمپلنت

در سیستم جدید جایگزینی دندان همه فوائد کاشت ایمپلنت وجود دارد ولی معایب آن حذف‌شده‌اند. چراکه دندان جایگزین شده کپی‌برداری شده از دندان اصلی است و بلافاصله بعد از برداشتن دندان اصلی بدون سوراخ کردن یا دریل کردن جایگزین می‌شود، در حین فرآیند بازسازی استخوان و چسبیدن به ریشه جدید، یک روکش موقتی به‌منظور زیبایی و محافظت به دندان مجاور متصل می‌شود، تقریباً 6 ماه بعد، روکش موقتی باروکش دائمی دندان جایگزین می‌شود که مشابه دندان اصلی هست. اگرچه سیستم جایگزینی دندان بدون ایمپلنت  بسیار ساده است و مزایای بسیاری نسبت به کاشت ایمپلنت دارد اما فقط زمانی قابل‌اجرا است که دندان اصلی همچنان در جای خود وجود داشته باشد.در ویدئوی بالا فرآیند کلی انجام این کار نشان داده‌شده است.

جدیدترین تکنیک در درمان ایمپلنت ، کاشت دندان بدون ایمپلنت میباشد ؛ در واقع در این تکنیک فیکسچر فلزی که به شکل پیچ طراحی شده ، حذف میشود و جایگزین دندان با الگو گرفتن از خود دندان ساخته و در استخوان کاشته میشود . اگر دندان کشیدنی داخل دهان وجود داشته باشد و شرایط مناسبی برای این تکنیک داشته باشد آن را کشیده ، توسط اسکنرهای دیجیتال یک اسکن از آن تهیه میکنیم .این اسکن در نرم افزار مخصوصی وارد میشود و تصویری عینا مشابه دندان خود بیمار طراحی میگردد ؛ سپس با پرینترهای سه بعدی این تصویر پرینت گرفته یا دستگاهای میلینگ تراش میشود .

توجه کنید:

جنس ماده ، آلیاژ زیرکونیا ست که سفید رنگ بوده و شباهت بسیار زیادی به دندان طبیعی دارد . ایمپلنت پرینت شده که ایمپلنت روت آنالوگ نامیده میشود ، باید ظرف کمتر از 2 هفته پس از کشیدن دندان در حفره ایجاد شده در استخوان فک قرار گیرد . در صورتیکه بیش از 2 هفته از کشیدن دندان بگذرد ، حفره با بافتهای متراکم پر میشود و اجازه نشست ایمپلنت روت آنالوگ را نمیدهد .

کاشت دندان بدون ایمپلنت-کلینیک دندان پزشکی مدرن
ایکس ری ایمپلنت روت آنالوگ-کلینیک دندان پزشکی مدرن

در مرحله طراحی دیجیتال مستقیما بخش تاجی ( روکش سرامیکی ) هم طراحی و پرینت میشود ؛ بنابراین بعد از جایگذاری پایه ، روکش روی آن قرار میگیرد و بیمار میتواند تا چند ماه رژیم غذایی نرم و بعد از آن رژیم غذایی طبیعی داشته باشد .در نتیجه کاشت دندان بدون ایمپلنت یک تکنیک یک روزه محسوب میشود که در آن عینا خود دندان شبیه سازی ساخته و در حفره ای که قبلا دندان طبیعی بوده قرار میگیرد . رنگ آن در تمامی نواحی سفید است ، نیازی به جراحی و دریل کردن استخوان ندارد و از نظر کیفیت و دوام مشابه ایمپلنت معمولی میباشد .

البته لازم به ذکر است که این درمان نیز مانند سایر روش های درمانی شرایط خاص خود را میطلبد و برای همه دندانها و همه نواحی توصیه نمیشود .

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *