کامپوزیت یا لمینت دندان کدام بهتر است؟مزایا و معایب کامپوزیت و لمینت

کلینیک دندانپزشکی مدرن دسته‌بندی نشده کامپوزیت یا لمینت دندان کدام بهتر است؟مزایا و معایب کامپوزیت و لمینت
کامپوزیت یا لمینت دندان

دسته‌بندی نشده

کامپوزیت یا لمینت دندان کدام بهتر است؟مزایا و معایب کامپوزیت و لمینت

ارسال شده توسط dentalcenter

وقتی که در مورد زیبایی لبخند خود شک داشته باشید اعتماد به نفس شما کاهش پیدا می کند.احساس اینکه دندان های شما نباید دیده شوند نباید مانع لبخند زدن شما بشود.پیشرفت های شکل گرفته در دندانپزشکی زیبایی راحت تر از آنچه که فکر می کنید لبخند شما را زیباتر می کند. روش کامپوزیت دندان یا لمینت دندان هر دو میتوانند برای اینکار موثر واقع شوند.

اما سوال این که کامپوزیت یا لمینت کدام بهتر است؟برای شما پیش می آید که در این مطلب قصد داریم جواب این سوال را بدهیم.

انتخاب بین کامپوزیت یا لمینت دندان

جستجو کردن در اینترنت برای انتخاب روش های زیبایی دندان نه تنها به شما کمکی نمی کند بلکه باعث سردرگمی بیشتر شما می شود چرا که چندین و جند راه حل برای رفع مشکلات زیبایی دندان برای شما نشان خواهد داد و انخاب بین این روش ها بدون ویزیت شدن توسط پزشک امکان پذیر نیست.

اکنون که در اوج بیماری کرونا هستیم برای ویزیت شدن نیازی به مراجعه حضوری ندارید و با استفاده از ویزیت آنلاین و رایگان کلینیک دندانپزشکی مدرن می توانید جواب سوالات خود را پیدا کنید.

کامپوزیت دندان چیست؟

ونیر کامپوزیت ها پوسته های نازک و همرنگ دندان می باشند که به سطح بیرونی دندان ها به منظور افزایش زیبایی دندان ها چسبانده می شوند.پروسه ونیر کامپوزیت به مقدار کمی تهاجمی است یعنی نیاز است تا به مقدار خیلی کم مینای دندان ها تراشیده شوند تا ونیر کامپوزیت ها در جای خود قرار گیرند.

مزایا کامپوزیت

 1. هزینه کمتر نسبت به روکش لمینت و پرسلن
 2. پروسه درمانی کوتاه تر درصورت استفاده از روش کامپوزیت مستقیم
 3. قابل ترمیم بودن درصورت شکستن روکش
 4. مناسب برای رفع مشکلات زیبایی دندان از قبیل کج بودن دندان ، فاصله زیاد بین دندان و شکل نامناسب دندان دارند کاربردی تر است.

معایب

 • دوام و عمر کمتری نسبت به لمینت دارند و احتمال شکستن آنها بیشتر است.
 • به همین دلیل سریعتر به ترمیم و یا تعویض نیاز خواهند داشت.

لمینت دندان چیست؟

لمینت ها پروسه مشابه به ونیر ها دارند و گاهی به عنوان مترادف هم استفاده می شوند.پوسته های لمینت ضخامت کمتری دارند به همین دلیل سبک تر هستند و نیاز است تا مقدار کمتری از مینای دندان تراشیده شود.

مزایا لمینت دندان

 1. به دلیل اینکه از مواد سرامیکی ساخته می شوند استحکام بیشتری نسبت به ونیر کامپوزیت ها دارند.
 2. ظاهری طبیعی تر و نزدیکتر به دندان های طبیعی دارند.
 3. برای روشن تر کردن دندان های تیره رنگ و دندان هایی که در جای درستی قرار ندارند بیشتر استفاده می شود.
 4. عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت ها دارند.

معایب لمینت

 • گرانتر از روکش کامپوزیت دندان است
 • زمان لازم برای طی پروسه درمان بیشتر از کامپوزیت است
 • درصورت شکستن قابل ترمیم نمی باشد
 • ممکن است از دندان جدا شوند و نیاز باشد دوباره چسبانده شوند پس بهتر است این روکش افتاده را دور نندازید.

آیا این تفاوت ها مهم است؟

برای انتخاب کامپوزیت یا لمینت دندان پیش از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی مدرن باید اطلاعاتی درباره تفاوت این پروسه های درمان و مزایا و معایب هرکدام کسب کنید چرا که این اطلاعات به شما کمک می کنند تا بهترین روش را با توجه به شرایط دندان های خود برای افزایش زیبایی لبخند خود انتخاب کنید.

اگر بخواهیم بگوییم کامپوزیت یا لمینت دندان ، باید گفت افرادی که دندان جلویی کج دارند و یا فاصله دندان های جلویی آنها زیاد است بهتر است از کامپوزیت دندان استفاده کنند.

کامپوزیت یا لمینت تفاوت های اصلی

روکش های دندان

روکش های دندانی از دو نوع مواد ساخته می شوند رزین کامپوزیت ها و پرسلن ها.

پوسیدگی و تغییر رنگ در روکش های کامپوزیتی دندان احتمال بیشتری دارد.با این حال زمان کمتری برای انجام این پروسه نیاز است و تغییر بسیار کمی در بافت طبیعی دندان ایجاد میشود و درهمان روز میتوانید با روکش کامپوزیتی بر روی دندان خود از کلینیک دندانپزشکی خارج شوید.

از سوی دیگر روکش پرسلن قیمتی تقریبا دو برابر ونیر کامپوزیت دارد و برای متصل کردن آنها به دندان نیاز است تا مینای دندان تراشیده شود.با اینکه عمر پرسلن ها تا 10 سال می باشد اما در صورت ترک خوردن و یا شکستن قابل ترمیم نمی باشند و باید عوض شوند.

استفاده از روکش دندان بخصوص پرسلن ها به تراشیدن مینای دندان ها و گاهی ایجاد تغییرات در ظاهر دندان نیاز دارد.این کار برای جلوگیری از حجیم و غیر طبیعی دیده شدن دندان نیاز است. تراشیدن مینای دندان باعث ضعیف شدن و یا از بین رفتن محافظ طبیعی دندان ها می شود و تنها چیزی که برای محافظت از دندان باقی می ماند تنها روکش دندان است.

لمینت ها

می توان گفت لمینت ها نمونه پیشرفته تر روکش پرسلن دندان و از نوع سرامیکی هستند که کارایی و مزایای تقریبا یکسانی دارند.اما برای متصل کردن لمینت ها نیازی به ایجاد تغییرات در بافت طبیعی دندان نمی باشد.این نکته باعث می شود سلامت دندان ها در بلند مدت تهدید نشود اما لمینت دندان هنوز هم معایبی دارد.

لمینت ها صخامتی به اندازه لنز های چشم دارند و جایگزین نازک تر برای پرسلن ها هستند.اگر بدون تراش دندان ، لمینت ها روی دندان متصل شوند ممکن است باعث حجیم دیده شدن دندان ها شوند.همچنین گرانترین پروسه درمان در مقایسه با پرسلن و کامپوزیت ها هستند.

کامپوزیت یا لمینت ؟ همه چیز به شما بستگی دارد!

همه چیز به معاینه دندانپزشک ، انتخاب بیمار و شرایط او بستگی دارد.چرا که نیاز های مراجعه کنندگان برای اینکار متفاوت است و این مورد بر تمامی موارد دیگر از جمله قیمت ، مزایا و معایب در انتخاب بین کامپوزیت و لمینت غلبه می کند.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *