کامپوزیت دندان 

 

کامپوزییت دندان جزوه یکی از خدمات زیبایی برای دندان ها است که به دلیل تراش کمتر سطح دندان نسبت به لمینت طرافداران بیشتری دارد از دیگر مزیت های آن میشود به ارزان تر بودن قیمت آن نسبت به لمینت اشاره کرد . کلینیک مدرن با استفاده از بهترین مواد و مجرب ترین دندانپزشکان کشور نتیجه ی مرغوب و با کیفیتی با قیمتی مناسب به مشتریان ارائه میدهد . در ادامه شما را به خواندن اطلاعات بیشتر در مورد کامپوزیت دعوت میکنیم .

در کلینیک دندانپزشکی مدرن مجموعه عظیمی از کامپوزیت های دندانپزشکی را در محدوده و قیمت های مختلف از مارک های پیشرو ماننده گرادیا , توکویاما , ایویکولار ای پی اس , جنیل , کاریزما , امیلوژن , 3M  و …ارائه می دهیم.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان که به آن ها ونیر کامپوزیت هم گفته می شود، در واقع ونیرهایی (روکش) هستند که از صفر تا صد روند تشکیل داخل مطب و یا کلینیک و توسط دندانپزشک مربوطه انجام می شود. نظر و خواسته شما در کلیه کارهای زیبایی بسیار تاثیرگذار است اینکه چه چیزی مد نظر شماست مانند حق انتخاب رنگ ، شکل و… از طرفی مشاوره شما با دندانپزشک مربوطه و راهنمایی های ایشان از قبیل نوع انتخاب درمان زیبایی جهت برخورداری از نتیجه مطلوب از اهمیت زیادی برخوردار است.

مراقبتهای ونیر کامپوزیت به چه صورت است؟

اگر مشکلی در پروسه ونیر کامپوزیت شما مانند: لب پریدگی ، احساس نامیزان بودن و بلندی ونیرها را دارید و با توجه شرایط موجود نتوانستید به کلینیک خود مراجعه کنید در مرحله اول رعایت بهداشت امری ضروری است . دانستن نحوه درست مسواک زدن و نخ دندان،استفاده از دهانشویه روزانه و خمیر دندانهای توصیه شده به شما ( 1 الی 2 در طول هفته ) جهت از بین بردن رنگ های مازاد روی ونیر کامپوزیت های شما تا بتوانید در مرحله بعد با مراجعه به کلینیک، کار پالیش را روی دندان خود انجام دهید.

انواع کامپوزیت های دندان

1- کامپوزیت قدامی

کامپوزیت های قدامی ، که به آن کامپوزیت های زیبایی شناسی نیز گفته می شود ، برای ترمیم دندان استفاده می شود که در نتیجه یک زیبایی شناختی با یک پایان بسیار طبیعی را به ارمغان میاورد.

مهمترین مزیت کامپوزیت های زیبایی این است که می توان آنها را به درخشش بلند و ماندگار جلا داد ، به همین دلیل از مناسب ترین کامپوزیت ها درترمیم های زیبایی , دندان قدامی در دندانپزشکی هستند.

این کامپوزیت ها امکان تغییر رنگ ، شکل و اندازه قطعه دندانی را بدون نیاز به کنده کاری فراهم می کنند. شما می توانید رنگ دلخواه و کدورت متناسب با نیازهای خود را انتخاب کنید: A1، A2، A3، A3.5، A4، B1، B2، B3، C2، C3، C4، D3، IB1، OA2، OA3.5 و غیره…

ساختار کامپوزیت های مورد استفاده در این درمان ها معمولا میکروفیل یا ریز دانه ای است و یا میتواند دارای ساختار های نانوهیبریدی و یا میکروهیبریدی باشد.

در کامپوزیت های دندانی با ساختار میکروفیل اندازه ذرات به کار رفته کمتر از 100 نانومتر میباشد و از ادغام رزین های پرکننده و مواد پلیمری ساخته شده است، البته از معایب این کامپوزیت ها میتوان به این نکته اشاره کرد که دارای استحکام و مقاومت لازمه جهت فشار های وارده بر دندان های خلفی نیستند.

در نتیجه در درمان ترمیم دندان های خلفی از این کامپوزیت ها نمی توان استفاده کرد.

2- کامپوزیت های هیبرید

این کامپوزیت ها بین دو طیف کامپوزیت های ماکروفیل و میکروفیل قرار دارد و بیشتر مورد استفاده برای دندان های عقبی ( خلفی ) می باشد.

کامپوزیت میکروهیبرید: به عنوان نسل جدید از کامپوزیت های دندانی وارد سیستم متریال دندانپزشکی شده اند. حاوی ذرات کوچکتر از 100 نانومتر تا 1 میکرومتر هستند. از ویژگی های این کامپوزیت ها میتوان به این نکته اشاره کرد که باعث عدم تجمع پلاک ها در سطح ترمیم می شود.

مزایا کامپوزیت نانوهیبریدی

  1. کاهش تراش دندان
  2. کم بودن هزینه
  3. کوتاه بودن زمان درمان
  4. زیبایی و طبیعی بودن ترمیم دندان

3-کامپوزیت خلفی

کامپوزیت خلفی مخصوصاً برای ترمیم دندانها در ناحیه خلفی( عقبی ) مشخص شده است.  این کامپوزیت ها با در نظر گرفتن فشارهای حاصل از جویدن مواد غذایی که ترمیمهای خلفی در معرض آن قرار دارند ، طراحی شده اند. نتیجه کاربرد آنها ترمیم دندان بسیار مطمئن و طولانی مدت است.

 تذکر :در نهایت نکته مهم و حائز اهمیت در درمان کامپوزیت در درجه اول بستگی به مهارت و تجربه و تبحر دندانپزشک دارد و در مرحله بعدی به کیفیت مواد بستگی دارد. گاها پیش میاید که از مواد با کیفیت استفاده میشود اما بدلیل عدم تبحر دندانپزشک درمان با شکست روبرو می شود. در نهایت اینکه علاوه بر انکه باید از مواد با کیفیت برای درمان خود استفاده کنیم باید در انتخاب پزشک خود نیز دقت کنیم.
کامپوزیت ونیر-کلینیک دندانپزشکی مدرن
کامپوزیت ونیر-کلینیک دندانپزشکی مدرن

مراحل انجام درمان کامپوزیت دندان

در مرحله اول در درمان های زیبایی باید شرایط دندانی بیمار از نظر اکلوژن ( طرز قرار گیری دو فک و دندان ها بر روی هم ) بررسی شود و در صورتی که شرایط مناسب باشد با تایید از پزشک کار درمان قابل اجرا است. در مرحله بعدی بیمار باید جرمگیری کرده و دندان ها عاری از هرگونه پوسیدگی و میکروبی باشند.

در قدم بعدی دندانپزشک سطح دندان ها را خشک کرده و عاری از رطوبت و بزاق دندان ها میکند تا عملکرد باندینگ ( چسب مخصوص اتصال کامپوزیت به دندان) دندان ها مختل نشود.

در اتمام موارد فوق که توضیح داده شد سطح جلویی دندان ها به وسیله مواد اسیدی مختل میشود تا به چسبیدن ونیر کامپوزیت ها به سطح دندان کمک کند و بعد ازآن به واسطه باندینگ کامپوزیت ها روی سطح دندان ها قرار میگیرند. و از این مرحله به بعد بستگی به تبحر و تجربه دندانپزشک انتخابی شما دارد که با چه تبحری و ظرافتی کامپوزیت را روی دندان های شما به بهترین شکل ممکن فرم دهد.

نکته : کار دندانپزشکی زیبایی همانند دست خط افراد است که با یکدیگر تفاوت دارد و در کار های زیبایی دندانپزشکی این مثال کاملا مصداق این موضوع میباشد در نتیجه در انتخاب دندانپزشکی که قرار است کار درمان زیبایی شما را انجام دهد به شدت دقت فرمایید و توجه کنید که کیفیت را فدای کمیت نکنید.

معایب کامپوزیت دندان

 

نحوه ونیر کامپوزیت دندان

برای کاشت ونیر کامپوزیت دندان ابتدا دندان ها را تمیز کرده و از اسید اچ برای اچینگ (نوعی ژل برای ایجاد سطح میکروسکوپیک بر روی مینا به جهت ایجاد پیوند با رزین ها) استفاده می کنیم، ماتریس یا قالب را روی دندان ها قرار داده و از ماسک برای نواحی که احتیاج به ترمیم ندارند استفاده می کنیم، برای اینکه ماسک محکم شود، باید ماتریس دوم که محکم تر است را روی آن قرار دهیم.

بعد از برداشتن ماتریس یا قالب می بینیم که در قالب مقداری اختلاف رنگ وجود دارد، سپس به مینای دندان اسید اچ میزنیم و قالب را روی آن قرار میدهیم ، در نهایت ونیر کامپوزیت را به داخل آن تزریق می کنیم، مقداری صبر میکنیم که حباب ها از آن خارج شوند ، قالب دوم را محکم روی آن قرار داده و کامپوزیت را با نور خشک می کنیم، پس از خشک کردن ، قالب دوم را بر میداریم و با فرز، ناحیه ای که تزریق انجام شده را باز میکنیم تا وقتی قالب برداشته می شو د هیچ اثری از اضافات آن باقی نماند .

در فیلم ونیر کامپوزیت دندان که توسط گروه آموزشی و درمانی مدرن دوبله و ترجمه شده است می توانید به طور کامل این موضوع را مشاهده کنید.

توجه کنید:

پیشرفت های اخیر در حوزه ونیر کامپوزیت، پیشرفت هایی را شامل شده است، کامپوزیت های دندان که برای ترمیم شکستگی و فواصل بین دندانی و یا زیبایی به کار می روند، درصورتی که در سطح نانو تولید شوند و مورد استفاده قرار گیرند، نانو کامپوزیت نام دارند، در ادامه قصد داریم به مزایا و فوائد نانو کامپوزیت دندان بپردازیم.

نانو تکنولوژی به عنوان علم نانو و یا مهندسی مولکولی نیز شناخته می شود، نخستین بار در سال 1959 دکتر فین من، نانوتکنولوژی را مطرح کرد و آن را پیشرفتی غیر قابل اجتناب دانست، در دهه های گذشته از نانو تکنولوژی برای سلامتی دهان مثل مراقبت بهداشتی، بی حسی ها و جایگزینی تمام دندان ها استفاده شده است، اما تعداد کمی از آن ها مورد قبول واقع شده است و پیشرفت کرده است.

نانو کامپوزیت ها در ترمیم دندان ها استحکام بیشتری نسبت به کامپوزیت های هیبرید یا میکروفیل کانونشنال دارند، و در صافی سطح، پالیش پذیری ، دقت در میزان shade، استحکام در خمش نیز مطلوب تر هستند. نانو کامپوزیت های آزاد کننده یون کلسیم –فسفات و فلوراید برای کاربرد ضد پوسیدگی ، ترمیم بر اساس روش ناشی از فرآیند تجمع، نانو مولکولار در تشکیل مینای دندان با استفاده از نانو اسفرها شرکت دارد.

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر ونیر کامپوزیت های دندانی نیز با بهداشت دهان دندان شما ارتباط مستقیمی دارد و باطبع هرچه شما بهداشت دندان های خود را رعایت کنید دوام و طول عمر کامپوزیت های دندان شما بیشتر خواهد بود. نکته قابل توجه دیگر در دوام کامپوزیت دندان عدم استفاده از مواد غذایی رنگ دار و کنترل مصرف چای و قهوه و نوشیدنی هایی از این قبیل است , به دلیل اینکه این مواد غذایی باعث تغییر رنگ در کامپوزیت های دندانی میشود, اما نگران نباشید در صورتی هم که این تغییر رنگ اتفاق بیافتد با مراجعه به دندانپزشک و پالیش دندان های خود میتوانید این مشکل را بر طرف کنید.

کامپوزیت های دندانی امروزه از متداول ترین مواد و متریال موجود در کلینیک های دندانپزشکی هستند که عمدتاً برای بازسازی زیبایی دندان های قدامی و همچنین برای ترمیم کردن یا پر کردن دندانهای خلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برای انطباق با نیازهای خاص هر بیمار ، انواع مختلفی از کامپوزیت ها با ویژگی ها و روشهای مختلف استفاده در بازار ظاهر شده است و گاها انتخاب مناسب ترین کامپوزیت دندان برای هر مورد بالینی می تواند کمی گیج کننده باشد.

روش انتخاب کامپوزیت مناسب

در کلینیک دندانپزشکی مدرن می خواهیم به شما کمک کنیم و در این مقاله انواع مختلف کامپوزیت های دندانی موجود و کاربردهای اصلی آنها در دندانپزشکی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم.

معایب کامپوزیت

1- حساسیت تکنیکی

کار کردن با کامپوزیت نیازمند تسلط علمی، حوصله و مهارت دندانپزشک میباشد . تمام مراحل کار باید با دقت و حوصله کافی انجام شود و تمام ملاحظات باید مو به مو رعایت شود . در غیر اینصورت کوچکترین سهل انگاری میتواند عوارض و عواقبی را به دنبال داشته باشد . عوارضی از قبیل؛ حساسیت دندان پس از کامپوزیت، عود پوسیدگی، درد حین جویدن، التهاب لثه و تحریک عصب دندان تا جایی که بافت های زنده از بین میروند و جای آنها را باکتری ها پر میکنند و دندان عفونی شده و نیاز به عصب کشی پیدا می کند.

2- انقباض پس از سفت شدن

انقباض پس از سفت شدن از دیگر معایب کامپوزیت دندان است. کامپوزیت بعد از سفت شدن کمی منقبض می گردد و این موضوع باعث ایجاد یک درز میکروسکوپی بین دندان و کامپوزیت میشود که میتواند محل مناسبی برای تجمع باکتری ها و شروع پوسیدگی و یا جذب مواد رنگی و بد رنگ شدن لبه های ترمیم شود . البته رعایت نکات تکنیکی این را به حداقل رسانده ، رعایت بهداشت و استفاده از دهانشویه فلوراید از عوارض احتمالی بعدی جلوگیری می کند.

3- رنگ پذیری

کامپوزیت نسبت به سایر مواد ترمیمی رنگ پذیری بالایی دارد و البته با پولیش کامل سطحی و محدود کردم مصرف مواد غذایی رنگی و دخانیات به حداقل میرسد . رنگ پذیری از جمله معایب کامپوزیت دندان است.

4- کم بودنت مقاومت به سایش

دندانهای مقابل دندان ترمیم شده کامپوزیتی، مسواک، خمیر دندان های ساینده و سایر عوامل میتوانند باعث سایش و ایجاد خراش در کامپوزیت شوند.

5- جذب باکتری ها

در یک آزمایش، دانشمندان در دو ظرف آزمایشگاهی دو قطعه ماده ترمیمی را در میان توده ای از باکتری های دهان قرار دادند . در ظرف اول قطعه ای و در ظرف دوم هم قطعه ای کامپوزیت قرار گرفت . پس از کشت دادن باکتری ها نتیجه به این ترتیب بود : تراکم باکتری ها در ظرف از آن تشکیل شده بود و اطراف یک هاله حدودا 2 میلی متری کاملا عاری از میکروب ( استریل ) مشاهده میشد . حال آنکه در ظرف کامپوزیت بیشترین تراکم باکتری ها درست در اطراف این ماده تجمع پیدا کرده بود . بنابراین رعایت بهداشت در مجاورت کامپوزیت اهمیت بیشتری نسبت به دارد.

نکته کلیدی: لازم به ذکر است که در نسل های جدید، معایب کامپوزیت به حداقل رسیده است و روز به روز کمپانی ها بر کیفیت کامپوزیت های تولیدی خود می افزایند و باز هم یادآور میشویم که رعایت نکات تکنیکال و مراقبتهای پس از کامپوزیت توسط بیمار عوارض آن را به نزدیک صفر می رساند.

معایب کامپوزیت دندان

تفاوت ونیر کامپوزیت و پرسلن

خیلی از تحقیقات این را ثابت کرده که خیلی اثر مثبتی در زندگی روزمره ما دارد. در این جلسه می‌خواهیم مبحث را بازتر کنیم و توضیح بدیم که چند دسته زیبایی داریم. من در این جلسه به دودسته از طرح درمان برای داشتن یک لبخند زیبا اشاره می‌کنم. این دو طرح درمان کیس های مخصوص به خود را دارند. قرار نیست همه‌ی ما بتوانیم از جفت این طرح درمان‌ها استفاده کنیم این طرح درمان‌ها چه چیزی است؟ یک خانواده هستند ونیر کامپوزیت‌ها و پرسلن ونیر ها.

ما در این زمینه به این موضوع اشاره می‌کنیم که ونیر کامپوزیت چیست؟ ونیر کامپوزیت‌ها یک مواد نازک هستند در داخل کلینیک توسط پزشک مربوطه صفر تا صد کار انجام می‌شود. زمانی که دندان‌های ما بهم ریختگی‌های شدید ندارد ولی ما می‌خواهیم به دلیل اینکه از رنگ دندان خود و فرم ظاهری آن‌ها رضایت نداریم و می‌خواهیم یک تغییراتی ایجاد کنیم که در ظاهر خود تغییرات مثبت به چشم بیاید، این طرح درمان ونیر کامپوزیت یک طرح درمان خوب است. خیلی اوقات سوال می‌شود که با پرسلن ونیرها یا لمینت ها خانواده‌ای که در دسته سرامیکی می‌روند، چه فرقی دارد؟ کدام بهتر است؟ و اینکه ما جزو کدام دسته هستیم سوالات متعددی می‌شود.

توجه کنید:

در این زمینه من باید بگویم که فرقی که بین ونیر کامپوزیت‌ها و لمینت ها که در کلینیک انجام می‌شود و کار زیبایی که در واقع میکسی است از کار کلینیکی و لابراتواری که در مبحث لمینت می‌رود. لمینت ها سرامیکی هستند به دلیل جنس خود شرایط جنس رفرنس نور، شفافیت، براق بودن و رنگ‌پذیری کمتری دارند این مرتبط می‌شود به جنس این خانواده و اینکه ونیر کامپوزیت‌ها هم یک دسته هستند که کامپوزیت‌ها با رنگ‌های متفاوت که آن‌هم یک جلسه مجزا دارد برای مراجعه‌کننده که با دندان‌پزشک خود جلسه مشاوره دارند بعد از اینکه ویزیت اولیه انجام شد و مشخص شد که شما جزو کدام دسته هستید.

اگر بهم ریختگی‌هایی داشته باشید که نیاز به تراش باید اصولا باید لمینت انجام دهید. تراش جزئی داده می‌شود و قالب‌گیری انجام می‌شود. آن قالب‌گیری بعد از اینکه چکاب و ممیزی شد آن صلاحیت ادامه کار توسط دندان‌پزشک و گروه ممیزی تایید شد ارسال می‌شود به لابراتوار. قبل از اینکه ارسال شود ما باید نکاتی را در زمینه‌ی لمینت ها حتما دستور کار دهیم به لابراتوار که بر آن اساس ساخت لمینت را شروع کنند. وقتی کار می‌خواهد به لابراتوار ارسال شود 50 درصد کار توسط دندان‌پزشک در داخل کلینیک انجام می‌شود مثل قالب‌گیری و طرح درمان اولیه و نکته‌ی بعدی تعیین رنگ. یکی از دلایلی که ما می‌رویم سمت خانواده زیبایی دقیقا همین تغییر رنگ است یعنی مراجعه‌کنندگان برای تغییر رنگ دندان می‌آیند.

دقت کنید:

خب یک اصولی دارد تا بخواهیم یکرنگی را انتخاب کنیم که واقعا به آن زیبایی ما کمک کند و یک امتیاز مثبت باشد در ظاهر ما. خیلی از مراجعه‌کننده ما هستند که دوست دارند رنگ‌هایی که واقعا سفید یخچالی است اصطلاحاتی است که مراجعه‌کنندگان برای ما مثال می‌زنند. بله این رنگ‌ها هم در زیبایی تعریف‌شده ولی نه برای همه‌ی افراد .

این روزها در جامع یکرنگ خاص برای دندان‌ها رایج شده که استفاده می‌کنند ولی بهتر است که ما مطالعات خود را بیشتر کنیم. تعیین رنگ یک مبحثی است که واقعا تخصصی است و من به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنم که با دندان‌پزشک که برای شما یک کار زیبایی انجام می‌دهد مشاوره بگیرید و در تصمیم خود استفاده کنید که درنهایت نتیجه خوبی می‌گیرید.

دکتر آزاده قربانی مدیر اجرایی مدرن
دکتر آزاده قربانی مدیر اجرایی مدرن

 

انتخاب رنگ در دندانپزشکی

برای انتخاب رنگ در دسته ونیر کامپوزیت‌ها و لمینت ها باید به رنگ پوست، رنگ دندان‌هایی که در فک مقابل قرار دارد توجه کنیم و جنسیت و سن مراجعه‌کننده چیست. رنگ پوست خیلی وقت‌ها رنگ‌هایی که انتخاب می‌شود باعث می‌شود که هرچقدر کار زیبایی برای دندان انجام‌شده باشد و کار عالی باید آن رنگ، رنگی است که در تضاد کامل با رنگ پوست ما است و چهره خوشایندی را برای مخاطب با به همراه ندارد.

البته ما موظف هستیم که به خواسته‌ی شما اجرا کنیم ولی قبل از اینکه درمان را شروع کنیم یک سری سجسشن برای شما داریم که بهتر است به آن توجه کنید . ما باید برای انتخاب رنگ اگر قرار باشد دو فک را کار کنیم هیچ محدودیتی نداریم اگر نکاتی که دندان‌پزشک می‌گوید را رعایت کنیم. ولی دستمان باز است زیرا دو فک تغییر رنگ را دارد و تضادی در دندان‌ها نیست ولی اگر قرار باشد کار زیبایی را برای یک فک انجام دهیم خیلی بهتر است که به این نکته توجه کنیم که خیلی متضاد با فک مقابل نباشد به دلیل اینکه در انتها اگر شما تضاد زیادی داشته باشید و نخواهید فک پایین را زیبایی انجام دهید درنهایت مجبور می‌شوید که کا زیبایی را انجام دهید و این اجبار از سمت خود شما است.

نکته مهم:

مورد بعدی این است که شغل شما در انتخاب رنگ و انتخاب فرم دندان‌هایتان تأثیرگذار است به فرض آقایی که مدیر مدرسه هستند یا مدیر همین مجموعه را نام ببرم و بخواهند روزی کار زیبایی انجام دهند تقریبا با 30 نفر پرسنل در ارتباط هستند.

اگر بخواهند از رنگ‌هایی استفاده کنند که آن جدیت کار را پایین بیاورد یا فرمی را استفاده کنند که خیلی جدیت چهره برای مدیر نباشد که برای پرسنل مهم است ولی اگر بخواهد کار زیبایی انجام دهد که این قضیه را زیر سوال ببرد درنهایت بازخوردهای بعدی در کارشان تاثیر می‌گذارد. پس اینکه شما چه شغلی دارید و کدام طرح لبخند و رنگ انتخابی برای شما صلاح است بهتر است که از دندان‌پزشکان خود کمک بگیرید.

این نکاتی است که من تیتروار خدمت شما میگویم به دلیل این است که سوالاتی شده بود در این زمینه که ما بخواهیم در این جلسه به آن‌ها اشاره‌کنیم که کدام دسته بهتر است اگر بگویم لزوما ونیر کامپوزیت‌ها بهتر است یا لمینت ها یا جفت طرح درمان‌ها را رد کنم، هیچ‌کدام از این‌ها نیست.

دقت کنید:

ونیر کامپوزیت‌ها کیس های خودش را دارندو لمینت ها کیس های خودشان را دارند. ونیرکامپوزیت‌ها جزو درمانی هستند که ما تراش دندان را در آن‌ها نداریم عملا یک لایه نازک از خانواده کامپوزیت‌ها به هر رنگی و قبل آ مشاوره‌هایی که صورت می‌گیرد صفر تا صد داخل کلینیک انجام می‌گیرد و توسط مراحل پالیشی که دارد به براقیت آن اضافه می‌شود و کار نهایی را به شما تحویل می‌دهیم.

نوع طرح اجرای درمان خیلی مهم است این‌که در انتها التهاب لثه نداشته باشید و تک‌تک مراحل که در کلینیک انجام می‌شود اگر اصولی باشد آن مشکلات لثه که شما عزیزان می‌پرسید که کار زیبایی عفونت لثه را دارد؟ می‌توانم بگویم نه. هر کار اصولی که انجام شود مشکلات بعدی را نخواهیم داشت مگر اینکه اصولی انجام نشود.

خانواده لمینت ها که تراش جزئی می‌خورد آن‌هم به دلیل اینکه یک پوسته‌ی نازک مثل یک کاور روی دندان‌ها را بگیرد که کل سطح دندان را پوشش نمی‌دهد و در خانواده روکش‌ های سرامیکی قرار نمی‌گیرد، جنس سرامیکی دارد ولی کل دندان را کاور نمی‌کند فقط سطح‌رویی دندان‌ها شاید در حد لبه‌ی دندان از پشت دهان بخواهد کاور کند که این هم کیس های مرتبط به خودش را دارد و این‌که بخواهم کامل این دو خانواده را رد کنم اصلا این کار را نمی‌کنم به دلیل این‌که این نوع درمان‌هایی هست که تایید شده برای کیس های مختص به خودشان و نه همه‌ی کیس ها.

طرح درمان زیبایی در جوانان

مراجعه‌کنندگان ما خیلی دارد زیاد می‌شود که تعداد آن‌ها در رنج سنی جوانان و نوجوانان. من دوست دارم این قضیه را رد کنم ما بخواهیم کار زیبایی را برای نوجوانان و جوانان انجام بدهیم. به دلیل اینکه هنوز شرایط دندانی آن‌ها قابل‌تغییر است و بهتر است که در این سنین کار زیبایی انجام ندهند و تا آخرین مرحله از تغییر دندانی هم صورت بگیرد و بعد کار زیبایی را انجام دهند.

مگر به صلاح‌دید دندان‌پزشک و اینکه واقعا آن درمان نیاز داشته باشند به کار زیبایی بله می‌توانند کار زیبایی را انجام دهند ولی صد درصد چند سال باید آن کار را تجدید کنند به دلیل اینکه موقعیت دندان‌ها و افزایش سن ایجاب می‌کند که بخواهند کار زیبایی را تجدید کنند. پس ما برای جوانان و نوجوانان زیبایی را پیشنهاد نمی‌کنیم مگر در شرایطی که نیاز داشته باشند و آن کار زیبایی کمکی باشد برای آن شخص.

ترمیم دندان با کامپوزیت

در این روش درمان ترمیمی از مواد هم رنگ دندان استفاده میشود. از مزیت های دیگر این روش این است که دندان کمتر تراش خورده و کامپوزیت با لایت کیور ( نور ابی ) به دندان میچسبد و از این نظر محدودیت زمانی در عدم مصرف مواد غذایی بعد از انجام درمان خود ندارید. هم چنین اینکه درمان ترمیم با کامپوزیت برای دندان های قدامی( جلویی ) بسیار درمان مناسبی است زیرا علاوه بر از بین بردن پوسیدگی ها زیبایی ظاهری دندان ها نیز حفظ میشود. اما توجه کنید که درمان دندان های خلفی ( جونده ) با کامپوزیت بسیار توصیه نمیشود مگر انکه پوسیدگی دندان مورد نظر سطحی باشد.

کامپوزیت دندان ترکیبی از ماده زمینه ای ( نوعی رزین ) است و از روش های درمانی در دندانپزشکی زیبایی میباشد. استفاده از کامپوزیت ها ضمن داشتن دوام و ماندگاری خوب, درمان های زیبایی دندان ها را راحت تر کرده و موجب شده درمان در مدت زمان کمتر و با هزینه کمتری انجام شود.  این درمان روشی ایمن و بدون اسیب میباشد و به دلیل اینکه در حین این درمان دندان های شما تراش نمیخورد و بافت نسج دندان سالم باقی میماند میتوانید هر زمانی که مایل باشید کامپوزیت های خود را بردارید و دندان های خود را به حالت اولیه آن برگردانید.  در این مقاله شما را با عوارض و طول عمر کامپوزیت دندان اشنا می کینم.

کامپوزیت دندان-کلینیک دندانپزشکی مدرن 

کامپوزیت دندان-کلینیک دندانپزشکی مدرن[/caption]

برند های مورد استفاده در درمان کامپوزیت

برند ایویکولار ای پی اس

ساخت کشورامریکا میباشد. کامپوزیت های ای پی اس ( IPS ) نسل جدیدی از کامپوزیت ها هستند که ذرات سرامیک به کامپوزیت اضافه شده است. اضافه شدن این ذرات سرامیکی باعث شده کامپوزیت استحکام بیشتری داشته باشد و در مقابل رنگ پذیری نسبت به کامپوزیت های معمولی مقاومت بهتری داشته باشد.

همچنین این ذرات سرامیکی به کامپوزیت جلوه براق تری داده است و باعث شده آن حالت مات گونه کامپوزیت های معمولی کاهش یابد. طول عمر کامپوزیت های معمولی 3 تا 5 سال و طول عمر اینگونه کامپوزیت ها حدود 6 سال میباشد. بایست ابن نکته را درنظر گرفت که تا کنون بهترین روش طراحی لبخند همان لومینیرز هست که عمری 3 برابر کامپوزیت دارد و بسیار مقاوم تر می باشد.

از مزایای این روش آن است که دندان تراشیده نمیشود و نسبت به لومینیرز بسیار ارزانتر میباشد. در این روش نیز مانند تمامی روش های دیگر زیبایی روی 8 تا 01 دندان از هر فک عمل زیبایی انجام می شود.

برند گرادیا

  ساخت کشور ژاپن میباشد و ساختار این کامپوزیت در دسته ساختاری کامپوزیت های میکروهیبریدی قرار میگیرد و جهت بستن دیاستم و درمان دندان های خلفی و قدامی استفاده میشود و همچنین برای درمان پوسیدگی های دندانی نیز استفاده می شود.

شید رنگ های گرادیا-کلینیک دندانپزشکی مدرن
شید رنگ های گرادیا-کلینیک دندانپزشکی مدرن

 کامپوزیت Omonchroma

این کامپوزیت از کمپانی توکویاما میباشد و از مزیت های این برند امکان مچ شدن و تطابق شید آن با همه دندان هاست. لقب همه کاره بودن ا دیگر مزیت های این برند است. تکنولوژی به کار رفته در این محصول این است که هنگام عبور نور محیط از فیلر های کروی این کامپوزیت و رنگ ساختاری قرمز تا زرد تولید میشود که دقیقا همان رنگ هایی است که به طور طبیعی در ساختار دندان های انسان وجود دارد و این رنگ ها با رنگ بازتاب شده از دندان ترکیب میشوند و شکلی یکپارچه و هماهنگ ایجاد میکنند. این تکنولوژی نیاز به پیگمنت ها را از بین بردهاست و نتیجه آن یک colourmatch بی سابقه همراه با پالیش راحت و بی دردسر خواهد بود.

ونیر کامپوزیت دندان - کلینیک دندانپزشکی مدرن
ونیر کامپوزیت دندان – کلینیک دندانپزشکی مدرن

سایر برندهای کامپوزیت دندان عبارتند از:

برند توکویاما

برند کاریزما

برند kerr

برند جنیل

برند امیلوژن

اصلاح طرح لبخند با ونیر کامپوزیت و پرسلن

خیلی از مراجعه‌کننده‌ها ریتم دندانی خوبی را دارند ولی یک جایی از دندان‌هایشان نیاز به اصلاح دارد که لازم است خدمت شما عرض کنم که آن اصلاح هم می‌رود در خانواده زیبایی‌ها. ما اگر بخواهیم اصلاح دندان به‌طور مثال لبه دندان‌ها که ضربه‌ای واردشده یا اکتسابی بوده یا هر دلیلی که باعث شده که لبه‌های دندان دچار مشکل شده یا قسمتی از دندان تغییر رنگ دارد که علت‌یابی می‌شود و ارزیابی می‌شود و تصمیم گرفته می‌شود.

پس ما یک سری از کیس های زیبایی را داریم که نیاز به اصلاح دارند. اگر مراجعه‌کنندگان نیاز داشته باشند برحسب شرایط بخواهند کار زیبایی انجام دهند مثل شکستگی و تغییر رنگ جزئی ، این هم جزو دسته زیبایی قرار می‌گیرد ولی باید خدمت شما عرض کنم که دستمان برای انتخاب رنگ باز نیست، ما باید نزدیک‌ترین رنگ را به بیس دندان شما انتخاب کنیم که آن اختلاف رنگی و مرز ترمیم زیبایی با دندان خیلی مشخص نشود .

زمانی که دندان‌پزشک این تعیین رنگ را انجام می‌دهد اصولا در انتهای کار مراجعه‌کننده رضایت کامل دارد و مشکلی با آن رنگ ندارد پس برای اصلاحات دندانی هم ما فیلد زیبایی را تعریف می‌کنیم ولی نه کاور دندان توسط ونیر کامپوزیت و یا لمینت ها، فقط اصلاحات جزئی برای دندان‌های خاص صورت می‌گیرد.

دندانپزشکی ترمیمی با استفاده از نانو کامپوزیت ها

از فوائد نانو کامپوزیت دندان می توان انتخاب طیف گسترده ای از رنگ را نام برد ، زیرا برای بسیاری از بیماران تطابق رنگ دندان با رنگ کامپوزیت به کار رفته شده بسیار اهمیت دارد، همچنین نانو کامپوزیت ها دارای خاصیت روان روی بسیار بالایی می باشند که می تواند تمام دیواره و سطح دندان را پوشش بدهند، زیرا مواد با چسبندگی بالا که جریان پیدا نمی کنند در هنگام کار زمان زیادی را صرف می کنند و کار دشوار تر می شود.

فوائد نانو کامپوزیت دندان

  • زیبایی
  • مقاومت مکانیکی، سختی و مقاومت به سایش بالا در کنار جذب آب بسیار کم
  • رسانایی و پایداری ابعادی بهتر در برابر تغییرات دمایی نسبت به آمالکامخواص فيزيکي و مکانيکي مناسبراحتي کاربرد
  • عدم عوارض جانبي براي بيمار و دندانپزشک

یکی از دلایل مراجعه افراد به کلینیک های دندانپزشکی به دلیل زیبایی و بهبود ظاهر دندان می باشد. که معمولا  یکی از روش های کامپوزیت و سرامیک دندان پیشنهاد می شود که این دو تفاوت های اساسی با یک دیگر دارند ؛ در این مقاله به شرح آن می پردازیم.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید .