گردن درد دندانپزشکان و عوامل تاثیرگذار خارج از محیط کار | قسمت 7

کلینیک دندانپزشکی مدرن دندانپزشک بدون درد گردن درد دندانپزشکان و عوامل تاثیرگذار خارج از محیط کار | قسمت 7
دندانپزشک بدون درد

دندانپزشک بدون درد

گردن درد دندانپزشکان و عوامل تاثیرگذار خارج از محیط کار | قسمت 7

ارسال شده توسط dentalcenter

با یک جلسه دیگر از دندانپزشک بدون درد در خدمت شما هستیم. در ادامه صحبت های قبلی این جلسه می خواهیم به این موارد اشاره کنیم که دندانپزشک در خارج از محیط کار باید چه اقداماتی انجام دهد و دقت در چه مسائلی داشته باشد که در سلامت خود تاثیر مستقیم داشته باشد.

در زمینه گردن درد دندانپزشکان در خارج از محیط کار، نکاتی وجود دارد، این نکات هم می تواند برای دندانپزشکان مفید باشد و هم برای دیگر مشاغل مثل خانم های خانه دار، آرایشگرها، افرادی که با وسایلی مثل لپ تاپ و گوشی کار می‌کنند کارایی داشته باشد.

بیشتر بخوانید : دندانپزشک بدون درد – قسمت اول

در رابطه با روش هایی که دندانپزشک باید خارج از محیط کار به آن ها دقت کند چه نکاتی وجود دارد؟

به طور کلی دردهای عضلانی به خصوص در ناحیه پشت و گردن وقتی ایجاد می شوند که خون رسانی، تغذیه بافت ها، آب رسانی یا اکسیژن گیری کاهش پیدا کند. پس به 3 مطلب اشاره کردیم. تغذیه، آب رسانی و اکسیژن گیری. بنابراین اولین نکته‌ای که باید در پیشگیری دردهای ناحیه گردن دندانپزشکان به آن دقت داشته باشند تغییر سبک زندگی می باشد. یعنی زندگی ماشینی و زندگی‌ای که ممکن است با استرس و اضطراب همراه باشد باید اصلاح شود. به چند نکته در ارتباط با سبک زندگی اشاره می‌کنم که عبارتند از:

  • خواب کافی
  • تغذیه مناسب
  • رساندن آب کافی به بدن
  • اصلاح الگوی تنفسی
  • و غیره

آمریکا یا کشورهای اروپایی بر 3 نکته تاکید دارند. در آنجا این کلینیک هایی که عرض می‌کنم شاید بیش از کلینیک های درد باشد. مثلا کلینیک خواب دارند که در زمینه اختلالات و کمبود خواب فعالیت دارند یعنی افرادی که درد دارند ممکن است مشکل خواب داشته باشند و ارجاع داده می شوند به کلینیک های خواب. افرادی هستند که خواب عمیق ندارند، یعنی هورمون رشد آن ها در خواب عمیق خوب ترشح نمی شود یا دچار کم خوابی هستند، یعنی 6 یا 8 ساعت خواب را ندارند و علایم آن در روز خودش را نشان می دهد. به خصوص در مشاغلی که سر و گردن پایین باشد فشار بیشتری به بدن وارد می شود. بنابراین یکی از توصیه ها این است که کیفیت خواب و کمیت خواب بهبود پیدا کند.

کیفیت خواب یعنی خواب عمیق داشته باشند، کمیت خواب یعنی حداقل 6 تا 8 ساعت خواب شبانه داشته باشند. همینطور به مقدار کافی آب مصرف کنند. تغذیه هم اهمیت زیادی دارد، چنانچه مواد مغذی و حاوی ویتامین ها و املاح به مقدار کافی به بدن نرسد، جسم به مرور زمان آسیب می‌بیند. به خصوص کمبود منیزیوم و پتاسیم در بدن باعث گرفتگی عضلات و درد های گردن می شود.

یک نکته دیگر هم بسیار اهمیت دارد. دندانپزشکان ممکن است مانند سایر افراد با وسایلی مثل موبایل یا تبلت کار کنند، یا کتاب مطالعه کنند یا در زمینه‌های هنری مثل نقاشی کشیدن فعالیت داشته باشند یا زنان دندانپزشکی که خانه داری می کنند. این افراد در این کارها نباید سر را بیش از 10 یا 15 درجه خم کنند یعنی موبایل در سمت جلو باشد و سایر فعالیت‌ها هم به این ترتیب انجام شود.

همینطور افرادی که میخواهند وزنه و اجسام سنگین بلند کنند، به هیچ وجه در این حالت گردن را خم نکنند چون فشار زیادی به ناحیه گردن وارد می شود. گردن باید در یک راستا و خارج از یک محور باشد، یعنی گردن در امتداد ستون فقرات باشد. در غیر اینصورت بعدها برای دندانپزشک مشکل ساز خواهد شد. پوزیشن مد نظر و صحیح به این شکل است که گوش ها در امتداد شانه قرار می‌گیرند، مفاصل شانه در امتداد مفاصل لگن رفته و مفاصل لگن در امتداد مفاصل زانو قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید : دندانپزشک بدون درد : قسمت دوم

خواب باید به چه صورت باشد؟ نحوه انتخاب بالش مورد نظر باید به چه صورت باشد که در آن بازه زمانی کیفیت خواب عملا بر سلامت فرد تاثیر بگذارد؟

در مورد نحوه خوابیدن و استراحت کردن افراد برای پیشگیری از گردن درد، دندانپزشک ها که 8 ساعت گردن آنها در حالت خمیده است در هنگام استراحت باید به نحوی بخوابند که پوزیشن آن برعکس باشد. همانطور که قبلا گفته شد در ستون فقرات 2 انحنا وجود دارد که بیشتر مسئولیت های درد که در ناحیه گردن و یا کمر ایجاد می شود به دلیل مختل شدن یا کاهش انحنا ناحیه گردن و کمر می باشد.

شخصی که در طول روز قوس گردن او تحت فشار بوده باید در هنگام خوابیدن حداقل فشار را بر روی قوس های گردن و کمر بیاورد. بنابراین توصیه می‌کنم برای خوابیدن، اولین کاری که دندانپزشکان باید انجام دهند، انتخاب بالش مناسب می باشد. در واقع برای پیشگیری از گردن درد باید قوس گردن را حفظ کنیم. توصیه ما استفاده از بالش های ژاپنی و بالش هایی که به صورت گرد یا استوانه‌ای شکل هستند می‌باشد. افراد می توانند یک حوله انتخاب کنند و آن را با حالت استوانه ای درآورده و در ناحیه قوس گردن قرار بدهند. یعنی دندانپزشکان و کلیه افراد برای اینکه گردن دردشان بهبود پیدا کند، باید در هنگام خوابیدن قوس گردن خود را بر روی حوله یا بالشت قرار دهند.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *