دندان های زیبا در داشتن چهره زیبا بسیار موثر است، کامپوزیت دندان جز روش های درمانی بدون عوارض روکش دندان است که افراد به جهت زیباتر شدن و حتی داشتن رنگ یک دست دندان ها از از این خدمات در کلینیک دندانپزشکی استفاده می کنند.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان در حقیقت ماده نسبتا محکمی است که به منظور اصلاح رنگ و یا فرم بر روی دندان ها قرار می­ گیرد. کامپوزیت دندان دارای ماندگاری طولانی مدتی است و قابلیت ترمیم مجدد را نیز دارد.روکش کامپوزیت دندان انواع مختلفی دارد که در مقاله های قبل به آنها اشاره شد. لبخند زیبا به واسطه کامپوزیت دندان باعث احساس اعتماد به نفس بیشتر فرد در روابط اجتماعی می شود. لبخند خود یکی از عوامل مهم در تاثیر گذاری در روابط اجتماعی فرد می باشد. استفاده از کامپوزیت به دو روش صورت میگیرد روش اول ونیر یا روکش کامپوزیت است و روش دوم پر کردن دندان می باشد .

روکش کامپوزیت دندان و روش انجام آناین موضوع که در روابط روزمره ما تاثیر ظاهر ما در برقراری ارتباط با دیگران از اهمیت بالایی برخور دار است را تقریبا همه ی ما تجربه کرده ایم پس داشتن لبخندب زیبا در گرو داشتن دندان هایی مرتب و زیبا می باشد. از این جهت است که افراد رفع عیوب ظاهری در صورت و دندان را در اولویت قرار می­دهند.در کسب و کار های امروزی بیشتر افراد به نحوه رفتار شما و زبان بدن شما در هنگام مصاحبه های شغلی برای عقد قرارداد کاری توجه می کنند که لبخند شما هم جزئی از زبان بدن شما در هنگام ارتباط برقرار کردن در قرار های دوستانه و کاری می باشد که بواسطه آن می توانید تاثیر بیشتری روی فرد و یا افرادی که با آنها در ارتباط هستید بگذارید.

باید توجه داشت که هر لبخندی در علم زبان بدن موثر نیست، لبخندی موثر است که در آن اعتماد به نفس شما توسط فرد مقابل حس شود و در آن عیب و نقصی وجود نداشته باشد.استفاده از کامپوزیت بر روی اعتماد به نفس شماتاثیر بسزایی دارد.. نحوه قرارگیری غیر طبیعی و بی نظم داخل دهان موجب لطمه به اعتماد به نفس می شود. این مشکل می تواند ارتباط اجتماعی افراد با وی را تحت تاثیر قرار دهد.یکی از راهکارهای حل مشکل دندانهای پوسیده، شکسته و ترک خورده استفاده از مواد کامپوزیت میباشد. این ماده بصورت خمیری یا پودر می باشد که پزشک با استفاده  از ابزار های مخصوص با استفاده از این ماده اقدام به ترمیم دندانهای شما می نماید.

ونیر کامپوزیت دندان :

 نوعی روکش است که پزشک برای پر کردن شکستگی و یا پر کردن فواصل دندانی از آن استفاده می­ نماید. از روکش کامپوزیت دندان بیشتر برای دندان های جلو و در معرض دید استفاده می کنند.استفاده از ونیر کامپوزیت دندان برای انجام  زیبایی دندان در سطح گسترده ­ای انجام می ­پذیرد. در اکثر موارد به لحاظ عدم نیاز به تراش دندان  از ونیرکامپوزیت بدون آسیب به ساختار دندان توسط پزشک استفاده می گردد. از این روش در بسیاری منابع به عنوان داندانپزشکی سریع یاد می­شود.برای سفت کردن ونیر کامپوزیت ها از امواج نوری مخصوصی استفاده می شود و به مرور زمان با دندان های مجاور همرنگ خواهند شد.

کامپوزیت دندان

هماهنگی کامپوزیت با دندان های طبیعی در شکل ظاهری و ساختار  و همچنین با استفاده از ایزار های پولیش کامپوزیت سبب شده تا استفاده از روکش کامپوزیت دندان بدون تراشیدن مینای دندان از محبوب ترین روش های ترمیم دندان و زیبایی لبخند باشد.عمده ترین دلایل استفاده از ونیر کامپوزیت ها  اکثرا شکستی دندان،تغییر شکل بر اثر ضربه،کج بودن و یا از بین رفتن مینای دندان است و در آخر می تواند خرابی دندان به دلیل پوسیدگی ها باشد.استفاده از کامپوزیت ها برای پرکردن دندان و یا زیبایی دندان در مواقعی که باعث بروز اختلال در عملکرد فک و دهان فرد شود منع می شود و روش های جایگزین دیگر از جمله ایمپلنت دندان به او توصیه می شود.

جنس کامپوزیت  :

برای افزایش مقاومت روکش کامپوزیت از مواد کامپوزیت در مقیاس 2 تا 4 میکرونی استفاده می شود.فیلر های کامپوزیت از جنس باریوم سیلیکات شیشه ای در حال تولید و عرضه می باشد. فیلر های سیلیکات طبق تحقیقات انجام شده در برابر سایش و ضربه مقاومت بیشتری دارند.واحد های تحقیق و توسعه شرکت های ساخت مواد کامپوزیت همواره به دنبال ساخت روکش های مستحکم تر با استفاده از فناوری های جدید و ترکیبات دیگر می باشند. یکی از فن­آوری های نوین، استفاده از مواد سرامیکی یا پرسلین برای افزایش استحکام می­باشد. برای ساخت این مواد از شمش های سرامیک استفاده می شود که آن ها را با استفاده از دقیق ترین تکنولوژی های این زمینه به اندازه 5 میکرون خرد می کنند.

مواد کامپوزیت دندان

مزایای استفاده از روکش کامپوزیت دندان :

درمان های ناحیه دهان و دندان که به روش کامپوزیت دندان انجام می شود جنبه های مثبتی دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

 • کامپوزیت در یک جلسه بر روی دندان قابل اجرا می باشد
 • نیازی به مراحل کار لابراتوری ندارد
 • زمان لازم برای کامپوزیت دندان بسیار کمتر است
 • هزینه روکش کامپوزیت نسبت به سایر روکش ها کمتر است
 • هیچ اصلاح دندانی در این روش نیاز نیست پس کاملا برگشت پذیر است
 • برای اصلاح فواصل بین دندان ها،شکستگی و پوسیدگی دندان موثر است

پر کردن دندان با مواد کامپوزیت

این روش دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد و با روکش دندان تفاوت دارد در ادامه به مزایا و معایب آن اشاره می شود.

مزایا

 • بدون درد و تزریق می باشد
 • بدون جراحی و خونریزی
 • بدون نیاز به سوراخکاری دندان
 • ساختار دندان حفظ می شود
 • دوام بالا ، بین 5 تا 7 سال می باشد و اگر به صورت دوره ای توسط پزشک متخصص بهداشت دهان و دندان ویزیت شوید دوام بیشتری خواهد داشت.
 • نیازی به خدمات لابراتوری ندارد و در یک جلسه می توان از این درمان بهره مند شد
 • از سایر خدمات پر کردن دندان ارزان تر می باشد.
 • برخلاف روش لمینت سرامیکی نیازی به تراشیدن و لایه برداری از مینای دندان نیست.
 • زمان کمتری برای درمان با روش کامپوزیت نسبت به روش لمینت که تا 3 هفته زمان می برد ، نیاز است.

معایب

 • استحکام کمتری نسبت روش پر کردن دندان با نقره دارد.
 • امکان ترک و شکستگی بر اثر فشار زیاد و یا عادت سایش دندان به یکدیگر وجود دارد.
 • استعمال دخانیات مانند سیگار و بعضی از نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه باعث تغییر رنگ می شود
 • در مقایسه لمینت سرامیکی با دوام 15 سال، دوام کمتری دارد
طراحی لبخند با ونیر کامپوزیت
طراحی لبخند با ونیر کامپوزیت

تفاوت روکش کامپوزیت و روکش لمینت

باید توجه داشت که در روش لمینت سرامیکی الزاما عملیات تراش توسط پزشک صورت می­گیرد و بعد از عمل قالب گیری، قالبها برای ساخت به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می­شوند، پزمان لازم برای لمینت کردن دندان ها حدودا 2 الی 3 هفته می باشد. این قالبها توسط چسب مخصوص بر روی دندان آسیب دیده بعنوان پوشش محافظتی قرار می­گیرد.عموما در استفاده از روکش کامپوزیت دندان به تراش کمتری نسبت به لمینت نیاز دارد، البته در برخی از موارد جهت ونیر کامپوزیت و حتی لمینت نیازی به تراش دندان وجود ندارد، ونیر کامپوزیت در یک جلسه انجام می شود و نیازی به معطلی های لابراتواری ندارد.زمان لازم برای درمان توسط ونیرکامپوزیت دندان برای هرفک حدود 5 ساعت می­باشد، درمان از طریق ونیرکامپوزیت به هیچ عنوان عوارضی نظیر التهاب لثه و نیز ایجاد بوی بد دهان را ندارد و به دلیل نداشتن اصلاح دندانی کاملا قابل بازگشت می باشد. در صورت استفاده از مواد با کیفیت در ساخت ونیر کامپوزیت ها ، دچار تغییر رنگ نمی شوند.

برای دوام بیشتر و حفظ رنگ کامپوزیت بهتر است در فاصله زمانی حداکثر یک ساله برای پولیش و جرمگیری کامپوزیت مراجعه شود. مراجعه­ دوره ­ای این امکان را فراهم می کندکه در صورت نیاز به تصحیح در زیباسازی دندان اقدامات عملی صورت بگیرد. چراکه ونیر کامپوزیت دندان قابلیت ترمیم مجدد را دارد.از لحاظ اقتصادی این روش به صرفه تر می باشدچرا که بر خلاف روش های دیگر روکش دندان در یک جلسه صورت می گیرد و نیازیبه تعداد جلسات بالا برای روکش کردن نیاز نیست و نیازی به رفت آمد های پر تعداد نمی باشد ازاین جهت انتخاب این روش درمانی می ­توانداز لحاظ اقتصادی به صرفه تر باشد. این روش هم قابل برگشت می باشد و هم در صورت شکشستگی قسمتی از روکش نیازی به تکرار مجدد پروسه کلی نمی باشد و فقط همان قسمت ترمیم می شود.

استفاده از روش کامپوزیت به دلیل سختگیرانه تر شدن سازمان های نظارتی در این زمینه استفاده از جیوه برای پر کردن دندان منع شده است به همین دلیل استفاده از کامپوزیت ها در حال افزایش است. از مهمترین دلایل محبوبیت ونیر کامپوزیت ها تشابه بافت آنها به بافت دندان و مقرون به صرفه بودن این روش است. دوام این رزین ها در برند های معروف به بیش از 12 سال رسیده است که به واسطه پیشرفت تکنولوژی در ساخت این رزین ها فراهم شده است.

از پر تعداد ترین مراجعه ها برای کامپوزیت دندان مربوط به زردی دندان ها می باشد. از آنجائی که دندان در رنگ طبیعی سفید خود می­ تواند زیبا باشد، استفاده مداوم از برخی مواد غذایی و خصوصا استعمال دخانیات می­تواند به تدریج به رنگ دندان آسیب برساند. تغییر رنگ دندان از موارد مهمی است شخص احساس می کند برای رفع این مشکل به روکش کامپوزیت نیاز دارد. برای درمان زردی دندان روش ونیر کامپوزیت از جمله روش هایی است که در کنار سرعت بالا هزینه کمتر و دوام بالایی دارد.ابرای افزایش طول دندان و زیبایی لبخند نیز از این روش استفاده می شود. این روش برخلاف پرکردن دندان با نقره پرکردگی سیاه رنگ ندارد و برای دندان هایی که در معرض دید باشند مناسب است چرا که این مواد سفید هستند و به مرور همرنگ دندان می شوند..

روش انجام روکش کامپوزیت :

روش مستقیم

 • دندانپزشک این کار را با تمیز کردن دندان ها به طور کامل و آماده سازی دندان ها برای ادمه کار شروع می کند.
 • در صورتی که تغییرات لازم برای کامپوزیت دندان جزئی باشد،نیازی به تراشیدن دندان نیست
 • اگر دندان دچار پوسیدگی جزئی باشد ، تغییرات جزئی از جمله تراشیدن پوسیدگی های مینای دندان نیاز است.
 • بسته به این که از روکش های مستقیم و یا غیر مستقیم استفاده کنید روش کار کمی متفاوت خواهد بود.
 • در صورت استفاده از روکش مستقیم قبل استفاده از روکش ، دندانپزشک از یک لایه محافظ روی دندان های شما استفاده می کند تا دندان جرم نگیرد و دچار پوسیدگی نشود
 • سپس یک لایه چسب مخصوص بر روی دندان ها اعمال می کنند تا روکش کامپوزیت را بتوانند روی دندان اجرا کنند
 • در آخر لایه بسیار نازک و مقاوم  روکش کامپوزیت دندان بوسیله امواج نوری مخصوص روی دندان ها چسبانده می شود.

روش غیرمستقیم

 • دندانپزشک این کار را با تمیز کردن دندان ها به طور کامل و آماده سازی دندان ها برای ادمه کار شروع می کند.
 • پس از آماده سازی دندان ها،دندانپزشک از دندان های شما قالب میگیرد.
 • این روکش کامپوزیت خارج از دهان شما ساخته می شود
 • زمانی که روکش آماده اجرا شد،پس از لایه محافظ برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از چسب مخصوص اینکار روی لایه محافظ اجرا می کند.
 • این ماده چسبنده باعث ثابت ماندن کامپوزیت در جای خود می گردد.
 • پس از اتمام کار،دندانپزشک کامپوزیت را صیقل داده تا لبه های کار به شکل دلخواه و مناسب درآیند.
 • در مرحله آخر از پولیش برای دوام و ماندکاری روکش استفاده می کند.

پس از کامپوزیت دندان ها شما تفاوت های چشمگیری را در ظاهر دندان ها و لبخد خود مشاهده و  احساس خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید