5 نکته درباره ی ایمپلنت دندان

5 نکته درباره ی ایمپلنت دندان

ایمپلنت تازه های دندانپزشکی

5 نکته درباره ی ایمپلنت دندان

ارسال شده توسط dentalcenter

5 نکته درباره ی ایمپلنت دندان : گر مراقبت از ایمپلنت دندان و رعایت بهداشت دهان و دندان به‌درستی انجام شود، ایمپلنت تا آخر عمر در دهان باقی می‌ماند. ایمپلنت‌ها مانند دندان‌های طبیعی به مسواک و رعایت بهداشت و چک آب منظم احتیاج دارد. در ادامه به پنج نکته درباره ی ایمپلنت می‌پردازیم.

پنج نکته درباره ی ایمپلنت

کاشت دندان از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کند. استخوان‌های طبیعی انسان در درون استخوان فک جای گرفته‌اند، که در هنگام جویدن یا گاز گرفتن تحریک می‌شوند، اما زمانی که دندان‌ها از بین می‌روند،در استخوان‌های فک دیگر تحریکات لازم انجام نمی‌شود، درنتیجه شروع به تحلیل رفتن می‌کنند، و این موضوع می‌تواند بر روی میزان چین‌وچروک لب و اطراف دهان و همچنین ظاهر صورت تاثیر بگذارد. با جایگزین کردن ایمپلنت دندان به‌جای ریشه ازدست‌رفته می‌توان ظاهر صورت و شکل دهان را حفظ کرد. ایمپلنت‌ها، به دندان‌های مجاور آسیب نمی‌زنند و باعث صدمه به آن‌ها نمی‌شوند. دندان‌های مجاور سالم، تحت تاثیر ایمپلنت‌های دندانپزشکی قرار نمی‌گیرند، برای مثال برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته با استفاده از پل دندانی، باید دندان‌های اطراف تراشیده شوند تا بتوان پل دندان را جایگزین کرد، درنتیجه به دندان‌های اطراف صدمه وارد می‌شود، اما ایمپلنت درست در همان‌جایی قرار داده می‌شود که دندان ازدست‌رفته است و بر روی دندان‌های اطراف تاثیر نمی‌گذارد.

ایمپلنت دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن
ایمپلنت دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن

اجزای ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندانی از فلز زیست سازگار تیتانیوم ساخته‌شده‌اند. یک ایمپلنت دندانی از سه قسمت تشکیل‌شده است بخشی که از جنس فلز تیتانیوم است که در استخوان فک جای گذاری می‌شود، اباتمنت(اتصال‌دهنده) که بر روی تیتانیوم قرار می‌گیرد و بخش بالایی که به‌عنوان روکش یا جایگزین دندان استفاده می‌شود. بخشی که جایگزین ریشه می‌شود، یک پیچ تیتانیوم کوچک است. تیتانیوم فلز سبک‌وزنی است که توسط بدن انسان پس‌زده نمی‌شود و زیست سازگار می‌باشد. افراد بی دندان نیز می‌توانند ایمپلنت‌های دندانی داشته باشند. درگذشته افرادی که دندان‌های خود را از دست می‌دادند باید از دندان مصنوعی استفاده می‌کردند که این موضوع باعث به وجود آمدن مشکلات بعدی می‌شود، اما با روش جدید می‌توان با دو یا سه ایمپلنت و یا 7 یا 8 ایمپلنت، اوردنچر را جایگزین دندان مصنوعی کنند. موارد گفته شده پنج نکته درباره‌ی ایمپلنت بود.


تهیه شده در گروه کلینیک دندانپزشکی مدرن

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

2 دیدگاه برای“5 نکته درباره ی ایمپلنت دندان

  1. سلام درخصوص ایمپلنت تیتانیم که باعث عوارض ناشی از وجود فلز تیتانیم در دهان به سلامتی شخص صدمه میزند طی مطالعه ای که داشتم به این موضوع بر خوردم نظر جناب آقای دکتر چی هست ؟ چون در مجله ایرانگان پزشکی و درمان ، ایمپلنت تیتانیم منجر به سراطان میشود مطرح شده و این مقاله باعث نگرانی اینجذنب گردید که تصمیم داشتم اقدام کنم
    با تشکر از وقتی که دادید
    رضا قراگوزلو

    1. سلام وقت بخیر
      میتوان گفت بعد از طلا تیتانیوم سازگارترین فلز با بدن است و در در صد کمی از افراد عدم سازگاری خواهد داشت که در این صورت باید سریعا ایمپلنت خارج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *