روکش دندان چیست؟

روکش های دندان پوسته هایی نازک و به رنگ دندان است که برای بهبود ظاهر آنها به سطح جلوی دندان ها متصل می شود. آنها اغلب از مواد چینی یا کامپوزیت رزین ساخته می شوند و به طور دائمی به دندان های شما متصل می شوند.
از روکش می توان برای درمان مشکلات مختلف زیبایی از جمله دندان های خرد شده ، شکسته ، تغییر رنگ یا کوچکتر از حد متوسط ​​استفاده کرد.
بعضی از افراد ممکن است فقط در صورت دندان شکسته یا بریده شده یک روکش داشته باشند ، اما بسیاری از آنها بین شش تا هشت روکش دارند تا لبخندی یکنواخت و متقارن ایجاد کنند. هشت دندان جلویی بالایی که معمولاً از روکش استفاده می شود.

انواع مختلف روکش چیست؟

روکش های دندان بیشتر از ظروف چینی ساخته می شوند. استفاده از روکش های دندانپزشکی سنتی در مقایسه با گزینه هایی که بعضا “روکش های بدون پیش آماده” نامیده می شوند ، به کار آماده سازی فشرده تری نیاز دارد. این روکش های بدون آماده سازی – که گزینه هایی مانند لومینر و ویوانر را شامل می شود – زمان کمتری دارند و کاربرد آنها تهاجمی نیست.

استفاده از روکش های دندانپزشکی معمولاً به معنی خرد کردن ساختار دندان است و بعضی اوقات بعضی از دندانها را حتی از لعاب خارج می کنیم. این امکان را برای جایگذاری مناسب فراهم می کند ، اما همچنین یک روش برگشت ناپذیر است که ممکن است دردناک باشد و اغلب به بیهوشی موضعی نیاز دارد.

از طرف دیگر ، روکش های بدون آماده سازی ممکن است نیاز به مقداری آماده سازی یا تغییر دندان داشته باشند ، اما این تغییرات حداقل هستند. به جای از بین بردن لایه های دندان زیر مینا ، روکش های بدون آماده سازی فقط روی مینای دندان تأثیر می گذارند. در بسیاری از موارد ، روکش های بدون آماده سازی نیازی به بی حسی موضعی ندارند.

روکش ها همان کاشت دندان یا تاج دندان نیستند. روکش ها سطح جلوی دندان را می پوشانند. از طرف دیگر ایمپلنت ها جای کل دندان را می گیرند. تاج ها همچنین کل دندان را در آغوش می گیرند ، در حالی که روکش ها فقط سطح جلوی دندان را می پوشانند (که با لبخند قابل مشاهده است).

 

فواید روکش دندان چیست؟

بزرگترین مزیت روکش ها بهبود ظاهر دندان ها ، لبخند روشن و یکدست تر است. از روکش های دندانی اغلب برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

 

  • دندان شکسته یا خرد شده
  • تغییر رنگ شدید یا رنگ آمیزی ناهموار که با سفید کردن قابل رفع نیست
  • شکاف در دندانها
  • دندانهای کوچکتر از حد متوسط
  • دندانهای نوک تیز یا غیرمعمول
روکش ها بستگی به نوع روکش انتخابی شما می توانند بیش از یک دهه دوام داشته باشند ، و این باعث می شود که آنها یک سرمایه گذاری نیمه دائمی داشته باشند که می تواند اطمینان بیشتری نسبت به لبخند شما ایجاد کند.
 

چگونه برای ملاقات خود آماده بشوید 

قبل از تهیه روکش های خود ، قرار ملاقات اولیه ای با دندانپزشک خود خواهید داشت تا در مورد گزینه های مناسب شما و تعداد روکش هایی که می خواهید قرار دهید ، بحث کنید. در بعضی موارد ، اگر دندان ها کج یا ناهموار هستند ، ممکن است لازم باشد که قبل از اینکه دندانپزشک شما روکش ها را قرار دهد ، بریس داشته باشید.

دندانپزشک شما برای ارزیابی سلامت دندانهای شما در این مرحله اغلب اشعه ایکس می گیرد. آنها به دنبال علائم پوسیدگی دندان ، بیماری لثه یا نیاز به کانال های ریشه خواهند بود. اگر هر یک از این شرایط را داشته باشید ، ممکن است کاندیدای روکش نباشید.

برای بدست آوردن اندازه دقیق برای روکش های شما ، در قرار بعدی ، دندانپزشک شما حدود نیم میلی متر از دندان شما را کوتاه می کند (آنها مینای دندان را با استفاده از ابزار ساینده از بین می برند) قبل از اینکه از دندان شما قالب بگیرند. سپس این قالب برای ایجاد روکش های شما به آزمایشگاه ارسال می شود.

 

چگونه روکش ها روی دندان ها قرار می گیرند؟

معمولاً بین یک تا دو هفته طول می کشد تا دندانپزشک قالب شما را ایجاد کند و روکش های شما از آزمایشگاه برگردد.
پس از استفاده از روکش های خود ، می توانید برای قرار دادن آنها قرار ملاقات بگذارید. در این قرار ، دندانپزشک مناسب ، شکل و رنگ روکش ها را ارزیابی می کند تا از مناسب بودن آنها مطمئن شود.

در مرحله بعد ، دندانپزشک دندان های شما را کاملا تمیز می کند. این مهم است ، زیرا مانع از این می شود که باکتری ها در زیر روکش گیر کرده و باعث پوسیدگی شوند. پس از انجام این کار ، آنها با استفاده از ابزار آسیاب ، بافت خشن تری را روی هر دندان ایجاد می کنند که روی آن قرار گرفته است. این کار چسباندن روکش به دندان را آسان می کند.

دندانپزشک شما سپس از سیمان دندانی برای اتصال روکش به دندان استفاده می کند. آنها برای سفت شدن سریع این سیمان از نور ماوراio بنفش استفاده می کنند و هنگامی که دفتر را ترک می کنید ، لبخند جدید شما آماده است!
این قرار ملاقات دوم (جایی که روکش قرار داده می شود) به طور معمول بیش از دو ساعت طول نمی کشد ، اگر چه ممکن است در صورت استفاده از بی حس کننده موضعی ، سی دقیقه بیشتر طول بکشد.

 

 

روکش دندان ثابت مانند کلاهی است که شبیه دندان است و روی دندان قرار می گیرد، و با هدف بازگرداندن شکل،اندازه ، قدرت و بهبود ظاهر آن مورد استفاده قرار می گیرد، روکش دندان را به طور کامل در قسمتی از دندان که در بالای لثه قرار دارند، و نمایان هستند قرار می دهند.

کاربرد انواع روکش دندان ثابت :

  • برای محافظت از دندان ضعیف که ممکن است دچار شکستگی شوند، همچنین دندانی که دچار پوسیدگی شده و ترمیم شده است از این روش استفاده می شود .
  • برای نگه داشتن یک پل دندانی
  • برای پوشش ایمپلنت دندانی
  • برای موارد زیبایی شناختی

روکش دندان ثابت را می توان از فولاد ضد زنگ، تمام فلز(طلا یا آلیاژ دیگر)، همچنین متصل به فلز یا پی اف ام، تمام رزینی و یا تمام سرامیک ساخت، روکش های دندان که بر پایه فلز هستند ممکن است در صورت ایجاد تحلیل لثه بخش فلزی آن ها دیده شود، روکش های دندان که تماما بر پایه رزین هستند ارزان تر از انواع روکش های دندان هستند و معمولا با گذشت زمان پتانسیل ترک خوردن و شکستن را دارند، روکش دندان تمام سرامیک بهتر از سایر انواع روکش هاست و همچنین برای افرادی که نسبت به فلزات حساسیت دارند بسیار مناسب می باشد.

"<yoastmark

روکش های موقت را خود دندانپزشک می تواند در مطب خود بسازد اما روکش های دائمی باید حتما قالب گیری شده و توسط لابراتوار دندانسازی ساخته شوند، روکش های موقت برپایه فولاد ضد زنگ ساخته می شوند و می توانند تا آماده شدن روکش دائمی در داخل دهان مورد استفاده قرار بگیرند به دلایل ذکر شده بهتر است برای بهره مندی از این روش ترمیم دندان از خدمات کلینیک دندانپزشکی استفاده کرد.
ویدئو مربوطه درباره روکش دندان ثابت و توضیح کلی درباره آن می باشد .

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید