لثه اضافه بیماری است که وابسته به سن نیست و در هر رنج سنی میتواند اتفاق بیوفتد اما با تضخیص سریع و مراجعه به موقع به کلینیک دندانپزشکی میتوانید این بیماریی را درمان کنید .

در این نوع بیماری شخص مبتلا در هنگام صحبت یا جویدن و خوردن غذا احتمال دارد دچار خون ریزی در لثه بشود یا احتمال دارد گوشت لثه بین دندان ها گیر کند و در هنگام خوردن و جویدن خون ریزی همراه با درد داشته باشد .

اکثر دندانپزشکان  لثه اضافه یا همان گوشت اضافه لث را با عمل جراحی یا با استفاده از لیزر درمان میکنند و گوشت اضافه را برمیدارند . اما آیا راه بهتری هم برای درمان لثه اضافه هست ؟

در ادامه این مقاله چگونگی به وجود آمدن این عارضه و راه های درمان آن را توضح میدهیم .

درمان لثه اضافه
درمان لثه اضافه

چرا لثه گوشت اضافه می‌آورد؟

در پاسخ باید گفت که این بیماری دلایل زیادی میتواند داشته باشد .

در سنین بالا لثه اضافی بیشتر رخ میدهد که به دلیل کهولت سن میتواند رخ دهد که باعث درد زیاد و در بعضی موارد همراه با خونریزی خفیف میشود ولی در سنین کودکان اغلب به دلیل پوسیدگی دندان که البته در این دلیل با بزرگسالان تشابه دارند و یا رشد دندان های زیرین و فشار به داندان های شیری است .

ولی دلیل این اتفاق چیست؟

در سنین کودکی هنگام رشد دندان های اصلی به علت آوردن فشار به لثه در برخی موارد میواند موجب ورم لثه و بروز لثه اضافه شود که اگر به موقع تشخیص داده شود به راحتی میتوان با رعایت نکات پزشکی و بهداشتی در مدت زمان کوتاهی درمان کرد .

اما دلیل وقوع این اتفاق در بزرگسالی چه عاملی می‌تواند باشد؟

در سنین بزرگسالی هم با رشد دندان عقل و فشار به لثه میتواند دچار بروز گوشت اضافه شود که در سنین بزرگسالی بهتر است سریعا به دکتر دندانپزشک مراجعه شود .

در برخی موارد دیده شده که اشخاص برای درمان لثه اضافه از درمان ها گیاهی و طب پزشکی استفاده میکنند که این شیوه ها نیز موثر هست اما طول درمان آنها طولانی تر خواهد بود .

معمولا در روش طب سنتی پیشنهاد میشود که از قرقره مکرر آب نمک و ماساژ لثه و استفاده از مسواک های نرم استفاده شود تا طول درمان تمام شود و به بهبود کامل برسید .

رعایت رژیم های مناسب غذایی برای تقویت لثه و دندان میتواند از بروژ مشکل گوشت اضافه لثه پیشگیری کند و همچنین مواظبت از دندان ها و فشار نیاوردن به آنها با استفاده از خوراکی های سفت و محکم

این پست دارای یک نظر است

  1. مهلا

    سلام من بعد از کشیدن دندونم از لثه ام یه گوشت اضافه آویزان شد
    لطفا راهنماییم کنین

دیدگاهتان را بنویسید