ترمیم کامپوزیت و  آمالگام
کامپوزیت

ترمیم کامپوزیت و آمالگام

ترمیم کامپوزیت دندان و ویژگیهای خاص آن

ترمیم کامپوزیت همان مواد سفید پرکردنی است که بصورت لایه لایه درون حفره های دندان قرار گرفته و نهایت ساختار کامپوزیت بشکل دندان طبیعی تبدیل میشود. سپس با استفاده لایت کیور و نور ماورائ بنفش مستحکم میگردد.

لایت کیور و تابش نور ماورائ بنفش
لایت کیور و تابش نور ماورائ بنفش

 

درمان کامپوزیت برای دندانهای خلفی ، دندانهای جلو و قدامی قابل انجام است. البته بیشتر برای دندانهای جلویی که از هم فاصله گرفته اند و یا دچار لب پری و شکستگی هستند مناسب میباشد. با توجه به قابلیت همرنگی با دندانهای طبیعی جنبه زیبایی کامپوزیت همیشه مورد توجه افراد بوده است.

دندانهای لب پر و شکسته و درمان کامپوزیت
دندانهای لب پر و شکسته و درمان کامپوزیت

 

بعد از ترمیم کامپوزیت فرد می تواند بلافاصله غذا بخورد. تنوع رنگی در کامپوزیت انتخاب مناسبی را در اختیار فرد قرار میدهد تا منطبق ترین رنگ با دندان های دیگر را انتخاب کند.

 

ترمیم آمالگام دندان و مزیتهای آن

ترمیم آمالگام بیشتر برای دندانهای خلفی استفاده میشود. علت آن استحکام خوب این ترمیم هنگام جویدن غذا و تحمل فشار  آن است.

ترمیم آمالگام
ترمیم آمالگام دندان های خلفی

معایب ترمیم آمالگام دندان

رنگ نقره ای آمالگام و تیره تر شدن آن به مرور زمان یک نقص ظاهری این نوع ترمیم میباشد. افرادی که به ظاهر و نمایش دندانهای خود اهمیت میدهند معمولا استقبال کمی از این نوع درمان می کنند. همچنین بلافاصله بعد از درمان نیز فرد نمیتواند غذا خورده و باید تا استحکام کامل صبر کند. این نوع ترمیم برای افراد بالای 6 سال قابل انجام است و برای زیر 6 سال ممکن نمیباشد.

 

ترمیم کامپوزیت و آمالگام کدامیک مناسب ماست؟

با توجه به مطالب فوق شاید برای شما سوال باشد که کدام نوع ترمیم مناسب است. بهتر است تشخیص و انتخاب نوع ترمیم دندان خود را به دندانپزشک متخصص سپرده تا با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف بهترین ترمیم را برای درمان انتخاب کند.

لازم به ذکر است معمولا برای دندانهای جلو که زیبایی در هنگام لبخند جلوه خاصی دارد، کامپوزیت انتخاب میشود. برای دندانهای خلفی که فشار بیشتر جویدن غذا را تحمل میکنند ترمیم آمالگام انتخاب می شود. البته برای دندانهای خلفی نیز میتوان از ترمیم کامپوزیت استفاده کرد اما این امر بسته به شرایط و گستردگی پوسیدگی دندانهای خلفی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید