ترمیم کامپوزیت و  آمالگام
کامپوزیت

ترمیم کامپوزیت و آمالگام

ترمیم کامپوزیت دندان

ترمیم کامپوزیت همان مواد سفید پرکردنی است که بصورت لایه لایه درون حفره های دندان قرار گرفته و نهایت ساختار کامپوزیت بشکل دندان طبیعی تبدیل میشود. سپس با استفاده لایت کیور و نور ماورائ بنفش مستحکم میگردد.

لایت کیور و تابش نور ماورائ بنفش
لایت کیور و تابش نور ماورائ بنفش

 

درمان کامپوزیت دندان برای دندانهای خلفی ، دندانهای جلو و قدامی قابل انجام است. البته بیشتر برای دندانهای جلویی که از هم فاصله گرفته اند و یا دچار لب پری و شکستگی هستند مناسب میباشد. با توجه به قابلیت همرنگی با دندانهای طبیعی جنبه زیبایی کامپوزیت همیشه مورد توجه افراد بوده است.کامپوزیت دندان یکی از روش های زیبایی دندان می باشد که ترمیم کامپوزیت یک مزیت بزرگ برای این روش محسوب میشود.

ترمیم کامپوزیت دندان و دندانهای لب پر و شکسته
دندانهای لب پر و شکسته و درمان کامپوزیت

 

بعد از ترمیم کامپوزیت فرد می تواند بلافاصله غذا بخورد. تنوع رنگی در کامپوزیت انتخاب مناسبی را در اختیار فرد قرار میدهد تا منطبق ترین رنگ با دندان های دیگر را انتخاب کند.در کلینیک دندانپزشکی شما می توانید از بین روش های مختلفی برای ترمیم دندان خود استفاده کنید که کامپوزیت دندان ، لمینت دندان و روکش های سرامیکی و پرسلن از جمله این موارد هستند.

 

ترمیم آمالگام دندان

ترمیم آمالگام بیشتر برای دندانهای خلفی استفاده میشود. علت آن استحکام خوب این ترمیم هنگام جویدن غذا و تحمل فشار  آن است.

ترمیم آمالگام
ترمیم آمالگام دندان های خلفی

معایب ترمیم آمالگام دندان

رنگ نقره ای آمالگام و تیره تر شدن آن به مرور زمان یک نقص ظاهری این نوع ترمیم میباشد. افرادی که به ظاهر و نمایش دندانهای خود اهمیت میدهند معمولا استقبال کمی از این نوع درمان می کنند. همچنین بلافاصله بعد از درمان نیز فرد نمیتواند غذا خورده و باید تا استحکام کامل صبر کند. این نوع ترمیم برای افراد بالای 6 سال قابل انجام است و برای زیر 6 سال ممکن نمیباشد.

 

ترمیم کامپوزیت و آمالگام کدامیک مناسب ماست؟

با توجه به مطالب فوق شاید برای شما سوال باشد که کدام نوع ترمیم مناسب است. بهتر است تشخیص و انتخاب نوع ترمیم دندان خود را به دندانپزشک متخصص سپرده تا با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف بهترین ترمیم را برای درمان انتخاب کند.

لازم به ذکر است معمولا برای دندانهای جلو که زیبایی در هنگام لبخند جلوه خاصی دارد، ترمیم کامپوزیت انتخاب میشود. برای دندانهای خلفی که فشار بیشتر جویدن غذا را تحمل میکنند ترمیم آمالگام انتخاب می شود. البته برای دندانهای خلفی نیز میتوان از ترمیم کامپوزیت استفاده کرد اما این امر بسته به شرایط و گستردگی پوسیدگی دندانهای خلفی دارد.

به این مهم باید اشاره داشته باشیم که اگر آسیب دیدگی دندان به حدی باشد که قابل ترمیم باشد باید از سایر خدمات دندانپزشکی نظیر ایمپلنت ها برای جایگزینی دندان از دست رفته استفاده کنید چرا که اگر دندان کشیده شود و اقدام مناسبی برای جایگزین کردن دندان نشود باعث بروز مشکلات دیگر همچون تحلیل استخوان و لثه در محل بی دندانی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید