ایمپلنت زاویه دار

در 4 دهه اخیر، ایمپلنت های دندان کیفیت زندگی میلیون ها بیمار را بالا برده اند. هرچه این نوع درمان قابل پیش بینی تر می شود، فوائد آن واضح تر می شود. نیاز شدید به ایمپلنت ها ، منجر به تقاضای بالای آن ها در بازار شده است.اگرچه بسیاری از مطالعات نتایج امیدوار کننده ای داشته اما همچنان با چالش هایی همراه است که به اپراتور و بیمار مرتبط است، چالش های مربوط به آناتومی فک منجر به فاصله گرفتن از کاشت ایمپلنت به صورت  ایده آل می شود.ایمپلنت ها را می توان به شکل زاویه دار کاشت و اباتمنت ها را به شکل دلخواه انتخاب کرد، تا به این مشکلات غلبه کرد، هدف این گزارش بازسازی ایمپلنت زاویه دار با اباتمنت سفارشی در فک بالاست که پروتز ثابت بر روی آن ها قرار دارد.

بازسازی ایمپلنت زاویه دار به چه صورت است؟

خانم 46 ساله ای با 6 ایمپلنت در فک بالا، 5 ماه پیش برای بازسازی به کلینیک مراجعه کرد. پزشک او بخاطر زاویه ی ایمپلنت های کاشته شده، از بازسازی فک بالا امتناع کرد. با معاینات متوجه شدیم، این شش ایمپلنت انحراف شدیدی به سمت buccal دارند. همه ی ایمپلنت ها محکم و ثابت بودند. طرح درمانی ما شامل 2 اباتمنت سفارشی، دو سوپر استراکچر، یک پروتز ثابت بود که با پیچ نگهداشته می شود.

درمان ابتدا با قالب گیری اولیه آغاز شد، سپس قالب نهایی از فک بالایی با ماده ی پلی وینیل سیلوکسان تهیه شد تا کپی برداری دقیق تری از ایمپلنت ها داشته باشیم.سپس ارتباط بین فک بالا و پایین با قرارگیری ماده پلی وینیل سیلوکسان در سطح آکلوزال با قالب گیری بررسی شد.بعد از اینکه همراستا سازی دندان ها کامل شد، دندان مصنوعی آزمایشی، برای بیمار نصب شد و از او تاییدیه گرفته شد، سپس الگوی مومی ازقسمتی که پیچ می شود تهیه شد، کست ها بر اساس موقعیت دندان ها، آماده شد.مناسب بودن چهارچوب (frame work) در مطب بررسی شد.نصب دندان مصنوعی به صورت آزمایشی برای بار دوم  انجام شد تا محور آکلوزال در  زیبایی، صحبت کردن، مشاهده و ارزیابی  شود.

بعد از تاییدیه بیمار، نمونه اصلی در لابراتوار تهیه شد. اباتمنت ها در داخل دهان قرار گرفتند، و با نیروی 35 نانو سانتی متر، تنظیم سطح آکلوزال انجام گرفت و درنهایت پالیش  شد.تمام پیچ های نگهدارنده پروتز نصب شدند، و جای پیچ ها با مواد کامپوزیتی پوشانده شد.بیمار هیچ گونه مشکلی با ایمپلنت ها و بازسازی در یک سال اول نداشت. .

این گزارش نشان داد چگونه با چالش ناهماهنگی ایمپلنت ها برخورد کنیم، این تکنیک روش عملی و امکان پذیر برای بازسازی ایمپلنت های ناهماهنگ است.

بازسازی ایمپلنت زاویه دار
بازسازی ایمپلنت زاویه دار

تهیه شده در گروه کلینیک دندانپزشکی مدرن

دیدگاهتان را بنویسید