صورت:

هنگام ملاقات یک شخص برای اولین بار به جهت طراحی لبخند، برداشت اولیه نه از تمرکز روی یک‌دندان، بلکه با در نظر گرفتن صورت بیمار به‌عنوان یک مجموعه، به دست می‌آید. در آنالیز لبخند، دندان‌پزشک باید به عواملی که صورت بیمار را مستقیم یا غیرمستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهند،توجه و با کمک آن‌ها تصمیم‌گیری نماید. جزئیاتی از قبیل شکل و رنگ دندان‌ها، تطابق آن‌ها با سایر اجزا و حتی شخصیت آن فرد، مسائلی هستند که ظاهر کلی وی را شکل می‌دهند.در ادامه به لبخند هالیوودی و ارزیابی آن می پردازیم ، هرگونه تفاوتی در رنگ و اندازه چگونگی درک ما از نتیجه نهایی کار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

لبخند هالیوودی و ارزیابی آن توسط پزشک

باوجودی که شکل یک‌دندان منفرد مهم است، ظاهر یک جز در مقابل شکل گروهی از اجزا، در رده دوم اهمیت قرار می‌گیرد.دومین عامل مهم ایجاد یک مرز است،که اجزا را به‌صورت اشیا منظم و مستقل در کنار هم قرار می‌دهد. در دندانپزشکی صورت و لب‌ها به‌وسیله طبیعت برای ما مهیا شده‌اند،تا دقیقا به این مقصود برسیم.
لب‌ها:
لب‌ها و اندازه آن‌ها به دلیل احاطه نمودن لبخند،عوامل مهمی هستند.لب‌های ضخیم این امکان را به دندان‌پزشک می‌دهند که از سانترال‌های بزرگ‌تر استفاده کند و انتخاب‌های گسترده‌تری در ارتباط با نسبت‌های دندانی در اختیار وی قرار می‌دهند. هنگام طراحی یک لبخند، گستردگی حرکات لب و میزان دیده شدن قسمت کرونالی دندان‌ها،هم در دندان‌های طبیعی و هم PLV باید موردتوجه قرار بگیرد. ارزیابی دقیق لبخند از دید سه‌بعدی مهم بوده و باید آن را از جلو، دو طرف و به‌طور مورب از زوایای مختلف موردبررسی قرارداد.
رنگ در لبخند هالیوودی و ارزیابی آن
با این‌که این عوامل، نقش مهمی در ترکیب فضایی دندان‌ها بر عهده‌دارند، اهمیت رنگ را هرگز نباید دست‌کم گرفت، هیو، والیو، کروما،ترانسلوسنسی و بافت سطحی را باید با دقت بررسی نمود،زیرا مستقیما ظاهر دندان را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
بررسی دقیق دندان‌ها قبل از طراحی لبخند،شامل تمامی جنبه‌های رنگ، شکل، موقعیت، و وضعیت عمومی آن‌ها ، باید قبل از تراش کامل شود.این بررسی برای موفقیت نهایی لازم است. تمامی ویژگی‌های دندان‌ها باید ثبت‌شده و نسبت به هرگونه تغییری در رنگ و والیوی هر دندان از قسمت جینجیوال تا اینسایزال با حساسیت برخورد شود. هر ویژگی که از سوی بیمار نامطلوب تلقی می‌گردد، نیز باید به نحوی موردتوجه قرار بگیرد که به‌وسیله ونیر نهایی خنثی گردد.
تهیه عکس و فیلم ویدئویی:
تصاویر با کیفیت بالا در کنار یک بررسی کامل، برای روند ارزیابی زیبایی، ضروری هستند. این عکس‌ها نه‌تنها در برقراری ارتباط با لابراتوار مهم می‌باشند بلکه به دندان‌پزشک کمک می‌کنند تا برخی از جزئیاتی که طی مشاهده با چشم از قلم افتاده‌اند، کاملا بررسی نماید.
اما این وسایل ممکن است برای بررسی دقیق یک لبخند کافی نباشد.اگر دندانپزشک متمایل به برداشت قدمی دیگر به جلو باشد، استفاده از دوربین ویدئویی ، وی را قادر می‌سازد تا دندان‌های بیمار و ارتباط آن‌ها با لب و صورت هنگام لبخند، صحبت و غیره را ثبت نماید.
ارائه طرح درمان:
مشخص نمودن هدف به‌اندازه قدم‌هایی که برای رسیدن به آن‌ها برداشته می‌شود اهمیت دارد. در طرح لبخند، متقاضی می‌تواند با ارائه توضیح صریح در مورد آنچه دقیقا مایل است در انتها ببیند، به دندان‌پزشک کمک می‌کند و این خود قسمت مهمی از روند ارائه طرح درمان می‌باشد. بدترین حالت زمانی است که بیمار نمی‌داند چه می‌خواهد و از این رو دائما نظر خود را تغییر می‌دهد. زمانی که نیازهای زیبایی تایید شدند،دندان‌پزشک باید سختی‌های بالقوه را مشخص نماید.
شرایط بالینی فعلی بیمار به‌دقت ارزیابی شود و سازگاری بافتی و عملکرد طولانی‌مدت را نیز باید مدنظر داشت.
بررسی دندان به‌تنهایی:
الگوی اکلوزال هر بیمار طراحی لبخند وی و میزان مصالحه‌ای که برای رسیدن به یک ظاهر زیبا در عین پایبندی به اجرای مناسب، لازم است را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
انجام بررسی‌های رادیوگرافی و بالینی در تعیین وضعیت سلامت دهانی متقاضی کمک نموده و شانس درمان موفق را بالا می‌برد.
دندان‌پزشک باید در هنگام لبخند هالیوودی و ارزیابی آن شکل صورت را بررسی نموده و هرگونه مسئله غیرطبیعی را شناسایی نماید. هنگام ارزیابی صورت ، باید به شکل و تقارن آن توجه نمود.شکل صورت ممکن است بلند، عریض و یا متعادل باشد. وقتی‌که شکل، عملکرد و ارتباط دندان‌های قدامی با لب‌ها، مدنظر قرار بگیرد ، نسبت‌های میان دندان‌های قدامی ، طول اینسایزور های سانترال و لترال را تعیین می‌نماید.
بعضی مواقع لب‌ها دارای ویژگی‌های غیرطبیعی مانند خط لب غیرطبیعی فوقانی ، خط لبخند بلند یا کوتاه و یا لب‌های بیش‌ازحد ضخیم یا نازک هستند، این ویژگی‌ها باید بررسی‌شده و ارتباط آن‌ها با طرح درمان برای بیمار توضیح داده شود.

لبخند هالیوودی و ارزیابی آن-کلینیک دندان پزشکی مدرن
لبخند هالیوودی و ارزیابی آن-کلینیک دندان پزشکی مدرن

ساختار لبخند:
در هنگام طراحی لبخند،در مورد شکل دندان، و ارتباط آن با سن و جنسیت بیمار ، باید بررسی دقیقی انجام شود، حالت غالب را می‌توان با استفاده از سانترال های بزرگ که برای غلبه بر این ترکیب مناسب هستند، به دست آورد. میزان بزرگی و برجستگی سانترال‌ها در یک لبخند، بستگی به این دارد که تا چه حد لبخند جوانانه‌تری مدنظر باشد.
هماهنگی، زمانی ایجاد می‌شود که دندان‌ها با سن و جنس بیمار مطابقت داشته باشند، می‌توان تنوع رنگ طبیعی را برای خلق یک ترکیب زنده به کاربرد و اصول درجه‌بندی را باید بر همان اسا دنبال نمود.

دیدگاهتان را بنویسید