کاشت همزمان ایمپلنت و بازسازی استخوان به کمک کامپیوتر

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت کاشت همزمان ایمپلنت و بازسازی استخوان به کمک کامپیوتر
کاشت همزمان ایمپلنت و بازسازی استخوان به کمک کامپیوتر

ایمپلنت

کاشت همزمان ایمپلنت و بازسازی استخوان به کمک کامپیوتر

ارسال شده توسط dentalcenter

بیمارانی که پرتودرمانی و شیمی درمانی می شوند معمولا از حجم استخوانی کافی  برخوردار نیستند و نیازمند پیوند های استخوانی بزرگ  می باشند .امروزه بااستفاده از نرم افزار های کامپیوتری مدل سازی استخوان آسان گردیده است . امکان از دست دادن دندان ها در این حالت زیاد است . کاشت همزمان ایمپلنت و بازسازی استخوان به کمک کامپیوتر بهترین جایگزین برای دندان از دست رفته می باشد . باید توجه داشت کاشت ایمپلنت بالافاصله پس از بازسازی استخوان صورت گیرد تا جوش خوردن اولیه صورت گیرد.

کاشت همزمان ایمپلنت و بازسازی استخوان به کمک کامپیوتر چیست ؟

بیمارانی که در ناحیه سر و گردن تومور دارند معمولا نیازمند درمان های خاصی هستند. کار های درمانی این افراد  به همراه پرتو درمانی و شیمی درمانی انجام می شود. درمان سرطان در این نواحی معمولا زخم ها یا برش هایی را باقی می گذارند که نیازمند پیوند استخوان بزرگ و حاوی رگ های خونی و بافت های نرم است. آسیب های حین درمان سرطان حتی استخوان های فک بالا و پایین را هم دچار مشکل می کند. در این مواقع باید پیوند استخوان همراه با پوست، بافت های نرم و مخاط انجام شود تا استخوان از دست رفته کاملا جایگزین شود. این بهترین روش برای پیوند استخوان فک بالا و پایین است و بسیار مطمئن است.با استفاده از تکنیک چاپ ۳ بعدی،  مدل سازی استخوان راحت تر انجام می شود.این کار موجب کاهش زمان مصرفی می شود. قیمت جراحی افزایش می یابد که با توجه به دقت کار ارزشش را دارد. اگر بخاطر دلایل آناتومیکی امکان بازسازی با پروتزهای قدیمی وجود نداشته باشد، بهترین پیشنهاد بعد از بازسازی استخوان آن ناحیه، کاشت ایمپلنت است. با توجه به اینکه برش های استخوانی بزرگ بعد از پیوند نیازمند پرتودرمانی هستند معمولا کاشت ایمپلنت یکسال به تعویق می افتد. چون استخوان هایی که پرتودرمانی می شوند آمادگی کمتری برای کاشت ایمپلنت دارند. به همین خاطر کاشت ایمپلنت را باید درست پس از بازسازی و پیوند استخوان انجام داد تا قبل از پرتودرمانی، جوش خوردن اولیه انجام شود.
اگرچه قرارگیری تکه های استخوانی با راهنمای دریل ایمپلنت بهتر انجام می شود، اما طراحی کامپیوتری برای بازسازی مزایایی دارد که غیر قابل انکار است. این طراحی امکان قرارگیری استخوان در موقعیت مناسب و کاشت همزمان ایمپلنت را فراهم می کند.

بلوک استخوانی جهت پیوند
بلوک استخوانی جهت پیوند

بازسازی استخوان به کمک کامپیوتر چگونه انجام می شود ؟

موقعیت ایمپلنت ها با طراحی دقیقا مشخص می شود. احتمال اینکه ایمپلنت ها به شکل زاویه دار قرار گیرند ،وجود دارد. چرا که تکه استخوانی پیوند شده انعطاف پذیر است، پس باید هنگام دریل کردن از راهنمای مخصوص استفاده کرد.
از سال ۲۰۱۵ ما شروع به طراحی کامپیوتری کردیم که بدون استفاده از نرم افزارهای انحصاری قابل اجرا بود. حین جراحی نیز از نرم افزارهای دیگری استفاده کردیم تا بتوانیم زاویه ی ایمپلنت ها را مشخص کنیم. این کار برای اولین بار انجام شده است.
ما بیمارانی را انتخاب کردیم که نیاز به بازسازی فک پایین داشتند. قبل از جراحی تصویر CT اسکن از چهره و جمجمه فرد تهیه شد. طراحی با انجام معاینه حضوری و تشخیص اندازه و موقعیت ایمپلنت ها شروع می شود. در مراحل طراحی پس از مشخص کردن موقعیت مناسب پروتزها، موقعیت تکه های استخوانی نیز مشخص می شوند تا فضای مناسب را برای کاشت ایمپلنت و جوش خوردن فراهم کنند.
مدل نهایی بازسازی شده با تصویر CTاسکن قبل از جراحی ادغام می شود. حفره های عمودی در مدل طراحی می شوند تا بتوان قالب گیری را انجام داد. برای ۴ بیمار ۱۳ ایمپلنت با این روش کاشته شد. تکه های استخوانی و ایمپلنت ها همانطور که برنامه ریزی شده بود در موقعیت و زاویه ی تعیین شده قرارداده شدند.
ما در این پژوهش نشان دادیم با استفاده از نرم افزارهای موجود، پیوند بافت های نرم، سخت و رگ های استخوان و کاشت ایمپلنت را می توان طراحی کرد. از قطعه ای به عنوان راهنما برای انتقال دقیق اطلاعات مربوط به پیوند و ایمپلنت استفاده کردیم.
هنگام بازسازی استخوان های آسیب دیده باید مکان هایی که قصد داریم ایمپلنت بکاریم مشخص شوند، چرا که نواحی بازسازی شده باید توانایی کاشت ایمپلنت را داشته باشند. کاشت ایمپلنت و ادغام کامل با استخوان تنها راهی است که می توان قابلیت جویدن را به بیمار برگرداند. کاشت همزمان ایمپلنت با بازسازی استخوان مزایای متعددی دارد. فرآیند جوش خوردن به دلیل حجم استخوان زیادی که پیوند می شود از همان ابتدا شروع می شود و می توان پروتز را زودتر قرار داد. این موضوع باعث می شود قابلیت جویدن زودتر به بیمار برگردد. چنانچه بیمار نیاز به پرتودرمانی داشته باشد ایمپلنت ها باید طی چند هفته با استخوان جوش بخورند، در غیر اینصورت از موفقیت کلی درمان کاسته می شود.

معایب کاشت همزمان ایمپلنت و بازسازی استخوان به کمک کامپیوتر

اشکال این روش مدت زمان طولانی طراحی است که قبل از شروع جراحی انجام می شود. بسیاری از شرکت ها سعی در کاهش این زمان دارند اما در بهترین حالت ۱۰ روز طول می کشد. علت این زمان طولانی طراحی صفحه ی راهنما و کیفیت آن است چرا که این صفحه دقت جراحی را بالا می برد.
کاشت پروتز دندانی همزمان با بازسازی استخوان بسیار ارزشمند است. دو موضوع اینجا مطرح است.

اینکه استخوان پیوندی باید بیشترین تماس را با استخوان خود فرد داشته باشد،

دوم اینکه این تماس حداکثری باید همزمان با موقعیت ایده آل ایمپلنت ها اتفاق بیفتد.

برای افزایش دقت کاشت ایمپلنت یک صفحه ی حفره دار طراحی شده تا استخوان پیوندی را بتوان تنظیم کرد.
در نهایت باید گفت که این روش راه حلی ساده و دقیق برای کاشت ایمپلنت همزمان با بازسازی استخوان است. این روش در اکثر بازسازی های استخوان فک پایین قابل اجرا است.

بازسازی استخوان سه بعدی
بازسازی استخوان سه بعدی

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *