عوامل شکست ایمپلنت از زبان متخصصین

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت عوامل شکست ایمپلنت از زبان متخصصین
شکست ایمپلنت دندان

ایمپلنت

عوامل شکست ایمپلنت از زبان متخصصین

ارسال شده توسط dentalcenter

 ایمپلنت های دندانی جایگزین مناسب برای دندان های از دست رفته یا در موارد حاد تر کل دندان های از دست رفته ی یک انسان هستند، امروزه شکست ایمپلنت دندان کابوس بیماران و پزشکان شده است که عوامل شکست ایمپلنت دندان متفاوت می باشد . علی رغم فوائد چشم گیر و نرخ موفقیت بالای آن ها، همچنان گزارشاتی مبنی بر شکست ایمپلنت وجود دارد.

علل شکست ایمپلنت از زبان متخصصین

ایمپلنت ها موادی خنثی و معمولا از جنس تیتانیوم هستند . ایمپلنت داخل استخوان فک کاشته می شود و به واسطه ی اباتمنت ها، روکش دندان را نگه می دارد.به طور کلی عدم موفقیت ایمپلنت به عوامل متعددی مثل التهابات لثه ای ، جوش خوردن استخوان و ایمپلنت، شکستن پایه ایمپلنت، زخم های حین جراحی، جابجایی و لق شدن، فشار بیش از حد به ایمپلنت بستگی دارد.متخصصین و دندانپزشکان علل عدم موفقیت ایمپلنت را به شکل های مختلفی دسته بندی می کنند. ابتدا عدم موفقیت ایمپلنت را به دودسته ی کلی زود هنگام و دیرهنگام تقسیم می کنیم، سپس به بررسی جداگانه ی هرکدام می پردازیم.

 

شکست ایمپلنت دندان
شکست ایمپلنت دندان

 

عوامل زود هنگام شکست درمان ایمپلنت

  • انتخاب ایمپلنت مناسب
  • شرایط استخوان فک بیمار
  •  موقعیت قرارگیری ایمپلنت
  • نحوه جراحی کاشت ایمپلنت
  • روکش ایمپلنت دندانی

عدم موفقیت زود هنگام ، چند هفته یا چند ماه پس از کاشت ایمپلنت اتفاق می افتد که در واقع در ادغام ایمپلنت و استخوان اختلال ایجاد می کند.از جمله عواملی که  موفقیت راتحت تاثیر قرار می دهد، انتخاب ایمپلنت مناسب  است،ایمپلنت های با قطر کم توانایی تحمل فشارهای ناشی از جویدن را ندارند.

طبق گفته متخصصین دندانپزشکی از دانشگاه کالیفرنیا، با پژوهش برروی 732 ایمپلنتی که در قسمت عقبی فک بالای بیماران کاشته شده بود فهمیدند ایمپلنت های کوتاه تر و با قطر کمتر احتمال موفقیت کمتری نسبت به دیگر ایمپلنت ها دارند.چرا که زبری سطح ایمپلنت، جنس ایمپلنت و اورجینال بودن آن نیز در موفقیت بسیار تاثیر گذارند.

شرایط استخوانی بیمار نیز بر روی موفقیت درمان موثر است. پزشکان آمریکایی طی 5 سال، بیمارانی که ایمپلنت داشتند را بررسی کردندو ثابت کردندکه کاشت ایمپلنت در استخوان های با تراکم کم میزان موفقیت را کاهش می دهد.همچنین  نواحی که تازه پیوند استخوان صورت گرفته است، آمادگی پذیرش ایمپلنت را ندارند و احتمال شکست ایمپلنت دراین نواحی بسیار بالاست.محور کاشت ایمپلنت بسیار اهمیت دارد، گاهی اوقات ایمپلنت باید کاملا در محور عمودی قرار بگیرد، تا بتواند فشارهای وارده را تحمل کند. اگر فاصله بین دو ایمپلنت خیلی کم باشد، استخوان آسیب می بیند و امکان تحلیل استخوان فک وجود دارد.درصورتی که فاصله زیاد باشد میزان فشار زیاد می شود که این موضوع نیز عاملی برای شکست ایمپلنت می شود. پزشکان هندی برروی دریل کردن استخوان توسط متخصص تحقیقاتی انجام داده اند و نشان دادند که اگر حرارت ایجاد شده توسط دریل زیاد باشد، سلول های استخوان در آن ناحیه از بین می روند. این اتفاق در ادامه در فرآیند جوش خوردن تداخل ایجاد می کند و منجر به شکست ایمپلنت می شود. موارد دیگر ،شستشوی مداوم هنگام جراحی است که یکی از عوامل ایجاد شکست ایمپلنت می باشد.
این موارد تنها بخشی از نکاتی بود که توسط جراح باید رعایت شوند.بسیاری از مشکلات مربوط به شکست بخاطر پروتزی است که برروی ایمپلنت قرار می گیرد، به همین خاطر همکاری متخصص پروتز و ایمپلنتولوژیست باید بسیار با هم در تعامل باشند، و در مراکزی که این کار با همکاری پزشکان انجام می شود، نتایج بسیار بهتر است.طراحی بد پروتز باعث می شود فشارهای بیشتری به پایه ایمپلنت وارد شود،

عوامل دیرهنگام شکست درمان ایمپلنت

این ها بخشی از عواملی بودند که موجب عدم موفقیت زود هنگام ایمپلنت می شوند، اما در کنار این ها عوامل دیگری نیز هستند که موجب شکست درمان در طولانی مدت می شود. این عوامل بیشتر بخاطر شرایط پزشکی بیمار هستند.

  • بیماری دیابت
  • بیماری پوکی استخوان 
  • عادت های فردی

محققین دندانپزشک دانشگاه هاروارد احتمال شکست درمان را برای افرادی که دیابت طولانی مدت داشته اند بیشتر از افراد سالم گزارش کرده اند. در پژوهش دیگر سابقه  بیماری پوکی استخوان کنترل نشده در جوش خوردن استخوان با ایمپلنت تاثیر گذار است و موفقیت درمان را کاهش می دهد.عادت های فردی مثل سیگار کشیدن و دندان قروچه، در بعضی افراد شایع است. این عادت ها هرکدام به شکل خاص باعث افزایش احتمال شکست درمان می شوند.شاید جالب باشد بدانید شکست درمان در افرادی که سیگاری هستند 11 درصد است و در غیرسیگاری کمتر از 5 درصد است.عادت دندان قروچه از سیگار هم خطرناک تر بوده و احتمال عدم موفقیت در این افراد بین 3 تا 4 برابر از افراد سالم بیشتر است.در این مقاله عوامل شکست ایمپلنت دندان,  مورد بررسی قرار گرفت و همچنین راه های پیشگیری از آن توضیح داده شد، با رعایت درست بهداشت دهان و دندان می توان سال ها ایمپلنت را در داخل دهان نگهداری کرد.

 

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *