بررسی علل لق شدن ایمپلنت دندان
لق شدن ایمپلنت

بررسی علل لق شدن ایمپلنت دندان

لق شدن ایمپلنت دندان و بررسی علل آن

لق شدن ایمپلنت علت های مختلفی دارد، یکی از دلایل آن لقی روکش دندان است. ممکن است پیچی که بر روی روکش دندان پیچانده می شود، به علت تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت شل شده باشد، که یکی از نشانه های عدم موفقیت درمان است.همینطور ممکن است ادغام ایمپلنت با استخوان به درستی انجام نشده باشد که شکست درمان ایمپلنت را منجر می شود که ناخوشایند است اما در مواردی اتفاق می افتد.یکی دیگر از عوامل ایجاد لقی ایمپلنت بیماری پری ایمپلنتایتیس  (peri implantitis)است.راه درمانی آن استفاده از آنتی بیوتیک و رعابت صحیح بهداشت است، اما در صورتیکه با استفاده از این عوامل درمان نشود باید ایمپلنت توسط جراح خارج شود.

پری ایمپلنتایتیس
پری ایمپلنتایتیس

 

علائم لقی ایمپلنت

در برخی بیماران لقی ممکن است یک سال، 2 سال، 3 سال و حتی 10 سال بعد از کاشت ایمپلنت اتفاق بیفتد.چگونه می توان لق شدن ایمپلنت را به درستی تشخیص داد؟
بدیهی است که حرکت کردن ایمپلنت در داخل دهان نشان دهنده ی لقی آن است. اما علائم دیگر لق شدن ایمپلنت به شرح زیر است:

  • حس درد
  • تحلیل استخوان قابل لمس
  • خون ریزی در هنگام لمس کردن
  •  تغییر رنگ در اطراف ایمپلنت

 

پس به طور کلی دلایل عمومی ایجاد آن می تواند شامل موارد زیر شود:

  1. ایمپلنت ها به اندازه کافی از روکش های دندان حمایت نمی کنند.
  2. شکستگی و خرد شدگی روکش دندان.
  3. کاهش میزان بافت لثه که نتواند به اندازه کافی ایمپلنت را بپوشاند.
  4. عدم بهداشت مناسب دهان و دندان
  5. عفونت های باکتری ها
  6. وجود مواد غذایی در اطراف ایمپلنت ها

 

در این مقاله قصد داریم به ارزیابی تفاوت های احتمالی بین حرکت و لقی ایمپلنت و دندان طبیعی بپردازیم. که این موضوع ناشی از تفاوت ساختاری این دو می باشد. همچنین در ادامه قصد داریم انواع حرکت و لقی دندان را شرح دهیم.

 

فاکتورهای مقایسه ایمپلنت دندان و دندان طبیعی

پر واضح است که سیستم حمایت کننده یک دندان طبیعی در مقایسه با یک ایمپلنت در مواجهه با نیروهای بیومکانیکی اعمال شده بر دندان و ناحیه استخوان کریستال بهتر طراحی شده است.عواملی که موجب کاهش خطر اعمال بیش از حد نیروهای اکلوزالی به سیستم دندان طبیعی می شود شامل پریودونتال ممبرین و مجموعه اعصاب و عروق خونی، ماده اکلوزالی (مینا) و نوع استخوان احاطه کننده است.

 

حرکت دندان در لقی ایمپلنت و دندان طبیعی

دندان در بعد عمودی، افقی و چرخشی حرکاتی فیزیولوژیک و طبیعی دارد، مقدار لقی ایمپلنت و دندان طبیعی به سطح تماس وشکل ریشه بستگی دارد. بنابراین تعداد و طول ریشه ها، قطر آن ها، شکل و موقعیت و سلامت لیگامان پریودنتال اساسا روی لقی یک دندان تاثیر گذار است.لقی بالینی عمودی یک دندان سالم صفر است، حرکت واقعی عمودی دندان تقریبا 28 میکرون بوده و برای دندان های قدامی و خلفی یکسان است. حرکت عمودی یک ایمپلنت محکم تحت نیروی 10Ib، از 2 تا 3 میکرون بوده و عمدتا به ویژگی های وسیکوالاستیک استخوان زیرین مربوط است. موله مان(Muhlemann) دریافت که حرکت افقی دندان را می توان به دو نوع لقی افقی اولیه و حرکت ثانویه تقسیم کرد.

نوع اول (لقی افقی اولیه)

لقی اولیه ایمپلنت با نیروی اندک قابل مشاهده بوده، بلافاصله اتفاق افتاده و نتیجه وجود (PDL(periodontal ligament است.لقی افقی اولیه دندان از حرکت افقی اولیه بیش‌تر است، یک نیروی بسیار سبک دندان را به‌صورت افقی حرکت می‌دهد.

نوع دوم(حرکت ثانویه)

دومین حرکت دندانی که توسط موله مان (دانشمند) توضیح داده شد بعد از حرکت اولیه اتفاق می‌افتد، زمانی که نیروی بزرگ‌تر به دندان وارد می‌شود. وقتی نیروی اضافی به دندان اعمال می‌شود، حرکت دومی نیز قابل مشاهده خواهد بود، که مستقیماً به مقدار نیرو بستگی دارد.

 

لقی ایمپلنت ها

به عنوان یک روش درمانی قابل اعتماد، ایمپلنت جایگزین دائمی دندان های از دست رفته به حساب می آید. در واقع کاشت ایمپلنت با نرخ 95 الی 98 درصد موفقیت توانسته به بهترین روش برای جبران بی دندانی به حساب آید.میزان لقی اییمپلنت به نسبت دندان طبیعی کمتر بوده و این بسته به ساختار دندانی بیمار و همچنین نحوه انجام ایمپلنت متفاوت بوده است.استئو اینتگریشن یک واژه بافت شناختی است که تعریف آن عبارت است از اتصال استخوان با سطح یک ایمپلنت تحت بزرگنمایی میکروسکوپ نوری. مانند دندان طبیعی در قسمت تماس ایمپلنت بااستخوان، حرکت لترالی استخوان بسیار بیشتر می باشد، دانشمندان، ایمپلنت‌های استخوانی دارای تثبیت محکم را بررسی کرده و دریافتند ،دامنه‌ای از حرکت 12 تا66 میکرونی در جهت لیبولینگوالی وجود دارد.

گاهی یک ایمپلنت در مرحله دوم نمایان کردن به بیمار، وقتی ‌که اباتمنت در محل پیچانده می‌شود، داخل استخوان می‌چرخد.  ایمپلنت در اثر اعمال نیروهای برشی ناشی از قرار دادن و پیچاندن اباتمنت و پیچ شکسته ،چرخانده می‌شود که در این حالت سطح تماس استخوان با ایمپلنت ضعیف  می گردد .اگر چنین اتفاقی روی داد، باید کاور اسکرو مجددا در محل خود قرار بگیرد و به ایمپلنت اجازه اینتگریشن مجدد داده شود.به همین دلیل در صورتی که شما در بخش ایمپلنت پس از کاشت دندان لقی مشاهده کردید باید سریعا به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.لقی ایمپلنت و دندان طبیعی نشان از وجود مشکلاتی در دندان است که در صورت نادیده گرفته شدن منجر به بروز عوارض جبران ناپذیری می شود.

لقی ایمپلنت در مقایسه با دندان طبیعی
لقی ایمپلنت در مقایسه با دندان طبیعی

 

نگهداری صحیح برای جلوگیری از لق شدن ایمپلنت

اصلی ترین علل ماندگاری و سلامت ایمپلنت دندان، رعایت بهداشت است، پس دوبار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان نیز استفاده کنید. اگر لقی ایمپلنت برای شما اتفاق افتاد، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید ، زیرا عواقب عدم توجه به آن خطرناک است و عفونتی ایجاد می کند که علاوه بر فک و دهان می تواند به ناحیه گردن و مغز نیز نفوذ کند، حتی در سراسر بدن نیز گسترش یابد.
پس از آن امکان نفوذ به جریان خون وجود دارد که می تواند منجر به خفگی و حتی مننژیت شود.

دیدگاهتان را بنویسید