زمانی که تصمیم به کاشت دندان گرفته میشود علاوه بر عکس opg نیاز به تصویر سه بعدی از شرایط دهان نیز میباشد. تصویر سه بعدی دندان در علم دندانپزشکی برای تشخیص و برنامه ریزی قبل از کاشت ایمپلنت اهمیت زیادی دارد. دندانپزشک از تکنولوژی cbct دندان در کاشت ایمپلنت زمانی استفاده می کند که تصمیم به ایجاد تصاویر سه بعدی از دندان، لثه، مسیر عصبی و استخوان در اسکن بکند.این روش نیاز به آمادگی خاصی ندارد.

سی بی سی تی چیست؟

سی بی سی تی نوع خاصی از دستگاه اشعه ایکس است. زمانی که میزان بزرگی اشعه ایکس به جهت تولید در بخش مورد نظر کافی نیست، مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا میزان قطر تشعشع  آن بسیار بیش تر از اشعه ایکس عادی می باشد. در این نوع سی تی از نوع خاص تکنولوژی برای تولید تصاویر سه بعدی از ساختارهایی مثل استخوان، لثه و بخش عصبی استفاده می کند. اشیا فلزی از جمله جواهرات، عینک، پروتز های دندانی و گیره های مو، ممکن است برروی تصاویر سی تی تاثیر بگذارند، بنابراین باید قبل از انجام اسکن حذف شوند.سی بی سی تی مانند اسکن معمولی نیست، اما تصاویری ایجاد می کند که ممکن است شباهت هایی به تصاویر تولید شده با سی تی داشته باشند.پرتو اشعه ایکس مخروطی در اطراف بیمار به منظور تولید تعداد زیادی از تصاویر به کار برده می شود.
تصویر سه بعدی دندان، تصاویری از وضعیت استخوان را نشان می دهد، همچنین برای ارزیابی فک، ساختارهای استخوانی صورت، حفره بینی و سینوس ها نیز به کار برده می شود.

تصویر سه بعدی دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن
تصویر سه بعدی دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن

کاربردهای cbct دندان در کاشت ایمپلنت

  • برنامه ریزی برای جراحی دندان های آسیب دیده
  • تشخیص اختلالات مفصلی
  • تحلیل فک ، کانال های عصبی، حفره سینوس
  • محل دقیق ایمپلنت های دندانی

از طریق سی بی سی تی می توان مقدار قطر استخوان را جهت کاشت دندان با ایمپلنت بررسی کرد و نتیجه گرفت که آیا این قسمت از فک جهت قرارگیری پایه های ایمپلنت مناسب است ؟آیا  استخوان فک می تواند حمایت کافی را از ایمپلنت داشته باشد ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

این پست دارای 4 نظر است

دیدگاهتان را بنویسید