ویزیت اولیه بیمار و ورود اطلاعات به پرونده

هنگام مراجعه یک بیمار به کلینیک دندانپزشکی مدرن ویزیت اولیه ای از او انجام میشود. گرفتن اطلاعاتی مثل دلیل اصلی مراجعه بیمار به کلینیک، سابقه بیماری و مصرف دارو، پرسش درباره بیماری هایی مثل دیابت به عنوان اولین مورد که از بیمار سوال میشود.

ویزیت اولیه بیمار-کلینیک دندان پزشکی مدرن
ویزیت اولیه بیمار-کلینیک دندان پزشکی مدرن

دیابت و مشکلات دهان و دندان

بیماری دیابت بواسطه آثار دهانی حائز اهمیت میباشد. عوارضی مثل تحلیل استخوان و لثه ، کاهش خونرسانی به بخش هایی از دندان که مویرگهای ریزی دارد می تواند سر منشا دیابتی داشته باشند.

بیماریهای قلبی و عروقی

ارائه سوابق این بیماریها و داروهایی که مورد استفاده بیمار قرار میگیرد. اطلاع رسانی در خصوص داروهای فشار خون، داروهای رقیق کننده خون که توسط بیمار مصرف میشود. دانستن اطلاعات فوق حتی برای یک جرم گیری ساده نیز مهم می باشد. جمع آوری اطلاعات فوق باعث جلوگیری از خونریزی هایی غیر قابل کنترل در حین انجام درمان بروی دندانها میشود.

بررسی سوابق سایر بیماری ها در ویزیت اولیه بیمار

بیماری های کلیوی که برای یکسری از درمان ها منع پزشکی دارند،بیماری هپاتیت، بیماری های کبدی، گوارشی و تنفسی و تداخل داروهای بی حسی با داروهای مصرفی بیمار ، آلرژی و حساسیت به یکسری از داروها و یا قطعات ایمپلنت از نکاتی است که توسط پزشک پرسیده و بررسی میشود.

مشکلات تیروئیدی (کم کاری و پرکاری) می تواند در نوع ماده بی حسی که دندانپزشک از آن استفاده می کند تاثیرگذار باشد. بیماری ها استخوان و مفاصل ، روماتیسم که مصرف داروهای کورتون دار در برنامه دارویی آنها وجود دارد نیز مورد سوال دندانپزشک قرار میگیرد.

داروهای مصرفی در بیماریهای خونی، سرطانها، ناراحتی های عصبی و روحی میتواند در نوع درمان بیمار تاثیرگذار باشد.

مدارک و عکسهای مورد نیاز

مدارک تشخیصی که بیماران همراه خود می آورند شامل عکسهای پانورامیک OPG ، عکسهای CBCT و سه بعدی برای درمان ایمپلنت و مدارک پزشکی از قبل میباشد.

تکمیل پرونده بیمار مراجعه کننده

برنامه ریزی دقیق برای درمان بیمار نیاز به جمع آوری دقیق اطلاعات بیمار در زمینه سلامتی حال و گذشته اوست. اهمیت سوابق بیماری و داروهای مصرفی برای حفظ سلامت بیمار در طول انجام درمان دندانپزشکی بسیار مهم می باشد. در ادامه اطلاعات یک بیمار را طی فرایند ویزیت اولیه جمع آوری و بررسی اولیه میکنیم.

  • نام بیمار : خانم محمودی
  • علت مراجعه : چک آپ معایته کامل کلیه دندانها
  • داروهای مورد مصرف بیمار : رقیق کننده آسپرین برای بیماری قلبی
  • سابقه بستری در بیمارستان : بستری برای جراحی دریچه قلب و جایگزینی دریچه مصنوعی در حدود 4 سال قبل
  • سابقه بیماری دیابت و مصرف داروی انسولین و مدفورمین
  • فشار خون پایین در بعضی مواقع
  • آلرژی فصلی
  • 6 یا 7 ماه قبل بیمار از دندانهای خود عکس دارد.

پس از پرسش از بیمار موارد فوق بشکل دقیق وارد پرونده شخص شده و او در انتها با امضا اطلاعات جمع آوری شده را تایید می کند. در ویزین اولیه دندانپزشک در ملاحظات سیستمیک و دارویی بیمار موارد ذکر شده را ثبت کرده تا پزشکان بعدی با توجه به این اطلاعات درمانهای مورد نظر را انجام بدهند.

معاینه اولیه بیمار-کلینیک دندان پزشکی مدرن
معاینه اولیه بیمار-کلینیک دندان پزشکی مدرن

انجام معاینه دندانها و انتقال نتیجه به پرونده گام بعدی ویزیت اولیه بیمار است. در مورد بیمار فوق بنام خانم محمودی قسمت فک پایین سمت چپ و سمت راست یکسری دندان به ریشه رسیده وجود دارد که باید کشیده بشود. دندانپزشک پیشنهاد جایگزینی ایمپلنت را به این بیمار می دهد. سپس توضیحاتی را به بیمار در مورد این روش درمانی ارائه میدهد.

برای این روش درمانی نیاز به عکسهای تشخیصی (پانورامیک و 3 بعدی ) است که اطلاعاتی شامل طول ، عرض و تراکم استوخان را در اختیار دندانپزشک قرار می دهد. دندانپزشک با مشاهده این عکسها پی به میزان تحلیل استخوان و سایر موارد برده و در صورت نیاز به بازسازی یا پیوند استخوان انجام عمل های مربوطه را در دستور درمان قرار میدهد.

پس از انجام موارد فوق طرح درمانی و زمانبندی در اختیار بیمار قرار گرفته و با موافقت خود او درمان آغاز میگردد.

شما می توانید ادامه این مطلب را در قسمت 2 مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید